اعزام همكار منطقه شمال به مسابقات جهاني اوکراين

فرشيد مسعودي، همكار، مربي و ورزشکار رشته کيک جيتسو شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت  منطقه شمال به همراه شش نفر از شاگردانش براي شرکت در مسابقات جهاني اوکراين انتخاب شد.

 پس ازدرخشش باشگاه کيک‎جيتسو مقاومت علي‎آباد با مربيگري فرشيد مسعودي، خط ‎ بان فشارشکن علي آباد در مسابقات شش جانبه کيک جيتسو گرگان، اين باشگاه به عنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران براي شرکت در رقابت هاي جهاني اوکراين انتخاب شد.

قرار است اين رقابت‎ها از نهم تا 14 خرداد امسال در شهر اودستا کشور اوکراين برگزار شود و از ايران قرار است فرشيد مسعودي و شش نفر از شاگردان وي در اين مسابقات حضور داشته باشند.

فرشيد مسعودي، مربي و بازيکن سبک هاي مختلف ورزش هاي رزمي با 30 سال سابقه فعاليت ورزشي، از 4 سال گذشته تاکنون به عنوان همکار حراست منطقه شمال در تاسيسات علي‎آباد مشغول به کار است.

 

اجراي برنامه هاي ورزشي و تفريحي براي سيل زدگان

امور ورزش و تربيت بدني مناطق نفت خيز جنوب در راستاي مسؤوليت اجتماعي خود، برنامه هاي متنوع تفريحي - ورزشي را در مراکز نگهداري از سيل زدگان، از سوي کارگروه اجتماعي ستاد مديريت بحران شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب برگزار کرد.

  هدايت يزدي، مديرعامل باشگاه فرهنگي ورزشي، مناطق نفت خيز جنوب از اجراي برنامه هاي متنوع تفريحي - ورزشي در قالب کارگروه اجتماعي ستاد مديريت بحران در محل اردوگاه هاي اسکان سيل زدگان خبر داد و گفت: خانواده هاي سيل زدگان در چند اردوگاه اسکان داده شده اند. از اين رو براي بالا بردن روحيه خانواده ها بويژه کودکان، به صورت مرتب برنامه هايي از سوي اين کارگروه اجرا شد که از آن جمله مي توان به اجراي برنامه هاي شاد عروسکي، مسابقه طناب کشي،اجراي ورزش صبحگاهي،توزيع تجهيزات ورزشي و اجراي برنامه هاي تفريحي همراه با موسيقي ورزشي و ... اشاره کرد.

وي درادامه اجراي چنين برنامه هايي را حائز اهميت دانست و افزود: هدف از اجراي برنامه هاي تفريحي - ورزشي، سرگرم سازي و درعين حال آموزش هاي لازم براي بازيابي روحيه آنهاست.

مديرعامل باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب، محل برنامه هاي کارگروه اجتماعي را کمپ سيل زدگان الهايي (سيل زدگان روستاي بام دژ)، شيرين شهر(روستاي البوشيلش)، دارخوين (روستاي دريسيه) شهرستان کارون و خانه واليبال ورزشگاه تختي اهواز اعلام و تصريح کرد: باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب در قالب کارگروه اجتماعي ستاد مديريت بحران شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در تلاش است چنين برنامه هايي را تداوم بخشد. همچنين کارشناسان اين امور از طريق برقراري ارتباط با کودکان و اهداي جوايز، آنها را به ورزش و استفاده از کتاب هاي آموزشي به زبان ساده و کودک تشويق مي کنند.

 

وزنه بردار مناطق نفت خيزجنوب، نايب قهرمان آسيا شد

سيد ايوب موسوي، وزنه بردار شرکت ملي مناطق نفت خيزجنوب با ثبت رکورد 373 کيلوگرم عنوان نايب قهرماني مسابقات وزنه برداري بزرگسالان آسيا در کشور چين را به خود اختصاص داد.

 در  مسابقات وزنه برداري بزرگسالان آسيا، سيد ايوب موسوي در وزن 96 کيلوگرم براي تيم ملي کشورمان روي تخته رفت که در حرکت يکضرب با مهار وزنه 166 کيلوگرم صاحب مدال برنز شد و در حرکت دو ضرب نيز 207 کيلوگرم را بالاي سر برد تا در مجموع با ثبت رکورد 373 کيلوگرم مدال نقره را از آن خود کند.  در اين وزن، تيان تائو از چين با ثبت رکورد 401 کيلوگرم به مدال طلا رسيد، سيدايوب موسوي با مجموع 373 کيلوگرم به مدال نقره دست يافت و چونگ هان از کشور کره جنوبي نيز با رکورد 366 کيلوگرم مدال برنز را به خود اختصاص داد.  مسابقات وزنه برداري بزرگسالان آسيا که گزينش المپيک 2020 توکيو نيز محسوب مي شود، در شهر نينگبو کشور چين برگزارشد. 

 

بررسي کارنامه ورزش نفت و گاز گچساران در سال 97

بومي گرايي    ورزش قهرماني  توسعه  ورزش همگاني

حسين آزادي   شرکت بهره برداري نفت و گاز گچساران، به عنوان يکي از شرکت هاي مهم و استراتژيک تابعه مديريت شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب، از ساليان گذشته تاکنون، نقشي اساسي در تحولات اقتصادي کشور ايفا کرده است. گستره عملياتي اين شرکت با قرارگرفتن در حوزه 4 استان کهگيلويه و بويراحمد، خوزستان، فارس و بوشهر به عنوان يک شرکت بهره بردارنفتي در کنار عمليات توليد و صيانت از مخازن و تاسيسات نفتي در زمينه مسؤوليت اجتماعي نيز عملکرد مثال زدني را در اين مناطق داشته است. ورزش و امر به ورزش در منطقه اي به اين بزرگي، از واجبات بوده و همواره به ورزش نگاه ويژه اي شده است. ورزش نفت و گاز گچساران که قدمتي بالاتر از نيم قرن در اين منطقه دارد، همواره با معرفي نخبگان ورزشي نفتي و غيرنفتي، توانسته جايگاه ورزش استان کهگيلويه و بويراحمد و شهر ستان گچساران را در کشور اعتباري ويژه ببخشد.

ورزش نفت و گاز گچساران  با داشتن بيش از 18 رشته قهرماني و 220 تيم همگاني به طور مستقيم،  بيش از 13 هزار نفر از کارکنان و خانواده هاي آنها را در مسير ورزش وتندرستي هدايت کرده که اين آمار، جدا  از تعداد ورزشکاران بومي حاضر در تيم هاي قهرماني اين شرکت است.

ضمن اينکه طي سال هاي اخير، چند عنوان قهرماني و نايب قهرماني را در مسابقات بين المللي، ملي و ليگ هاي معتبر ورزشي کشور داشته و همواره در برخي رشته ها همچون واترپلو، هندبال مردان و بانوان، تنيس روي ميز، واليبال نشسته جانبازان و معلولان و فوتبال، در سطح ورزش کشور، صاحب سبک و جايگاه ويژه است.

کاهش بودجه تيم هاي ورزشي

پرونده ورزش نفت و گاز گچساران در حالي در سال 97 مختومه شد که با توجه به بخشنامه وزارتي  شاهدکاهش بودجه ورزش در شرکت هاي تابعه نفتي، بوديم.

هرچند با مديريت صورت گرفته از سوي مديران اين شرکت، ميزان قابل توجهي در زمينه هزينه هاي مازاد صرفه جويي شد.

بومي گرايي در تيم هاي ورزش قهرماني

با تدبير اتخاذ شده از سوي مديران اين شرکت و روي آوردن به استفاده از بازيکنان 100درصد بومي و تغيير استراتژي از مدال آوري به نخبه پروري و استعداديابي در برخي رشته ها، حدود 95 درصد بازيکنان را بومي هاي جوان تشکيل دادند و از اين فرصت به وجود آمده در مسير هدايت اين بازيکنان به ميادين حساس ليگ استفاده شد.

اين فرايند چندان براي مدال آوري مفيد نبود، اما با همه اين شرايط در برخي از رشته ها همچون هندبال بانوان، بازيکنان و کادر اين تيم درخشش خوبي داشتند و توانستند جايگاه قابل قبولي را در جدول رده بندي کسب کردند.

 

تيم فوتبال نفت گچساران انتظارات را برآورده نکرد

در برخي شهرها  همچون گچساران، توجه بيشتر جوانان و مردم، به ورزش هاي پرطرفداري همچون فوتبال است که در اين شهر نيز از طرفداران بسياري برخوردار بوده و جوانان با استعداد بسياري علاقه مند به اين رشته ورزشي هستند.

متاسفانه در شهر گچساران، تنها باشگاه نفت و گاز گچساران است که مي توانداز تيم هاي ورزشي، بخصوص تيم فوتبال در ليگ هاي کشوري حمايت کند. اين تيم نيز در فصل 98-97 با فراز و نشيب هاي بسياري روبه رو بود و با اينکه هيات مديره، مديرعامل و مديران شرکت نفت و گاز گچساران حمايت بيشتري از اين تيم کردند  ، متاسفانه اين تيم نتوانست انتظارات هواداران و مردم گچساران  را که همانا حضور در ليگ دسته اول بود، برآورده کند وحتي جايگاه فصل 96 خود را نيز حفظ نکرد و نتوانست به پلي آف اين مسابقات راه پيدا کند.

هرچند محدوديت هاي مالي تاثير بسزايي بر اين اتفاق ها داشت؛ اما نبود برنامه ريزي چندساله و ثابت نگه داشتن بدنه موفق تيم ها را مي توان از عوامل موثر بر عدم نتيجه گيري تيم هاي نفت و گاز گچساران  دانست.

استفاده از ورزشکاران بومي هرمنطقه در موضوع ورزش قهرماني و حرکت به سمت سلامت کارکنان و خانواده هاي آنها شايد بتواند مهمترين آثار مثبت بخشنامه هاي صرفه جويي در ورزش مناطق نفت خيز باشد.

 ورزش کارکنان و خانواده ها در سال 97 بخوبي در شرکت هاي تابعه مناطق نفت خيز احساس مي شد و ادامه اين روند، قطعا اثرات خوبي بر سلامت روحي و جسمي کارکنان عملياتي اين مناطق خواهد داشت.

چشم انداز ورزش گچساران   در سال 98

رئيس امور ورزش نفت و گاز گچساران، چشم انداز ورزش اين شرکت در سال 98 را بسيار روشن و اميدوار کننده توصيف کرد و افزود: اولويت ورزش در مناطق عملياتي، سلامت کارکنان و خانواده هاي آنهاست و حرکت در اين مسير، در کنار توجه به مسؤوليت هاي اجتماعي در شهرستان، کار دشواري را پيش روي امور ورزش شرکت هاي تابعه نفت قرارداده است.

شاهرخ داودي افزود: در سال 98 ما همزمان اين دو ماموريت را به پيش خواهيم برد تا هم از توان ورزشکاران بومي منطقه بهره مند شويم و هم ورزش همگاني کارکنان و خانواده هايشان از هرگونه لطمه در امان باشد.

او در ادامه اظهارداشت: برگزاري کلاس هاي ورزشي در دو بخش عمومي و آموزشي، برگزاري مسابقات، جشنواره هاي استعداديابي و مناسبتي در چارچوب دفترچه مصوب برنامه هاي ورزشي وزارت نفت، از مهمترين اقدام هاي عملي در زمينه حمايت از ورزش کارکنان و فرزندان خواهدبود.

رئيس امور ورزش نفت و گاز گچساران ادامه داد: همه ظرفيت رشته هاي ورزشي فعال و راکد اين امور که طي ساليان گذشته فعاليت داشته و  توجه کمتري به آنها شده بود، در سال جاري مورد حمايت قرار خواهندگرفت. داودي افزود: استراتژي فصل جديد ورزش نفت و گاز گچساران، حمايت در چارچوب صرفه جويي خواهد بود که با برنامه ريزي صورت گرفته، اولويت اول، معرفي استعدادهاي ورزشي منطقه و سپس کسب مدال و سکو است.

وي بيان داشت: توجه به مقوله سلامت کارکنان از اهميت بسيار زيادي براي ما برخوردار است و در اين زمينه در تدارک اجراي طرح پايش سلامت کارکنان و خانواده هاي آنها در سطح منطقه گچساران هستيم که رايزني هاي اوليه اجراي آن آغاز شده و طي هفته هاي آينده، اعتبار سنجي و نحوه دقيق اين پايش، بيشتر مورد بررسي کارشناسي قرار خواهد گرفت و تلاش مي شود در سال جاري به مرحله عملياتي برسد.

رئيس امور ورزش نفت و گاز گچساران يادآور شد: تجربه ثابت کرده است که ورزشکاران اين منطقه، همواره در مواقع سختي و بحران، نتايج درخشان تري کسب کرده اند و ما اميدواريم اين روند در سال جاري نيز بار ديگر تکرار شود؛ البته تلاش مسؤولان شرکت بهره برداري نفت و گاز گچساران استفاده از همه ظرفيت ها با کمترين امکانات خواهد بود.

به نظر مي رسد سال 98 در ورزش نفت و گاز گچساران، سال تحول ورزش نفت در زمينه ورزش همگاني و کارکنان در کنار توجه به مسؤوليت اجتماعي در مقوله بومي پروري باشد که اميدواريم اين چشم انداز با برنامه ريزي و همت مديران و دست درکاران ورزش نفت و گاز گچساران، نتايج درخشاني را به همراه داشته باشد.