گفت وگوي اختصاصي کاپيتان پالايش نفت آبادان با «مشعل»:

پتانسيـل  قهـرماني  در آسيـا   را   داريم

بازيکن و ملي پوش سابق دوران طلايي بسکتبال ايران و کاپيتان اين روزهاي پالايش نفت آبادان، بعد از قهرماني در ليگ برتر، تيمش را مستحق اين قهرماني مي داند و مي گويد: «حق به حقدار رسيد». سعيد داورپناه که فصل خوبي را در نفت سپري کرد، درباره وضعيت تيم، تيم ملي و از درد دل هايش در مسير قهرماني با «مشعل» گفت وگويي داشت که با هم مي خوانيم.

 از تيم پالايش نفت آبادان شروع کنيم، اوضاع از اول فصل تا فينال چطور بود؟

فصل را با کاهش بودجه آغاز کرديم و نتوانستيم بازيکن بگيريم.اوايل فقط 6-5 بازيکن بوديم، اما تصميم گرفتيم بمانيم و چراغ نفت آبادان را روشن نگه داريم تا نگويند يک فصل پول نبود، بازيکنان رفتند و بازي نکردند. از سوي ديگر به حماد سامري هم قول داده بوديم. ابتداي فصل چون هفته اي يک بازي داشتيم و يک دفعه مثلا سه هفته به خاطر تيم ملي تعطيل مي شديم، شرايط جالب نبود.در تمرين تيم، حتي نمي توانستيم 5 به 5 بازي کنيم و جنگندگي و تمرين مناسب تکميلي نداشتيم. فقط دو بازيکن مانده بوديم و چند جوان، چون بقيه به تيم ملي رفته بودند و تعداد نفرات تيم هم کم بود. باور کنيد اوضاع مثل اين بود که يک بازيکن مصدوم در حال بدنسازي باشد؛ اما خدا را شکر با همين شرايط، اشتباه بدي در طول فصل نداشتيم و به فينال رسيديم.

 گويا از پلي آف شرايط کمي بهتر شده، درست است؟

بله، بازي با ذوب آهن راه را براي ما باز کرد. عليار نجفي و مايک رستم پور هم به ما اضافه شدند و وضعيت تمرين به جايي رسيده بود که خسته از آن برمي گشتيم و بحث فني پيش مي آمد، نمي دانم چرا به اشتباه خيلي ها مي گويند که در آبادان، کسي تمرين نمي کند. اتفاقا هميشه تمرين مي کنيم و امکاناتش هم مهياست. در نهايت بايد اشاره کنم که ما در بازي با ذوب آهن در دفاع درست کار کرديم و مقابل پتروشيمي، هم در دفاع خوب بوديم و هم در حمله. در فينال با گرگان هم من صحنه هايي ديدم که 40 سال بود در بسکتبال ايران رخ نداده بود؛ چرا که سالن از ساعت 10 صبح پر شد.

  اما شما بعد از فينال دوم ناراحت و عصباني بوديد.دليلش چه بود؟

ناراحت شدم و جايي هم مصاحبه نکردم که دليلش چه بود.من اتفاقي که افتاد را متوجه تماشاگران نمي دانم، چون آنها هوادار هستند و هر کاري مي کنند تا تيم شان ببرد. من ناظر مسابقه را مقصر مي دانم که حواسش نبود تا به تماشاگران تذکر بدهد يا جاي آنها را عوض کند که مرتب پرده هاي سالن را کنار نکشند. در نهايت ما آن بازي را برديم و به آبادان برگشتيم که حمايت تماشاگران خودمان را داشتيم. به نظر من جوان هاي تيم درجه يک حاضر شدند و خالقي عالي بود. در کنار آنها حسن زاده و آرن مثل هميشه بازي خودشان را کردند و ديديد که چه آمارهاي فوق العاده اي به جا گذاشتند. متاسفانه وحيد حاجيان مصدوم شد که در غير اين صورت، کمک زيادي به ما مي کرد.ما به لطف بچه ها و زحمات حماد سامري و کادر فني اش قهرمان شديم.

 چرا سرمربي و تو که کاپيتان تيم بودي، گفتيد که هيچ کس فکر نمي کرد پالايش نفت آبادان قهرمان شود؟

من در نظر سنجي ها و پيش بيني هاي فضاي مجازي ديده بودم که مي گويند نفت آبادان، شانسي براي قهرماني ندارد، حتي چند خبرنگار و کارشناس هم نوشتند که ما شانس نداريم! و جوي را عليه تيم ما به راه انداختند. خوشحالم که توانستيم دل مردم اين شهررا شاد کنيم؛ چون خيلي به شادي هر چند کوچک احتياج داشتند. واقعا جالب بود که تا نصف شب همه مردم بيرون بودند. من قهرماني زياد داشتم؛ اما اين يکي فرق داشت و خيلي خوب بود.

 به قهرمانان عينک ريبون هم معروف شديد.واکنش تماشاگران سالن چه بود؟

فقط مي خنديدند و يک باره مراسم فينال به هم ريخت.

 کاپيتان نفت در اين تيم براي فصل بعد باقي مي ماند؟

من کاپيتان تيم هستم و اولويت اولم هم با نفت آبادان است و دوست دارم در اين تيم بمانم، همچنين ما اينجا بهترين هواداران را داريم و براي همين دست هواداران را بابت حمايت خوبشان مي بوسم.

  درصحبت هايت بعداز فينال به بازيکن خارجي اشاره داشتي و گفتي بدون آنها هم مي توان قهرمان شد؟

بله، به اين مسأله اشاره داشتم مهم اين بود که ما ثابت کرديم هميشه قرار نيست خارجي ها باعث قهرماني تيم هاي ليگ برتري شوند و ما توانستيم بدون هيچ بازيکن خارجي، جام را بالاي سر ببريم و اينکه فينال کاملاً ايراني را بين دو تيم پالايش نفت و شهرداري شاهد بوديم. هيچ وقت در تاريخ، تيمي را نداشته ايم که بدون بازيکن خارجي بتواند قهرمان ليگ برتر شود. اين يک افتخار و رکورد است.

 حمايت مديران چطور بود؟

مديريت باشگاه هميشه از ما حمايت کرده و خواهش مي کنم، اگر قرار است در مسابقات آسيايي شرکت کنيم، خيلي زود تيم را جمع کند. اميدوارم بازيکنان کنار هم بمانند.

 حرف از آسيا زدي. آيا نفت مي تواند در آسيا هم درخشان ظاهر شود؟

 بازي در آسيا به مراتب سخت تر و مشکل تر است و براي حضور در اين رقابت ها بايد تيم تقويت و   تمرين ها زود تر شروع شود و حمايت مديران هم 100درصدي باشد؛ چرا که آنجا ليگ ايران نيست و تمام حريفان با قدرت، پا به مسابقات مي گذارند.

 مي توانيد مثل پتروشيمي قهرمان آسيا هم شويد؟

چرا که نه، فقط کافي است تيم خوب بسته شود و تمرين هاي خوبي داشته باشيم و مديران حمايت کنند و آنها هم بخواهند ما قهرمان شويم. نفت آبادان اين ظرفيت و توانايي را دارد که قهرمان آسيا شود.

 گويا از تيم ملي ناراحت هستي؟ آيا اتفاق خاصي افتاده؟

من به تيم ملي دعوت شدم و گفتند بيا کمک کن. بعد با اينکه کل تابستان را تمرين کردم و زير فشار بودم، به يکباره و بدون هيچ بازي تدارکاتي و اينکه ببينند بازي ام چطور است، گفتند تو سرحال نيستي و خط خوردم.حتي لباس هم به من داده بودند. دقيقا نمي دانم چه اتفاقي افتاد! همان جا لباس را پس دادم و برگشتم.من هم مي توانستم تابستان را با خانواده ام سپري کنم، نه اين گونه که آخرش به جايي نرسد! صعود به جام جهاني با شرايط تعداد سهميه آسيا و مدل انتخابي، کوچک ترين چيزي بود که به آن رسيديم.

مهم خوب بسکتبال بازي کردن در جام جهاني است. نمي دانم چرا آنقدر از صعود به جام جهاني خوشحالي کردند، دفعه اول نبود که به آن راه مي يافتيم و کار سختي هم نبود.

 فکر مي کني با خصومت شخصي خط خوردي يا به دلايل فني؟

واقعا نمي دانم. در کل رفتار درستي با من نشد. کل تابستان و روزهاي تمرين سخت، مي توانست به شکل ديگري با خانواده ام بگذرد. من اصلا نمي دانستم با چه کسي مقايسه شدم که کنارم گذاشتند.چه کسي واقعا در تيم حضور داشت که بيشتر از من کمک کند؟ اگر مي خواستند من را کنار بگذارند، چرا دعوتم کردند؟ من که اگر دعوت نمي شدم هم يک کلمه حرف نمي زدم. باور کنيد آخرش هم نفهميدم چه اتفاقي افتاد.

 شما جزو آن نسل طلايي بسکتبال هستيد که با تيم ملي، اولين افتخارهاي اين رشته را در تاريخ ثبت کرد، ولي به يکباره با خيلي از شما ها رفتار خوبي نشد، بخصوص در سال هاي پاياني بازي هاي ملي؟

نمي دانم، اميدوارم اين فدراسيون که از سوي افراد تحصيلکرده اداره مي شود، از اين پس تصميم گروهي درستي بگيرد. من اصلا اين حرف ها را نزدم که به تيم ملي برگردم. اميدوارم تيم ملي روند رو به جلو و موفقي داشته باشد؛ اما بدترين خاطره را براي نسل هاي بعد رقم نزنند.

 

ساخت سالن ورزشي  در شهرک مسکوني اميديه

با همت و تلاش کارکنان مرکز انتقال نفت شهيد آل خميس اميديه (شماره يک مارون ـ اصفهان) يک باب منزل سازماني با تغيير کاربري به عنوان سالن ورزشي تجهيز شد و در اختيار همکاران و خانواده هاي ساکن شهرک مسکوني اميديه قرار گرفت.

 حميد اماني، رئيس انتقال نفت شهيد آل خميس اميديه با تاييد اين خبر گفت: اين منزل سازماني با زيربنايي بالغ بر 80 مترمربع با پشتکار و تلاش همکاران تعمير و رنگ آميزي شد و براي تجهيز در اختيار امور ورزش منطقه قرار گرفت.

 با پشتيباني امور ورزش منطقه، 27 قلم تجهيزات ورزشي شامل دستگاه هاي چند منظوره، ميز هالتر، ميز پرس سينه، دوچرخه ثابت، تردميل، فوتبال دستي و ميز تنيس روي ميز در اين سالن گذاشته شد تا همکاران آقا و خانم بتوانند از آن استفاده کنند.

 

درخشش فرزندان مرکزانتقال نفت سمنان دراسکيت وکاراته

ستايش اعرابيان، فرزند 7 ساله يکي از همکاران شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال شرق - مرکز انتقال نفت سمنان، نايب قهرمان مسابقات اسکيت سرعت دختران ايران شد.

 مسابقات اسکيت سرعت دختران ايران با حضور بيش از 213 ورزشکار از 20 استان کشور در پيست اسکيت ورزشگاه آزادي تهران برگزار شد كه در پايان اين رقابت ها ستايش اعرابيان، توانست مقام دوم ماده 100متر سرعت را به دست آورد و حکم نايب قهرماني و جوايز خود را از دست مسؤولان فدراسيون اسکيت جمهوري اسلامي ايران دريافت کند.

نگارسادات خزير، دختر يکي ديگر از همکاران مرکز انتقال نفت سمنان نيز در در رشته کاراته کاتا به مقام اولي ومدال طلا و در رشته کاراته کوميته به مقام سومي و مدال برنز مسابقات استاني در سمنان دست يافت.

 

صعود کوهنوردان شرکت ملي نفت به ارتفاعات البرز

گروه كوهنوردي شركت ملي نفت ايران، همزمان با شروع ماه مبارك رمضان، به ارتفاعات البرز رفتند و به قله 2500 متري چين كلاغ صعود کردند.

16 نفر از کوهنوردان شرکت ملي نفت ايران، با هدف تقويت قواي جسماني در حالي که روزه دار بودند، از ساعت 6 بعد از ظهر صعود خود را آغاز کردند و بعد از 3 ساعت ونيم کوهپيمايي به قله چين کلاغ رسيدند ودر قله با خواندن دعاي فرج و ذكر صلوات و نثار آن به روح شهدا و امام شهدا، مراسم نماز جماعت مغرب و عشا و افطار را در فضايي دلنشين برگزار کردند.

کوهنورداني که در اين صعود حضور داشتند، عبارتنداز:

 فريدون ابوقداره، الله يار الياسي، مهدي دياني، مسعود اصغري، محسن صداقت، محمد علي عبادي، موسي الرضا كريميان، مصطفي حسيني عدل، سيد بهرام صفوي، منصوررحيم زادگان، قادرسرخي نژاد، رضا حسين زاده، صفرعلي كشاورز، فرامرز فرجي، بهنام جداييان (مربي) و حسين باقرزاده (سرپرست گروه). 

 

سومي فرزند   نفتي در پينگ  پنگ

فرزند همکار نفتي در شرکت ملي مناطق نفت خيزجنوب، موفق شد مقام سوم مسابقات تنيس روي ميز کشور را کسب کند.

يکتا لرکيان از فرزندان کارکنان شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب که در مسابقات قهرماني هوپس تنيس روي ميز کشور در زنجان شرکت کرده بود، موفق شد در پايان به مقام سوم برسد و مدال برنز را کسب کند.

رقابت هاي قهرماني تنيس روي ميز کشور طرح (هوپس دختر) در ارديبهشت ماه به ميزباني زنجان و در دو رده سني 10 و 11 سال با حضور 26 استان در مجموعه ورزشي مادران و کودکان زنجان برگزار شد.