بررسي کارنامه ورزش نفت و گاز آغاجاري درسال 97

کسب 12 عنوان قهرمانی

حسين آزادي-  شرکت بهره برداري نفت و گاز آغاجاري، يکي از پنج شرکت بهره بردار تابع شرکت ملي مناطق نفت خيزجنوب، به عنوان يکي از قطب هاي ورزش نفت در کشور به شمار مي رود و طي اين سال ها عناوين زيادي را به خود اختصاص داده و باعث افتخار نام نفت در ورزش کشور بوده است. امورورزش اين شرکت، همچون سال هاي گذشته در سالي که گذشت، يکي از فعال ترين سال هاي ورزش خود را سپري کرد و نتايج قابل قبولي هم در اين راه به دست آورد. امورورزش شرکت نفت و گاز آغاجاري در سال گذشته با وجود محدوديت هاي مالي و تنگناها در بخش ورزش قهرماني، در 24 رشته حضوري پر رنگ داشت که در نهايت موفق به کسب 12 عنوان قهرماني در سطح مسابقات ليگ برتر باشگاه هاي کشور، ليگ دسته اول باشگاه هاي ايران و رقابت هاي قهرماني استان خوزستان از جمله شش عنوان قهرماني، چهار مقام دومي و 2 عنوان سومي شد. به همين منظور علاوه بر گزارش عملکرد امور ورزش اين شرکت، چشم انداز شرکت نفت و گاز آغاجاري در سال جاري نيز از نظرتان مي گذرد.

ورزشکاران تيم شرکت بهره برداري نفت و گاز آغاجاري که در قالب باشگاه فرهنگي - ورزشي نفت اميديه در مسابقات مختلف کشوري و استاني حضور پيدا کردند، در رشته رزم آوران در رده سني بزرگسالان و در بخش آقايان موفق به کسب عنوان قهرماني شدند.

در اين دوره از رقابت ها که با حضور 13 تيم برگزارشد، تيم نفت و گاز اميديه با اقتدار، عنوان قهرماني اين دوره از رقابت ها را تصاحب کرد.

در مسابقات هندبال دسته دوم باشگاه هاي کشور تيم نفت و گاز اميديه همچنين در مرحله مقدماتي، بازي هاي درخشاني از خود به نمايش گذاشت و موفق شد به مرحله نهايي اين مسابقات صعود کند. در مرحله نهايي اين مسابقات نيز که با حضور چهار تيم و به ميزباني اميديه برگزار شد، اين تيم با کسب سه پيروزي و با اقتدار جواز حضور در مسابقات دسته اول باشگاه هاي کشور را کسب کرد.

حضور بازيکنان بومي و جوان و اتحاد و همدلي ميان آنها، کادر فني و مسؤولان از مهمترين عوامل موفقيت و قهرماني تيم هندبال نفت اميديه در ليگ دسته دوم و صعود به رقابت هاي ليگ دسته يک باشگاه هاي کشور بود. در رشته سنگنوردي قهرماني خوزستان و در رده سني بزرگسالان، تيم آقايان نفت اميديه موفق به کسب مقام نخست شد. در مسابقات وزنه برداري جوانان باشگاه هاي خوزستان که با حضور 10 تيم برگزار شد، نفت اميديه با اقتدار عنوان قهرماني را به خود اختصاص داد.

همچنين مسابقات تنيس روي ميز رده سني بزرگسالان در بخش آقايان در سطح استان خوزستان انجام شد که در نهايت، تيم نفت اميديه موفق به کسب مقام قهرماني شد.  در مسابقات کاراته غير کنترلي قهرماني باشگاه هاي خوزستان در بخش بانوان، با حضور هشت تيم به انجام رسيد که در نهايت تيم نفت اميديه صاحب مقام قهرماني شد.

چهار عنوان نايب قهرماني

ورزشکاران باشگاه فرهنگي - ورزشي نفت اميديه در ادامه رقابت هاي خود در سال 1397 در رشته هاي واليبال، کشتي آزاد بزرگسالان، بدمينتون و کشتي آزاد رده سني نوجوانان موفق به کسب عنوان نايب قهرماني شدند.

در رقابت هاي واليبال قهرماني آقايان باشگاه هاي خوزستان که با حضور 16 تيم برگزار شد، تيم نفت اميديه موفق به کسب مقام دوم اين مسابقات شد.  مسابقات کشتي آزاد رده سني بزرگسالان خوزستان نيز با حضور 15 تيم برگزار شد که در نهايت نفت اميديه با کسب مدال نقره اين رقابت ها در سکوي دوم ايستاد. همچنين در رشته بدمينتون رقابت تيم بزرگسالان بانوان باشگاه هاي خوزستان با حضور پنج تيم انجام شد که نفت اميديه موفق به کسب مقام قهرماني شد. در رقابت هاي کشتي آزاد نوجوانان نيزکه با حضور 15 تيم برگزار شد، اين تيم به عنوان دوم دست يافت.

 سومي واترپلو در ليگ برتر ايران با بومي ها

تيم بزرگسالان نفت اميديه در مسابقات ليگ برتر باشگاه هاي کشور موفق شد عنوان سوم اين دوره از رقابت ها را به خود اختصاص دهد. در مسابقات فصل اخير ليگ برتر واترپلوي تيم هاي مدعي از جمله سايپا تهران و دانشگاه آزاد با حضور بازيکنان ملي پوش گام به اين رقابت ها نهادند، اما تيم نفت اميديه که به علت محدوديت در بودجه نمي توانست با بازيکنان ملي پوش قرارداد منعقد کند، در نهايت با بازيکنان بومي خود توانست به مقام سوم اين دوره از رقابت ها دست يابد.در ليگ برتر واترپلوي باشگاه هاي کشور 7 تيم در 2 گروه با هم به رقابت پرداختند.

نفت اميديه در مسابقات کشتي آزاد و در رده سني جوانان با 16 تيم،  مصاف داشتند که موفق شدند به مقام سوم برسند.

فوتبال در اميديه و صعود اميدها

در مسابقات فوتبال ليگ دسته اول اميدهاي کشور که با حضور 9 تيم برگزار شد، تيم نفت اميديه موفق شد با کسب امتيازات لازم به مرحله پلي آف اين دوره از رقابت ها صعود کند.

همچنين مسابقات فوتبال ليگ دسته اول جوانان باشگاه هاي کشور، با حضور 9 تيم برگزار شد که در پايان نفت اميديه به مقام ششم دست يافت. در مسابقات فوتبال دسته دوم باشگاه هاي کشور نيز که در 2 گروه برگزار شد، تيم نفت اميديه در مکان هشتم ايستاد. تيم فوتبال نوجوانان اين باشگاه نيز در مسابقات دسته اول باشگاه هاي خوزستان که با حضور 8 تيم در حال برگزاري است، حضور دارد. در مسابقات فوتسال دسته اول باشگاه هاي کشور نيز تيم نفت اميديه، بازي هاي خوبي از خود به معرض نمايش گذاشت و در مرحله مقدماتي مقابل مدعيان خوب ظاهر و موفق شد به مرحله پلي آف صعود کند؛ اما در اين مرحله با واگذار کردن نتيجه به حريف خود، از دور رقابت ها خارج شد.

 کسب عناوين در رشته هاي ديگر

کسب عنوان پنجم در مسابقات واليبال بزرگسالان باشگاه هاي خوزستان، مقام هفتم مسابقات تيراندازي با کمان باشگاه هاي کشور، عنوان نهم در ليگ برتر شنا آقايان باشگاه هاي کشور، صعود به مرحله نهايي مسابقات واليبال بزرگسالان دسته اول باشگاه هاي کشور و برگزاري مسابقات بسکتبال بانوان باشگاه هاي کشور در رده سني بزرگسالان و کسب عنوان چهارم از سوي تيم نفت اميديه همچنين حضور در مسابقات فوتسال بانوان دسته اول باشگاه هاي کشور در رده سني بزرگسالان، از ديگرعناوين کسب شده از سوي تيم هاي شرکت نفت و گاز اميديه در مسابقات قهرماني کشور و باشگاه هاي خوزستان محسوب مي شود.

چشم انداز توسعه ورزش

علي اصغر پونده نژادان، رئيس امور ورزش شرکت نفت و گاز آغاجاري در گفت وگو با «مشعل» با بيان اينکه نشاط و سلامت کارکنان و خانواده هاي آنان، شکوفايي استعدادهاي بالقوه و ارتقاي سطح رشته هاي مختلف ورزشي و افزايش بهره وري و توليد، از مهمترين عوامل اهتمام و توجه به ورزش و سلامت کارکنان محسوب مي شود،  چشم انداز اين شرکت در سال جاري را اين چنين عنوان کرد: با توجه به دستورعمل وزير محترم نفت در خصوص کاهش هزينه ها در حوزه هاي مختلف صنعت نفت، بخصوص ورزش، لزوم تناسب بين بودجه مصوب(که کاهش چشمگيري داشته) و فعاليت رشته هاي مختلف ورزشي، اجراي مسابقات و برنامه هاي فرهنگي - ورزشي امري لازم و مهم است. امور ورزش اين شرکت در دو بخش ورزش قهرماني و همگاني و همچنين توسعه و ترميم زير ساخت ها در نظر دارد با توجه به عوامل مذکور برنامه ريزي مدوني براي پيشرفت و ارتقاي سطح ورزش در تمام زمينه ها داشته باشد.

به همين منظور توجه به ورزش پايه، استعداديابي در رشته هاي مختلف ورزشي با همکاري آموزش و پرورش، توسعه ورزش همگاني و افزايش مشارکت عمومي کارکنان و خانواده هاي آنان، تقويت و ارتقاي رشته هاي ورزش قهرمان در سطوح استاني- کشوري و …، برگزاري کلاس هاي آموزشي به منظور ارتقاي سطح کيفي مربيان و برگزاري سمينارهاي آموزشي براي کارکنان و خانواده هاي آنان، تکميل پروژه هاي نيمه تمام عمراني، ترميم و نوسازي اماکن موجود، لزوم انجام مسؤوليت هاي اجتماعي در حوزه ورزش، راه اندازي کلينيک خدمات مشاوره ورزشي و حرکات اصلاحي در راستاي پيگيري(حلقه سلامت)، توجه ويژه به ورزش بانوان و خانواده، لزوم بهبود جايگاه ورزش منطقه و تيم هاي ورزشي در سطوح مختلف، از اولوي ت هاي چشم انداز توسعه ورزش در امور ورزش شرکت بهره برداري نفت و گاز آغاجاري در سال 1398 خواهد بود که اميدواريم در سايه عنايت خداوند و توجه هرچه بيشتر مسؤولان محترم صنعت نفت به امر خطير ورزش، زمينه تحقق اين اهداف مهيا و شرايط براي استفاده کارکنان و خانواده هاي آنان از امکانات ورزشي هموار شود.

 

با پيروزي در دربي نفتي ها

پالايش نفت آبادان فيناليست شد

دو تيم بسکتبال پتروشيمي بندرامام و پالايش نفت آبادان در مرحله نيمه نهايي ليگ برتربسکتبال باشگاه هاي ايران، يک ديدار تمام نفتي و خوزستاني را برگزار کردند که در پايان، اين پالايش نفت آبادان بود که موفق شد با برتري مقابل حريف نامدار خود به برتري برسد و راهي فينال شود.

دو تيم در دو ديدار اول که در ماهشهر برگزار شده بود، هر کدام صاحب يک پيروزي بودند و شانه به شانه هم حرکت مي کردند؛ اما در آبادان ورق برگشت و تيم پالايش نفت آبادان در خانه و با حمايت هواداران آباداني موفق شد در دو ديدار پي درپي، حريف مقتدر خود را شکست دهد تا باپيروزي 3 بر 1 در مجموع راهي فينال ليگ برتر بسکتبال باشگاه هاي ايران شود.  شاگردان هماد سامري در ديدار سوم و در سالن 17 شهريور آبادان با نتيجه 79 بر 70 به برتري رسيدند. آنها در کوارتر اول، بازي را بهتر از حريف پر ستاره خود آغاز کردند و 29 بر 21 پيروز شدند. در کوارتر دوم بازي نزديکي بين 2 تيم برگزار شد؛ اما باز هم اين تيم پالايش نفت آبادان بود که 22 بر 16 به برتري رسيد. تيم پتروشيمي بندر امام در کوارتر سوم براي جبران امتيازات از دست رفته به ميدان آمد؛ ولي بازيکنان پالايش نفت اجازه خودنمايي به بازيکنان بزرگ و ملي پوش اين تيم ندادند و بازي در اين کوارتر 15 بر 15 برابر شد. پتروشيمي بندر امام که نمي خواست شانس حضور در فينال را کمرنگ ببيند، در کوارتر چهارم نبض بازي را در دست گرفت و 18 بر 13 پيروز شد؛ اما در پايان، اين پالايش نفت آبادان بود که پيروز اين ديدار حساس شد.

 نفتي ها که يک قدم به فينال نزديک شده بودند، در ديدار چهارم و سرنوشت ساز سنگ تمام گذاشتند و با تمام قدرت هرچه در چنته داشتند، رو کردند و موفق شدند مثل دو بازي قبلي با برتري و اقتدار در ديداري زيبا و تماشايي حريف قدرتمند و پر ستاره خود را با نتيجه 74 بر 65 شکست دهند تا به فينال برسند. پالايش نفت آبادان در کوارتر نخست به واسطه بازي کم نقص و فشار هوادارانش 24 بر 19 پتروشيمي را از پيش رو برداشت. در کوارتر دوم باز هم اين تيم پالايش نفت آبادان بود که فشار را بر تيم پتروشيمي افزايش داد و با نتيجه 23 بر 9 پيروز، راهي رختکن شد. پتروشيمي در کوارتر سوم توانست 19 بر 14 ميزبان آباداني خود را مغلوب کند. در کوارتر چهارم بازي بين 2 تيم پاياپاي دنبال شد و اين تيم پتروشيمي بود که 18 بر 13 پيروز شد؛ اما در پايان پالايش نفت آبادان 74 بر 65 به برتري رسيد تا نخستين فيناليست اين رقابت ها لقب بگيرد.

تيم پالايش نفت آبادان در ديدار پاياني رقابت هاي ليگ برتر، به مصاف تيم شهرداري گرگان خواهد رفت.

 

سامري: نخستين قهرماني نفت آبادان را رقم مي زنيم

تيم بسکتبال پالايش نفت آبادان، با پيروزي مقابل پتروشيمي بندر امام در دربي نفتي ها موفق شد به فينال ليگ برتر صعود کند. هماد سامري، سرمربي پالايش نفت آبادان بعد از پيروزي در دربي نفتي ها و صعود به فينال ليگ برتر بسکتبال باشگاه هاي ايران گفت: «4 بازي سخت و فشرده را پشت سر گذاشتيم و بايد بگويم که شاگردانم سنگ تمام گذاشتند و از تک تک آنها ممنون هستم. ما بازي اول را در ماهشهر واگذار کرديم؛ اما در ادامه ديديد که موفق شديم با ارائه يک بازي برتر، حريف را در 3 بازي پي در پي مغلوب کنيم و نشان دهيم که آن باخت، اتفاقي بود.

او درباره تيم پتروشيمي گفت: «پتروشيمي، تيم بسيار خوبي است و با اين شکست، چيزي از ارزش هاي آنها کم نمي شود. من به جرات مي گويم که آنها تيم بسيار خوبي هستند؛ چرا که قهرمان آسيا شده اند؛ اما در اين مرحله ما از آنها بهتر بوديم، آنها ضعيف نشده بودند. بچه هاي ما فعل خواستن را صرف کردند و به پيروزي رسيدند.»

سرمربي پالايش نفت آبادان در خصوص اينکه در دور مقدماتي، دوبار به اين تيم باخته بودند، گفت: «بازي در مرحله گروهي خيلي فرق دارد، مهم مرحله صعود به پلي آف است و اينکه شما با کسب مقام مناسب به حريفي برخورد کنيد که بتوانيد تا اين مرحله پيش بياييد. گفتم پتروشيمي تيم خوبي است و درحالي که در آن دوبازي، مستحق شکست نبوديم، بازي را واگذار کرديم؛ اما اين بار نوبت ما بود که برنده شويم که شديم.»

سامري درباره اينکه بازي هاي سوم و چهارم در آبادان برگزار شد و برگ برنده آنها به شمار مي رفت، گفت: «در ماهشهر ما دست به کار بزرگي زديم و يک پيروزي حساس کسب کرديم که فکر مي کنم آن پيروزي 5 درصد راه بود و به ما خيلي کمک کرد و تيم حريف را به لحاظ روحي رواني به هم ريخت. بعد بايد به آبادان مي آمديم و همين به ما روحيه بيشتري داد. بازي در مقابل هواداران پرشور آباداني يک مزيت است که ما با استفاده از آن توانستيم برنده شويم.»

سرمربي پالايش نفت آبادان درباره فينال و اينکه نخستين قهرماني آباداني ها را رقم مي زنند، گفت: «شهرداري گرگان، تيم خيلي خوبي است. تيمي که شيميدر را حذف کرده، يعني حريف مقتدري است. در مرحله گروهي يکبار آنها را برديم و يکبار هم شکست خورديم. شناخت خوبي از آنها داريم و حالا مي خواهيم وقتي به اين مرحله رسيديم، با قهرماني فصل را تمام کنيم؛ چرا که چيزي جز قهرماني ما را راضي نمي کند. مي خواهيم نخستين قهرماني پالايش نفت آبادان را در بسکتبال ايران رقم بزنيم. شاگردانم شايسته اين قهرماني هستند، ضمن اينکه براي شاد کردن دل هواداران با تمام وجود درفينال بازي خواهيم کرد.