چالش های همیشگی انتخاب کلاس زبان

يکي از مناظري که طي دهه هاي اخير، همچنان در خيابان هاي اصلي شهرها و معابر وجود دارد و زماني نيست که حضور و اثرگذاري اش کمرنگ شود، تبليغات مختلف کلاس هاي آموزش زبان خارجي بخصوص انگليسي است. اين کلاس ها پاي ثابت مراکز آموزشي و خانواده هايي است که حداقل يک فرزند دارند،  شايد از زماني که درباريان ايران و بعدها ساير خانواده هاي متمول ايراني توانستند به فرنگ بروند و رفت و آمد به کشورهاي خارجي شروع شد، آموزش زبان خارجي هم رواج پيدا کرد. در دهه هاي گذشته علاوه بر خانواده ها، مدارس نيز آموزش زبان انگليسي را در کنار زبان عربي جزو دروس دانش آموزان خود گذاشته اند و يادگيري زبان خارجي را به عنوان يکي از قابليت ها و امتيازات آنها مطرح کرده اند؛ اما سوال اينجاست که اين موسسات آموزش زبان خارجي چقدر موفق عمل کرده اند؟ چه ميزان آموزش هاي زبان انگليسي در مدارس موفق و مفيد بوده اند و اگر آموزش زبان در مدارس مفيد بود، آيا نياز به آموزشگاه هاي بيرون از مدارس اينقدر پررنگ مي شد؟ مدارس تا چه اندازه به دنبال کيفيت موارد تحصيلي هستند و روش هاي آموزشي آنها تا چه اندازه اثرگذاري دارد؟ و مهمتر اينکه آيا اين موسسات آموزشي تنها به دنبال کسب درآمد و سودهاي ميلياردي خود هستند و از وظيفه اصلي خود شانه خالي مي کنند؟  زبان انگليسي به عنوان زبان مادري در کشورهاي انگلستان، آمريکا، کانادا، استراليا، ايرلند، نيوزلند، آفريقاي جنوبي، غنا و بسياري کشورهاي ديگر کاربرد دارد و از نظر تعداد گويش، پس از چيني و اسپانيايي، سومين زبان جهان محسوب مي شود. انگليسي در بسياري از کشورها زبان اصلي يا زبان دوم است و مهم ترين زبان مشترک دنيا در زمينه هاي سياسي، اقتصادي، نظامي، صنعتي، فرهنگي و علمي در روابط بين الملل به شمار مي آيد. پس اگر خودتان يا فرزندتان براي آموزش و يادگيري زبان خارجي تمايل داريد يا اين برنامه را اجرايي کرده ايد، خوب است برخي موارد را درباره کلاس ها و موسسات آموزشي يادآوري کنيم.

  يکي از روش هاي شناخت آموزشگاه زبان مناسب، ميزان توجه و اهميت مديران و مشاوران آن موسسه به اهداف و ويژگي هاي دانشجويان و برطرف کردن سوال ها و ابهام هاي آنهاست. وظيفه اصلي کارکنان آن موسسه، ارائه خدمات دلسوزانه به زبان آموزان است. آگاهي و تجربه مدرسان نيز بايد باعث رشد و پيشرفت دانشجويان و ايجاد انگيزه بيشتر در بين آنها شود تا جلب رضايت دانشجو و تلاش او براي موفقيت هاي بيشتر را به دنبال داشته باشد.

  آرامش در فضاي مناسب و دوستانه آموزشي و کلاس هاي مناسب، ميزان استرس زبان آموز را تا حد قابل توجهي کاهش مي دهد. فضاي آموزشي بايد طوري باشد که زبان آموز احساس کند داخل خانه خود نشسته است؛ چون محيط تنش آفرين پر استرس و پر هياهو در بيشتر آموزشگاه ها از صداي زنگ گرفته تا رفت و آمدهاي زياد و هجمه گفت وگوهاي بلند، دشمن اصلي يادگيري و آرامش است.

  در يک آموزشگاه زبان خوب، بايد ميزان محبوبيت و رضايت از عملکرد استادان و مشاوران، به صورت نظر سنجي هاي دوره اي از زبان آموزان انجام شود تا هم معياري براي سنجش و کارآمدي استادان، چه از لحاظ سطح علمي و چه از نظر مهارت تدريس و اخلاق باشد و هم ابزاري براي بالا نگه داشتن سطح آموزشي موسسه.

  يک زبان آموز بايد آگاه باشد که يک استاد زبان، خواهان رشد و پيشرفت اوست و تنها دغدغه اش در کلاس زبان، تدريس و آموزش کارآمد است. موسسات و مديران آموزشگاه هاي زبان بايد استاداني را جذب کنند که بيش از هر چيز، شغل تدريس زبان را با قلب و جان خود انتخاب کرده باشند تا بتوانند تمام علم و مهارت خود را در مسير علاقه مند کردن زبان آموزان به کار ببرند و جذابيت کلاس را به حدي افزايش دهند که تمامي زبان آموزان را به طور کامل براي ساعاتي از دغدغه هاي روزمره جدا کرده و حواسشان تنها به موضوع مورد يادگيري باشد.

  آزمون ها در يک آموزشگاه زبان خوب، به هيچ وجه استرس آفرين نيستند. طبق استانداردهاي بين المللي، امتحان هاي ميان دوره بايد با امکان مراجعه به جزوات آموزشي يا Open Book برگزار شوند. ارائه پروژه هاي مهيج و مورد علاقه هر فرد به او در قالب سخنراني يا کنفرانس (Lecture) در طول ترم به جاي امتحانات استرس زا و سنگين و پرحجم آخر ترم بسيار مفيدتر است و نتايج آن بخصوص در پيشرفت زبان آموزان از اين طريق به مراتب بيشتر و بهتر از روش هاي ديگر خواهد بود.

  آموزشگاه هاي زبان که چند زبان را به طور همزمان تدريس مي کنند، احتمالا بيشتر به دنبال منافع اقتصادي هستند تا کيفيت آموزشي، مگر در شرايطي که مدير آموزشگاه زبان به طور کامل بر تمامي زبان هايي که در آموزشگاه تدريس مي شود، مسلط باشد تا بهتر و دقيق تر بر استادان و مشاوران خود کنترل و نظارت داشته باشد. موسساتي که يک زبان را آموزش مي دهند، تخصص و تمرکز آنها فقط بر يک زبان است و طبيعتا بازده آموزشي و پيشرفت زبان آموزان نيز بيشتر خواهد بود.

  زماني که وارد يک آموزشگاه حرفه اي زبان مي شويد، بايد آن مجموعه بتواند چارچوب آموزشي مناسب را همسو با اهداف شما مشخص کند تا نه تنها سردرگم نشويد؛ بلکه حس کنيد که از شما حمايت مي شود. اين ساختار بايد به گونه اي باشد که زبان آموز در هر زمان از مسير آموزشي متوجه شود که در کجا (چه از لحاظ زمان و چه از لحاظ مهارت هاي آموزشي) ايستاده است. يعني دقيقا بداند چه مقدار از مسير آموزشي را گذرانده، اکنون در چه جايگاهي است و چه مقدار از مسير آموزشي اش مانده است.

  امروزه استفاده ازروش هاي سنتي، تکراري و خسته کننده در آموزش زبان، به نوعي با شکست همراه است. بنابراين آموزشگاه ها بايد خود را با راهکارهاي نوين و به روز جهاني همراه کنند. در سيستم آموزش ترکيبي، زبان آموزان مي توانند علاوه بر آموزش حضوري در کلاس درس، به صورت آنلاين به محتواي آموزشي و همچنين محتواي پيشرفته همان جلسه دسترسي داشته باشند و در هر زمان و مکاني که تمايل دارند، مطالب آموزشي را مرور کرده و تمرين ها و تکاليف خود را نيز انجام دهند.

  محتواي مالتي مديا، تلفيقي از متن، تصوير، انيميشن، ويدئو و فايل هاي صوتي است. ارائه محتواي آموزشي به صورت چند رسانه اي، علاوه بر اينکه موجب ايجاد تنوع در محتواي آموزشي و پيشگيري از به وجود آمدن يکنواختي و کسالت در زبان آموزان مي شود، پيوستگي در نوع ارائه محتوا در آموزش حضوري و آموزش به صورت آنلاين را نيز در پي دارد که همين امر، فرصت هاي يادگيري در خارج از کلاس را فراهم مي کند.

 

اپلیکیشن های کاربردی

  دارونامه جامع گیاهی

این برنامه به معرفی بیش از 500 داروی گیاهی مجاز که از سوی شرکت های داروسازی معتبر داخلی و خارجی تولید و به بازار دارویی کشور عرضه شده، می پردازد. جمع آوری مطالب، زیر نظر دکتر داروساز صورت گرفته و به صورت مستقیم از سایت شرکت سازنده هر دارو، بروشور محصول و نیز سایت داروکده اقتباس شده است. معرفی هر دارو شامل موارد مصرف، شکل دارویی، اجزای فراورده گیاهی، دستور مصرف، عوارض جانبی، مکانیسم اثر و سایر موارد لازم است، ضمن اینکه داروها در 12 گروه درمانی برای دسترسی سریع تر به مطالب مورد نظر دسته بندی شده اند.

امکانات این نرم افزار شامل قابلیت جست وجوی نام دارو به صورت فارسی و انگلیسی، امکان اضافه کردن مطلب به لیست علاقه مندی ها، امکان اشتراک گذاری مطالب و تنظیم سایز و نوع قلم می شود و برای اندروید 4. 2 و بالاتر طراحی شده است.

دارونامه گیاهی

این اپلیکیشن به معرفی کامل داروهای گیاهی و خواص درمانی آنها می پردازد و درباره ویژگی ها، فواید و مضرات برخی گیاهان دارویی توضیح می دهد و می تواند بر اساس مشخصاتی که به آن می دهید، در مورد موارد خوراکی و تغذیه فرد نظر بدهد. بخش خیلی مهم و کاربردی این اپلیکیشن، قسمت بیماری ها و عوارض است. دراین بخش شما یک لیست از بیماری های مختلف روحی و جسمی به همراه علائم آنها می بینید. اگر علائم با وضعیت شما منطبق باشد، با رفتن به قسمت «محصولات مرتبط»، می توانید محصولات گیاهی و پیشنهادی برای درمان مشکلتان را به همراه شیوه استفاده و دستورات کامل ببینید. افسردگی، اضطراب، اضافه وزن، بوی بد دهان و خیلی بیماری های دیگر در این لیست وجود دارند. اپلیکیشن دارونامه گیاهی، شامل نکاتی کوتاه و مفید درباره خواص گیاهان است که می تواند در زندگی بسیاری از افراد به کار بیاید. این برنامه هم برای سیستم عامل اندروید پیش بینی شده است.

 

داستان عکس

بارش هاي مناسب و تعديل هواي شهرهاي کشور در ماه ارديبهشت، زمينه حضور گونه اي از پروانه ها را فراهم کرده است. اين گونه از پروانه چند روزي است که در برخي شهرها ديده مي شود و حالا هم به قم رسيده و اين حضور در فضاي بهاري، مناظري زيبا را براي مردم پديد آورده است. عکس: مهدي بخشي سورکي  مهر