ضرورت به كارگيري ابزارهاي نوين در نگهداري و بهره برداري

توسعه قدیمی ترین منطقه عملیاتی

مشعل   عنوان نخستين منطقه گازي کشور را با خود يدک مي کشد و در حوزه استان هاي خوزستان، کهگيلويه و بوير احمد، ايلام و لرستان به مساحت 76 هزار کيلومتر مربع فعاليت مي کند و بيش از سه هزار کيلومتر خط لوله در سايزهاي 4 الي 56 اينچ در گستره تحت پوشش اين منطقه وجود دارد.

منطقه يک عمليات انتقال گاز، به عنوان يکي از مناطق مهم شرکت انتقال گاز ايران با توجه به تابستان هاي سوزان و اقليم خاص با ديگر مناطق متمايز است و ديگر وجه تمايز اين منطقه با ديگر مناطق عملياتي، دريافت گازهاي همراه نفت از ان جي ال هاي مناطق نفت خيز جنوب با فشارهاي مختلف HP و LP و فشار افزايي و انتقال آنهاست.

مدير منطقه يک عمليات انتقال به تشريح اين منطقه مي پردازد و مي گويد: منطقه يک عمليات که نخستين منطقه گازي کشور محسوب مي شود، در حوزه استان هاي خوزستان، کهگيلويه و بوير احمد، ايلام و لرستان به مساحت 76 هزار کيلومتر مربع فعاليت مي کند و بيش از سه هزار کيلومتر خط لوله در سايزهاي 4 تا 56 اينچ در گستره تحت پوشش اين منطقه وجود دارد.

به گفته پيمان خضرائي، در 10 ماه منتهي به دي ماه سال گذشته، در مجموع بيش از 29 ميليارد متر مکعب گاز از سوي اين منطقه منتقل، همچنين 975 کيلومتر پيگراني هوشمند، 810 کيلومتر پيگراني تميز کننده و دو هزار کيلومتر نيز نشت يابي انجام شده است.

مدير منطقه يک عمليات انتقال گاز در ادامه با اشاره به تعميرات اساسي منطقه مي گويد: 15 مورد تعميرات اساسي و تعميرات پيشگيرانه تعريف شده بود که براساس برنامه پايان يافته است.»

خضرائي در ادامه با اشاره به همکاري با شرکت هاي داخلي براي تامين اقلام مورد نياز اين منطقه مي گويد: با تلاش همکاران در منطقه، در سال هاي 96 و 97 قطعات يدکي مورد نياز تعميرات اساسي توربو ماشين و انجين هاي منطقه از سوي سازندگان داخلي ساخته شده اند. به دليل حساسيت قطعات ساخته شده، همه قطعات پس از انجام ارزيابي هاي فني و آزمايش هاي لازم و اخذ اطمينان از کيفيت آنها مورد استفاده قرار گرفته اند. اين منطقه افتخار دارد تا اعلام کند در تامين قطعات يدکي تعدادي از توربوماشين ها به خودکفايي 100 درصدي قطعات رسيده است.

او در ادامه با اشاره به فعاليت ها در حوزه تحقق شعار سال 97 و برنامه ريزي براي شعار سال 98 مي گويد: در راستاي اقتصاد مقاومتي و حمايت از کالاي ايراني، 101 قلم از قطعات ضروري و مورد نياز در تعميرات ماشين آلات فرايندي تاسيسات تقويت فشار در سال 96 و 97 از طريق منابع و شرکت هاي داخلي ساخته شده است. همچنين ضمن بازنگري در نحوه مصرف بودجه و پرهيز از تعريف پروژه هاي اجرايي، نگهداري غير ضروري، نسبت به بهينه کردن هزينه ها با توجه به اقتصاد مقاومتي، حذف نيازمندي هاي غير ضروري اقلام مصرفي در پيمان هاي جاري، توجه ويژه اي نيز به توليد اقلام داخلي شده؛ به گونه اي که از خريد کالاهاي خارجي داراي توليد داخلي جدا پرهيز شده است. همچنين براي تحقق شعار امسال، جلسات کارشناسي برگزار و موارد مرتبط با انتقال گاز مورد بحث و بررسي قرار گرفته و نقشه راه ترسيم شده است.

مدير منطقه يک عمليات انتقال گاز درباره روزآمد کردن نرم افزارها و تجهيزات منطقه نيز تاکيد مي کند: باتوجه به اهميت امنيت هاي ديتا و زيرساخت هاي مرتبط با بسترهاي ديتا و مخابرات، سعي شده است تا آخرين ويرايش و به روز آوري نرم افزارهاي امنيتي به کار گرفته شود و همچنين با بهينه کردن هزينه مطابق با نياز در اين حوزه، تمامي سيستم عامل ها و بعضي از نرم افزارهاي کاربردي به روزآوري شده و تجهيزات سخت افزاري نيز ارتقا يافته است.

خضرائي درباره همکاري با شرکت هاي دانش بنيان و پارک هاي علم و فناوري اعلام مي کند: برگزاري جلسات مشترک با مسؤولان پارک علم و فناوري خوزستان، دعوت از شرکت هاي دانش بنيان و برگزاري سمينار براي معرفي محصولات آنها، استفاده از اساتيد دانشگاه ها براي تعريف و تصويب پروژه هاي پژوهشي و تصميم گيري بهتر در شوراي پژوهشي منطقه از جمله شرکت هاي پتروپژوهان نانو گستر، سازه کامپوزيت ستر و دز الکترونيک جنوب، بخشي از اقدام هايي است که در اين حوزه صورت گرفته است. او در پايان تصريح مي کند: از همه همکاران تلاشگر و ساعي منطقه يک با پيچيدگي هاي خاص عملياتي اش در راستاي تعهد و خدمت رساني به مردم اين مرز و بوم تشکر و اعلام مي کنم با توجه به وجود اينکه منطقه يک، قديمي ترين مجموعه گاز کشور بوده؛ از اين رو پروژه هاي جديد که به زودي به بهره برداري خواهند رسيد، نيازمند تلاش مضاعف همه همکاران در توسعه مهارت هاي فردي و گروهي در راستاي توانمندي سازمان است، به گونه اي که بتواند ضمن نگهداري و بهره برداري مناسب و ايمن از خطوط و تاسيسات قديمي هم راستا با توسعه منطقه از تاسيسات و خطوط جديد هم به خوبي نگهداري و راهبري کرده و ماموريت اين منطقه که انتقال پاک، ايمن، پايدار و بهره ور گاز طبيعي است، به خوبي انجام دهد.

کار با فشارهاي مختلف وجه تمايز منطقه يک است

معاون عمليات ايستگاه هاي منطقه يک مي گويد: اين منطقه راهبري 8 ايستگاه تقويت فشار گاز و چند ايستگاه تقليل فشار گاز را به عهده دارد و به زودي سه ايستگاه تقويت فشار گاز در قالب طرح BOT به ناوگان منطقه افزوده خواهد شد و مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت.

جمشيد مرادي بيرگاني تاکيد مي کند: وجه تمايز منطقه يک با ساير مناطق عملياتي، دريافت گازهاي همراه نفت از ان جي ال هاي مناطق نفت خيز جنوب با فشارهاي مختلف HP و LP و فشار افزايي و انتقال است.

معاون عمليات ايستگاه هاي منطقه يک درباره تعميرات اساسي اين منطقه اعلام مي کند: تعميرات اساسي يک دستگاه توربين در تاسيسات تنگ پيرزال از سوي نيروهاي تعميرات اساسي منطقه، تعميرات يک دستگاه انجين و يک دستگاه گسکمپرسور در تاسيسات شهيد محمدي از سوي بخش خصوصي انجام و تعميرات يک دستگاه توربين در تاسيسات کاوه پيشه و يک دستگاه انجين کلارک نيز در تاسيسات شهيد يوسفي نيز انجام شده است. مرادي بيرگاني يادآور مي شود: در حوزه خودکفايي، تامين قطعات و تجهيزات مورد نياز منطقه فعاليت هاي بسيار خوبي انجام شده است. اين منطقه به دليل قدمت دستگاه ها و با توجه به اينکه توربين و انجين هاي موجود در منطقه عمدتا ساخت کشورهاي آمريکا و انگليس بوده و تامين قطعات آنها از منابع اصلي امکان پذير نبوده، براي تامين قطعات مورد نياز تجهيزات خود،