در لحظه از زندگی لذت ببرید

مشعل - زندگي با وجود تمام فراز و نشيب ها و سختي هايش مي تواند لذت بخش باشد اگر به زيبايي هايش بيشتر از نازيبايي هايش بها دهيم. برخي معتقدند زندگي خوب و راحت تنها در سايه پول زياد است که معنا پيدا مي کند، برخي هم بر اين باورند که در زندگي پول در اولويت نيست و مي توان با اندک داشته هم خوش بود و از زندگي لذت برد. اين درست است که پول در زندگي، حلال بسياري از مشکلات است، اما لذت بردن از زندگي نه به پول زياد نياز دارد و نه به داشتن شرايط خاص، چراکه در بدترين شرايط هم مي توان از زندگي لذت برد. براي لذت بردن تنها کافي است کمي نگاهمان را به زندگي تغيير دهيم و وسعت ديدمان را وسيع کنيم. با اين تغيير نگاه و جذب انرژي مثبت مطمئن باشيد که اتفاقات خوبي در زندگي مي افتد که باعث شادي مان مي شود. براي ايجاد لحظات خوش در زندگي راه هاي ساده اي وجود دارد که به راحتي مي توان از آنها استفاده کرد. پس دست به کار شويد و با انجام اين کارها لحظاتي طعم شيرين زندگي را بچشيد.

بخندید: مطمئنا این جمله را شنیده اید که «خنده بر هر درد بی درمان دواست». پس خندیدن را از یاد نبرید. خودتان را آنقدر درگیر مشکلات نکنید که وقتی برای خندیدن نداشته باشید. جدی بودن بیش از حد، فرصت خندیدن را از شما می گیرد. در جمع افراد شوخ و بامزه حضور داشته باشید تا خنده بر لبانتان بنشیند. بزرگی گفته «روزی که در آن نخندیده باشید، هدررفته است»، پس زمان را از دست ندهید و از همین حالا دست به کار شوید.

تحسین زیبایی ها: در زندگی تمام آدم ها چیزهایی وجود دارد که زیبایی هایشان قابل تحسین است. بهتر است به این زیبایی ها عادت نکنید، چراکه با تحسین آنها می توانید لحظات خوشی را برای خود بسازید، زیبایی هایی که هر روز انواع و اقسام آن را می بینید مثل اطرافیانتان، گیاهانی که در خانه دارید، ساختمان ها و ... . چیزهایی که هر بار نگاه کردن به آنها شما را تحسین شان وامی دارد. با این کار حسی خاص به خودتان منتقل می کنید.

استفاده از داشته ها: یکی از عادت های بد برخی از ما این است که بهترین لباس ها، غذاها، تفریحات، پول ها و حتی احساساتمان را برای روز مبادا نگه می داریم. این کار اشتباهی است. بهتر است از آنچه در اختیار دارید، استفاده کنید و از لحظه حالتان لذت ببرید.

شوخی با مشکلات: مشکلات جزئی از زندگی است و نمی توان آن را انکار کرد. برای پشت سر گذاشتن مشکلات زندگی بهتر است با آنها شوخی کنید، کاری که مطمئنا ناراحتی هایتان را کاهش خواهد داد. البته از یاد نبرید که منظورمان از شوخی با مشکلات، سرکوب کردن خودتان یا به باد تمسخر گرفتن آنها نیست.

پرسیدن حال یک دوست قدیمی: کمتر کسی هست که از شنیدن صدای یک دوست قدیمی شاد نشود. این راه را امتحان کنید، ضرر ندارد. در اولین فرصت تلفن را بردارید و به یک دوست قدیمی زنگ بزنید. مطمئن باشید در مدت زمانی که با هم صحبت می کنید هر دوی شما از این کار لذت خواهید برد.

لذت آشپزی: آشپزی کردن یکی از راه هایی است که به آرامش و لذت ختم می شود. آشپزی برای کسانی که دوستشان دارید، برایتان لذت بخش خواهد بود و ساعات خوشی را به دنبال خواهد داشت.

هدیه های قدیمی و یادگاری ها: گاهی نگاه کردن به هدیه های قدیمی، عکس های خاطره انگیز و... برایتان یادآور روزهای خوش است، روزهایی که با به خاطر آوردن آن، لبخند بر لبانتان نقش می بندد و شما را به گذشته می برد. این اتفاق مصداق  وصف العیش نصف العیش است.

کمک به دیگران: هر کاری از دست تان برمی آید، می توانید برای اطرافیانتان انجام دهید، کمک حتما نباید مالی باشد. اینکه پای درددل دیگران بنشینید یا به حمل خریدهای افراد میانسال و ... کمک کنید هم لذت بخش خواهد بود. پس لذت کمک به دیگران را از خودتان نگیرید.

جایزه به خود: گرفتن جایزه برای همه لذت بخش است و کوچک و بزرگ نمی شناسد. جایزه دادن به خودتان را از یاد نبرید. اتفاقات کوچک، گاهی به موفقیت های بزرگ می انجامد. بنابراین برای ترغیب شدن و پشت سر گذاشتن مشکلات در مسیر موفقیت ها برای خودتان جایزه در نظر بگیرید. یک ناهار خوشمزه، یک شاخه گل، یک بستنی خوشمزه، یک لباس شیک و... می تواند پاداش موفقیت تان باشد.

تشکر کردن: هر روز افراد زیادی به ما محبت می کنند. قدردانی و تشکر از آنها نه تنها خستگی را از تن آنها به در می کند، بلکه باعث لذت و شادی شما هم می شود. این تشکر می تواند از یک راننده تاکسی باشد، یا تشکر از یک همکار، رئیس، مادر، همسر و...

مرتب کردن: اتاق، محل کار، راه پله های ساختمان، کوچه، ماشین و... را تمیز و مرتب کنید تا هم اندکی از فکر و خیال مشکلات زندگی دور باشید و هم بعد از اتمام کار از تمیزی لذت ببرید. مرتب کردن محیط اطرافتان حس خوبی به شما منتقل می کند، حسی که در آن احساس سبکی دارید.

دیدن فیلم، خواندن رمان های جذاب و شعر خواندن: این تفریح با هیچ چیز قابل مقایسه نیست و برای تمام اقشار جامعه مناسب است. دیدن یک فیلم کمدی می تواند ساعت ها شما را به خنده وادارد و لحظات خوشی را برایتان رقم بزند. خواندن رمان های جذاب نیز خالی از لطف نیست. شعر خواندن هم یکی دیگر از راه های رسیدن به آرامش است، آرامشی لذت بخش که می تواند حس خوبی به ما بدهد.

رفتن به دل طبیعت و پارک: طبیعت مسکنی بسیار قوی برای از بین بردن استرس و فشارهای زندگی مدرن است. می توان با رفتن به طبیعت، خوردن ناهار در پارک، سر زدن به گلخانه ها یا تماشای غروب خورشید لحظاتی لذت بخش را ایجاد کرد، لحظاتی که اندکی ما را از مشکلات و سختی های زندگی دور می کند و باعث شادی مان می شود. با استفاده از مواردی که به آن اشاره کردیم، برای لحظه ای هم که شده شادی را مهمان زندگی تان کنید و از این لحظات و دقایق به وجود آمده، لذت ببرید.

 

لذت دقت در آشپزي

  براي اينکه سبزيجات يا گوشت به خوبي سرخ شوند، از ماهيتابه با اندازه مناسب استفاده کنيد.

-    براي حفظ تردي سالاد و سبزيجاتي مانند کاهو آن را کاملا خشک کنيد، سپس روغن يا سس را به آن اضافه کنيد.

   براي خوب پف کردن سفيده تخم مرغ، بهتر است آن را کاملا از زرده جدا کنيد. سپس براي مدتي در دماي اتاق قرار دهيد و بعد آن را با همزن بزنيد.

   براي افزودن کشمش، گيلاس، آلبالو و ... به کيک، آنها را در کمي آرد که براي تهيه کيک اندازه گيري کرده ايد، بغلتانيد و بعد به مواد اضافه کنيد، اين کار باعث مي شود آنها ته نشين نشوند.

    براي کاهش ميزان اسيديته در سس هاي حاوي گوجه فرنگي بهتر است کمي شکر به آن اضافه کنيد تا طعم آن خنثي شود.

 

خوراکي هايي براي موها

فصل بهار، فصلي است که برخي دچار خشکي پوست و مو مي شوند. براي رفع اين مشکل با چند راهکار ساده مي توان لطافت و نرمي مو را در اين فصل حفظ کرد.

تخم مرغ

تخم مرغ را با روغن زيتون يا روغن بادام و عسل ترکيب کنيد و به مدت 30 تا 45 دقيقه روي مو قرار دهيد و سپس بشوييد. استفاده از ترکيب موز له شده، آب پرتقال و تخم مرغ و قرار دادن آن به مدت 30 دقيقه روي مو نيز خشکي مو را برطرف مي کند.

روغن کرچک

ترکيب روغن کرچک با خردل و روغن زيتون و ماساژ مو و پوست سر با اين ترکيب به مدت 30 دقيقه، يک راهکار مناسب براي جلوگيري از خشکي مو و پوست سر است. 

خامه

ترکيب خامه با شير و قرار دادن آن به مدت 15 دقيقه روي سر راهکار مناسبي براي جلوگيري از خشکي مو است.

روغن نارگيل

روغن نارگيل در مورد خشکي مو معجزه مي کند. بهتر است موها را شب با روغن ماساژ دهيد و يک کلاه پلاستيکي روي آن قرار دهيد و بخوابيد و صبح موها را شستشو دهيد و معجزه آن را ببينيد.

           

مواد غذايي که مي توانيد فريز کنيد

مواد غذايي زيادي هستند که شايد کدبانوهاي خانه دار ندانند که مي توان آنها را فريز کرد به برخي از اين مواد غذايي در ادامه اشاره کرده ايم.

 سفيده تخم مرغ

سفيده تخم مرغ، يکي از مواد غذايي است که کاربردهاي زيادي در تهيه غذاها و خوراکي ها مختلف دارد. شايد ندانيد که سفيده تخم مرغ را حدود 12 ماه مي توان درون فريزر نگه داشت، بدون اينکه مشکلي براي آن به وجود آيد. به گفته کارشناسان، اگر سفيده تخم مرغ را قبل از پختن به مدت يک شب درون فريزر نگه داريد، کيفيت آن زمان پخت و پز افزايش مي يابد.

 کره

يکي از محصولات لبني ثابت در خانه ها کره است،  محصولي که مي توان آن را درون فريزر نگه داشت. قاعدتا بسته بندي کارخانه اي کره بايد از کره درون آن محافظت کند، اما مي توان کره را درون کيپ زيپ هاي مخصوص قرار داد تا داخل فريزر بو نگيرد.

 نان

کربوهيدرات ها، مواد غذايي ديگري هستند که به خوبي در سرما دوام مي آورند. نان ساندويچي خرد شده را مي توان حدود سه ماه در فريزر نگه داشت، در حالي که باگت هاي کامل حدود يک ماه در فريزر دوام دارند.

چيپس سيب زميني

يکي از خوراکي هايي که به خوبي در فريزر دوام مي آورد، چيپس سيب زميني است. فريز کردن اين خوراکي نه تنها تاريخ انقضاي آن را دو برابر افزايش مي دهد، بلکه مي تواند حالت ترد و شکننده اش را بيشتر کند. نکته اي که قبل از فريز کردن اين خوراکي بايد مورد توجه قرار داد، اينکه هواي داخل بسته بندي يا کيسه آن بايد کاملا خالي شود.

 ذرت کامل

ذرت کامل، يکي از خوراکي هاي محبوب فصل هاي بهار و تابستان است. اگر در فصول ديگر هم به خوردن ذرت کامل علاقه منديد، مي توانيد اين خوراکي خوش طعم را حدود يک سال درون فريزر نگهداري کنيد. توجه داشته باشيد که ذرت بايد به صورت کامل همراه با برگ ها و ريشه هاي ابريشمي اش درون فريزر قرار گيرد.

 گياهان و سبزي ها

گياهاني مانند ريحان، پونه، جعفري، آويشن و نعناع را مي توان فريز کرد. براي اين کار بايد سبزي ها را خرد کنيد، درون قالب هاي يخ بريزيد و براي فريز شدن هم مقداري آب و روغن زيتون به آنها اضافه کنيد و درون فريزر بگذاريد. با اين ترفند در صورت نياز به سبزي ها، مي توانيد آنها را به راحتي از قالب يخ بيرون بياوريد و به خورش، سوپ و... اضافه کنيد.

 مغزهاي خام

فريز کردن مغزهاي خام به حفظ چربي هاي طبيعي درونشان کمک مي کند. البته بهتر است اين کار را با استفاده از ظرف هاي مخصوصي که مانع از رسوخ هوا مي شوند، انجام دهيد تا مغزهاي خام فريز شده شما هشت ماه دوام بياورند.