مديرعامل نفت آبادان در گفت و گو با «مشعل»:

يــک آبادان يــک    تــيم    اين فصل براي کسب سهميه آسيايي   مي جنگيم

تيم فوتبال نفت آبادان در ليگ برتر هجدهم با تغييرات زيادي که در کادرفني و بازيکنان خود ايجاد کرد، وارد مسابقات شد و بايد گفت فصل موفقي را پشت سر گذاشت. اين تيم با توجه به فراز و نشيب هايي که برايش پيش آمد، در نيم فصل اول عملکرد معمولي داشت؛ اما رفته رفته به شرايط بهتري رسيد، تا جايي که درهفته هاي پاياني با پيروزي هاي پي درپي، در نهايت درمکان نهم جدول قرار گرفت تا در ميان تيم هاي نفتي حاضر در ليگ برتر، بهترين نتيجه را گرفته باشد.  علي عيسي زاده، مدير عامل باشگاه نفت آبادان، يکي از افراد موفق اين تيم در ليگ برتر بود. او با اطمينان به سرمربي پرتغالي، نتيجه گرفت و حالا در صدد است که در اين فصل با مربي بعدي نتايج بهتري بگيرد. با مديرعامل نفت آبادان در خصوص وضعيت اين تيم درفصلي که گذشت و نيز برنامه هاي آينده اين تيم گفت وگويي داشتيم که با هم مي خوانيم.

   فصل تمام شد. شرايط نفت آبادان را چطور ديديد؟

من در کل ازعملکرد تيم، کادر فني و بازيکنان راضي بودم. در اين فصل شرايط سختي داشتيم؛ بازيکنان زيادي در ابتداي فصل و در نيم فصل از ما جدا شدند. مشکلات اقتصادي، همه و همه دست به دست هم دادند تا فصل سختي را پيش رو داشته باشيم؛ ولي با درايت کادرفني و نيز حمايت هايي که از تيم شد، توانستيم نتايج خوبي بگيريم، بخصوص اينکه شما در هفته هاي پاياني، عملکرد تيم را مشاهده کرديد. خدا را شکر نتايج بيانگر عملکرد تيم است و توانستيم در اين مدت نتايج قابل قبولي کسب کنيم. همه چيز خوب است و من راضي هستم.

   چرا نفت آبادان يک مقدار دير راه افتاد؟

خودتان بهتر مي دانيد که ما فصل جديد را در شرايطي شروع کرديم که کادرفني و بازيکنان ما نسبت به فصل قبل خيلي تغيير کرده بودند. در 5 هفته ابتدايي، تنها بازيکني که از تيم ما در فصل قبل هم بازي کرده بود، حسين ساکي بود تا اينکه کرار جاسم هم به تيم اضافه شد؛ البته بازيکناني از فصل قبل در تيم حضور داشتند؛ اما آنها بازي نمي کردند. در نيم فصل اول هم ما عملکرد بدي نداشتيم؛ ولي اغلب ديدارهايمان با تساوي به پايان مي رسيد. تساوي هاي زياد، نشانه ضعف تيم نبود. خدا را شکر رفته رفته شرايط بهتري پيدا کرديم و در پايان عملکرد تيم با رضايت هواداران همراه شد. اميدواريم اين نتايج خوب در سال بعد هم تداوم داشته باشد.

   از عملکرد پائولو سرجيو در فصل جاري رضايت داشتيد؟

اگر از عملکرد سرجيو راضي نبوديم، آنقدر از اين مربي حمايت نمي کرديم؛ چون شرايط تيم و برنامه کاري او را مي دانستيم، حمايت کرديم تا تيم به نتايجي که مدنظرش است، برسد. او مربي بزرگي است و افتخارات زيادي به دست آورده است .

   پس براي فصل بعد با سرجيو مذاکره کرديد؟

 با سرجيو به صورت شفاهي توافق کرده بوديم که اگر در ايران خواست به کار ادامه دهد با ما قرارداد ببندد. حتي او شرايطش را به ما گفت و شفاهي هم توافق کرديم. اما بعد از اينکه از ايران رفت گويا پيشنهاد خيلي خوبي داشته و در نهايت هم با التعاون عربستان به تفاهم رسيد و قراردادي يک ونيم ميليون دلاري با آنها بست و تا جاييکه من خبر دارم حتي يک ونيم ميليون دلار آپشن هم دارد.

  تکليف سرمربي بعدي شما چه مي شود؟

فعلا برنامه خاصي نداريم، درحال بررسي هستيم. به احتمال قوي گزينه ما ايراني خواهد بود؛ اما در عين حال به مربي خارجي خوب که گران قيمت هم نباشد و با بودجه ما هماهنگي داشته باشد، فکر مي کنيم.

   وضعيت مالي نفت آبادان چطور است؟

شرايط مالي ما هم مثل همه تيم هاست. تا الان 65 درصد به بازيکنان پرداخت کرديم و فقط قسط پاياني باقي مانده که قرار شده اقدام هاي لازم انجام شود و پول بچه ها و کادر فني را بدهيم.

    پس هنوز مشکلات پا برجاست؟

الان کدام تيم است که مشکل نداشته باشد. تيم هاي بزرگي مثل استقلال، سايپا و خيلي هاي ديگر مشکل مالي دارند؛ البته اين بيشتر به شرايط اقتصادي کشور بر مي گردد که بايد با توجه به اين موضوع حرکت کنيم.

   از سوي وزارت نفت کمک مالي به شما شده؟

طبق قانون، وزارت نفت نمي تواند به ما کمک کند و در اين فصل هم هيچ دريافتي نداشتيم و بعيد مي دانم بتوانند به ما کمک کنند.

    بازهم با اسپانسري اروند ادامه خواهيد داد؟

بله، منطقه آزاد اروند به عنوان اسپانسر مالي کنار ما بود و امسال هم در کنار ما خواهد بود.

   چه برنامه اي براي جذب بازيکنان جديد داريد؟

فعلا بايد پول فصل قبل را تسويه کنيم، بعد بايد سرمربي جديد را انتخاب  و با نظر او بازيکن جديد جذب کنيم. ما منتظر ليست سرمربي جديد مي مانيم؛ البته اين را هم بايد اضافه کنم که بر اساس توان و بودجه اي که داريم، بازيکن جذب مي کنيم.

سرجيو گفت که نفت، کارخانه بازيکن سازي است. آيا باز هم به جوانان بومي خودتان تکيه مي کنيد؟

مطمئنا او درست گفته. ما درنيم فصل دوم، بازيکنان خوبي را از دست داديم. درمقابل، سرجيو به جوانان بومي و بازيکنان خودمان که از تيم هاي پايه به ما اضافه شده بودند، اعتماد کرد و با بازي دادن به آنها، سرانجام نتيجه گرفت. مطمن باشيد که در فصل آينده هم جوانان زيادي را در ليگ خواهيم داشت که با پيراهن نفت آبادان مي درخشند.

اين فصل در ميان نفتي هاي حاضر در ليگ برتر، بهترين نتيجه را گرفتيد. آيا فصل بعد هم مي توانيد بهترين نتيجه را بگيريد؟

ما اگر کم بدشانس نبوديم، مي توانستيم حتي عنوان بهترين تيم شهرستاني را کسب کنيم. همانطور که گفتم، از عملکرد شاگردانم راضي هستم و اينکه بهتر از ساير نفتي ها نتيجه گرفتيم، مايه افتخار است؛ اما براي فصل بعد هم بايد بگويم که تمام سعي خودمان را مي کنيم که بهتر نتيجه بگيريم و به جرات مي گويم براي کسب سهميه آسيا مي جنگيم.

بازي شما و استقلال با حواشي همراه شد؟

خوشبختانه حواشي ايجاد شده به ما ربطي نداشت، ضمن اينکه فکر مي کنم آن توپ اوت شد. ما در نيمه اول خيلي بهتر از استقلال بوديم و مي توانستيم به گل برسيم، اما نشد. در نيمه دوم استقلالي ها بهتر بودند. بنابراين نتيجه تساوي عادلانه بود.

در هفته هاي پاياني، بحث شرط بندي و تباني خيلي اوج گرفت. نظر شما در مورد اين موضوع چيست؟

من فکر مي کنم فوتبال ما پاک است؛ البته شايد تخلفاتي صورت بگيرد، اما آنقدر بزرگ نيست که يک مسابقه را تحت الشعاع قراردهد. در تمام دنيا اين موارد وجود دارد؛ اما همانطور که گفتم، در فوتبال ما اگر هم باشد، خيلي کم است و به چشم نمي ايد.

داوري ها را چطور ديديد؟ شما هم اعتقاد داريد که بايد از سيستم ويدئو چک استفاده شود؟

متاسفانه داوري ها زياد جالب نبود. تيم نفت هم مثل خيلي از تيم ها از اين ناحيه ضرر کرد. اين اشتباهات سهوي است؛ اما فدراسيون و کميته داوران بايد فکري به حال اين موضوع کند. درباره ويدئو چک يا همان سيستم «وار» بايد بگويم بايد هر چه زودتر راه بيفتد تا حقي از تيم ضايع نشود. اين سيستم به فوتبال خيلي مي تواند کمک کند.

حرف آخر؟

يک آبادان و يک تيم فوتبال. تمام مردم آبادان اين تيم را دوست دارند و جزئي از زندگي آنهاست. شما مي بينيد که در يک بازي معمولي هم ورزشگاه پر مي شود و در کوچه و خيابان همه با فوتبال نفت زنده هستند و با آن زندگي مي کنند. براي همين، من از مسؤولان به خصوص مسؤولان نفتي و وزير خواهش مي کنم که نگاه ويژه اي به تيم فوتبال نفت داشته باشند وهمسو با مسؤوليت اجتماعي ازاين تيم حمايت کنند.

 

يک قهرماني و ديگر هيچ

ماراتن فوتبال ايران، با تمام فراز و نشيب هايش در ليگ هاي مختلف در فصل فوتبالي به پايان رسيد و چهره تيم هاي قهرمان و سقوط کننده مشخص شد.

نفتي ها در ليگ فوتبال ايران 6 نماينده دارند که سه تيم در ليگ برتر، دو تيم درليگ دسته دوم و يک تيم هم در ليگ دسته سوم حضور داشت.  فصل فوتبال (98-97) براي نفتي ها بسيار پرفرازو نشيب دنبال شد؛ از نتايج سينوسي وار نفتي ها درليگ برتر گرفته تا قهرماني ملي حفاري در ليگ دسته سوم و صعود به ليگ دسته دوم که بهترين نتيجه به لحاظ آماري است.  در ميان ليگ برتري ها نفت آبادان عملکرد بهتري نسبت به دوتيم ديگر يعني پارس جنوبي و نفت مسجد سليمان داشت. در ليگ دسته دوم هم که نفت گچساران و نفت اميديه با عملکردي معمولي، به کار خود پايان دادند.

آبادان پرچمدار فوتبال نفت در لیگ برتر

نفت آبادان، ليگ برترهجدهم (98-97) را با تغييرات زيادي که در کادرفني و بازيکنان خود ايجاد کرد ه بود، شروع کرد. آباداني ها بر خلاف فصل قبل، سکان هدايت تيم را به يک مربي با تجربه پرتغالي که اتفاقا کارنامه خوبي در تيم هاي اروپايي از خود به جدا گذاشته، سپردند. نفتي ها فصل را با توجه به اوج و فرودهايي که برايشان پيش آمده بود، شروع کردند و در نيم فصل اول عملکردشان بسيار معمولي بود. تساوي هاي پي در پي بلاي جان اين تيم بود، تا جايي که به سلطان تساوي ها معرف شد.

آنها درنيم فصل دوم، تغييرات زيادي داشتند و بازيکنان کليدي چون جاسم کرار و اکبر ايماني را از دست دادند و در مقابل سرمربي تيم، جوانان بومي و نفتي را از آکادمي تيم به جاي آنها به ترکيب اضافه کرد. در ادامه رفته رفته نفت آبادان به شرايط بهتري رسيد و درهفته هاي پاياني با پيروزي هاي پي درپي ( 4 برد پرگل ) خود را به ميانه جدول رساند و در نهايت با کسب 37 امتياز درمکان نهم جدول قرار گرفت تا در ميان تيم هاي نفتي حاضر در ليگ برتر بهترين نتيجه را گرفته باشد.

افت 6 پله ای

تيم فوتبال پارس جنوبي جم بر خلاف نفت آبادان، فصل را بدون هيچ تغييري در کادر فني شروع کرد. مديران پارس جنوبي بازهم به مهدي تارتار اطمينان کردند و هدايت تيم را به او سپردند؛ اما بر خلاف کادر فني، بازيکنان زيادي از اين تيم جدا شدند تا سرمربي پارس جنوبي کار سختي براي شروع  درليگ داشته باشد. با وجود تمام مشکلات پارسي ها فصل را خوب شروع کردند و تا پايان نيم فصل اول هم جزو تيم هاي بالايي جدول بودند. با شروع نيم فصل دوم و تشديد مشکلات مالي، اين تيم دچار يک افت ناگهاني شد و رفته رفته در جدول سقوط کرد و در نهايت در پايان فصل با کسب 30 امتياز در جايگاه دوازدهم جدول قرار گرفت. پارس جنوبي نسبت به فصل گذشته 6 پله در جدول سقوط داشت.

بقا در دقیقه 90

تيم فوتبال نفت مسجد سليمان بعد از 4 سال باعنوان قهرمان ليگ دسته يک، دوباره به ليگ برتر برگشت. نفتي ها براي اينکه دوباره مثل دوره قبل سقوط نکنند، هدايت تيمشان را ابتدا به عبدالله ويسي سپردند که او بعد از 5 هفته و کسب نتايج ضعيف برکنار شد. عليرضا مرزبان، جانشين او شد. مرزبان شروع خوبي با نفت داشت و اين تيم از انتهاي جدول جدا شد و نيم فصل اول را بخوبي به پايان برد. با شروع نيم فصل دوم و تشديد مشکلات مالي، اين تيم هم به سرنوشت پارس جنوبي دچار شد و به يکباره در جدول افت کرد و به ته جدول چسبيد و در خطر سقوط قرا گرفت. اين مسأله باعث برکناري مرزبان و آمدن فيروز کريمي شد. مربي جديد نفت هم کار خاصي از دستش برنيامد و فقط با دو تساوي موفق شد اين تيم را در دقيقه 90 در ليگ برتر نگه دارد تا نفت مسجد سليمان در يک فصل افت و خيز و سخت سرانجام با کسب 22 امتياز در ليگ برتر باقي بماند و سومين حضور خود در اين سطح را تجربه کند.

حضور فقط برای بقا!

دو تيم فوتبال نفت و گاز گچساران و نفت اميديه که اين فصل مانند فصل هاي گذشته در ليگ دسته دوم فوتبال ايران حضور داشتند، عملکرد خوبي از خود به جا نگذاشتند. تعويض پياپي مربيان و نيز مشکلات مالي، شرايط کار را براي اين دو تيم خوب نفتي سخت کرده بود. هر دو تيم فصل گذشته در ليگ دسته دوم به مرحله پلي آف رسيده بودند و در يک قدمي صعود به ليگ دسته يک قرار داشتند؛ در اين فصل فقط براي اينکه در جدول قرا داشته باشند و سهميه نفت را در اين ليگ حفظ کنند، به ميدان رفتند. مشکل اصلي هر دوتيم، مشکل مالي بود که نتوانستند مانند فصول قبل بخوبي تيم را آماده کنند و در نهايت با جوانان جوياي نام قدم به مسابقات گذاشتند و با حضور در ميانه جدول توانستند جايگاه خود را تثبيت کنند؛ البته نفت و گاز گچساران اين شانس را داشت که در هفته هاي پاياني با هدايت خوب يوسف نادريان به مرحله پلي آف برسد؛ اما با قرار گرفتن در رتبه چهارم از صعود باز ماند.

قهرمانی و صعود مقتدرانه

در ميان نفتي ها، تنها تيم فوتبال ملي حفاري اهواز بهترين نتيجه را در فصلي که گذشت، گرفت. ملي حفاري اهواز با قهرماني در ليگ دسته سوم فوتبال باشگاه هاي ايران موفق شد به ليگ دسته دوم فوتبال ايران صعود کند. تيم فوتبال ملي حفاري اهواز که فصل گذشته با کسب نتايج ضعيف به ليگ دسته سوم فوتبال ايران سقوط کرده بود، اين فصل با حضور در ليگ دسته سوم موفق شد با کسب عنوان قهرماني، دوباره به ليگ دسته دوم فوتبال ايران صعود کند. شاگردان اسماعيل قنبري درآخرين بازي خود در اين سري از رقابت ها که مهمان تيم فوتبال نفت ايرانيان بودند، موفق شدند حريف خود را در يک بازي هجومي با نتيجه پرگل 3 بر يک شکست دهند تا با کسب 3 امتياز اين ديدار 38 امتيازي شده و به عنوان صدرنشين و قهرمان صعود کنند. ملي حفاري بدون شکست و با 10 پيروزي و 8 تساوي و زدن 24 گل توانست قهرمان شود.