نفتي ها به دنبال حفظ تمام سهميه خود در ليگ برتر فوتبال

بقا   یا   سقو ط  ؟  

اينکه مي گويند هر بازي روزهاي پاياني براي تيم هاي جدول، حکم يک فينال را دارد، خيلي هم بيراه نگفته اند. از دست دادن امتياز در اين هفته ها شايد ديگر فرصت جبران را باقي نگذارد. شش هفته به پايان فصل هجدهم ليگ برتر باقي مانده؛ اما هنوز سقوط هيچ تيمي قطعي نشده است؛چرا که آنها روي کاغذ همچنان شانس بقا در ليگ برتر را دارند. در اين ميان چند تيمي هم خيال شان راحت است. اين چند تيم نه شانس قهرماني و کسب سهميه دارند نه اينکه کانديداي سقوط هستند، مثل پارس جنوبي جم و نفت آبادان که براي بقا مشکلي ندارند و حداقل دو سهميه نفت در ليگ را حفظ خواهند کرد. اما با نگاهي به برنامه بازي هاي شش هفته پاياني ليگ برتر به نکات قابل تامل و توجهي دست پيدا مي کنيم که مي تواند تکليف برخي تيم ها را تا قبل از هفته پاياني ليگ مشخص کند. تيم نفت مسجدسليمان يکي از اين تيم هاست.

تيم فوتبال نفت مسجدسليمان در حال حاضر با 19 امتياز و بالاتر از تيم هاي سپيدرود و استقلال خوزستان قرار دارد. شايد فاصله چهار امتيازي با سپيدرود حاشيه امن مناسبي براي شاگردان عليرضا مرزبان نباشد، اما آنچه اين تيم و بازيکنانش را اميدوار به بقا کرده، دو موضوع مهم است. اول ميزباني از دو تيم انتهاي جدول و دوم تفاضل گل بهترشان نسبت به آن دو تيم.

اين جدول نشان مي دهد که تيم نفت مسجدسليمان بعد از بازي با پديده در مشهد براي سه بازي بعدي اش از مسجد سليمان و خوزستان خارج نمي شود. طبق برنامه آنها بايد از دو تيم استقلال خوزستان و سپيدرود پذيرايي کنند که هر دو مسابقه شش امتيازي است. نفتي ها در هفته بيست و هفتم مهمان نفت آبادان هستند. همانطور که اشاره شد، هنوز چيزي قطعي نشده و تيم ها شانس بقا دارند؛ اما تيم مرزبان اگر در همين دو بازي رودررو با تيم هاي ته جدولي استقلال خوزستان و سپيدرود رشت به پيروزي برسد، چه بسا در پايان هفته بيست و هشتم بقايش در ليگ قطعي شود؛ چراکه تيم سپيدرود در بازي هاي پيش رو تا قبل از بازي با نفت مسجدسليمان بايد با تراکتورسازي، پارس جنوبي جم و فولاد مصاف دهد. بعد از آن هم با نساجي و استقلال تهران بازي دارد. از آن طرف استقلال خوزستان هم بعد از بازي اين هفته با فولاد و جدال با نفت در مسجدسليمان در چهار هفته پاياني به ترتيب با تيم هاي نساجي، استقلال، سايپا و سپاهان بازي خواهد کرد. به نظر مي رسد حريفان استقلال خوزستان، قوي تر و بازي هاي شان سخت تر باشد؛ البته که سپيدرود هم بازي هاي سختي را پيش رو دارد. در حال حاضر با توجه به فاصله امتيازي سه تيم انتهاي جدول اگر نفت مسجدسليمان و سپيدرود تا قبل از بازي رودررو، به فرض اينکه در هر سه بازي به پيروزي برسند، آن وقت جدال اين دو تيم در هفته بيست و هشتم در مسجدسليمان فوق العاده حساس خواهد شد؛ اما اين فقط يک احتمال است.

 در شرايط فعلي مي توان احتمالات ديگري را هم در نظر گرفت. به عنوان مثال اگر استقلال خوزستان در همين هفته برنده دربي باشد و نفت مسجدسليمان در مشهد مقابل پديده شکست بخورد، آن وقت بازي هفته بيست و ششم نفت مسجدسليمان با استقلال خوزستان حساسيت عجيبي پيدا مي کند. به همين دليل يکي از فاکتورهاي مهم تيم عليرضا مرزبان، ميزباني از دو تيم انتهاي جدول است. اتفاقي که مي تواند کمک زيادي به آنها کند؛ اما دو تيم ديگر نه تنها اين شانس را ندارند؛ بلکه بازي هاي سختي را در خانه حريفان دارند.

 سپيدرود و استقلال خوزستان هر دو تا پايان فصل بايد در تهران با استقلال روبه رو شوند؛ البته آبي هاي اهوازي بايد يک بار هم براي باز ي با سپاهان به اصفهان بروند، ضمن اينکه باز ي همين هفته سپيدرود با تراکتورسازي هم اهميت فوق العاده اي دارد. سپيدرود رشت براي بقا بايد پيروز شود و تراکتورسازي براي بيشتر نشدن فاصله امتيازي اش با پرسپوليس بايد امتياز بگيرد. همين براي سخت شدن بازي براي دو تيم کافي است.

اينکه مي گويند هر بازي روزهاي پاياني، براي تيم هاي جدول حکم يک فينال را دارد، خيلي هم بيراه نگفته اند. از دست دادن امتياز در اين هفته ها شايد ديگر فرصت جبران را باقي نگذارد. اصلا هم بعيد نيست که تکليف حداقل يکي از تيم هاي سقوط کننده به ليگ يک تا يکي دو هفته مانده به پايان فصل مشخص شود.

البته در اين بين پارس جنوبي جم با پيروزي مقابل سپيدرود مي تواند به نفت مسجد سليمان کمک کند و به قول معروف يک نفتي دست نفتي ديگر را بگيرد.

عليرضا مرزبان هم قول داده که نفت سقوط نمي کند؛ چون شاگردانش از انگيزه مضاعفي برخوردارند و به دنبال دومين حضور متوالي خود در سطح اول فوتبال ايران هستند.

نفتي هاي مسجد سليمان سال 98 را با يک شکست و تساوي شروع کردند.

آنها در اصفهان به سپاهان باختند و در خانه؛ اما بازي برده مقابل ماشين سازي را با تساوي عوض کردند و همين، کار آنها را کمي سخت کرد؛ اما همانطور که اشاره کرديم، برگ برنده مرزبان و شاگردانش، دوبازي خانگي مقابل تيم هاي قعر جدولي است که پيروزي در آنها ضامن بقاي نفت خواهد بود.

 

 

با صعود پتروشيمي بندرامام و پالايش نفت آبادان از پلي آف

  نيمه نهايي ليگ برتر بسکتبال نفتي شد

مرحله پلي آف ليگ برتر بسکتبال باشگاه هاي ايران برگزار شد و دو تيم نفتي حاضر در اين رقابت ها موفق شدند با برتري مقابل حريفان خود، به مرحله نيمه نهايي ليگ برتر بسکتبال باشگاه هاي ايران صعود کنند.

در پايان دور گروهي ليگ برتر بسکتبال باشگاه هاي ايران، تيم بسکتبال پتروشيمي بندر امام با 31 امتياز در صدر جدول قرار گرفت و تيم پالايش نفت آبادان با 27 امتياز رتبه چهارم را به دست آورد. با توجه به جايگاهي که دو تيم در دور گروهي در جدول کسب کردند، در مرحله پلي آف حريفان خود را شناختند.

پتروشيمي بندرامام در مرحله پلي آف بايد به مصاف نيروي زميني مي رفت که در جايگاه هشتم قرار داشت و تيم پالايش نفت آبادان، حريف ذوب آهن اصفهان رده پنجمي شد.

طبق قانون در مرحله پلي آف هر تيم بايد 2 پيروزي از 3 بازي کسب مي کرد تا به نيمه نهايي صعود کند که دوتيم نفتي حاضر در اين مرحله موفق شدند در دو ديدار ابتدايي حريفان خود را شکست دهند تا کار به ديدار سوم کشيده نشود و در واقع در دو ديدار رفت و برگشت، کار حريفان خود را يکسره کردند.

 تيم بسکتبال پتروشيمي بندر امام ابتدا در تهران به مصاف نيروي زميني رفت و موفق شد با نتيجه قاطع 103 بر 49 حريف خود را شکست دهد تا گام بلندي براي صعود برداشته باشد. شاگردان مهران حاتمي در ديدار دوم هم به راحتي حريف خود را در ماهشهر شکست دادند تا با کسب دومين پيروزي برابر نيروي زميني، راهي مرحله نيمه نهايي ليگ برتر شوند.

در اين ديدار تيم پتروشيمي با ترکيب اصغر کاردوست، فريد اصلاني، بهنام يخچالي، ارسلان کاظمي و هروه پولکو به مصاف تيم نيروي زميني رفت که در پايان توانست با نتيجه 114 بر 61 براي دومين بار، حريف نه چندان قدرتمند خود را براحتي شکست داده باشد.

 پتروشيمي بندر امام در کوارتر اول با نتيجه 32 بر 19، در کوارتر دوم با نتيجه 27 بر 11، در کوارتر سوم با نتيجه 32 بر13 و در کوارتر چهارم با نتيجه 23بر 18 حريف خود را شکست داد.

اما در ديگر ديدار اين مرحله، پالايش نفت آبادان مانند پتروشيمي موفق شد در دوديدار رفت و برگشت، کار حريف اصفهاني خود را يکسره کند تا کار به ديدار سوم کشيده نشود. شاگردان هماد سامري در ديدار نخست که در اصفهان برگزار شد، موفق شدند با نتيجه نزديک 69 بر 65 حريف سرسخت خود را شکست دهند تا گام بلندي براي صعود برداشته باشند.

در ديدار دوم هم نفتي ها در خانه به مصاف تيم ذوب آهن رفتند که موفق شدند با ارائه يک بازي برتر در سالن 17 شهريور آبادان با نتيجه 75 بر 42 به برتري برسند.شاگردان هماد سامري در کوارتر نخست اين ديدار با بازي هجومي خود توانستند 21 بر 12 پيروز شوند.در کوارتر دوم بازي نزديکي بين 2 تيم برگزار شد، ولي باز هم اين پالايش نفت آبادان بود که 16 بر 12 پيروز شد. تيم پالايش نفت آبادان در کوارتر سوم هم تيم برتر ميدان بود و با نتيجه 19 بر 10 به برتري رسيد و در کوارتر چهارم هم با نتيجه 19 بر 8 مهمان اصفهاني خود را شکست داد.

به اين ترتيب و با توجه به صعود هر دوتيم به مرحله نيمه نهايي، 25 فروردين شاهد دربي نفتي ها در بسکتبال هستيم. در بازي رفت، پتروشيمي بندر امام ميزبان پالايش نفت آبادان خواهد بود. در مرحله گروهي پتروشيمي دوبار نفت را شکست داد و حالا بايد ديد که برنده اين ديدار سخت چه تيمي است و مي تواند راهي فينال شود؟

 

سامري: قدرت شکست پتروشيمي وفيناليست شدن را داريم

سرمربي تيم بسکتبال پالايش نفت آبادان معتقد است با توجه به روحيه جنگندگي که بازيکنانش دارند، موفق شدند با پيروزي ازمرحله پلي آف صعود کنند. هماد سامري، سرمربي تيم بسکتبال پالايش نفت آبادان پس از پيروزي تيمش مقابل تيم ذوب آهن اصفهان و صعود به مرحله نيمه نهايي گفت: نيمه اول، بازي پاياپايي بود، البته در جاهايي در هنگام دفاع اشتباهاتي داشتيم؛ اما سعي کرديم آن را برطرف کنيم؛ ولي در نيمه دوم به نظرم تيم ذوب آهن قدري به لحاظ روحيه دچار مشکل شد و بازي خوبي ارائه نکرد. آنها در نيمه نخست درخشان تر عمل کردند. سامري سپس با اشاره کيفيت خوب بازيکناش در ادامه گفت: بازيکنان ما با تلاش، کوشش و روحيه جنگندگي توانستند با ارائه يک بازي خوب و تماشاگر پسند، پيروز اين ديدار باشند.سامري سپس در خصوص بازي در نيمه نهايي با پتروشيمي گفت: پتروشيمي تيم بسيار خوبي است. دو مرتبه با آنها در مرحله گروهي بازي کرديم و شناخت خوبي از آنها داريم. مطمئنا بازي سختي خواهد بود، هم براي ما و هم براي آنها. هر دوتيم مي خواهند فيناليست شوند وبراي همين در اين ديدار جاي هيچ اشتباهي نداريم چرا که هر اشتباهي مي تواند باعث شکست و نرسيدن به فينال شود.سامري درباره اينکه تيمش چقدر شانس صعود به فينال و قهرماني دارد، گفت: ابتدا بايد به فينال صعود کنيم و بعد در مورد قهرماني حرف بزنيم درواقع بايد گفت پله پله جلو مي رويم؛ اما در خصوص فيناليست شدن هم بايد بگويم که شانس برابري با پتروشيمي داريم و هر تيمي که در دوبازي رفت وبرگشت بهتر باشد، فيناليست مي شود.

 

شايسته صعود بوديم

سرمربي تيم بسکتبال پتروشيمي بندرامام معتقد است، اين تيم با شايستگي به نيمه نهايي صعود کرده و حتي اين استحقاق رادارد که به فينال و حتي قهرماني برسد.

مهران حاتمي، سرمربي تيم بسکتبال پتروشيمي بندرامام بعد از پيروزي برابر نيروي زميني و صعود به نيمه نهايي گفت: خوشحالم که با صعود به ديدار نيمه نهايي ليگ بسکتبال، بچه ها به حق خود رسيدند؛ البته بايد بگوييم تيم نيروي زميني هم حريف خوبي بود و تلاش خود را برابر ما انجام دادند، اما بچه هاي ما در اين بازي سنگ تمام گذاشتند. ما در اين مدت تمرين هاي بسيار سختي را پشت سر گذاشتيم.

 بازيکنان پتروشيمي بندرامام از لحاظ بدني در بهترين شرايط قرار دارند و با آمادگي کامل به ديدار پالايش نفت آبادان مي رويم. سرمربي پتروشيمي در خصوص بازي با نفت در اين مرحله گفت: ديداربا پالايش نفت آبادان براي هرتيمي سخت است. آ نها يکي از قطب هاي بسکتبال ايران به حساب مي آيند و تيمي قدرتمندند.

 تمام سعي مان را مي کنيم بازي خوبي را در اين مرحله انجام دهيم و قطعاً بازي از حساسيت بالا و از زيبايي هاي خاص بسکتبال هم بي نصيب نخواهد بود.حاتمي درباره اينکه چقدر شانس صعود به فينال و قهرماني دارند، گفت: ما دومرتبه با تيم نفت در مرحله گروهي بازي کرديم. آنها تيم خوبي هستند و با اينکه در آن دو ديدار پيروز شديم، ولي نبايد آنها را دست کم بگيريم.

مسلما ما مي خواهيم فيناليست و قهرمان شويم، بنابراين در اين ديدار تمام تلاش خودمان را مي کنيم که برنده باشيم. در مورد شانس هم بايد بگويم که دو تيم به اندازه يکسان شانس صعود دارند.