خبرهای خوب پتروشیمی در راه است

مشعل   سال جديد مي تواند به سالي پر از رويدادهاي جديد و خبرهاي خوش براي صنعت پتروشيمي تبديل شود و حال صنعت نفت و کشور را خوب تر کند. افتتاح هايي در پيش است و خيلي زود نوبت به پروژه هاي در نوبت افتتاح در سال 98 مي رسد که يکي يکي با حضور رئيس جمهور يا مقام هاي ديگر  بهره برداري مي شوند. وزير نفت از سال گذشته وعده آماده بهره برداري شدن اين پتروشيمي ها را داده و بايد منتظر باشيم و ببينيم طبق برنامه، الفين پتروشيمي بوشهر، الفين ايلام، متانول سبلان، اوره و آمونياک لردگان، پتروشيمي مياندوآب و پالايشگاه گاز بيدبلند چه زماني رسانه ها را براي مراسم افتتاح دعوت مي کنند.

متانول کاوه؛ بزرگترین متانول جهان

قول افتتاح طرح متانول کاوه را که در حال حاضر با 99درصد پیشرفت در پله های آخر افتتاح است، برای نیمه اول سال جاری داده اند. در واقع طرح متانول کاوه اواخرسال 97 تولید آزمایشی خود را آغاز کرده است و به تدریج درسال جاری با افزایش تولید و نرمال شدن واحد، شاهد تولید بیشتر تجاری هرچه بیشتر این طرح خواهیم بود. طرح متانول کاوه، یکی از پروژه های پیش راه اندازی شده پتروشیمی است که سهمی قابل توجه در افزایش تولیدات سال آینده دارد. این پروژه با تولید روزانه 7 هزار تن، یکی از بزرگ ترین واحدهای متانولی جهان است که به دلیل نزدیکی به دریا و داشتن اسکله اختصاصی، امتیاز خوبی برای صادرات دارد.

پتروشیمی بوشهر به سمت پایان کار

فاز نخست پتروشیمی بوشهر نیز که این روزها به پیشرفت 96 درصدی رسیده است، در نوبت افتتاح قرار دارد. طبق اعلام شرکت ملی صنایع پتروشیمی، 3 واحد از فاز نخست پتروشیمی بوشهر نیمه نخست امسال به بهره برداری خواهد رسید. واحد شیرین سازی و اتان ریکاوری تولید این مجموعه نیز چندی قبل به طور آزمایشی آغاز به کار کرده اند و واحد متانول نیز در مرحله پیش راه اندازی است.  گازهای دریافتی از فازهای 6و 7 و 8 پارس جنوبی در این فاز شیرین سازی و گاز غنی به واحد بازیافت اتان ارسال می شود. متان هم برای سوخت و هم برای خوراک واحد متانول است و نیمه نخست سال 98 شاهد راه اندازی واحد متانول پتروشیمی بوشهر خواهیم بود.  فاز نخست مجتمع متانول بوشهر شامل واحدهای متانول، استحصال اتان و شیرین سازی گاز به مرحله پیش راه اندازی رسیده است. این مجتمع با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ٦٥٠ هزار تن متانول، یک میلیون تن الفین، 550 هزار تن اتیلن گلایکول، ٣٠٠ هزار تن پلیمر سنگین و سبک و 300 هزار تن اسید استیک اجرا می شود. پتروشیمی بوشهر در فاز ۲ عسلویه در زمینی به مساحت ۶۲ هکتار اجرا می شود.

لردگان در دل دنا جان گرفت

طرح پتروشیمی لردگان نیز، یکی دیگر از برنامه های افتتاح در سال 98 است که پیشرفت فیزیکی آن به بیش از 96 درصد رسیده است و پیش تر از آماده بودن این مجموعه برای افتتاح خبر داده اند. مجتمع پتروشیمی لردگان با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 755 هزار تن محصول در استان چهارمحال و بختیاری منطقه فلارد در 55 کیلومتری شهرستان لردگان در حال ساخت است. محصولات تولیدی مجتمع پتروشیمی لردگان، اوره و آمونیاک است که بخش عمده ای از آمونیاک برای تولید اوره در داخل مجتمع مصرف می شود و مابقی برای عرضه مستقیم به بازار در نظر گرفته شده است. عمده ترین کاربرد آمونیاک در تولید انواع کودهای شیمیایی است.

برکت بیدبلند برای استان های جنوبی

طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با تدبیر وزیر نفت و تغییر مالکیت به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به بیش از 92 درصد پیشرفت رسیده است. برای این پروژه 3.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده و پیش بینی می شود درآمد سالانه آن 700 میلیون دلار باشد. 1.5 تن محصول اتان این پروژه به وسیله خط لوله ۹۵ کیلومتری به پتروشیمی گچساران ارسال می شود و با تولید اتیلن در این مجتمع، خوراک طرح های خط لوله اتیلن غرب شاخه دنا تامین می شود. بید بلند، یکی از پروژه های مهم صنعت نفت و گاز کشور به شمار می رود که درحوزه بالادست از چهار NGL خوراک دریافت خواهد کرد که این وجه تمایز با پالایشگاه های  پارس جنوبی است. این طرح دارای ظرفیت 2 میلیارد فوت مکعب گاز در روز است و این موضوع برای کل منطقه خوزستان و استان های جنوبی کشوردارای اهمیت است.

افتتاح بزرگترین پتروشیمی غرب کشور در آخرین پله

فاز دوم پتروشیمی ایلام شامل پروژه های گوگرد زدایی خوراک (SRU) و الفین است که واحد گوگردزدایی در حال حاضر پیشرفت فیزیکی 97 درصد دارد. فاز دوم محصولاتی نظیر اتیلن، بنزین پیرولیز، پروپیلن در گریدهای شیمیایی و پلیمری و سوخت مایع نیز به سبد محصولات پتروشیمی ایلام اضافه خواهد شد. پتروشیمی ایلام از لحاظ وسعت، ظرفیت تولید و تعداد واحدها فرایندی، بزرگترین پتروشیمی غرب کشور است. پتروشیمی ایلام می تواند 150 هزار تن اتیلن مازاد بر مصرف واحد پلی اتیلن خود را به خط لوله اتیلن غرب سالانه تزریق کند. این پتروشیمی مهم هم برنامه ریزی های مطلوبی داشته و نیمه دوم سال 98 شاهد بهره برداری از آن خواهیم بود.

پتروشیمی پرسودتر می شود

یکی دیگر از برنامه های پتروشمیی در سال 97 افتتاح مجتمع پتروشیمی میاندوآب معروف به واحد پلی اتیلن سنگین با تولید 175هزار تن در سال است. طرح اولیه این پروژه تولید 300 هزار تن محصول پی وی سی بود که بعد از مطالعات و بررسی اقتصادی به تولید پلی اتیلن تغییر یافت.این پتروشیمی مراحل پایانی ساخت را می گذراند و به گفته وزیر نفت در سال 98 آماده بهره برداری خواهد بود.  مدیر طرح های  شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرده است بخش دیگری از پتروشیمی دماوند به عنوان تامین کننده یوتیلیتی مجتمع های پتروشمیی در فاز 2 پتروشیمی درعسلویه تا پایان نیمه نخست سال جاری تولیدی می شود. او گفته است امسال با تکمیل فازنخست دماوند به غیر از واحد پساب صنعتی، واحد های دیگر این فاز وارد مدار تولید می شوند. به نظر می رسد امسال با توجه به شرایط اقتصادی و فشارهای تحریمی صنعت پتروشیمی با اهتمام به واحدهای در حال فعالیت  و این واحدهای در آستانه بهره برداری می تواند در رونق دادن تولید، به ویژه تولیدات صنایع مرتبط با پتروشیمی نقشی حائز اهمیت داشته باشد و حمایت از تولید داخل را محقق کند. صنعت پتروشیمی جایگاهی ویژه در ظرفیت های توسعه ای کشور و همچنین جلوگیری از خام فروشی دارد و می توان به دامنه صادراتی این محصولات امیدوار بود. صنعت پتروشیمی، صنعتی پرسود و درآمدزا برای کشور و در سال های اخیر توانسته است بازارهای منطقه ای و جهانی را به دست آورد و در شرایط سخت به کمک کشور بیاید.