ديدني هاي اولين شهر خشتي دنيا

گشتی در  دارالعلم ایران

(بخش اول)

شبنم اعماري  شهر کويري يزد به لطف جاذبه هاي تاريخي زيادي که در دل خود جاي داده، دومين شهر تاريخي جهان و اولين شهر خشتي دنياست که سالانه ميزبان تعداد زيادي گردشگر و مسافر است. اين شهر که گسترده ترين و اصولي ترين بافت تاريخ ايران را دارد، به «شهر بادگيرها»، «عروس کوير»، «دارالعلم» و «شهر دوچرخه ها» نيز معروف است. در گوشه و کنار يزد به قدري جاذبه وجود دارد که مي توان ساعت ها آنها را به نظاره نشست و غرق در زيبايي شان شد. نقطه نقطه اين شهر روايتگر تاريخي ماندگار است که جلوه هاي به جا مانده از آن، چشم هر بازديدکننده اي را خيره مي کند.  يزد که نخستين شهر ثبت شده در ميراث جهاني يونسکو است، افتخاري بزرگ براي تمام ايرانيان محسوب مي شود، پس اگر تاکنون برنامه اي براي ديدن عروس کوير نداشته ايد، دست به کار شويد و سفري تکرار نشدني را تجربه کنيد.

محله فهادان

اين محل که از گذشته تاکنون بخش مهمي از شهر يزد بوده، يکي از قديمي ترين محله هاي يزد است. بيشتر آثار باستاني و قديمي ترين بناي شهر يزد و خانه هاي تاريخي اشراف نيز در اين محله قرار دارد، جايي که گردشگران مي توانند ساعت ها به گشت و گذار و ديدن جاذبه هاي تاريخي بپردازند و اندکي در تاريخ غرق شوند.

نشاني:بافت قديم يزد

برج و باروي قديمي شهر

در گذشته شهرها براي حفظ جان و مال مردمان خود؛ حصار و برج و بارو داشتند تا در مقابل هجوم غارتگران و دشمنان در امان بمانند و بتوانند از خود دفاع کنند. يزد هم از اين قاعده مستنثا نبوده و هنوز آثار برج و باروي اين شهر که سال 1352 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده، ديده مي شود.

نشاني: يزد، انتهاي خيابان سيد گلسرخ

عمارت قصر آينه و روشنايي

اين بنا که متعلق به دوره پهلوي است، تلفيقي از معماري سنتي و اروپايي است. اين عمارت زيبا در ابتدا يک مهمانسراي خصوصي بود، اما بعد از انقلاب به موزه اي تخصصي تبديل شده است.

نشاني: خيابان آيت الله کاشاني، روبه روي پارک هفتم تير

آب انبار شش بادگير

کم آبي شهر کويري يزد به ساخت آب انبارهاي پرتعداد در اين شهر منجر شد. بيش از 100 آب انبار در اين شهر تاريخي وجود دارد که شش بادگير يکي از آنهاست. قدمت اين آب انبار زيبا به 180 سال پيش برمي گردد. اين بنا دو شير آب دارد که يکي مخصوص زرتشتيان و ديگري متعلق به مسلمانان است.

نشاني: ميدان شهيد بهشتي، خيابان دهم فروردين

مجموعه اميرچخماق

امير چخماق يزد، مجموعه اي از ميدان، تکيه، بازار، آب انبار و مسجد است که قدمت آن به دوره تيموري برمي گردد. اين مجموعه به دست جلال الدين اميرچخماق ساخته شده که در آن زمان حاکم شهر بوده است. در سال 1330   مجموعه تکيه اميرچخماق به ثبت ملي رسيد.

نشاني: خيابان امام- ميدان امير چخماق

مدرسه ضياييه (زندان اسکندر )

اين بنا که هشت قرن قدمت دارد، اسفند 1346 به ثبت ملي رسيده است. در زندان اسکندر چاهي به قطر 2 متر در وسط حياط ديده مي شود که به سردابي به عمق 5 متر راه دارد. متاسفانه گنبد اين بنا که ارتفاع 18 متري دارد، بخش زيادي از تزييناتش از بين رفته است.

نشاني: محله تاريخي فهادان، کوچه رختشويخانه، کوچه حمام نو

خانه لاري ها

اين بناي زيبا که مربوط به دوره قاجار  است،150 سال پيش ساخته شده است. عمارت لاري ها، شش باب خانه با معماري خانه هاي کويري در دل خود جاي داده که در گذشته از آن به عنوان خانقاه نعمت اللهي استفاده مي شد. خانه لاري ها بهمن 1375 به ثبت ملي رسيده است.

نشاني: خيابان امام خميني، محله فهادان

حمام خان يزد

اين حمام که در دوران قاجار و به دستور حاکم وقت يزد ساخته شده است، در حال حاضر با تغيير کاربري به رستوران و چايخانه سنتي بازديدکنندگان زيادي دارد. اين بنا به دليل استفاده بزرگان شهر از آن به «حمام خان» معروف شده است.

نشاني: خيابان قيام، ميدان خان، جنب مسجد ملااسماعيل

مسجد جامع يزد

اين مسجد که متعلق به قرن 14 ميلاي است، بلندترين مناره ها را در ايران دارد. مسجد جامع يزد داراي کاشيکاري هاي ظريف آبي رنگي است که نشان از معماري ايراني-اسلامي دارد. اين بنا در سال 1313 در فهرست آثار ثبت ملي ايران به ثبت رسيده است.

نشاني: ضلع غربي خيابان امام خميني- مقابل برج ساعت

هشت باغ دولت آباد

اين باغ يکي از زيباترين باغ هاي ايران به شمار مي رود. با فضاي سبز، درختان ميوه و گل هاي بسيار زيبا در محوطه باغ، چشم انداز بي نظيري خلق کرده است. براي ورود به اين باغ بايد از يک هشتي بزرگ که صنايع دستي يزد نيز در آنجا به فروش مي رسد، عبور کنيد. همچنين در اين باغ دل انگيز، بلندترين بادگير جهان نيز جا خوش کرده است.

نشاني: خيابان شهيد رجايي، باغ دولت آباد

آب انبار گيو

آب انبار همان طور که از نامش مشخص است، محل ذخيره آب بود، به خصوص در مناطق کويري مثل يزد، آب انبارها اهميت زيادي داشتند. اين بناي تاريخي که در دوران قاجار ساخته شده، در سال 1375 به ثبت ملي رسيده است. اين اثر گنبدي شلغمي شکل با بهره مندي از آجر به صورت طرح زيبايي  از سرو، تزيين شده است که يکي از زيبايي هاي فوق العاده اين آب آنبار به شمار مي رود

نشاني: بلوار بسيج