مروري بر تلاش و افتخارات ورزشکاران نفت مسجدسليمان

فعاليت 3 هزار نفر در 21رشته ورزشي

حسين آزادي    قدمت ورزش در شهر اولين ها به سابقه اکتشاف نفت در ايران يعني به 111 سال قبل برمي گردد، تا جايي که رشته هاي مختلفي از جمله فوتبال، اسکواش، گلف، تنيس، واليبال، دوچرخه سواري، شنا، راگبي و سوارکاري از مسجدسليمان شکل گرفته و به سراسر کشور تعميم و گسترش داده شده است. تيم هاي ورزشي که در اين سال ها با نام نفت مسجدسليمان در رقابت ها حاضر شدند، هميشه افتخارآفرين بوده اند و باعث برافراشته شدن پرچم نفت شده اند. به همين منظور و با توجه به اهميت ورزش در شرکت نفت و گاز مسجد سليمان، گزارشي از مهم ترين اقدام ها در زمينه امور ورزش شرکت نفت و گاز مسجدسليمان در سال 97 و چشم انداز سال جاري اين شرکت تهيه کرده ايم که خواندن آن خالي از لطف نيست.

تعداد کارکنان شرکتي که در سطح شرکت نفت و گاز مسجدسليمان طي سال گذشته، در رشته هاي مختلف مشغول فعاليت بودند، به 2 هزار و 709 نفر مي رسد که از اين تعداد يک هزار و 859 نفر را آقايان و 850 نفر را بانوان تشکيل مي دهند.

21 رشته فعال در ورزش قهرماني

21 رشته ورزش قهرماني از جمله فوتبال، بدمينتون، فوتسال، بسکتبال، کشتي، پينگ پنگ، آمادگي جسماني و ايروبيک، کاراته، تنيس خاکي، کوهنوردي، بيليارد، شنا، گلف، دارت، جودو، تکواندو،  بدنسازي، طناب کشي و تيراندازي، در سال 97 در شرکت نفت و گاز مسجدسليمان فعاليت داشتند که بيشتر اعضاي اين تيم ها را ورزشکاران مستعد و بومي تشکيل مي دادند. اين ورزشکاران با حضور در رقابت هاي مختلف ورزشي، عناوين متعددي را در مسابقات بين المللي، کشوري و استاني به دست آوردند.

تعهد و اهتمام به مسؤوليت هاي اجتماعي

شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان به منظور تعهد به مسؤوليت هاي اجتماعي،  به افراد غير شرکتي و درواقع به مردم اين شهرستان نيز خدمات رساني مي کند که در سال گذشته 6 هزار و 422 نفر از مردم عادي يا از امکانات ورزشي اين شرکت استفاده کردند يا به آنها خدمات مختلف ورزشي ارائه شده است که از اين تعداد 3 هزار و 942 نفر مرد و 2 هزار و 480 نفر زن هستند.

 

تعمير، تجهيز و بازسازي سالن هاي ورزشي 

مکان مناسب ورزشي، يکي از اصلي ترين شرايط ورزش کردن است. به همين منظور و با هدف رفع مشکلات کارکنان مناطق عملياتي و اقماري در کمپ هاي لب سفيد و قلعه نار، اقدام هايي در زمينه تعمير و تجهيز وسايل ورزشي و بهسازي سالن ها انجام شده و در سال جاري نيز براي خدمات رساني به اين کارکنان خدوم، برنامه هايي از سوي امور ورزش شرکت نفت و گاز مسجدسليمان در دست اجراست.

 

کسب 11 مدال رنگارنگ

نفت مسجد سليمان، طي سال هاي گذشته، قهرمانان زيادي را به ورزش ايران معرفي کرده که باعث افتخار نام نفت بوده اند. سعيد حسين پور، نايب قهرمان مسابقات کشتي آزاد وزن 110 کيلو گرم جام يادگار امام (ره) در رده سني نوجوانان، نايب قهرماني در مسابقات بين المللي کشتي فرنگي جام زنده ياد استاد سيد جعفر موسوي و کسب مدال نقره رقابت هاي آموزشگاه هاي جهان در کشور مراکش، قهرماني مهدي صحرايي در مسابقات کشتي آزاد رده سني خردسالان در وزن 53 کيلوگرم، کسب مدال برنز مسابقات بين المللي کيوکوشين کاراته اصفهان از سوي ميعاد ظاهري، نايب قهرماني کيان سهرابي در مسابقات وزنه برداري کشور در وزن 77 کيلو گرم و در رده سني زير 15 سال، کسب عنوان دوم بهراد کريمي در رقابت هاي وزنه برداري نوجوانان کشور، کسب عنوان قهرماني علي صالحي پور در مسابقات وزنه برداري نوجوانان کشور، کسب مدال طلاي رقابت هاي قهرماني وزنه برداري آسيا از سوي رحمان اورامه، نايب قهرماني محسن شهني فيض در پيکارهاي جهاني پاورليفتينگ، کسب مقام نخست مسابقات تنيس خاکي رده سني زير 18 سال خوزستان از سوي سهيل آقابيگي، انتخاب دانش خسروي به عنوان مربي منتخب خوزستان براي حضور در مسابقات کشتي نونهالان کشور و انتصاب افشين صالحي پور به عنوان سرمربي تيم وزنه برداري خوزستان براي حضور در مسابقات قهرماني کشور از مهمترين افتخارات ورزشکاران شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان در سال گذشته محسوب مي شود.

 

دعوت 8 ورزشکار به تيم هاي ملي

افتخارات نفت مسجد سليمان در ورزش کشور باعث شده که ورزشکاران زيادي از تيم هاي مختلف ورزشي، به تيم ملي دعوت شوند و افتخار آفريني کنند که دعوت از هشت ورزشکار از تيم هاي شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان به تيم هاي ملي در سال گذشته، نمونه اي از آن است.

در رشته گلف و در رده سني زير 18 سال سورنا صادقي و امير غلام نژاد و در رده سني بزرگسالان سعيد براتي به تيم ملي راه يافتند.

در رشته کشتي، سعيد حسين پور به تيم ملي کشتي فرنگي نوجوانان دعوت شد.

در رشته وزنه برداري و در رده سني نوجوانان علي صالحي پور و در رده سني جوانان رحمان اورامه به عضويت تيم ملي درآمدند.

در رشته بسکتبال نيز دلارام بهادري در رده سني جوانان در فهرست دعوت شدگان به تيم ملي قرار گرفت.

 در رشته فوتبال حبيب فرعباسي که هم اکنون عضو تيم فوتبال بزرگسالان نفت مسجدسليمان است، به عنوان دروازه بان به تيم ملي اميد کشورمان دعوت شد.

درخشش در رشته هاي تيمي

 ورزشکاران نفت و گاز مسجد سليمان، با حضور در تيم هاي مختلف ورزشي در سالي که گذشت، افتخارات زيادي را در بخش تيمي کسب کردند و درخشش شاياني داشتند. مهم ترين تيم هاي نفتي که توانستند 7 عنوان قهرماني و 3 مقام نايب قهرماني کسب کنند، عبارتند از: قهرماني تيم وزنه برداري نفت و گاز مسجدسليمان براي پنجمين سال متوالي در رقابت هاي قهرماني خوزستان، کسب مدال طلاي تيمي در مسابقات کشتي آزادنوجوانان خوزستان، قهرماني تيم بسکتبال بانوان در رقابت هاي قهرماني استان، کسب مقام نخست واليبال بانوان در سطح خوزستان براي نخستين بار در رده سني بزرگسالان، قهرماني تيم فوتبال بزرگسالان در رقابت هاي ليگ دسته اول باشگاه هاي کشور(جام آزادگان) و صعود به ليگ برتر، نايب قهرماني تيم کيوکوشين کاراته بزرگسالان آقايان در مسابقات باشگاه هاي کشور، کسب عنوان نايب قهرماني مسابقات سوپر ليگ گلف باشگاه هاي کشور، قهرماني تيم جودو نفت و گاز مسجدسليمان در رقابت هاي قهرماني کشور، نايب قهرماني تيم بزرگسالان بانوان در رشته کيوکوشين کاراته در رقابت هاي باشگاه هاي کشور و قهرماني تيم ايروبيک در مسابقات قهرماني خوزستان.

اهداف و برنامه هاي  سال 98

روح الله بهمني، رئيس امور ورزش شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان در خصوص مهمترين اهداف و برنامه هاي مربوط به سال جاري گفت: تجهيز و راه اندازي آکادمي سنجش سلامت کارکنان و خانواده ها و استعداديابي براي رشته هاي ورزشي، توسعه زيرساخت هاي ورزش، بهسازي اماکن ورزشي و برگزاري همايش هاي فرهنگي، ورزشي و خانوادگي به منظور افزايش روحيه نشاط و سلامت جسمي کارکنان و خانواده ها، افق و چشم انداز ورزش اين شرکت در سال جاري محسوب مي شود که اميدواريم با تداوم همکاري مسؤولان و دست درکاران و اعضاي تيم هاي ورزشي، شاهد تحول و پيشرفت ورزش اين شرکت و ارائه خدمات مطلوب به کارکنان و همچنين علاقه مندان به ورزش در سطح شهر باشيم.البته در سطح قهرماني هم مانند سال هاي گذشته سعي داريم با توجه به بودجه اختصاص داده شده، بهترين عناوين را کسب کنيم که در اين راه اولويت ما استفاده از جوانان بومي و شرکتي است که بتوانيم از ظرفيت آنها در مسابقات ورزشي استفاده کنيم؛ البته کار، کمي سخت است، بخصوص با توجه به بودجه اختصاص داده شده، ولي نااميد نيستيم. اميدوارم مسؤولان به مسجد سليمان و تيم هاي نفتي اين شهر به خاطر شرايط منطقه توجه ويژه اي داشته باشند. مسجد سليمان، نه تنها منطقه اي عملياتي است؛ بلکه از نقاط محروم کشور هم محسوب مي شود. بنابراين مي طلبد که همسو با اهداف مسؤوليت اجتماعي، توسعه ورزش همگاني و قهرماني، سلامت کارکنان و مردم و ارائه خدمات بهتر، کمي بيشتر به ورزش اين شهر و صنعت نفت توجه شود.

 

همکاري فدراسيون کبدي با باشگاه مناطق نفت خيز جنوب 

عباس اورسجي، رئيس فدراسيون کبدي با سفر به اهواز و حضور در دفتر هدايت يزدي، مديرعامل باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب با هدايت يزدي درباره تعامل و همکاري دو جانبه ديدار و گفت وگو کرد.

در اين ديدار اورسجي از اعلام آمادگي فدراسيون در برگزاري کلاس هاي آموزشي ويژه مربيان و همچنين کارکنان علاقه مند به کبدي خبر داد و گفت: در صورت تمايل مربيان و مدرسان کبدي را براي برگزاري همايش ها و جشنواره هاي همگاني اعزام خواهيم کرد تا با کمک باشگاه نفت، فرزندان کارکنان شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب با کبدي بيشتر آشنا شوند.

در ادامه رئيس فدراسيون کبدي پس از بازديد از اماکن ورزشي شهرک نفت اهواز گفت: ظرفيت برگزاري مسابقات کبدي در سطح بين المللي و برگزاري اردوهاي تيم ملي کبدي در اين باشگاه وجود دارد و اميدواريم در صورت موافقت و نظر مثبت، از ظرفيت هاي موجود استفاده کنيم.

هدايت يزدي، مديرعامل باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب نيز در اين نشست گفت: امکانات لازم براي برگزاري مسابقات و کلاس هاي آموزشي مختلف در مناطق نفت خيز جنوب وجود دارد و علاقه منديم که نوجوانان و جوانان شرکتي، آموزش کبدي را فرا بگيرند.

او در پايان خاطر نشان کرد: باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب با هدف کمک به فدراسيون کبدي، آمادگي خود را اعلام کرده و اميدواريم تمامي ارگان هاي دولتي با در اختيار گذاشتن امکانات ورزشي، فدراسيون هاي ورزشي را در راه کسب موفقيت هاي بيشتر براي کشور ياري کنند.

در پايان مقرر شد، در آينده اي نزديک، براي همکاري بيشتر ميان فدراسيون کبدي و باشگاه مناطق نفت خيز جنوب، نشست هاي ديگري انجام شود.

 در اين ديدار ابراهيم نصيري، معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان خوزستان و آل کثير، رئيس هيات خوزستان، رئيس فدراسيون کبدي را همراهي کردند.

 

سمينار تغذيه ورزشکاران درماه رمضان

باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب، سمينار يکروزه تغذيه ورزشکاران در ماه مبارک رمضان را در شهرک نفت اهواز برگزار کرد.  اين سمينار با توجه به اهميت تغذيه و رژيم غذايي ورزشکاران در ماه مبارک رمضان و روزه داري و همچنين پرسش هاي متداول در زمينه روزه گرفتن ورزشکاران در رشته هاي مختلف در اين ماه، برگزار شد.  هدايت يزدي، مديرعامل باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب با بيان اينکه در اين سمينار 60 مربي شاغل در باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب اهواز شرکت داشتند، گفت: اصول تغذيه صحيح ورزشکاران در ماه رمضان، شرايط روزه داري در رقابت هاي ورزشي و روزه داري در گروه هاي سني مختلف از مهمترين محور هاي اين سمينار بود.  او همچنين هدف از برگزاري اين برنامه را ارتقاي سطح آگاهي و آموزش مربيان شاغل در اين باشگاه اعلام کرد.  در پايان سمينار از محمد گله داري، مدرس اين دوره و عضو هيات علمي دانشکده تربيت بدني و علوم ورزشي دانشگاه آزاد واحد اهواز تجليل شد.

 

گازي ها برنده دربي فوتبال بانوان نفتي

با به پايان رسيدن مسابقات فوتبال بانوان آسيا، چرخ مسابقات ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران دوباره به حرکت درآمد و تيم هاي نفتي حاضر در اين رقابت ها به مصاف حريفان خود رفتند.

ابتدا در هفته پانزدهم دو تيم پالايش گاز ايلام و پارس جنوبي، دربي نفتي ها را برگزار کردند که شاگردان فاطمه حياتي در پالايش گاز ايلام برنده اين ديدار بودند.  پالايش گاز در خانه و در ورزشگاه تختي ايلام، ميزبان تيم پارس جنوبي بود که موفق شد حريف خود را با نتيجه پرگل 3 بر صفر شکست دهد تا برنده دربي نفتي ها باشد.

طاهره آزادي( 2 گل) وعاطفه ايماني، گل هاي پالاش گاز ايلام را در اين ديدار به ثمر رساندند.

پالايشي ها در ادامه روند پيروزي هاي خود در هفته شانزدهم نيز موفق شدند اين بار سپيدار قائمشهر را شکست دهند. شاگردان فاطمه حياتي که در خانه ميزبان حريف شمالي خود بودند، توانستند با دوگل حديث بسازشير و کوثر عنبري، 2 بر صفر به پيروزي برسند.

پالايش گاز ايلام با اين دو پيروزي 25 امتيازي شد و در رتبه هفتم جدول قرار گرفت. تيم پارس جنوبي هم با 12 امتياز در رتبه نهم قرار دارد.