اپلیکیشن های کاربردی

  AndroMedia Video Editor 

 

این برنامه قابلیت های زیادی دارد و می توانید با آن فیلم ها را در گوشی خود ویرایش کنید. نرم افزار AndroMedia Video Editor که مخصوص موبایل های اندرویدی است، امکاناتی مثل برش قسمت های دلخواه فیلم، ویرایش صدای فیلم، عکس گرفتن از یک صحنه در فیلم، چند قسمت کردن فیلم های طولانی و .. را دارد.

FFmpeg

برنامه FFmpeg امکان ضبط ویدیو، تبدیل ویدیو از یک فرمت به فرمت دیگر، تغییر بیت ریت ویدیو، تغییر ساز ویدیو و... را فراهم می کند. نکته جالب این برنامه این است که علاوه بر قابلیت ویرایش فیلم، از ویرایش فایل های صوتی هم پشتیبانی می کند؛ اما توصیه می کنیم، اگر به دنبال یک برنامه خوب برای ویرایش موزیک در کامپیوترتان هستید، حتما مقاله «معرفی 13 برنامه ویرایش موزیک رایگان برای کامپیوتر» را مطالعه کنید. بنابراین نرم افزار FFmpeg هم یکی از بهترین ابزارهایی است که با هدف ادیت فیلم می توانید از آن بهره ببرید.

 

AVS Video Editor

نرم افزار AVS Video Editor یکی از بهترین برنامه هایی است که می توانید برای ویرایش فیلم و ویدئو از آن استفاده کنید. این برنامه مجموعه ای از قابلیت های مختلف مثل برش فیلم، حذف بخشی از آن، چسباندن چند فیلم یا کلیپ به یکدیگر، اضافه کردن افکت های مختلف به فیلم، اضافه کردن نوشته و زیرنویس به آن و را پشتیبانی می کند. به صورت کلی AVS Video Editor با قابلیت های متعدد، یکی از بهترین نرم افزارهای ویرایش فیلم برای کامپیوترها محسوب می شود.

 

داستان عکس

 بعد از وقوع سيل در استان گلستان، مردم به خانه هاي خود بازگشتند؛ ولي اين منطقه دوباره دچار آبگرفتگي شده است. بر اثر بارش شديد باران و عدم لايروبي رودخانه هاي منتهي به گرگان رود، آب سر ريز شده از سد وشمگير که در گرگان رود جاري شده، به سمت مزارع و شهرهاي آق قلا و گميشان مي رود.

عکس از: حديثه پاسندي/ايسنا

 

توصيه هاي ايمني به مناسبت روز کارگر

خودتان مراقب خودتان باشید

مشعل   روز کارگر در ايران مربوط به چند سال اخير نمي شود؛ 11 ارديبهشت به عنوان روز جهاني کارگر، تاريخي طولاني در جامعه کارگري ايران و جهان دارد. در ايران اولين جانباختگان اعتراضات کارگري مربوط به سال 1325 در کرمانشاه مي شود که 14 کارگر کشته و 120 زخمي داشت.علاوه بر تعطيلات رسمي کشور، روز کارگر( 11 ارديبهشت)نيز جزو تعطيلات رسمي کارگران به حساب مي آيد. بنابراين کارگران در اين روز مانند جمعه ها، تعطيل هستند و مي توانند از تنها روز خود در سال استفاده کنند. طبق ماده 63 قانون کار جمهوري اسلامي، روز کارگر تعطيل رسمي براي کارگران محسوب مي شود و کارفرمايان حق ندارند در اين روز کارگران را وادار به کار کنند. براي جامعه ما که در قانون و احکام اسلام و سخن بزرگان بارها و بارها بر احترام به حقوق کارگر و پرداخت حقوق آنها تا قبل از خشک شدن عرق جبين شان تاکيد شده، تاکيد روي حمايت از حقوق کارگران و ارج نهادن به اين شغل و جايگاه اجتماعي نيز مکرر توصيه شده است؛ اما يکي از مسائل مهم در مورد کارگران، محيط کار آنهاست که بايد استانداردهاي لازم و ايمني بالايي داشته باشد و در عين حال، خود کارگران هم دستورعمل هاي ايمني را در اولويت قرار دهند. برخي از اين دستورعمل ها را که در بيشتر محيط هاي کاري مفيد هستند، در ادامه مي آوريم.

 علامت گذاري و نوشتن مشخصات مواد و يا قطعاتي که در داخل قوطي ها و يا بشکه ها هستند و نوع آنها مشخص نيست.

 لوازم ضروري از لوازم غيرضروري تفکيک شده و وسايل غير ضروري از محيط کار دور نگه داشته شوند.

  ماشين آلات و تجهيزات مورد استفاده و کف سالن ها و راهروها بعد از هر شيفت تميز شوند.

 اقلام پر مصرف در نزديکي محل مصرف قرار داده شوند.

 دستورعمل استفاده از تجهيزات و ابزارها در کنار آنها وجود داشته باشد تا در صورت لزوم، ديگران هم امکان اقدام داشته باشند.

 براي هدايت و اطلاع رساني در محيط کارگاه، از رنگ ها و تصاوير استفاده شود.

  کارگران بايد کتابچه دستورعمل چگونگي به کار بردن ابزار را مطالعه و ابزار صدمه ديده را تعمير و يا تعويض کنند.

 هنگام کار روي نردبان، ابزار دستي کوچک را در کمربند و يا کيسه قرار دهند و ابزار سنگين را در دلو يا جعبه طناب دار قرار داده و آن را بالا بکشند.

  موقع حمل ابزار، قسمت هاي برنده آن را دور از بدن نگه دارند و هرگز ابزار تيز و برنده را در جيب خود حمل نکنند.

  هنگام کار با دريل ها، اره برقي، رنگ پاش، ماسه پاش و ساير ابزاري که براده، تراشه و ذرات معلق توليد مي کند، حتماً از وسايل حفاظتي صورت بخصوص عينک ايمني استفاده کنند.

 هنگام کار با ابزاري که صداي بيشتر از حد مجاز توليد مي کند، از گوشي ايمني مناسب استفاده کنند.

 در هنگام کار با ابزاري که داراي قطعات گردنده است، از پوشيدن دستمال گردن، شال، لباس هاي آستين گشاد و لباس کارهايي که قسمت هايي از آن پاره شده، خودداري کنند.

  ابزار برقي مي تواند ايجاد اتصال کوتاه کندکه اين اتصال کارگر را دچار شوک کرده، به ابزار صدمه مي زند و باعث آتش سوزي مي شود.

 هنگام تميز کردن يا تعويض قطعات ابزار برقي، آن را خاموش کرده و پلاک آن را از پريز خارج کنند.

  در هنگام جوشکاري به علائم هشدار دهنده در محل کار توجه کنند و در صورتي که جوشکاري در ارتفاع بيش از 1.5 متر انجام مي شود، بايد پيش بيني هاي لازم براي جلوگيري از سقوط جوشکار بر اثر برق گرفتگي يا خطاهاي ديگر صورت گيرد.

 معاينات شغلي، مهمترين راه شناسايي بيماري هاي شغلي است.

 گردوغبار کوچک است؛ اما در تعداد زياد مي تواند خطرآفرين باشد، پس کارگران بايد با استفاده تمام مدت از ماسک تنفسي، به سلامت ريه خود اهميت دهند.

 كارگراني كه فلزات داغ حمل مي كنند يا عملياتي روي آنها انجام مي دهند (مانند جوشكاري، برشكاري) بايد از دستكش هايي با جنس پنبه نسوز يا چرم كه در مقابل گرما مقاومت داشته باشند، استفاده کنند.

 براي كاركناني كه در ارتفاع كار مي کنند و با خطر سقوط مواجه هستند، استفاده از كمربندهاي ايمني و ساير حائل هاي ايمني مناسب، ضروري است.

 براي جلوگيري از گسترش آلودگي ناشي از احتراق ماشين هاي درونسوز مانند موتور جوش هاي ديزلي و امثال آنها، بايد دودهاي حاصل از احتراق به وسيله لوله هاي تخليه هوا و فن مناسب به خارج از محيط كارگاه هدايت شود.

 محل هاي ورود و خروج به كارگاه و اطراف محل هاي گود برداري و به طوركلي اطراف محيط كارگاه بايد با نصب هشدار دهنده مشخص شوند.

 تمامي داكت ها، پرتگاه ها، لبه هاي سطوح شيب دار، بازشوهاي واقع در كف معابر و ساير نقاطي كه احتمال ايجاد خطر براي كارگران وجود دارد، بايد با  وسيله هشدار دهنده مناسب مشخص شوند.

 در اماكني كه خطر انفجار يا آتش سوزي وجود دارد، استفاده از لباس كارهايي كه ايجاد الكتريسيته ساكن مي كنند، اكيدا ممنوع است.

 كارگراني كه در معرض خطرات ناشي از برخورد يا سقوط اشياي سنگين روي پا قرار دارند، براي حفاظت از انگشتان پا بايد ازكفش هاي ايمني با پنجه هاي فولادي استفاده کنند.