از سوي وزيرنفت ابلاغ شد :

بخشنامه صرفه جويي و کاهش هزينه هاي بي تاثير

وزيرنفت، بخشنامه صرفه جويي و کاهش هزينه هاي بي تاثير در کارايي وزارت نفت را با توجه به شرايط ويژه کشور به مديران عامل شرکت هاي اصلي و فرعي تابع وزارت نفت، موسسات و واحدهاي مستقل ستادي و صندوق هاي بازنشستگي صنعت نفت ابلاغ کرد.

در متن بخشنامه بيژن زنگنه (23 ارديبهشت ماه) ابلاغ شده آمده است: «در اجراي تبصره 21 قانون بودجه سال 1398 و سياست هاي دولت براي صرفه جويي و کاهش هزينه هايي که در عمل هيچ تاثيري در کارايي دستگاه ها ندارد و در ادامه سياست ها و روش هايي که تاکنون براي کاهش هزينه ها اتخاذ شده و با توجه به شرايط ويژه کشور، پس از بحث، مذاکره و همفکري در شوراي معاونان وزارتخانه، به استناد جز 6 بند «ب» ماده 3 قانون وظايف و اختيارات وزارت نفت مصوب 19 ارديبهشت ماه 91، موارد زير با هدف مديريت و کاهش هزينه ها در شرکت هاي تابعه صنعت نفت براي رعايت دقيق ابلاغ مي شود».

هزينه هاي اداري، ماموريت هاي داخلي و خارجي کارکنان، همايش ها، سمينارها، کنفرانس ها و نمايشگاه ها، جوايز تعالي و عناوين مشابه، خريد و چاپ نشريات، ممنوعيت به کارگيري نيروي انساني جديد، فروش خانه هاي سازماني، زمين و ساختمان هاي مازاد، امضاي قرارداد با مشاوران حقيقي، بعضي از مواردي هستند که جزئيات اجراي آن در اين بخشنامه آمده است.

تاکيد شده است که اين بخشنامه بايد در هيئت مديره همه شرکت هاي تابعه با حضور مسئولان مالي، اداري و پشتيباني شرکت ها قرائت و ازسوي مديرعامل هر شرکت براي اجرا به همه واحدهاي آن شرکت ابلاغ شود و شرکت هاي تابعه نيز صرفا در برابر وزارت نفت پاسخگو هستند.

 

معاون وزير نفت تاکيد کرد :

ضرورت نوسازي و افزايش ظرفيت در خطوط لوله نفت و فرآورده

معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده هاي نفتي ايران در آيين توديع و معارفه مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران بر ضرورت نوسازي و افزايش ظرفيت خطوط لوله انتقال نفت خام و فراورده کشور تاکيد کرد.

عليرضا صادق آبادي (21 ارديبهشت ماه) در آيين توديع عباسعلي جعفري نسب، مديرعامل پيشين و معارفه قاسم عرب يارمحمدي، مديرعامل جديد شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران گفت: با توجه به نقش حياتي خطوط لوله در انتقال انرژي و نيز عمر بالاي خطوط، لازم است به نوسازي و ايجاد ظرفيت هاي جديد در اين صنعت توجه جدي داشت. وي با اشاره به اينکه هم اکنون پروژه هاي مهمي از جمله احداث خط لوله کنارگذر تهران و خط لوله رفسنجان - سيرجان در اين زمينه در دست اجراست، افزود: لازم است نوسازي خطوط لوله و تجهيزات با انجام عمليات هايي نظير پيگراني، آزمايش خطوط، تعمير و... نيز در دست اجرا قرار گيرد.

صادق آبادي با تاکيد بر لزوم افزايش بهره وري اين شرکت در هر دو بخش سخت افزاري و نرم افزاري تاکيد کرد: با درايت و سرعت عمل مديران و کارکنان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران در سراسر کشور در بحران سيل اخير براي انتقال نفت و فراورده در سطح کشور، مشکل جدي ايجاد نشد.

وي با آرزوي توفيق براي مهندس جعفري نسب گفت: در دوره مديريت ايشان اطمينان داشتم که تحت هر شرايطي کار به نحو احسن انجام مي شود و در مواقع بحران نيز مسائل با همکاري ايشان و مجموعه کارکنان شرکت برطرف خواهد شد و ترک صنعت پس از سي و اندي سال خدمت با نام نيک، افتخار و آرزوي تک تک ماست.

 

  مدير طرح هاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي عنوان کرد :

 تکميل زنجيره ارزش صنعت پتروشيمي در عسلويه

مدير طرح هاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي گفت: تکميل زنجيره ارزش و توسعه صنايع ميان دستي و پايين دستي پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس (عسلويه) به عنوان يک راهبرد مورد توجه قرار دارد.

علي محمد بساق زاده افزود: با توجه به وجود برخي محدوديت ها در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس، سعي کرديم در صورت فراهم شدن شرايط براي فعال کردن صنايع تکميلي و توسعه پايين دست پتروشيمي يا واحدهاي تکميلي پتروشيمي مانند تکميل زنجيره متانول از زمين‎هاي فاز 3 پتروشيمي يعني حدفاصل فرودگاه تا فازهاي 15، 16 پارس جنوبي که جدول بندي انجام و تعدادي کارگاه نيز ايجاد شده، استفاده کنيم. وي با بيان اينکه تا سال 1400 توليد متانول افزايش قابل توجهي خواهد داشت که با تامين نياز داخل، بخش اعظم آن صادر مي شود، افزود: تلاش داريم هر چه سريع تر مقداري از متانول توليدي را به زنجيره پتروشيمي تبديل کنيم که بهترين و نزديک ترين محل براي اجرايي کردن اين زنجيره بين فرودگاه و فاز 15، 16 پارس جنوبي است.  از مزيت هاي اين منطقه، نزديکي و دسترسي به خوراک و يوتيليتي است که با توجه به شرايط منطقه مورد اشاره بايد واحدهايي که ارتفاع کمي دارند با در نظر گرفتن شرايط زيست محيطي اجرا شوند.

 

قدرداني متوليان حمل ونقل تهران از شرکت بهينه سازي مصرف سوخت

عملکرد متعهدانه نفت در حمايت از طرح هاي بهينه سازي مصرف انرژي

مديران عامل شرکت بهره برداري مترو تهران و سازمان مديريت و نظارت بر تاکسيراني تهران، از تلاش هاي شرکت بهينه سازي مصرف سوخت و وزارت نفت در حمايت حداکثري از اجراي طرح هاي اصلاح الگوي مصرف انرژي در بخش حمل ونقل قدرداني و اعلام کردند که نفت در اجراي طرح ها و قراردادهاي امضا شده در اين حوزه، به عنوان يک بازوي توانمند از هيچ کمکي دريغ نکرده است.

 شرکت بهينه سازي مصرف سوخت  17 ارديبهشت ماه ميزبان مديران ارشد شرکت بهره برداري مترو تهران و سازمان مديريت و نظارت بر تاکسيراني تهران بود تا در اين نشست که به دعوت شرکت بهينه سازي مصرف سوخت برگزار شد، شرايط پروژه هاي مشترکي که در دستور کار طرف ها قرار دارد، بررسي و درباره چالش هاي احتمالي اين پروژه ها بحث و تبادل نظر شود.

در نخستين نشست که با حضور محسن دلاويز، مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت، فرنوش نوبخت، مديرعامل شرکت بهره برداري مترو تهران و ديگر مديران ارشد دو شرکت برگزار شد، طرح توسعه حمل ونقل مسافر با قطار شهري در تهران مورد اشاره قرار گرفت.

وي از حذف شرط دريافت ضمانتنامه (يک درصد) از سازمان هاي قطار شهري طرف قرارداد در همسويي با تسهيل اجراي قرارداد خبر داد و ابراز اميدواري کرد که طرح با سرعت اجرايي شود.

دومين نشست که به ميزباني شرکت بهينه سازي مصرف سوخت برگزار شد، نشست با مديران ارشد سازمان تاکسيراني تهران بود.

دلاويز در اين نشست به طرح جايگزيني 140 هزار تاکسي فرسوده (تاکسي صندوقدار و تاکسي ون) که مدتهاست مصوبه شوراي اقتصاد آن اخذ شده اشاره کرد و گفت: متاسفانه اين طرح به دلايل متعدد هنوز وارد فاز اجرايي نشده و نفت همانطور که پيش از اين نيز اعلام کرده بود، براي هرگونه همکاري به منظور رفع مشکلات پيش رو و اجرايي شدن طرح آمادگي دارد.

 

کاهش دوره تعميرات اساسي مجتمع گاز پارس جنوبي

رئيس تعميرات مجتمع گاز پارس جنوبي از کاهش روزهاي تعميرات اساسي مجتمع گاز پارس جنوبي تا پايان امسال به عنوان يکي از اهداف اين مجتمع گازي خبر داد وگفت: با توجه به وسعت فازهاي پارس جنوبي، امسال مجتمع گاز پارس جنوبي نزديک به پنج ماه درگير برنامه هاي تعميراتي خواهد بود.

حسين فرزندي با بيان اينکه امسال يکي از اهداف مجتمع گاز پارس جنوبي کاهش روزهاي تعميرات اساسي است، اظهار کرد: برنامه تعميرات پالايشگاه هاي پارس جنوبي از 25 فروردين ماه امسال در فازهاي 4 و 5 آغاز شده و اکنون فعاليت هاي تعميراتي در اين پالايشگاه پايان يافته است تا پس از ماه مبارک رمضان، فعاليت هاي تعميراتي ازسر گرفته شود.

رئيس تعميرات مجتمع گاز پارس جنوبي زمان اجراي تعميرات ديگر پالايشگاه ها را از 18 خردادماه اعلام کرد و افزود: تعميرات فازهاي 2 و 3 در اين زمان آغاز خواهد شد. پالايشگاه بعدي نيز پالايشگاه نهم است که بايد فعاليت هاي تعميراتي خود را از ششم تيرماه آغاز کند، همچنين برنامه تعميراتي پالايشگاه يکم از هفتم مردادماه آغاز خواهد شد و در روزهاي گرم تابستان کماکان ادامه خواهد داشت. افزون بر اين، پالايشگاه هشتم نيز، فعاليت هاي تعميراتي خود را از نهم مردادماه مطابق برنامه آغاز خواهد کرد.

 

مديرعامل شرکت متن:

طراحي اوليه مخازن ذخيره‎سازي نفت جاسک رو به پايان است

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت (متن) گفت: طراحي اوليه مخازن ذخيره‎سازي نفت خام در بندر جاسک رو به پايان است و پيمانکاران اجرايي ساخت مخازن طي دو ماه آينده فعاليت خود را آغاز مي‎کنند.

تورج دهقاني در بازديد از پروژه احداث مخازن ذخيره سازي نفت خام و پايانه صادرات واقع در سواحل مکران (جاسک)، در نشستي با حضور مشاوران و سرمايه گذار پروژه، از شرايط و اقدام هاي انجام شده در اين پروژه مطلع شد.وي گفت: طرح توسعه سواحل مکران در 65 کيلومتري بندر جاسک اجرا مي شود، احداث مخازن ذخيره سازي نفت خام و پايانه صادراتي بخشي از اين طرح است که نفت را از گوره با خط لوله 42 اينچ به اين پايانه منتقل خواهد کرد.مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت تصريح کرد: اين پروژه عظيم ملي داراي پنج ايستگاه پمپاژ نفت خواهد بود که در سه استان بوشهر، فارس و هرمزگان احداث خواهند شد و اين پايانه نفتي طبق برنامه زمان بندي به بهره برداري مي رسد.دهقاني با اشاره به برنامه ريزي براي احداث 20 مخزن 500 هزار بشکه اي نفت به ظرفيت 10 ميليون بشکه در بندر جاسک، گفت: طراحي اوليه اين مخازن تا پايان خردادماه امسال پايان مي يابد و طبق برنامه زمان بندي، پيمانکاران اجرايي ساخت مخازن طي دو ماه آينده فعاليت خود را آغاز مي کنند.به گفته وي، اين پايانه صادراتي شامل سه گوي شناور است که امکان بارگيري و تخليه انواع نفتکش اعم از کوچک تا فوق سنگين را فراهم مي کند و محلي در ساحل مکران براي احداث حوضچه آرامش و اسکله هاي مورد نياز براي پهلوگيري شناورهاي پشتيبان در نظر گرفته شده است. اين پايانه با برخورداري از استانداردهاي کامل بين المللي ايجاد مي شود.

 

انتصاب مديرعامل شرکت بهره برداري نفت وگاز کارون

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در حکمي، غلامرضا مفيدي را به عنوان مديرعامل شرکت بهره برداري نفت وگاز کارون منصوب کرد. احمد محمدي در اين حکم از تلاش هاي محسن دهانزاده در مدت تصدي اين مسؤوليت قدرداني کرد. وي همچنين در حکمي جداگانه با اشاره به ابلاغيه وزير نفت درباره محدوديت چهار ساله عهده داري يک سمت، محسن دهانزاده را به عنوان سرپرست جانشين مديرعامل شرکت هاي تابعه منصوب کرد.  مفيدي، دانش آموخته کارشناسي ارشد مهندسي نفت است و  پيش از اين رئيس مهندسي توليد شرکت بهره برداري نفت وگاز کارون بود.

 

با حضور معاون وزير نفت برگزار شد

پيش نشست کنفرانس يکجانبه گرايي و حقوق بين الملل

پيش نشست کنفرانس يکجانبه گرايي و حقوق بين الملل با عنوان«مديريت تکانه هاي ناشي از تحريم و رفتار دول مختلف در حوزه انرژي ايران» 15 ارديبهشت با حضور اميرحسين زماني نيا معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت و به همت موسسه ابرار معاصر تهران و دانشکده نفت تهران برگزار شد.

پيش از اين نيز، سه پيش نشست ديگر در محورهاي اصلي کنفرانس در دانشگاه هاي فردوسي(7 ارديبهشت 98)، شيراز (9 ارديبهشت 98) و رازي کرمانشاه( 14 ارديبهشت 98 ) برگزار شده بود.کنفرانس يکجانبه گرايي و حقوق بين الملل در تيرماه 1398 و با حضور پژوهشگران بين المللي در تهران برگزار خواهد شد و موسسه ابرار معاصر تهران مسؤوليت دبيرخانه اين کنفرانس را به عهده دارد.