بهداشت        پس از فروکش کردن سیل

زنان و کودکان سیل زده  را دریابید

مشعل: چند هفته اي از شروع سيلاب در استان هاي مختلف گذشته و اگرچه در برخي مناطق اين شرايط نامساعد هنوز ادامه دارد، اما در برخي ديگر از مناطق آب تا حدي از خانه و زندگي مردم فروکش کرده است. با وجود اين پايين آمدن آب به معناي اتمام مشکلات نيست و در عين حال وجود محدوديت هاي زيرساختي مثل نبود آب و سرويس بهداشتي مي تواند زمينه بيماري و آلودگي را فراهم کند. همچنين در برخي از اين مناطق به جهت شرايط آب و هوايي و اقليمي حشرات و جانوراني هم در محيط وجود دارند که مي توانند خطرناک باشند. در ميانه اين شرايط اما زنان و کودکان آسيب پذير تر هستند و در اين مدت هم بيشترين بيماري ها به آنها منتقل شده است. سوزش ادرار، اسهال، خارش برخي نقاط بدن، انگل هاي گوارشي را در اين مدت ممکن است همه افراد در مناطق سيل زده داشته باشند اما زنان علاوه بر اين موارد ممکن است دچار عفونت هاي داخلي هم شوند. به همين جهت لازم است برخي از نکات مهم بهداشتي را به شکلي جداگانه در مورد زنان و کودکان يادآوري کنيم.

به دليل نبود دستشويي مناسب در منطقه، عفونت هاي زنانه زياد است و بيشتر آنان به مراکز پزشکي مراجعه مي کنند؛ به همين دليل لازم است در کمک هاي ارسالي به اين موضوع توجه شود و زنان از لباس تميز استفاده کنند و در شست وشو از شوينده ها کمک بگيرند.

هنوز در بسياري از مناطق سطح آب بالاست و زنان همپاي مردان داخل آب گل آلود در تردد هستند تا وسايل زندگي خود را نجات دهند و همين موضوع زمينه عفونت را فراهم مي کند. اگرچه نمي توان در شرايط اوليه کمک زيادي کرد، اما لازم است زنان کمترين زمان ممکن در آب گل آلود بمانند.

ممکن است در جريان حادثه زنان و کودکان زخمي شده باشند و در اين مدت پانسمان سالمي روي آنها قرار نگرفته و عفونت کرده باشد، لازم است اين زخم ها هر چه زودتر به مراکز پزشکي نشان داده شوند چرا که زخم باز و عفونت کرده مي تواند بسيار خطرناک باشد.

*مردم در اين مناطق در معرض تعديد بيماري هاي پوستي و انواع گزيدگي حشرات و جانوان هستند؛ به همين دليل لازم است در ابتدا آموزش هاي لازم به همه افراد به خصوص زنان و کودکان داده شود.

*بسياري از زنان پس از فروکش کردن سيلاب، شروع به تميز کردن خانه و لوازم آن کرده اند؛ در حالي که بسياري از اين لوازم مي توانند آلوده باشند. بهتر است هنگام کار با مناطق آلوده و لوازم از دستکش ها، محافظ چشم و چکمه استفاده کنند.

*قارچ ها در پشت ديوار و زير کف پوش ها و درون چوب ها رشد مي کنند. پس بهتر است تا زماني که چوب هاي به کار رفته در ساختمان کاملاً خشک نشدند، از ديگر مواد جايگزين استفاده نکنيد. تا زماني که قارچ ها در حال رشد در منطقه هستند، از اسپري حاوي محلول آب و سفيدکننده خانگي استفاده کنيد.

*تا زماني که آب لوله کشي وصل شود، از آب معدني پلمپ شده يا آب جوشيده بنوشيد. هر نوشيدني، ميوه، سبزي و غذايي که در معرض آب سيل بوده است، نبايد مصرف شود چرا که خطر مسموميت و اسهال بسيار بالاست.

*سيلاب ها  براي پرورش پشه ها ايده آل هستند که مي تواند بيماري هايي مانند بيماري هاي ويروسي را حمل کنند. آب هايي که نمي توانند تخليه شوند، مي توانند با حشره کش ها و عوامل کنترل بيولوژيکي ضدعفوني شوند. هميشه دستورعمل هاي برچسب آفت کش ها را به درستي دنبال کنيد.

*خانم هاي باردار در زمان رخداد بلاياي طبيعي مانند سيل آسيب پذيرتر هستند و بايد بيشتر از قبل به سلامتشان توجه کنند و حواسشان به علائم و تغييرات بدني شان باشد. شرايطي که در زمان سيل به وجود مي آيد، خيلي دردناک است و آسيب رواني آن مي تواند با عوارض خطرناکي همراه باشد.

*زنان در مناطق سيل زده به لباس زير يک بار مصرف و نو، پدهاي بهداشتي، پد ضدعفوني کننده، دستمال مرطوب، پوشک بچه و پمادهاي ضد حساسيت پوستي نياز دارند و لازم است اين اقلام به شکل فوري در دسترسشان قرار گيرد.

*بسياري از کودکان در آب هاي باقي مانده از سيلاب شروع به بازي مي کنند و به همين دليل زمينه آلودگي و بروز بيماري در آنها وجود دارد. تا حد امکان از اين شرايط جلوگيري کنيد و در صورت لزوم از شست وشوي بدن کودکان بعد از بازي غافل نشويد.

*در بسياري از مناطق تيم هاي پزشکي و حمايتي حضور پيدا کرده اند و يا به شکل دوره اي به آنها مراجعه دارند، در صورت بروز هر کدام از مشکلات فوق و يا نياز به بررسي پزشکي، حتما با پزشکان و امدادگران هلال احمر مشورت و مشکلتان را با آنها در ميان بگذاريد. بسياري از زنان ممکن است از حرف زدن و اعلام اين مشکلات به دليل شرم و حيا خودداري کنند بايد بدانيد که در چنين شرايطي، حفظ جان و خود و خانواده در اولويت قرار دارد و اين افراد براي کمک به شما در آنجا حضور دارند.

*فارغ از آسيب هاي جسمي، در مورد آسيبهاي رواني و روحي هم زنان آسيب پذيري بيشتري در زمان وقوع اين حوادث سخت دارند و تازه پس از وقوع حادثه و فروکش کردن هيجان آن وچار فشارها و بحران هاي روحي مي شوند. به خصوص زناني که يکي از اعضاي خانواده خود را از دست داده اند و يا خانه و زندگي خود را آنطور ويران و زير آب رفته مي بينند، دچار بحران هاي روحي مي شوند و لازم است در اين ايام تنها نمانند و مشاوراني که در اين مناطق هستند، با آنها حرف بزنند و مراقبشان باشند تا به جريان زندگي برگردند.