استفاده از روش های علمی چگونه برای کنکور آماده شوید

با نزديک شدن به زمان کنکور، تمام داوطلبان اين آزمون سخت در تلاشند تا از بهترين روش ها براي يادگيري دروس استفاده کنند و با آمادگي کامل آزموني دشوار را پشت سر بگذارند و به موفقيت برسند. همه ما براي درس خواندن و موفقيت در آزمون هاي سخت، روش هاي عجيب و غريبي را امتحان کرده ايم و در برخي مواقع هم نتيجه گرفته ايم، اما با استفاده از روش هاي علمي ثابت شده، بدون هيچ دغدغه اي مي توان کنکور داد و از آن سربلند بيرون آمد.   در ادامه به برخي روش هاي علمي ثابت شده براي آمادگي و موفقيت در کنکور اشاره کرده ايم که شايد بتواند اندکي به داوطلبان در راه آمادگي آزمون سختي که موفقيت در آن نقش زيادي در آينده شان دارد، کمک کند.

درس خواندن با صدای بلند

خواندن مطالب درسی با صدای بلند به شما کمک می کند تا به دو روش دیدن مطلب و شنیدن آن، مطالب را حفظ کنید. البته در این روش نمی توانید رفتن به کتابخانه و درس خواندن در آن را در برنامه ریزیتان بگنجانید.

قطع  اینترنت

در عصر کنونی فناوری، اینترنت و حضور در شبکه های مجازی، جزئی از زندگی شده است، اتفاقی که گاهی عواقب ناراحت کننده ای برایمان به دنبال دارد. بنابراین در آستانه یک آزمون سخت سعی کنید اینترنتان را قطع کنید تا بتوانید از شبکه های مجازی دور باشید. با این کار می توانید بدون حواس پرتی به درس و مطالعه تان بپردازید

خواب کافی

در مواقعی که برای کنکور یا یک آزمون آماده می شوید، برای کسب موفقیت شب زنده داری نکنید. این کار نه تنها در عملکردتان اختلال ایجاد می کند، بلکه باعث استرس نیز می شود. سعی کنید در روزهای نزدیک به آزمون ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.

درس خواندن گروهی

اگر جزو آن دسته از کسانی هستید که گروهی درس خواندن به شما در یادگیری دروس کمک می کند، می توانید این روش را هم امتحان کنید.  چند روز یک بار برای مرور درس ها با دوستان دور هم جمع شوید.

مطالعه قبل از خواب

یکی از روش های موثر یادگیری، مطالعه قبل از خواب است. بهتر است قبل از خوابیدن کمی مطالعه درسی داشته باشید. مغز انسان در طول خواب، اتفاقات رخ داده را مرور می کند. نتیجه این روش این است که آنچه قبل از خواب مرور کرده اید، به راحتی به خاطر می آورید. سعی نکنید کل کارتان را به رختخواب منتقل کنید. این کار خواب آرام را از شما می گیرد.

تغییر موضوع مطالعه

بهتر است هر بار مطالب مختلفی را مطالعه کنید. این تکنیک خوبی است تا بتوانید از یک روش درست برای پیدا کردن راه حل مسئله استفاده کنید.

فاصله زمانی برنامه ریزی

روش یادگیری جدیدی به نام تکرار با فاصله وجود دارد. در این روش اطلاعات به قسمت های کوچک تقسیم می شود و در یک دوره زمانی طولانی مدت تکرار می شوند. استفاده از این روش در یادگیری و حفظ دروس بسیار موثر است.

ورزش کنید

به گفته محققان نیم ساعت ورزش هوازی سرعت پردازش مغز و سایر توانایی های شناختی را بهبود می بخشد. پس ورزش کردن را هم در برنامه خود بگنجانید.

قصه گویی

برای موفقیت در حفظ مطالب می توانید آنها را به داستان تبدیل کنید. در این روش اطلاعات برایتان معنای بیشتری پیدا می کند و شما مجبور به تکرار مطالب مهم می شوید. مطالبی که به روش قصه گویی کاملا در ذهنتان می ماند.

تغییر مکان

تحقیقات انجام شده، نشان می دهد که مطالعه یک مطلب در مکان های مختلف، احتمال فراموشی آن مطلب را کاهش می دهد. تغییر مکان در زمان مطالعه هر بار مغز را وادار می کند تا ارتباط جدیدی با مطلب برقرار کند. در نتیجه مطلب به خاطره ای قوی تبدیل می شود.

گرفتن آزمون

خودآزمایی یکی از بهترین روش های آمادگی برای موفقیت در کنکور است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به سختی مطالب را به یاد می آورید، بهتر است این روش را هم امتحان کنید. هرچه در شرایط تمرینی چیزی را سخت به یاد بیاوید، در آینده و در شرایط واقعی راحت تر آن را به یاد خواهید آورد. پس آزمون گرفتن از خود را فراموش نکنید.

به خودتان برسید

درست است که موفقیت در کنکور در زندگی و آینده نقش دارد، اما زمانی که برای کنکور آماده می شوید، از خودتان غافل نشوید، به خودتان برسید. بعد از ساعت ها مطالعه بهتر است زمانی را به خود اختصاص دهید و هنگام استراحت سراغ کارهایی بروید که شما را سرحال می کند.

استراحت کنید

استراحت منظم بهره وری را بالا می برد و به بهبود توانایی ما برای تمرکز روی یک فعالیت کمک می کند. پس برای بالا بردن سطح بهره وری، اندکی از درس و کتاب فاصله بگیرید و استراحت کنید.

بنویسید

از مهارت نوشتاری خود برای موفقیت استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد زمانی که مطلبی را می نویسیم، بهتر از زمانی که آن را تایپ می کنیم، در ذهن ما ذخیره می شود. بهتر است بخش های مهم درسی را در یک برگه کاغذ بازنویسی کنید. علاوه بر مواردی که به آن اشاره کردیم، نکاتی هم وجود دارد که رعایت آنها به حفظ تمرکزتان کمک می کند.

مایعات بنوشید

خوردن آب و نوشیدن مایعات در بالا بردن سطح هوشیاری و تمرکز شما نقش بسزایی دارد. مثلا برای حفظ تمرکز، نوشیدنی کافئین دار بخورید. نتیجه تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده که چای و قهوه سطح هوشیاری را بالا نگه می دارد. مصرف آب را هم در این مواقع از یاد نبرید، نوشیدن آب باعث بهبود عملکرد مغز می شود و به بالا رفتن تمرکز کمک می کند.

مراقبه کوتاه

براساس تحقیقات، مراقبه استرس و اضطراب را کاهش و گستره توجهات را افزایش می دهد؛ بنابراین برای کاهش اضطراب در زمان آمادگی برای کنکور از روش مراقبه استفاده کنید. مثلا به جای اینکه سه ساعت به چند صفحه کاغذ زل بزنید، برای دقایقی به دیوار خیره شوید. این کار نه تنها ضرری ندارد، بلکه باعث آرامش شما می شود.

استفاده از روش های مختلف

روش درس خواندن هر کس با دیگری متفاوت است. مثلا برخی از افراد ترجیح می دهند در روز درس بخوانند، برخی دیگر شب را برای درس خواندن انتخاب می کنند. بعضی درس خواندن در سکوت را برمی گزینند، بعضی دیگر درس خواندن گروهی را می پسندند؛ بنابراین روشی را که بهترین نتیجه را می توانید از آن بگیرید، بیابید و تا رسیدن به آمادگی کامل از آن استفاده کنید. با رعایت نکاتی که به آن اشاره کردیم، شاید بتوانید با آمادگی کامل از پس کنکور و آزمون های سخت برآیید و در مسیر موفقیت گام بردارید.

 

  ریزه کاری های  خانه داری

چند نکته کوچک و مهم

  برای درخشان کردن فرش، کمی سرکه و خاک اره را مخلوط کنید و برسی در این مخلوط بزنید و روی فرش بکشید، سپس بگذارید خوب خشک شود، بعد از خشک شدن روی آن را جاروبرقی بکشید.

  برای باز کردن لوله ظرفشویی گرفته، می توانید یک مشت جوش شیرین به علاوه یک فنجان سرکه سفید در سوراخ ظرفشویی بریزید و آن را محکم ببندید. بعد از چند دقیقه با ریختن آب سرد روی آن، لوله کاملا باز می شود.

  برای تمیز کردن و جلا دادن جلدهای قدیمی کتاب یک پارچه فلانل را به تربانتین آغشته کنید و روی جلدها بمالید. سپس با یک تکه پارچه نرم براقشان کنید.

  پاشیدن شکر روی دیس رطوبت اضافی را به خود جذب می کند و مانع چسبیدن کیک به می شود.

 

مهارت های زندگی

ضایعات مواد غذایی  را به حداقل برسانید

راه هایی وجود دارد که با دانستن آنها می توان ضایعات مواد غذایی را به حداقل رساند. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره کرده ایم.

  برای داشتن پیازچه های تازه می توانید آن را داخل ظرف آب و زیر نور خورشید قرار دهید. این کار باعث می شود پیازچه دوباره رشد کند. روشی که باعث می شود هر چند روز یک بار، بتوانید از قسمت های سبز آن استفاده کنید و پیازچه تازه داشته باشید.

  قبل از انقضای شیر از آن برای درست کردن پنیر استفاده کنید.

  برای دور کردن پشه و مورچه در فصل تابستان می توانید از پوست پرتقال استفاده کنید. استفاده از پوست پرتقال برای از بین بردن بوی کهنگی هم گزینه خوبی است.

  به جای دور ریختن موزهای رسیده و تیره، بهتر است از آنها برای پختن نان های موزی استفاده کنید. با پختن آنها می توان دسری عالی نیز تهیه کرد.

  چیپس مانده را دور نیندازید. کافی است آنها را 10 ثانیه داخل مایکروفر بگذارید تا دوباره ترد شوند.

  برش باقی مانده از پیتزا را بدون مایکروفر دوباره مصرف کنید. برای استفاده، آن را چهار، پنج دقیقه روی یک کتری با حرارت متوسط قرار دهید. برای اینکه روی آن هم گرم شود بهتر است از یک در آلومینیومی کمک بگیرید.

  نان های تست مانده و خشک شده را دور نریزید. می توانید آنها را خرد و سرخ کنید و به همراه انواع ادویه استفاده کنید.

   برای از بین بردن باکتری های موجود در اسفنج قدیمی، اول آن را خیس کنید، سپس دو دقیقه داخل مایکروفر قرار دهید تا 99 درصد جرم آن از بین برود و دوباره قابل استفاده شود.