بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاريخی درموزه كارآموزان

مراسم روز جهاني بزرگداشت بناها و محوطه هاي تاريخي، روز پنجشنبه 29 فروردين ماه در موزه كارآموزان صنعت نفت آبادان برگزار شد. موزه كارآموزان به عنوان دومين موزه از طرح موزه هاي صنعت نفت و بزرگ ترين موزه صنعتي كشور، مراسم بزرگداشت روز جهاني بناها و محوطه هاي تاريخي را برگزار كرد. رئيس موزه كارآموزان، از جمله اهداف برگزاري اين مراسم را ايجاد تعامل سازنده با جامعه محلي عنوان كرد و گفت: «موزه كارآموزان در تلاش است با برگزاري مراسم ساده، صميمانه و در عين حال هدفمند، به اين مهم دست پيدا كند.»  همچنين در اين مراسم، از دو ويترين جديد در اتاق هاي پنجگانه موزه كارآموزان كه با هداياي پيشکسوتان بازديد كننده از اين موزه در تعطيلات نوروز، ساماندهي شده بودند، رونمايي شد.

عنصر اصلي در ويترين اول، گيره ساخته شده از سوي كارآموزان آموزشگاه فني و حرفه اي نفت است كه در دوره مقدماتي اين آموزشگاه، به عنوان پروژه عملي ساخته مي شد. رئيس موزه كارآموزان در اين باره گفت: «ما دوسال پيگيري کرديم تا گيره را به دست آوريم كه بالاخره آقاي رحماني تبار، يكي از پيشكسوتان، آن را به موزه اهدا كرد.»

به گفته امين زاده درويش، جزوه تئوري دروس فني مربوط به سال اول كارآموزان و برگه امتحاني سال اول، به همراه ابزارهاي مربوط در نجارخانه، ساير اقلام داخل ويترين اول هستند. وي افزود: «اهميت اين ويترين، ارائه نمايي كلي از سال نخست دوره سه ساله آموزشگاه كارآموزان است.» اما ويترين دوم، مجموعه مدارك آموزشي عبدالكريم عبادي، ديگر پيشكسوت نفتي و كارآموز اين آموزشگاه است. اين مجموعه از ابتدا تا پايان دوره را شامل مي شود و كارت ورود به آزمون ورودي آموزشگاه، كارت شناسايي دوره تحصيلي، مدارك دو ساله آموزشگاه و مدارك دوره چهارساله كارآموزي است.  به گفته زاده درويش، اين ويترين سير مدارك رايج در آموزشگاه كارآموزان را به تصوير مي كشد. در مراسم رونمايي از اين دو ويترين، علاوه بر بازديد كنندگان موزه كارآموزان، رئيس روابط عمومي پالايشگاه آبادان، نماينده واحد گردشگري منطقه آزاد اروند و جمعي از مسؤولان حضور داشتند و توضيح مختصري درباره اهميت روز جهاني بناها و محوطه هاي تاريخي و نقش مردم در نگهداري اين بناها، از سوي رئيس موزه كارآموزان ارائه شد. شوراي بين المللي بناها و محوطه هاي تاريخي كه به ايكوموس معروف است، در سال 1980 ميلادي طي پيشنهادي به سازمان يونسكو، روز 18 آوريل برابر با 29 فروردين را به عنوان روز جهاني بناها و محوطه هاي تاريخي اعلام كرد. از آن سال تا به امروز، روز جهاني بزرگداشت بناها و محوطه هاي تاريخي، فرصتي است براي يادآوري اين كه يادگارهاي كهن، بخشي از شناسنامه هويتي تمام انسان ها هستند. حادثه آتش سوزي كليساي جامع نوتردام در آستانه اين روز، اگر چه كام دوستداران ميراث فرهنگي را تلخ كرد، اما به همگان يادآور شد كه اين آثار و ابنيه تا چه حد آسيب پذير و شكننده هستند. در اين بين، ميراث و تاسيسات صنعتي در كشور ما بيشتر در معرض خطر هستند؛ زيرا هنوز به چشم آثار و ابنيه تاريخي به آنها نگريسته نمي شود. مديريت موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت، از بدو تاسيس تا به امروز تلاش كرده تا ميراث ارزشمند صنعت نفت را كه جزو جدانشدني از تاريخ معاصر است، حفظ کند. حفظ ميراث منقول، ثبت بيش از 200 ابنيه تاريخي، راه اندازي دو موزه و تلاش براي آغاز به كار يك موزه ديگر، خلاصه اي از فعاليت هاي اين مديريت است.

 

بازدید گردشگران از موزه كارآموزان آبادان

موزه كارآموزان صنعت نفت آبادان در تعطيلات نوروزي امسال، پذيراي 3631 بازديد كننده و گردشگر داخلي و خارجي بود.

بازديد كنندگاني از خانواده هاي صنعت نفت، مردم آبادان و ساير نقاط ايران، همچنين تورهاي گردشگري، از دوم تا 12 فروردين امسال از موزه كارآموزان صنعت نفت آبادان كه در محل آموزشگاه فني و حرفه اي اين شهر برپا شده بود، بازديد کردند.

بازديد پيشكسوتان نفتي از اين موزه قابل توجه بود و بيش از 250 بازنشسته و پيشكسوت صنعت نفت در تعطيلات نوروزي از اين موزه ديدن کردند. اين در حالي است كه تعدادي از اين پيشكسوتان در گذشته از كارآموزان اين آموزشگاه بوده يا در آن به تدريس اشتغال داشتند.

اين پيشکسوتان از نقاط مختلف کشور از جمله شيراز، بوشهر، اصفهان، خراسان و تعدادي نيز از خارج از کشور به آبادان سفر کرده و ضمن بازديد از موزه كارآموزان و مرور خاطرات گذشته، مدارک و اسنادي را در ارتباط با دوران كارآموزي و تحصيل خود در اين آموزشگاه، به موزه كارآموزان اهدا کردند.

حضور 10 تن از کارآموزان قديمي و پيشکسوت صنعت نفت در مقاطع زماني مختلف اين آموزشگاه، به عنوان راهنماي اين موزه از ديگر مواردي بود كه دست دركاران موزه كارآموزان آبادان براي بازديد كنندگان نوروزي از اين موزه در نظر گرفته بودند. اين نكته، بويژه در انتقال حس نوستالژيک دوران فعاليت اين آموزشگاه بسيار موثر بود.

موزه كارآموزان آبادان، مقصد خوبي براي تورهاي گردشگري در ايام نوروز بود و تورهايي از شهرهاي زنجان، قزوين، تهران، تبريز و مشهد از اين موزه بازديد کردند. علاوه بر اين، تورهاي گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صدا و سيما و پالايشگاه نفت آبادان نيز از بازديدكنندگان اين موزه بودند.

از ديگر نكات جالب، حضور گردشگران خارجي براي بازديد از موزه كارآموزان آبادان در نخستين تعطيلات نوروزي پس از بازگشايي رسمي اين موزه بود. بازديد كنندگاني با مليت هاي انگليسي، دانماركي، فرانسوي و آلماني از آثار به نمايش گذاشته شده در قديمي ترين آموزشگاه فني ايران کردند.

برگزاري نمايشگاه هنر چيدماني دستكش ها، برگزاري مسابقه نقاشي براي گروه هاي سني كودك و نوجوان و احياي فضاي سبز موزه كارآموزان با گل ها و گياهان بومي، از ديگر مواردي بود كه بر جاذبه هاي اين مركز فرهنگي و گردشگري افزوده بود.

لازم به يادآوري است در موزه كارآموزان آبادان كه با محوريت آموزش در صنعت نفت برپا شده است، اشيا و اسنادي از آموزشگاه فني و حرفه اي آبادان كه در سال 1312 راه اندازي شد، به علاوه ابزار و وسايل مورد استفاده در كارگاه هاي آموزشي، بخش هاي اداري آموزشگاه و بالاخره اسناد و اشياي مربوط به سير تاريخ نفت در ايران و جهان، به نمايش درآمده است.

 

استقبال گردشگران از موزه بنزین خانه آبادان

«موزه بنزين خانه آبادان» در تعطيلات نوروزي امسال، پذيراي 3 هزار و 179 بازديدكننده و گردشگر داخلي و خارجي بود.

در تعطيلات نوروز، علاوه بر علاقه مندان به صنعت نفت، مردم آبادان و گردشگراني از ساير نقاط ايران، تورهايي با همكاري منطقه آزاد ميراث فرهنگي آبادان، ميراث فرهنگي خرمشهر و اطلاع رساني هاي صدا و سيما و رسانه هاي خبري از «موزه بنزين خانه آبادان» ديدن كردند.

موزه بنزين خانه آبادان، نخستين موزه از طرح موزه هاي صنعت نفت است كه در دي سال 1395 در محل جايگاه قديمي سوخت اين شهر گشايش يافت  و محل آن با استناد به برخى سوابق به عنوان نخستين جايگاه سوخت ايران، در سال 1306 شمسي احداث شد.

موزه بنزين خانه آبادان در حال حاضر به عنوان يكي از مقاصد گردشگري اين شهر مورد توجه گردشگران، بويژه دست دركاران صنعت نفت قرار گرفته و طي سال گذشته 7 هزار و 771 نفر از اين موزه بازديد کردند.

اين در حالي است كه آمار كل بازديد از اين موزه از سال 1395 تا كنون به 17 هزار و 290 نفر مي رسد. در ميان بازديد كنندگان اين موزه، حضور پيشكسوتان صنعت نفت، خانواده هاي آباداني و گاه گردشگراني خارجي كه از آبادان ديدن مي كنند، قابل توجه است.

موزه بنزين خانه آبادان در نوروز امسال، برنامه هاي ويژه اي نيز برگزار كرد كه از جمله آنها مي توان به برگزاري نمايشگاه تمبر و اسكناس و نمايشگاه نقاشي اشاره كرد كه مورد استقبال بازديدكنندگان قرار گرفت. اين در حالي بود كه در تعطيلات نوروز، علاوه بر بازديدكنندگان عادي، تورهايي از تهران، مشهد، قزوين و تبريز نيز از موزه بنزين خانه ديدن كردند. همچنين گردشگراني از کشورهاي آمريکا، کانادا و آلمان هم از نخستين موزه از طرح موزه هاي صنعت نفت بازديد داشتند. در موزه بنزين خانه آبادان، انواع دستگاه هاي پمپ بنزين و تاريخچه استفاده از اين دستگاه ها در كشور، نمونه اي از پمپ بنزين هاي قديمي و خودرو در حال سوختگيري، فضاي يك شعبه نفت در گذشته، مخازن قديمي پرچي، مجموعه تانكرهاي سوخت رسان، اسناد و مستندات تاريخي مربوط به توزيع فراورده هاي نفتي و... به نمايش گذاشته شده است.

 

نمایشگاه بین المللی بار ديگر ميزبان موزه های نفت می شود

مديريت موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت، امسال همچون سال گذشته، با دست پر در نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي حضور مي يابد.

غرفه موزه هاي صنعت نفت در بيست و سومين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي، جزو پربازديدترين و پرمخاطب ترين غرفه ها به شمار مي رفت. امسال نيز موزه هاي صنعت نفت با بهره گيري از تجارب به دست آمده در سال گذشته، با چهره اي متفاوت و با نمايش اشيا و اسناد ارزشمند بازيابي شده از بخش هاي مختلف صنعت نفت، در معرض ديد بازديدکنندگان قرار خواهد گرفت. غرفه موزه هاي نفت در نمايشگاه بيست و چهارم در سالن اصلي 8 و9 و همان موقعيت مکاني سال گذشته برپا خواهد شد.

بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي از 11 تا 14 ارديبهشت امسال در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي در تهران برگزار مي شود.

 

از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

9 اثر نفتی ديگر به ثبت ملی رسيد

9 اثر نفتي ديگر در شهرهاي مسجد سليمان، آبادان، اهواز، آغاجاري، بهرگانسر و مشهد به ثبت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي رسيد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پتروميوزيم، آثاري كه به پيشنهاد مديريت موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت و با تصويب سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به ثبت رسيده است، عبارتند از: خوابگاه پرستاران، باشگاه ايران، انبار خوراك و بنگله 96 در شهر مسجد سليمان، پارك كودكان نفت در آبادان، منطقه خرمكوشك در اهواز، پمپ بنزين قديمي آغاجاري، سكوي نفتي بهرگانسر و انبار نفت در شهر مشهد.

اغلب اين آثار، قدمتي بيش از 50 سال دارند و با ثبت آنها، از اين پس هر گونه دخل و تصرف يا اقدام و عملياتي كه به تخريب يا تغيير هويت آنها منجر شود، برابر مقررات مشمول مجازات خواهد بود.

با ثبت اين آثار، تعداد آثار ثبت شده صنعت نفت تا كنون به 113 اثر رسيد.

 

 

بازديد دانش آموزان از موزه هاي نفت آبادان
 از سر گرفته شد

روز سه شنبه، 27 فروردين ماه در حالي كه مدارس شهرهاي آبادان و خرمشهر، نخستين هفته بازگشايي را پس از وقوع حادثه سيلاب در استان خوزستان سپري مي كردند، دانش آموزان مقطع ابتدايي مدرسه دخترانه ايراندخت در پايه هاي چهارم و پنجم از «موزه كارآموزان آبادان» ديدن كردند. اين دانش آموزان پس از بازديد از بخش هاي مختلف موزه، شنيدن توضيحات راهنما و گرفتن عكس يادگاري، در اتوبوس ويژه نقاشي كودكان در اين موزه، حضور يافته و در مورد آنچه در موزه كارآموزان ديده اند و يا با موضوع آزاد، تصاويري را نقاشي كردند. «حادثه سيل در نوروز و فروردين امسال، استان خوزستان را درگير كرد و خيلي از بخش ها را از فعاليت عادي بازداشت.» امين زاده درويش، رئيس موزه كارآموزان آبادان با بيان اين مطلب، مي افزايد: «از جمله اين بخش ها، مدارس بودند كه يا به دليل درگيري دانش آموزان و خانواده هاي شان با بلاي طبيعي سيل، يا به اين دليل كه مدارس جزو گزينه هايي بود كه در ستادهاي بحران براي اسكان سيل زدگان در نظر گرفته شده بود، از فعاليت بازماندند. اين در حالي است كه به گفته رئيس موزه كارآموزان، با بازگشت زندگي به روال عادي و از سرگرفته شدن فعاليت مدارس در شهرهاي آبادان و خرمشهر، بازديد دانش آموزان مقاطع مختلف از موزه هاي صنعت نفت در آبادان، بويژه موزه كارآموزان از سر گرفته شده است. زاده درويش بازديد از موزه هاي نفت را به عنوان يك پديده اجتماعي توصيف مي كند و مي افزايد: اين حركت نشان مي دهد كه بازديد از موزه هاي نفت، به عنوان بخشي از برنامه هاي فرهنگي مدارس محدوده آبادان و خرمشهر پذيرفته شده است. تا كنون دو موزه از طرح موزه هاي صنعت نفت در شهر آبادان گشايش يافته كه «موزه بنزين خانه آبادان» در محل قديمي ترين پمپ بنزين كشور و «موزه كارآموزان صنعت نفت آبادان» در محل آموزشگاه فني و حرفه اي اين شهر ازآن جمله است.