سرجيو: نفت آبادان مي تواند کارخانه بازيکن سازي شود

تيم فوتبال نفت آبادان بعد از 4 برد پياپي در خانه مقابل استقلال تهران قرار گرفت و با نتيجه تساوي بدون گل به کار خود پايان داد تا نوار بردهاي پي در پي اش پاره شود؛ البته سرمربي نفت عقيده دارد که مساوي، مقابل تيم استقلال که در کورس قهرماني بوده، نتيجه بدي نيست؛ هرچند که در اين ديدار شانس پيروزي داشتند.

پائلو سرجيو مي گويد: نفت آبادان ظرفيت بالايي دارد و اين تيم مي تواند در آينده، يکي از مدعيان در فوتبال ايران باشد، به شرطي که استعدادهاي اين تيم به خوبي هدايت شود.

با سرمربي پرتغالي نفت گفت وگويي در باره فوتبال نفت و ايران داشتيم که خواندن آن خالي از لطف نيست.

 از بازي با استقلال شروع کنيم . بعد از 4 برد در خانه مساوي کرديد؟

استقلال تيم بزرگي است. آنها در کورس قهرماني قرارداشتند و براي برد به آبادان آمده بودند و همين کار ما را سخت کرده بود.البته بايد بگويم بازي خوب و پاياپايي بود، ما در نيمه اول خوب بازي کرديم و توانستيم موقعيت هاي خوبي خلق کنيم. اگر کمي شانس با ما همراه بود، مي توانستيم حتي به گل برسيم. در نيمه دوم خوب از دروازه تيم مان محافظت کرديم و بايد بپذيريم که استقلال در نيمه دوم بهتر از نفت بازي کرد. فکر مي کنم بايد بپذيريم که تساوي، نتيجه عادلانه اي بود.

 در بازي با استقلال يک صحنه بحث برانگيز وجود داشت که حتي منجر به اخراج سرمربي استقلال شد. آيا آن توپ گل شد؟ حتي مربي استقلال گفته که توپ از خط ردنشده بود؟

من آنجا نبودم که صحنه را با دقت ببينيم. براي همين نمي توانم در مورد آن صحنه نظر بدهم. چون از آن فاصله اي که داشتم، ممکن است اظهار نظر درستي نداشته باشيم. قطعا تلويزيون مي تواند نشان بدهد که اين گل درست بود يا خير. براي همين عقيده دارم مربي استقلال هم بايد به تصميم داور احترام مي گذاشت. اشتباهات داوري هميشه بوده و هست و خيلي وقت ها به ضرر تيم تمام مي شود. پس بايد به نظر داور احترام بگذاريم؛ اما اينکه مربي استقلال هم در کنفرانس اعتراض داشته، بايد بگويم طبيعي است.

 مربي استقلال گفته که بازي کلا در اختيار آنها بوده و تيم شما کاري نکرده است؟

من به نظر او احترام مي گذارم؛ ولي در نيمه اول، بازي در اختيار ما بود. در نيمه دوم سعي کرديم بازيکنان تازه نفس را به زمين بفرستيم. بايد قبول کنيم نتيجه بازي عادلانه بود. سعي ما اين بود که با بازيکنان تازه نفس، نتيجه را عوض کنيم؛ ولي شانس بزرگي را ايجاد نکرديم.

  نفت در ليگ به سلطان تساوي ها لقب دارد؛ تيم شما خيلي مساوي مي کند؟

من به اين موضوع چند بار اشاره کرده ام و همه در جريان هستند که امسال تيم را کاملاً از نو ساختيم. بسياري از بازيکنان، سال گذشته از ما جدا شدند. در خصوص جذب بازيکنان جديد مشکل مالي داشتيم. کرار، اکبر ايماني و برزاي را در نيم فصل از دست داديم. روي بازيکنان جوان سرمايه گذاري کرديم. آنها در ابتداي فصل آماده نبودند؛ اما در بازي هاي آخر نتيجه آن را ديديم. گاهي اشتباهاتي رخ مي دهد و بازي با نتيجه تساوي تمام مي شود. در تمام 15 مسابقه اي که مساوي شد، خوب جنگيديم و براي يک امتياز به ميدان نرفتيم؛ البته در کنار اينها بايد داوري ها و بد شانسي را هم اضافه کنم.

 در صحبت هايتان به تغييرات نفت در نيم فصل دوم اشاره کرديد و اينکه بازيکنان جوان جديدي به تيم اضافه شدند. آيا شاکله اصلي تيم را براي فصل بعد حفظ مي کنيد؟

اگر من ماندني باشم و در ادامه کار بخواهم تيم را براي فصل بعد ببندم، به هيچ کدام از اين بازيکنان دست نمي زنم؛ چون همه خوب هستند و تازه در تيم جا افتاده اند و در واقع اين بازيکنان، اسکلت تيم را تشکيل مي دهند. اما آنچه که بايد به صراحت اعلام کنم، اين است که اگر تيم کنوني ما نابود نشود، فصل آينده، فصل خوبي براي صنعت نفت خواهد بود.

 اين سؤال پيش مي آيد که شما فصل بعد ماندني هستيد يا نه؟

 هيچکس از آينده خودش خبر ندارد. در واقع آينده يک مربي، همين الان است که با شما حرف مي زند. يک بازي ديگر باقي مانده و تمام تمرکز من روي ديدار آينده است و مي خواهم روي آن بازي تمرکز کنم. در کل، فصل بسيار سختي را گذرانديم. من هميشه به مديرعامل باشگاه گفته ام، هر وقت که او بخواهد از اينجا مي روم، خيلي خوشحالم که او به من وقت زيادي داد و در مقابل نظرات و ديدگاه هاي مختلف از من حمايت کرد. خوشحالم که در نهايت نتايج مورد نظرمان را کسب کرديم.

  اما واضح نگفتيد، ماندني هستيد؟

من دوست دارم بمانم. آبادان شهري خوب و تيم نفت هم تيم خوبي است. در آبادان و فوتبال ايران، استعدادهاي خوبي وجود دارد که هر مربي دوست دارد با آنها کار کند . من تازه به تيمي که دوست داشتم، رسيدم و بعد از يک فصل توانستم آن را بسازم؛ اما همانطور که گفتم، همه چيز به من بستگي ندارد؛ بلکه در سوي ديگر مدير عامل باشگاه است که بايد ببينيم تمايل به ماندن من دارد يا نه؟بنابراين بايد صبر کرد و بعد از اينکه فصل تمام شد و هر دوطرف نظراتشان را به هم گفتند، تصميم نهايي را بگيريم.

 در لابه لاي صحبت هايتان به استعداد هاي جوانان نفت اشاره داشتيد. واقعا نفت و آبادان مي توانند به ماشين بازيکن سازي تبديل شوند؟

اينجا پر از استعداد است . همه ديوانه وار فوتبال را دوست دارند. يعني شما دو اصل اوليه را داريد. استعداد و علاقه، مي ماند سرمايه گذاري روي اين جوانان که تشنه فوتبال و ياد گيري هستند. من جوانان آباداني را خوب ديدم و فکر مي کنم اگر بدرستي هدايت شوند و روي آنها سرمايه گذاري خوبي صورت گيرد، نه تنها فوتبال نفت بيمه مي شود؛ بلکه مي تواند فوتباليست هاي خوبي به فوتبال ايران معرفي کند.

 مديريت باشگاه در اين مدت چقدر از شما حمايت کرد؟

آقاي عيسي زاده، مدير دلسوز و فوتبال دوستي هستند. ايشان در اين مدت بخوبي از تيم و من حمايت کردند. در طول فصل مشکلات مالي و دلاري داشتيم؛ اما مي ديدم که او همواره در تلاش است تا مشکلات تيم را حل کند و تيم نتيجه بگيرد.از سوي ديگر چون فردي ورزشي است، پاي نتايج تيم ايستاد و در زماني که ما نتيجه نگرفتيم، حمايت کرد تا تيم خوب ساخته شود و حالا نتايج حمايت هاي خود را مي بينند؛ البته بازهم بايد بگويم که ما تغييرات زيادي داشتيم و خيلي ها از جمع ما جداشدند، در غير اين صورت زود تر مي توانستيم به اين نتايج برسيم.

 نفت آبادان تماشاگران متعصبي دارد. با آنها چگونه کنار آمديد و در اين مدت رفتار آنها با شما چگونه بود؟

نفت واقعا بهترين هواداران ايران را دارد. آنها هميشه از تيمشان حمايت مي کنند؛ البته در بعضي مواقع ناراضي بودند که بايد حق را به آنها داد؛ چون هواداران همواره نتيجه خوب مي خواهند؛ اما در عين حال شرايط ما را درک مي کردند. من با آنها ارتباط خوبي داشتم و هميشه من و تيم را حمايت کردند. من از آنها سپاسگزارم چون سرمايه اصلي باشگاه و تيم هستند.

 با برزيلي بودن آنها کنار آمديد؛ چون مي خواهند مثل برزيل باشند؟

اين يکي از زيبايي هاي فوتبال آبادان است. وقتي به آبادان آمدم، اين موضوع برايم خيلي جالب بود. آنها دوست دارند مثل برزيل، هجومي و زيبا بازي کنيم و من سعي کردم با توجه به داشته هايم در تيم، بهترين بازي را براي آنها به نمايش بگذارم.

 با توجه به اينکه شما سابقه کار در کشورهاي مختلف از جمله اسکاتلند، قبرس، روماني و امارات را داريد، چه چيزي باعث شد که ايران وآبادان را براي مربيگري انتخاب کنيد؟ آيا شناختي از فوتبال ايران و تيم نفت آبادان داشتيد؟

قطعا با شناخت و هدف به اينجا آمدم؛ زيرا کارلوس کي روش، ديگر هموطن من نيز در ايران به عنوان سرمربي تيم ملي مشغول به کار بود که در آمدن من تاثير داشت؛ البته پيش از من نيز صنعت نفت چند مربي پرتغالي داشت و زماني که در کشورم بودم، هميشه بازي ها و اخبار تيم آبادان را دنبال مي کردم. زماني که براي کار در آبادان به توافق رسيدم، تقريبا تمام بازي هاي فصل گذشته صنعت نفت را ديده بودم و اين شيوه اي بود تا هم درباره ليگ فوتبال ايران و هم نفت آبادان شناخت پيدا کنم.

 فوتبال ايران را چطور ديديد؟

ليگ خوبي داريد؛ اما در عين حال اشکالات خود را دارد. بايد به روز تر شويد و خيلي از استانداردهاي بين المللي فوتبال را رعايت کنيد. فوتبال شما پر از استعداداست و مي توانيد در آسيا حرف اول را بزنيد و حتي به فوتبال روز دنيا نزديکتر شويد. مهم سرمايه گذاري و بها دادن به جوانان است. حضور مربيان خوب خارجي در ايران به رشد فوتبال شما کمک مي کند. من فوتبال ايران را خوب ديدم؛ ولي براي بهتر شدن کار داريد. بگذاريد بهتر به شما بگويم، توانايي طبيعي بازيکنان فوتبال ايران به صورتي است که مي توانند فوتبال اين کشور را در سطح بالاتر قرار دهند. بازيکنان ايراني ذاتا خوب فوتبال بازي کردن و تبديل به فوتباليست بزرگ شدن را دارند. بازيکنان ايراني فقط به اين نياز دارند که فهم تاکتيکي از بازي و شدت و کيفيت تمرين هاي خود را کمي بالاتر ببرند. کشوري مانند ايران آنقدر پتانسيل دارد که بتواند بازيکنان بهتري را معرفي کند. بازيکنان ايراني بايد بتوانند خيلي خوب با توپ بازي و ارتباط برقرار کنند؛ البته کارشناسان نيز مي گويند که بازيکنان ايراني رابطه خوبي با توپ دارند؛ اما رقابت و فوتبال چيزي بالاتر از با توپ بازي کردن است.

  حضور کارلوس کي روش در فوتبال ايران را چطور ارزيابي مي کنيد، فارغ از اينکه هموطن شما بود؟

 نه تنها کي روش، بلکه تمام مربيان براي من قابل احترام هستند؛ اما فکر مي کنم نتايج کي روش در چند سالي که در خدمت فوتبال ايران بوده، توانمندي او را ثابت کرده است. اکنون نيز او استحقاق جايگاهي را که در آن است، دارد. کي روش دوبار ايران را به جام جهاني رسانده و اين نشان مي دهد که او چقدر در کار خود خوب است. من فکر مي کنم شما يکي از بهترين مربيان دنيا را در اختيار داشتيد.

 

با نمايش فوتبال پاک

نفت آبادان سرنوشت قهرماني را عوض کرد

 تيم فوتبال نفت آبادان در آخرين روزهاي ليگ برتر هجدهم (هفته 29) در خانه و در ديداري سنگين و حساس، ميزبان استقلال تهران بود.

شاگردان سرجيو که در آخرين بازي خانگي در دربي نفتي ها، در ديداري حساس مقابل نفت مسجد سليمان که تکليف بقا يا سقوط ديگر تيم نفتي را مشخص مي کرد، با ارائه يک فوتبال پاک، سربلند از زمين بيرون آمده بودند، اين بار بايد درخانه براي تعيين سرنوشت قهرماني، يک فوتبال پاک ديگر را به نمايش مي گذاشتند.

نفتي هاي آبادان فارغ از هرگونه استرس در يک شب به ياد ماندني مقابل استقلال، در ديداري جوانمردانه، بازي بسيار خوبي را به نمايش گذاشتند و با تساوي بدون گل مقابل اين تيم، توانستند آبي پوشان تهراني را از کورس قهرماني دور کنند.

هواداران پرشور آباداني همچون گذشته، ساعت ها قبل از شروع بازي، آن هم در حالي که در ماه مبارک رمضان هستيم، ورزشگاه را پر کردند تا از تيم محبوب خود حمايت کنند.

بازي از ساعت 21:30 دقيقه و باسوت محمدرضا اکبريان در ورزشگاه تختي که بيش از 10 هزار هوادار را در خود جاي داده بود، شروع شد. نفتي ها به واسطه ميزباني، صاحب توپ و ميدان بودند و خود را به حريف تهراني تحميل کردند. تا اينکه در دقيقه 16 اولين خطر جدي را روي دروازه استقلال خلق کردند. ميلاد جهاني، مهاجم نفت بعد از جا گذاشتن منتظري در موقعيت تک به تک با حسيني دروازه بان استقلال قرار گرفت که حسيني ضربه اورا راهي کرنر کرد.

نفتي ها دست بردار نبودند و بلافاصله در دقيقه 17 روي يک حمله و پاس در عمق، غبيشاوي را در محوطه جريمه حريف، صاحب توپ کردند که ضربه چيپ او را بازهم دروازه بان استقلال راهي کرنر کرد.در ادامه بازهم نفت، ميدان دار بازي بود تا اينکه نيمه اول بدون گل به پايان رسيد. در نيمه دوم بازهم نفت ميدان داري مي کرد تا اينکه در دقيقه 76 دروازه نفت بازشد، اما داور گل استقلالي ها را مردود اعلام کرد که همين اتفاق براي چند دقيقه باعث تنش در ورزشگاه و منجر به اخراج سرمربي استقلال شد. درادامه نفت با اداره بازي به هدف خودرسيد و با تساوي مقابل استقلال 34 امتيازي شد و در رتبه دهم ايستاد.

نفت آبادان در اين ديدار با ترکيب شهاب گردان، عقيل کعبي، مسلم مجدمي، جعفر سلماني، محمدرضا قريشي،حسين ساکي، محمدرضا غبيشاوي(64عزيزسيديکوف)، طالب ريکاني(73 فاخر تهامي)، وينيسيوس فرانکو، جاناتان بالوتلي و ميلاد جهاني(69 رضا جبيره) به ميدان رفت.