نفت گچساران 2 امتياز براي صعود کم آورد

نشد که بشه ...

پرونده رقابت هاي ليگ دسته دوم فوتبال باشگاه هاي ايران در فصل 98-97، براي نفتي ها بدون صعود به ليگ يک بسته شد تا يک سال ديگر منتظر بمانند.

دو تيم نفت و گاز گچساران و نفت اميديه که نمايندگان ورزش صنعت نفت در ليگ دسته دوم فوتبال باشگاه هاي ايران بودند، فصلي پر فراز و نشيب را پشت سر گذاشتند و در نهايت، با برگزاري 24 بازي به مقام چهارم و نهم دست پيدا کردند.

هردوتيم، فصل گذشته تا مرحله پلي آف و صعود به ليگ يک پيش رفته بودند؛ ولي در دقايق پاياني از صعود باز ماندند، بخصوص نفت و گاز گچساران که در ضيافت پنالتي ها از رسيدن به ليگ دسته يک ناکام ماند.

در فصل جديد ليگ دسته دوم هم که هر دوتيم مصمم بودند تا به ليگ يک برسند، بازهم به خاطر فرازو نشيب و حواشي که براي آنها ايجادشد، نتوانستند موفق باشند.

هر دوتيم در ميانه راه، مربيانشان را براي کسب نتايج بهتر و صعود عوض کردند؛ ولي بازهم به هدف خود نرسيدند. نفت و گاز گچساران که فصل را با علي نيکبخت شروع کرده بود، به دلايل کسب نتايج نه چندان جالب او را برکنار کرد تا يوسف نادريان، سکان هدايت تيم را به عهده بگيرد.

با آمدن نادريان، نفت و گاز گچساران متحول شد و در جدول، خود را بالاکشيد تا جايي که تا هفته پاياني در کورس صعود بود؛ ولي در نهايت با وجود پيروزي در بازي آخر، براي صعود 2 امتياز کم آورد و با 41 امتياز، دررتبه چهارم جدول قرار گرفت.

شايد اگر نفتي هاي گچساران در هفته هاي ابتدايي فقط يک تساوي را با برد معاوضه مي کردند، الان حسرت دو امتياز را نمي خوردند و به ليگ دسته يک صعود مي کردند.

نفتي هاي گچساران در هفته پاياني ليگ دسته دوم فوتبال باشگاه هاي ايران در بندر عباس، مهمان تيم شهرداري اين شهر بودند که موفق شدند حريف خود را با 3 گل شکست دهند. در اين ديدار، براي نفت رضا قيالي، وحيد اماني و محمد مجرد گلزني کردند.

تيم فوتبال نفت اميديه، ديگر تيم نفتي حاضر در اين رقابت ها مثل فصل گذشته عملکرد خوبي نداشت و در نهايت در ايستگاه نهم به کار خود پايان داد. نفتي هاي اميديه هم در ميانه راه، مربي خود را عوض کردند و کار را با سلمان تاجدار ادامه دادند و نتايج قابل قبولي گرفتند، ولي حضور تاجدار در اين تيم دير بود و باعث نشد که نفت بتواند در جرگه مدعيان قراربگيرد. تاجدار با حضورش توانست نفت را از ته جدول و با قرار دادن در ميانه جدول، از خطر سقوط نجات دهد. حالا نفتي هاي اميديه بايد به فصل آينده فکر کنند تا حضوري قدرتمند داشته باشند. نفت اميديه در هفته پاياني، مهمان تيم شهرداري فومن بود که در اين مسابقه، حاضر نشد و با نتيجه 3 بر صفر بازنده اعلام شد؛ البته نتيجه اين ديدار در سرنوشت تيم نفت هيچ تاثيري نداشت.

با تمام اين اوصاف، ليگ دسته دوم فوتبال ايران براي تيم هاي نفتي به پايان رسيد و بايد از حالا به فکر فصل آينده باشند تا شايد بتوانند مانند هم نام هاي خود مثل مسجد سليمان يا آبادان و پارس جنوبي به سطح اول فوتبال ايران برسند و پرچمدار نام نفت باشند.

 

اگر يک تساوي با برد عوض مي شد، صعود کرده بوديم

تيم فوتبال نفت و گاز گچساران با وجود پيروزي درهفته پاياني ليگ دسته دوم فوتبال باشگاه هاي ايران 2 امتياز براي صعود به مرحله پلي آف و حضور در ليگ يک کم آورد. يوسف نادريان، سرمربي اين تيم بعد از اينکه تيمش نتوانست در روز آخر صعود کند، گفت: «بازي خوبي بود، بچه ها تمام تلاششان را کردند و موفق شدند در بندرعباس، حريف خود را شکست دهند؛ اما متاسفانه شانس با آنها يار نبود وحريف هاي مستقيم ما هم برنده از زمين خارج شدند تا ما نتوانيم حداقل به مرحله پلي آف صعود کنيم. »

او در خصوص اينکه چرا بايد در روزهاي آخر به دنبال جمع کردن امتيازات لازم باشند، گفت: «من در نيمه راه، هدايت نفت را به عهده گرفتم و در اين مدت تلاش زيادي کردم؛ اما به قول معرف نشد. اگر در نيم فصل اول و بازي هاي ابتدايي، حداقل يک تساوي به برد تبديل شده بود و يا بيشتر تلاش مي کردند، الان ما به ليگ يک صعود کرده بوديم. »

نادريان درباره رضايت از شاگردانش گفت: «بازيکنانم تمام تلاششان را کردند و من ازهمه آنها راضي هستم. واقعا خوب بودند؛ بخصوص اينکه در چند بازي آخر سنگ تمام گذاشتند. اگراز ابتداي فصل اينطور بوديم، مي توانستيم صعود کنيم.»

سرمربي تيم فوتبال نفت و گاز گچساران در خصوص ليگ دو و فرسايشي بودن آن گفت: «متاسفانه ليگ دسته دوم بسيار طولاني و فرسايشي است و از سوي ديگر نظارت خوبي روي آن نيست. از داوري ها گرفته تا دستکاري شدن نتايج و خيلي مسائل حاشيه اي ديگر. فدراسيون فوتبال بايد اين مسابقات را مثل ليگ برتر جدي بگيرد و نظارت کافي روي آن داشته باشد تا حقي از هيچ تيمي ضايع نشود.

نادريان درباره ادامه دادن با نفت در فصل آينده هم گفت: «هنوز هيچ چيز معلوم نيست. فصل تازه تمام شده و فعلا مي خواهم استراحت کنم. در آينده قراراست صحبت کنيم. اگر به نتيجه مثبت رسيديم، مطمئنا به همکاري در فصل آينده هم ادامه مي دهيم.» 

 

4 گل برای جشن چهارمین برد در دربی خوزستانی ها

هفته بيست و پنجم ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران هرچقدر براي تيم فوتبال نفت آبادان خوش و شيرين به پايان رسيد؛ براي دو نماينده ديگر نفت خوب نبود. دو نماينده ديگر نفت در ليگ برتر، مقابل حريفان خود متوقف شدند تا کام نفتي ها تمام و کمال شيرين نشود، بخصوص نفت مسجد سليمان که باسرمربي جديد خود نتوانست در خانه نتيجه لازم را بگيرد. در هفته بيست و پنجم ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران، نفت مسجد سليمان که درمنطقه خطر سقوط قرار دارد، با سرمربي جديد خود مقابل تيم قعر جدولي استقلال خوزستان متوقف شد تا کماکان خطر سقوط را احساس کند. نفت مسجد سليمان با هدايت فيروز کريمي در خانه به نتيجه اي بهتر از صفر بر صفردست پيدا نکرد تا با 20 امتياز، در رتبه چهاردهم قرار بگيرد. پارس جنوبي جم هم که در ميانه جدول قراردارد، در خانه ميزبان سپيدرود رشت بود که بازي برده رادر دقايق پاياني با تساوي عوض کرد تا آنها هم در اين هفته برنده نباشند. پارس جنوبي با نتيجه 2 بر 2 مقابل حريف رشتي خود متوقف شد. اما نفت آبادان در اهواز و در حالي که مهمان بود، چهارمين برد فصل خود را با 4 گل جشن گرفت. شاگردان پائلوسرجيو پرتغالي در اهواز دست به کار بزرگي زدند و در دربي خوزستاني ها موفق شدند با نتيجه پرگل 4 بر 1 حريف مقتدر خود را شکست دهند. بالوتلي برزيلي، ستاره اين ديدار بود و با زدن 3 گل و هت تريک کردن نقش بسزايي در پيروزي پرگل تيمش داشت. نفت آبادان با اين پيروزي شيرين 27 امتيازي شد و در رتبه سيزدهم قرار گرفت.

 

سرجیو: شاگردانم لایق این برد بودند

نفت آبادان با 4 گل از سد فولاد گذشت تا پرگل ترين بازي فصل خود را رقم زده باشد.

 پائولو سرجيو، سرمربي نفت آبادان بعد از برد پرگل مقابل فولاد گفت: «بازي خيلي سختي بود؛ چون شرايط آب و هوا فرق کرده بود و هواي گرم کار ما را سخت کرد. هر چه در توان داشتيم، در زمين گذاشتيم. بازيکنانم لايق بهترين ها هستند؛ چون کار زيبايي مقابل فولاد انجام دادند. زماني که توپ در دست حريف بود، خيلي خوب کار کرديم.

 وقتي توپ در اختيار ما بود، نشان داديم که مي خواهيم برنده بازي باشيم. خيلي از اين موضوع خوشحالم و 3 امتياز خوب کسب کرديم. ما براي اين 3 امتياز اينجا هستيم. مقابل تيم فولاد که بسيار قوي است، برنده شديم.» سرمربي نفت آبادان درباره فولاد گفت: «فولاد، بازيکنان خيلي خوبي در اختيار دارد. نيمه اول يک کار تاکتيکي داشتند و ما مقابل آن خوب نبوديم. بازيکن ژاپني آنها در سمت راست در طول بازي در نيمه اول خيلي خوب بود. ابتداي بازي خيلي خوب نبوديم و آنها را نبستيم. وقتي فهميديم چه کاري انجام مي دهند، بعد از اينکه با زمين آشنا شديم، توانستيم نتيجه بگيريم. بچه هاي ما کار تاکتيکي خيلي خوبي انجام دادند.»  سرجيو درباره 4 گل زده شده گفت: «ما مي دانستيم اگر گل بزنيم، به تيم حريف فشار رواني وارد مي کنيم.

 از سبک بازي فولاد انتقاد نمي کنم. ما مي دانستيم آنها چه کاري انجام مي دهند. وقتي هم عقب بوديم، با اولين جا به جايي به بازيکنان فهماندم که چه کنيم تا بهتر شويم. بعد از اينکه خوب دفاع کرديم، به ضد حملات چشم داشتيم.

بعد از گل دوم بود که شيرازه تيم فولاد از هم پاشيد.»وي درباره اينکه مي دانستيد تيم شما تحت فشار است و با اين برد وضعيت خوبي خواهيد داشت، گفت: «ما از ابتداي فصل تحت فشار بوديم.

همه بازيکنان خيلي خوب کار کردند. گاهي مردم درباره بازيکنان صحبت هايي مي کنند، در حالي که اطلاع دقيقي از وضعيت بازيکنان ندارند؛ ولي ما هر روز با آنها هستيم. عادلانه نيست که بخواهيم الان انتقاد کنيم.

وفا هخامنش و مصطفي احمدي، حرفه اي ترين بازيکنان ما هستند که در اختيار داريم. آنها هر روز جان خود را در تمرين ها براي تيم مي دهند. ما به بازيکنان خودمان نياز داريم. من عاشق اين بازيکنان هستم که قلب خود را براي تيم مي دهند.» سرمربي نفت آبادان درباره اينکه فصل آينده در اين تيم مي ماند يا نه؟ گفت: «زود است که بخواهم در اين باره حرف بزنم؛ اما شهر آبادان و کار کردن با اين استعداد ها را دوست دارم.»

 

کریمی: اگر به تیم امید نداشتم، نمی آمدم

تيم نفت مسجد سليمان در نخستين ديدار با سرمربي جديدش در خانه متوقف شد تا مديران و هواداران احساس نگراني کنند؛ چرا که اين تيم کماکان در منطقه خطرسقوط قرار دارد. فيروزکريمي، سرمربي جديد نفتي ها بعد از تساوي خانگي مقابل استقلال خوزستان قعر جدولي گفت: «در اين بازي، تيم ما بيش از 60 درصد مالک توپ و ميدان بود. بچه هاي ما خيلي تلاش کردند؛ اما در خط حمله دقت کافي نداريم. در بحث گلزني بايد خيلي تمرين کنيم. اگر يک تيم، موقعيت گلزني خلق نکند، نبايد خيلي به آن اميد داشت، اما اگر در بازي 4-3 موقعيت ايجاد شد، بايد اميدوار بود. استقلال خوزستان با تمام وجود دفاع کرد و به دنبال يک امتياز بود ولي ما 5-4 فرصت گلزني داشتيم. در کل از وضعيت تيم راضي هستم. تمام تلاشمان را مي کنيم تا در آينده نتيجه خوبي بگيريم. اطمينان داشته باشيد که اگر شرايط فوتبال متعارف باشد، از هرميدان دست پر خارج مي شويم.» کريمي درباره حمايت هواداران و اينکه بايد دراين شرايط از تيم حمايت کنند، گفت: «از همه هواداران تشکر مي کنيم که تيم را حمايت مي کنند. از دقيقه يک تا 90 زمان زيادي است و بايد تا پايان بازي، تيم را حمايت کرد. به حمايت آنها احتياج داريم.»او به اشتباهات داوري هم اشاره کرد و گفت: «41 سال است در فوتبال هستم و تا به حال صحنه اي به اين واضحي نديده ام. داور بايد براي ما پنالتي مي گرفت. همه کارشناسان اين صحنه را ببينند و اگر يک نفر گفت پنالتي نبوده، فوتبال را کنار مي گذارم. تا به حال يک داوري خوب از علي صفايي نديده ام، چه اصراري بر استفاده از او وجود دارد؟ براي صفايي احترام قائل هستم؛ اما اعتبار يک تيم از بين مي رود. او داور روزهاي سخت نيست. براحتي يک پنالتي را در دقيقه 30 براي ما نگرفت. سرمربي تيم فوتبال نفت مسجدسليمان درباره اينکه نفت با اين شرايط در ليگ برتر باقي مي ماند، گفت: «تلاش مي کنيم شرايط تيم درست شود. شايد با 25 جلسه تمرين هم شرايط درست نشود. بايد بيشتر تمرين کنيم، به اين شرط که بازيکنان ما آسيب نبينند. هر وقت به مسجدسليمان آمدم، کيف کردم. يکي از شهرهايي که دوست دارم، مسجد سليمان است. تازه حنجره ام را عمل کرده بودم که به من تکليف شد به مسجدسليمان بيايم. شايد درست نبود در اين مقطع هدايت تيم را به عهده مي گرفتم؛ اما جلو آمدم. اگر کنار زمين بودم، نقش موثرتري داشتم و مي توانستم با کاراکترم روي حريف تاثير بگذارم. از بالا هر چه داد زدم، صدايم نرسيد. انشاالله در مسابقات بعدي اين مسائل جبران شود. اگر به تيم اميدي نداشتم، نمي آمدم. هنوز 12 امتياز باقي مانده است.»