گزارش اختصاصي خبرنگار «مشعل» از ديدار نفت آبادان و نفت مسجد سليمان

هت تریک نفت آبادان و صعود به میانه جدول

حضور 3 تيم نفتي در ليگ برترفوتبال باشگاه هاي ايران باعث شد که امسال شاهد چند دربي ميان نفتي ها باشيم؛ اما آخرين دربي، بسيار حساس تر و مهم تر از قبل بود؛ چرا که سرنوشت يک تيم در اين ديدار رقم مي خورد.  نفتي هاي آبادان در يک عصر بهاري در ورزشگاه خانگي خود که بازي را هم رايگان اعلام کرده بودند تا هواداران بيشتري بيايند، با ارائه يک بازي برتر و درعين حال جوانمردانه، تيم نفت مسجد سليمان را که انگيزه هاي زيادي در دربي نفتي ها براي بقا درليگ برتر داشت، شکست دادند تا ضمن ديدن يک فوتبال زيبا، شاهد فوتبال پاک هم باشيم.  تيم فوتبال نفت آبادان در هفته بيست و هفتم ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران در ورزشگاه تختي، ميزبان نفت مسجد سليمان بود.  آباداني ها که چند هفته اي است روي نوار پيروزي حرکت مي کنند، با خاطري آسوده پا به ميدان گذاشتند؛ اما در آن سوي ميدان، نفت مسجد سليمان که در خطر سقوط قرار داشت، با استرس بيش از اندازه وارد بازي شد. فوتبال است و هزار حرف وحديث، بخصوص که به هفته هاي پاياني نزديک شويم و درست در يک ديدار حساس و سرنوشت ساز، تيمي که در خطر سقوط قرار دارد، بايد از قضا به ديدار يک حريف نام آشنا و هم نام خود برود.

فضاي شهر، مثل هميشه فوتبالي است و چند ساعت قبل از شروع بازي، همه از دربي نفتي ها صحبت مي کنند؛ اما در اين ميان، حرف هاي جالبي به گوش نمي رسد و در بازار شايعات، بعضي ها مي گفتند که چون نفت آبادان دغدغه سقوط ندارد و بي انگيزه است، شايد مقابل نفت سليمان محکم بازي نکند. حرفي که هيچ پايه و اساسي نداشت و در بازي ثابت شد که نفت آبادان به دنبال فوتبال پاک بوده و هست، حتي در ديداري بسيار مهم که يک طرف آن يک تيم نفتي در حال سقوط باشد. دقايقي به شروع بازي در يک عصر بهاري باقي نمانده که هواداران آباداني، براي تشويق وحمايت تيم خود، بيش از نيمي از ورزشگاه را پر کرده اند.  البته در گوشه اي از ورزشگاه، اندک تماشاگران مسجد سليماني هم به چشم مي خورند که براي حمايت تيم خود آمده اند و اميدوار بودند که تيم شهرشان با دست پر از ميدان خارج شود تا يک فصل ديگر در ليگ برتر باقي بمانند. آباداني ها براي اين ديدار سنگ تمام گذاشتند و نشان دادند همه چيز در فوتبال، نتيجه نيست. قبل از شروع بازي، تماشاگران آباداني با توزيع شيريني از اندک هواداران تيم نفت مسجد سليمان استقبال کردند. بازي در ساعت 19:15 دقيقه با سوت رضا عادل شروع شد. نفت آبادان به واسطه ميزباني و تشويق تماشاگرانش، صاحب توپ و ميدان بود و تدارک حمله به دروازه حريف را در سر داشت. اولين خطر جدي در دقيقه 16 رقم خورد. ارسال خطرناک وينيسيوس با خروج دروازه بان نفت مسجدسليمان مواجه شد تا مهاجم نفت آبادان به توپ نرسد.در ادامه، نوبت به عرض اندام نفت مسجد سليمان رسيد تا در دقيقه 20  به دروازه نفت آبادان نزديک شود. شوت محکم و روپاي حکيم نصاري با اختلاف کمي از کنار دروازه شهاب گردان به بيرون رفت. نفتي هاي آبادان بلافاصله جواب اين شوت را با شوت سرکش کاپيتان طالب ريکاني دادند که منجر به گل اول بازي و منفجر شدن سکوهاي ورزشگاه شد. در دقيقه 21 نفت آبادان با شوت سنگين و محکم طالب ريکاني از پشت محوطه جريمه، گل اول بازي را به ثمر رساندند تا نويد يک بازي پرگل داده شود و در مقابل آب سردي بود بر پيکره تيم نفت مسجد سليمان.

بازي بعد از اين گل جان تازه اي گرفت. نفت مسجد سليمان به دنبال جبران گل خورده بود و نفت آبادان هم به دنبال حفظ نتيجه و زدن گل هاي بيشتر در ضد حملات.  در دقيقه 35، نفت آبادان مي توانست به گل دوم برسد. ارسال بلند توپ  به ميلاد جهاني رسيد، اما با ضربه اي که با اختلاف کم به بيرون رفت، آه از نهاد هواداران آباداني بلند شد. نفت مسجد سليمان درست يک دقيقه بعد و در دقيقه 36 اين فرصت را داشت که گل تساوي را به ثمر برساند. پاس زيباي محمد شادکام در دهانه دروازه مي رفت تا با يک اشاره دروازه نفت آبادان را باز کند؛ اما مدافعان نفت اجازه چنين کاري را ندادند.  نيمه نخست با برتري نفت آبادان به پايان رسيد. با شروع نيمه دوم، بازهم نفت آبادان، بازي را هجومي تر شروع کرد و درهمان 5 دقيقه اول 2 موقعيت خوب داشت که ابتدا ضربه ريکاني و سپس ضربه وينيسيوس با فاصله اندکي از کنار دروازه به بيرون رفت.

نفت مسجد سليمان که نمي خواست بازنده باشد، دردقيقه 52 با فرشيد پاداش، مهاجم خود در محوطه جريمه نفت آبادان، صاحب توپ شد که قريشي روي او خطاي پنالتي انجام داد وبا اعلام ضربه پنالتي در ادامه، حکيم نصاري با ضربه اي در جهت خلاف حرکت هاي شهاب گردان، گل تساوي را به ثمر رساند همه چيز از نو براي دو تيم شروع شد.

نفت آبادان نمي خواست در خانه امتياز از دست دهد و در مقابل نفت مسجد سليمان هم براي بقا به دنبال 3 امتياز بود که همين مسأله باعث شد دو تيم حملات زيادي را روي دروازه يکديگر انجام دهند. در دقيقه 74 شوت طالب ريکاني اين بار راه به جايي نبرد و توپ از کنار دروازه بيرون رفت.

دقيقه 84 ضربه جاناتان بالوتلي را طهماسبي، دروازه بان نفت مسجد سليمان با واکنشي مناسب از آن خود مي کرد، تا بازهم شاهد به ثمر رسيدن گل نباشيم.

دو تيم در تب و تاب گل زدن بودند که در دقيقه 88 وفا هخامنش، بازيکن تازه وارد نفت آبادان، زمينه ساز گل دوم تيمش شد. پرتاب بلند اوت او در محوطه جريمه، به قريشي رسيد تا او با شوتي سرضرب، گل دوم نفت آبادان را به ثمر برساند. نفت مسجد سليمان که بازي را از دست رفته مي ديد، بي محابا در دقايق پاياني حمله مي کرد، اما حملات آنها احساسي بود و راه به جايي نمي برد. دقيقه 93 و تير خلاص آباداني ها بر پيکره نفت مسجد سليمان کار را براي شاگردان فيروز کريمي تمام کرد. درست در زماني که همه منتظر سوت پايان بازي بودند، رضا جبيره، يکي ديگر از بازيکنان تعويضي پائولو سرجيو، با يک و دويي زيبا با طالب ريکاني به داخل محوطه جريمه رسيد و با ضربه اي فني، توپ را دور از دستان دروازه بان نفت مسجد سليمان، به گل سوم تبديل کرد.  به اين ترتيب و بعد از ماراتن 90 دقيقه اي، نفت آبادن موفق شد با نتيجه 3 بر 1 همنام مسجد سليماني خود را شکست دهد تا ضمن کسب سومين پيروزي پي درپي، در ميانه جدول جا خوش کند و در مقابل نفت مسجد سليمان بيش از پيش خطر سقوط را حس کند.

بازهم معجزه فوتبال باعث شد يک شهر خوشحال شود. تماشاگران آباداني پس از پيروزي تيم صنعت نفت مقابل نفت مسجد سليمان که خيلي خوشحال بودند،  شادي خود را به خيابان هاي اطراف ورزشگاه کشاندند و با ساير مردم به شادي پرداختند تا يک شهر بازهم به خاطر فوتبال، شب خوبي را پشت سربگذارد.

 کاپيتان، عصاي دست سرمربي

هافبک تهاجمي و کاپيتان تيم نفت آبادن، بازي بسيار خوبي را از خود به نمايش گذاشت. او درطول 90 دقيقه، در ميانه ميدان بر جريان بازي مسلط بود. طالب ريکاني در نيمه اول با يک شوت از راه دور، گل اول تيمش را به زيبايي به ثمر رساند تا در دو هفته متوالي گل زده باشد. در ادامه و در ميانه ميدان بازهم کاملا نبض بازي را در اختيار داشت و در دو سه نوبت ديگر هم اقدام به شوت زني کرد و اجازه نداد مدافعان مسجد سليماني به حملات اين تيم اضافه شوند. او در دقيقه 93 هم با پاس زيبايش به رضا جبيره  او را در موقعيت مناسب گلزني قرار داد تا جبيره تير خلاص را بر پيکر شاگردان فيروز کريمي وارد کند.

 

سرجيو: به هدفمان رسيديم

پائولو سرجيو، بعد از پيروزي سه بر يک تيم فوتبال نفت آبادان مقابل نفت مسجدسليمان گفت: بازي سختي بود. نفت مسجدسليمان زماني که بازي مساوي بود، خوب دفاع مي کرد. آنها سازماندهي خوبي درعقب زمين داشتند و به ما اجازه نمي دادند شوت بزنيم. فقط مي توانستيم توپ را بچرخانيم. صادقانه بگويم، زماني که گل اول را زديم، تيم ما سرد شد و نتوانستيم بازي را با کيفيت خودمان ادامه بدهيم.  البته بايد بگويم که اولين هدف ما، محقق شد. خوشبختانه نفت آبادان، سال آينده در ليگ برتر خواهد بود و اين هدف براي ما بسيار بسيار مهم بود. از حالا به بعد، به بازي هاي باقي مانده فکر مي کنيم تا ببينيم چه اتفاقي رخ خواهد داد. سرمربي تيم فوتبال نفت آبادان در واکنش به اين پرسش که آيا براي فصل آينده با او صحبت شده است يا نه؟ گفت: وقت زياد است که درباره اين موضوع صحبت کنيم. در کنار اين مسأله، چند پيشنهاد ديگر هم دارم که بايد به آن پيشنهادها هم فکر کنم. نمي خواهم خيلي در اين خصوص صحبت کنم.

ما ابتداي فصل و نيم فصل، تغييرات زيادي داشتيم. کرار جاسم، اکبر ايماني و احمد عبدالله زاده از تيم ما رفتند. سيدفاخر تهامي هم از ابتداي فصل، کار خود را با ما شروع نکرد، وقفه اي در شروع کار او بود و در اردوي پيش فصل تيم ما را همراهي نکرد. غبيشاوي و جبيره هم در تمرين هاي پيش فصل ما در بروجرد نبودند و يکسري بازيکنان زمان بيشتر و يکسري بازيکنان زمان کمتري با ما بودند که از آنها خواستيم کارهايي را که لازم است، براي مان انجام بدهند. با اين حال مي توانستيم جايگاه بهتري در جدول داشته باشيم؛ اما براي موفقيت، همه تلاش کردند و تلاش مي کنند.