سفري خاطره انگيز به دالخاني

جنگلی بکر و سحرانگیز

شبنم اعماري - ايران به دليل داشتن اقليم مختلف به سرزمين چهار فصل معروف است. سرزميني که در آن کوه ، کوير، دريا، رود، دشت، درياچه و جنگل تصاوير بي بديلي را خلق کرده اند که گشت و گذار در آنها روح هر مسافري را مي نوازد و آرامشي وصف ناپذير را برايش به ارمغان مي آورد.سفر به مناطق بکر و سحرانگيز ايران مي تواند حسي فوق العاده به شما منتقل کند و يکي از خاطره انگيزترين سفرها را برايتان رقم بزند. مکان هايي که با ديدنشان غرق در زيبايي آنها مي شويد و از اين همه زيبايي به وجد مي آييد. يکي از بکرترين مناطقي که قصد داريم در اين مطلب به شما معرفي کنيم، جنگل سحرانگيز و جادويي دالخاني است. اين جنگل که در 30 کيلومتري جنوب شرقي رامسر خودنمايي مي کند، دالاني بهشتي دارد که با پوشش متراکم جنگلي و مه غليظ در انتهاي مسير شما را به ييلاق هاي تماشايي اکراسر، گرسماسر و جنت رودبار مي رساند.

حال و هواي خوش جنگل

حضور در دالان بهشتي دالخاني شما را از روزمرگي بيرون مي آورد و دقايقي غرق زيبايي هاي وصف نشدني طبيعت مي کند. در مسير اين جنگل و پيچ هاي تودرتوي آن، مه همچون حريري سپيد شما را در آغوش مي کشد، به طوري که گويي يکي از روياهايتان تعبير شده است.

در مسير دالخاني، شما هر لحظه با جلو ه هاي متفاوتي از طبيعت روبه رو مي شويد، همين کافي است تا ترغيب به ادامه مسير شويد و تا انتها برويد.

جنگل نوردي و کوهنوردي

کوهنوردي و جنگل نوردي يکي از جذاب ترين و پرطرفدارترين تفريح هايي است که در جنگل دالخاني انجام مي شود. جاده پرپيچ و خم اين جنگل با درختان سر به فلک کشيده آن، يکي از محبوب ترين مسيرهاي جنگلي ايران است، به حدي که سالانه تعداد زيادي از طبيعت گردان حرفه اي را به خود مي بيند.

پيک نيک و عکاسي

اين تکه بهشتي، مکان مناسبي براي برگزاري يک پيک نيک به يادماندني است. اگر قصد داريد ساعاتي را در اين جنگل سپري کنيد، همراه داشتن خوراکي هاي خوشمزه و زيرانداز و چند بطري آب معدني به کارتان مي آيد. البته استفاده از کلبه هاي چوبي و آلاچيق هاي موجود در مسير هم مي تواند تجربه فراموش نشدني پيش رويتان قرار دهد.

دالخاني با داشتن مناظر چشم نواز و بي بديل شما را وادار به توقف هاي گاه و بي گاه مي کند تا صحنه هاي سحرآميزش در قاب دوربين ها ثبت شود.

خوشمزه هاي خوردني

در مسير جنگل علاوه بر ديدني هاي طبيعي، خوشمزه هاي خوردني زيادي را مي بينيد که شامل انواع ماهي هاي پرورشي، عسل و ميوه هاي جنگلي مي شود. خوردن کته کباب محلي، ماهي کبابي، چاي آتشي، آش و... را در اين منطقه بکر فراموش نکنيد.

پيچ 7 شهيدان

در مسير پرپيچ و خم و در ميان انبوه درختان سر به فلک کشيده دالخاني، نماد يادبودي ديده مي شود که به پيچ هفت شهيدان شهرت دارد. اينجا همان جايي است که 15 خرداد سال 1361 يک دستگاه خودروي لندرور با هشت بسيجي داخل آن از سوي گروهک تروريستي منافقان به گلوله بسته شدند و به جز يک نفر بقيه به شهادت رسيدند.

علاقه مندان به طبيعت مي توانند در ادامه گشت و گذار خود راه ييلاق هاي انتهاي جنگل دالخاني را در پيش بگيرند و از روستاهاي گرسماسر و جنت رودبار نيز ديدن کنند و از صفاي اين دهکده هاي زيبا لذت ببريد.

روستاي گرسماسر

اولين روستايي که در انتهاي جاده جنگلي دالخاني به آن مي رسيد، گَرِسماسَر يا گرسمه سر است. اين روستا که بيشتر اهالي شهر کتالم رامسر از آن به عنوان ييلاق استفاده مي کنند و در ارتفاع بسيار بالايي قرار گرفته، آب و هواي بسيار مطبوع و خنکي دارد. اين منطقه علاوه بر دارا بودن دشت هاي وسيع، کوه هاي بلند و چشمه هاي خنک، چشم انداز خارق العاده اي دارد.

 

ييلاق جنت رودبار

يکي از ييلاق هاي مهم و محبوب شهر رامسر، ييلاق جنت رودبار است که به خاطر داشتن دشت هاي گل گاوزبان بسيار مشهور است. گستردگي دشت هاي گل گاوزبان در اين منطقه به اندازه اي است که از آن به عنوان پايتخت گل گاوزبان ايران ياد مي شود. اين روستا در کنار دشت هاي زيبا و بنفش گل گاوزبان، پوشش جنگلي انبوه، مزارع تماشايي، آبشارهاي متعدد و چشم اندازهاي زيبا و مه غليظي که هر از گاهي روستا را در بر مي گيرد، چشم هر مسافري را خيره مي کند و تصويري تماشايي پيش رويش قرار مي دهد، تصويري که از ديدن آن سير نمي شويد.

سد ميجران

در ابتداي جاده جنگلي دالخاني مسيري انحرافي در سه راهي شَستا به سمت راست ديده مي شود که به يکي از زيباترين سدهاي ايران مي رسد. سدي که محيط و طبيعت اطراف آن کمتر شناخته شده است؛ اما منظره اي تماشايي و ديدني دارد. مسير رسيدن به سد کمي سخت است و سربالايي ها و سرپاييني هاي زيادي دارد، با اين حال، به رفتنش مي ارزد، چراکه وقتي به سد مي رسيد، با ديدن درياچه فيروزه اي زيبا خستگي از تن تان بيرون به در مي شود و سختي پيمودن اين مسير سخت از يادتان مي رود.

اقامت جنگلي

در ابتداي جاده جنگل دالخاني و همچنين در انتهاي مسير در روستاهاي گرسماسر و جنت رودبار امکان کرايه اتاق يا ويلا وجود دارد. همچنين در مسير جنگل تعدادي کلبه جنگلي هم ديده مي شود مي توانيد براي اقامت از آنها استفاده کنيد.

با توجه به نوع جنگل، سرماي شب هنگام و حيوانات وحشي مانند شغال و همچنين حشره هاي مختلف به شما توصيه مي کنيم تا حد امکان از چادر زدن در اين مکان خودداري کنيد.

نکته هاي مهم

* توجه داشته باشيد، در مسيرهايي که آشنايي زيادي با آنها نداريد، يک راهنما در کنار خود داشته باشيد، تا از خطرات احتمالي جلوگيري کنيد.

* هيچ وقت از گروهي که با آنها جنگل نوردي يا کوهنوردي مي کنيد، عقب نمانيد. گم شدن در جنگل مي تواند خطراتي را در پي داشته باشد و شما را به دردسر بيندازد.

* در هر شرايطي دستورها و نکته هاي راهنماي همراه خود را رعايت کنيد تا با خيالي آسوده به مقصد برسيد.

* حتما در مسير جنگل نوردي و کوهنوردي چند بطري آب همراه داشته باشيد، چراکه نمي توان به آب هاي مسير و رودخانه ها اطمينان کرد.

* تا حد امکان از لباس هاي نخي براي جنگل نوردي استفاده کنيد. براي پياده روي و کوهپيمايي هم حتما کفش هاي عاج دار بپوشيد تا هم راحت باشيد و هم از سر خوردن و لغزيدن جلوگيري کنيد.

* احتمال بارش باران در جنگل دالخاني هميشه وجود دارد. بهتر است قبل از حرکت از وضعيت هواي اين منطقه آگاهي داشته باشيد.

بهترين فصل سفر

جنگل دالخاني هم از مانند ديگر مناطق گردشگري در هر فصل از سال زيبايي هاي خاص و منحصر به فرد خود را دارد.

بهار: در اين فصل جوانه هاي سبز بهاري، مه و نم باران، شکوفه هاي رنگارنگ در گوشه و کنار اين منطقه بسيار چشم نوازند.

تابستان: بهترين زمان است تا از هواي هواي خنک اين منطقه لذت ببريد و کمي از هواي شرجي رامسير دور شويد.

پاييز: دالخاني در اين فصل بيش از هر فصل ديگري خودنمايي مي کند، چراکه پاييز هزاررنگ اين جنگل تصاوير شگفت انگيزي را مقابل چشمانتان قرار مي دهد.

زمستان: زمستان هاي اين تکه از بهشت سرد است، اما منظره حيرت انگيز درختان سر به فلک کشيده که پوشيده از برف هستند، زيبايي هاي بي حد و حصري را به تصوير مي کشد که نمي توان قيد ديدن آنها را زد.

فراموش نکنيد در فصل پاييز و زمستان به خاطر برف و باراني بودن مسير و همچنين لغزندگي جاده کوهستاني جنگل بهتر است با تجهيزات کافي راهي دالخاني شويد.

آدرس: استان مازندران، شهرستان رامسر، جاده ييلاقي جنت رودبار