منطقه اي خوداتکا

در ادامه، معاون مهندسي و خدمات فني منطقه 8 عمليات انتقال گاز مي گويد: سال 97 با تلاش همكاران در عمليات و پيگيري واحدهاي برنامه ريزي، برنامه هاي تعميرات اساسي در بخش بازرسي فني سالانه كل ايستگاه هاي تقويت فشار، اندازه گيري و خطوط لوله مورد نظر، به صورت 100 درصدي انجام شد.

علي صفرعليزاده ادامه مي دهد: در فرآيندهاي تعميرات اساسي و اقدام هاي نگهداري با حسن نظر مديرعامل و مديران ستادي، حركت شرکت انتقال گاز ايران رو به استفاده از سيستم هاي مديريتي جديد و كارا در جهت روان سازي اقدام ها و افزايش اثر بخشي و در نهايت بهره ور کردن سيستم است. اين منطقه به عنوان پايلوت در زمينه سيستم هاي مديريتي از جمله IPCMMS، مديريت خوردگي بوده و در حال حاضر نيز موضوع IMS در برنامه كاري قرار دارد.

معاون مهندسي وخدمات فني منطقه 8 عمليات انتقال گاز مي گويد: مديريت فرآيند و ريسك هاي فرآيندي نيز با ابلاغيه ستاد از امسال در برنامه هاي منطقه قرار داشته و مطابق برنامه هاي ستاد در مسير اقدام است. همچنين با تلاش همكارانم در خدمات مهندسي، برنامه هاي تست عملكرد كمپرسور و توربين واحدها با نرم افزارهاي تهيه شده در دست اقدام است.

وي با اشاره به فعاليت هاي اين منطقه در حوزه اقتصاد مقاومتي مي گويد: همسو با سياست هاي اقتصاد مقاومتي و خوداتكايي، از سال گذشته كميته هايي با حضور اعضاي فعال در منطقه تشكيل و در زمينه هاي مختلف مكانيك، ابزار دقيق، برق و فيلتر روغن برنامه هايي در دستور کار قرار گرفته است. براين اساس با پيگيري هاي انجام شده، برنامه هاي ارتباط با مراكز دانشگاهي و دانش بنيان، شركت هاي دانش بنيان سطح منطقه و كشور و برنامه هايي به منظور حضور گسترده در همايش هاي معرفي شركت هاي داخلي و پارك هاي علم وفناوري به منظور شناسايي سازندگان توانمند داخلي براي خوداتكايي قطعات در دست اجراست که در اين زمينه تاکنون 26 جلسه از سوي كميته خودكفايي برگزار شده است.

معاون مهندسي و خدمات فني منطقه 8 عمليات انتقال گاز با اشاره به همکاري اين معاونت با شرکت هاي دانش بنيان، واحدهاي پژوهشي و... مي گويد: واحد پژوهش در چارچوب تعريف شده و از طريق شوراي پژوهش منطقه با برگزاري 66 جلسه ماهانه از سال 92 با شركت هاي دانش بنيان و دانشگاه هاي كشور اقدام ها و همكاري هاي گسترده اي داشته است.

گام هاي بلند در ساخت توربين

در ادامه، معاون عمليات ايستگاه هاي منطقه 8 عمليات انتقال گاز مي گويد: اين منطقه داراي 9 تاسيسات تقويت فشار گاز و چهار تاسيسات اندازه گيري و صادرات گاز است. منطقه 8 عمليات انتقال گاز با استفاده از 33 دستگاه توربوكمپرسور و سه دستگاه الكتروكمپرسور وظيفه انتقال گاز به مبادي مصرف را به عهده دارد.

سيد جواد موسوي با اشاره به برنامه تعميرات اساسي اين منطقه اعلام مي کند: بر اساس برنامه هاي تدوين شده، همه فعاليت هاي تعميراتي اين منطقه در سال 97 به طور کامل انجام شده است. به گفته معاون عمليات ايستگاه هاي منطقه 8 عمليات انتقال گاز، از سال ها پيش شركت هاي داخلي با حمايت هاي دولتي تلاش خود را در تامين قطعات يدكي و ساخت توربين و كمپرسورهاي مورد نياز صنعت آغاز كردند. در شرايط فعلي با توجه به حمايت هايي كه مصرف كنندگان از اين شركت ها به عمل مي آورند، مي توان اذعان کرد كه خوشبختانه توليدكنندگان داخلي به موفقيت هاي چشمگيري دست يافته و توانمندي و قابليت هاي خود را در زمينه تامين قطعات مورد نياز صنعت نفت و گاز بسيار بالا برده اند و در حالت كلي، شرايط موجود ما بسيار بهتر از شرايط در زمان وضع تحريم هاي چند سال پيش است.

وي ادامه مي دهد: اين منطقه نيز از توليد داخل به صورت ويژه حمايت کرده و با همكاري هاي به عمل آمده، هم اكنون شركت هاي قابل توجهي به فناوري ساخت قطعات حساس و پر مصرف توربين هاي ما دست يافته اند. به جرات مي توان گفت كه اين شرکت ها به عنوان رقيبي سرسخت براي توليدكنندگان اصلي اين قطعات تبديل شده اند؛ از اين رو نگراني ما از اين نظر تا حدود بسياري برطرف شده است. 

بهره گيري از شرکت هاي داخلي

معاون عمليات خطوط لوله منطقه 8 عمليات انتقال گاز نيز مي گويد: انجام عمليات «هات تپ» در شركت هاي گاز استاني در منطقه شمال غرب كشور، نشت يابي همه خطوط لوله، انجام تعميرات لازم روي سرجوش هاي معيوب از جمله نصب اسليو، تزريق گاز به انشعابات تحويل شده از شركت هاي گاز استاني، رفع نشتي ها از بلودان ها و در هاي لانچر و رسيور، احداث ابنيه هاي مختلف، تسطيح و مرمت مسيرهاي خطوط انتقال گاز، انجام گريس كاري و تنظيمات عملكرد شيرهاي خودكار بين راهي و بازرسي هاي مكرر از آنها، انجام تعميرات لازم روي خودروهاي سنگين و عملياتي و آماده به كار کردن آنها، بازديدهاي مستمر و ولتاژگيري از ترانس هاي حفاظت از زنگ به طور مرتب و دوره اي، تعويض پوشش قسمتي از خطوط انتقال و... تنها بخشي از فعاليت هاي اين معاونت در 10 ماه سال گذشته بوده است. در مجموع همه برنامه ها و اهداف تعيين شده، محقق شده است.

ميرصفي ميرشجاعي با بيان اينکه همکاري خوبي با شرکت هاي توانمند داخلي داريم، تاکيد مي کند: براي رفع عيوب و بالابردن كيفيت در ساخت قطعات از جمله ساخت ولوها و درب لانچر رسيور با شركت هاي سازنده همكاري نزديك داريم.

استفاده بهينه ازکانال هاي ارتباط نوين

در ادامه، محمدرضا بخشعلي زاده، رييس روابط عمومي منطقه 8 عمليات انتقال گاز با اشاره به فعاليت هاي اين منطقه در حوزه فرهنگ سازي حفظ حريم مي گويد: به منظور اطلاع رساني، فرهنگ سازي و آگاهي افکارعمومي از خطر ساخت و ساز در حريم خطوط لوله فشار قوي گاز، اقدام هاي موثري از سوي اين روابط عمومي انجام شده است که از جمله آنها مي توان به پيام هاي ايمني و هشداردهنده به صورت زيرنويس از طريق سيماي محلي، ايجاد پنل اطلاع رساني در سايت هاي معتبر اشاره کرد.

همچنين کوشيده ايم از ظرفيت هاي قبوض گاز، توزيع اقلام فرهنگي، بيلبورد و بخصوص فضاي مجازي نهايت استفاده را در جلوگيري از تجاوزات به حريم خطوط و انتقال گاز ببريم. از ديگر فعاليت هاي موثر در جهت تکريم ساکنان همجوار خطوط لوله گاز مي توان به معرفي محل دريافت مجوز ابنيه اشاره کرد که روستاييان بتوانند به نزديک ترين مرکز بهره برداري مراجعه و با اخذ مجوز از ساخت و سازهاي غيرمجاز خودداري کنند و از ميزان تخريب در امان باشند.

رييس روابط عمومي منطقه 8 عمليات انتقال گاز تاکيد مي کند: به منظور آگاهي از ديدگاه هاي كاركنان و به كارگيري آنها در پيشبرد امور، نظرسنجي از كاركنان به عنوان يک فعاليت جدي به طور مستمر در اين منطقه جريان داشته تا انتظارات كاركنان از جنبه هاي مختلف شناسايي، تامين و برآورده شود. بخشعلي زاده ادامه مي دهد: روابط عمومي منطقه به منظور شناسايي نقاط ضعف و قوت و تامين نظرات همكاران، اقدام به انجام نظرسنجي از واحدهاي خدماتي مي کند تا براساس اين نظرسنجي، عوامل موثر بر رضايت مندي کارکنان را شناسايي کنند وبا  بازتاب نتايج آن به واحدهاي ذيربط، گامي اساسي در جهت اصلاح فرآيندكاري داشته باشند. به گفته وي، از آنجا که مشتري يکي از دارايي هاي راهبردي سازمان محسوب مي شود، مي توان با ابزار نظرسنجي، شناسايي نقاط بهبود و درک نياز، ضمن بهبود اصلاح فرآيند امور، از پيشنهادات مخاطبان و مشتريان به عنوان سرمايه پايدار سود برد؛ از اين رو اين واحد فرآيند نظرسنجي را به صورت يکساله در واحدهاي ارائه دهنده خدمات، جاري و تحليل مربوطه را براي مطالعه و اصلاح فرآيند به متوليان ارسال مي کند. همچنين فرم هاي نظرسنجي از مراجعه کنندگان برون سازماني مورد بررسي و تحليل قرار مي گيرد.

رييس روابط عمومي منطقه 8 عمليات انتقال گاز با اشاره به فعاليت هاي شاخص انجام شده در حوزه اطلاع رساني، فرهنگ سازي، برگزاري همايش ها و کنفرانس ها و... مي گويد: يکي از مسئوليت هاي روابط عمومي، فرهنگ سازي و برجسته سازي ارزش هاي اجتماعي و سازماني است که سعي مي کنيم در مناسبت ها مراسم خاصي را برگزار کنيم. همچنين در برگزاري همايش ها و کنفرانس ها با استفاده از فناوري هاي نوين و استفاده از نوآوري، ضمن ايجاد جذابيت، تنوع سازي را در دستور کار قرار داده ايم.

به گفته وي، روابط عمومي منطقه 8 عمليات انتقال گاز، موفقيت، همسويي و وحدت در بين كاركنان و مديريت را مرهون استفاده بهينه از كانال هاي ارتباطي نوين، شفاف سازي، افكارسنجي، توجه ويژه به بازخورد فعاليت هاي مربوطه و عدم تغييرات مديريتي در واحد روابط عمومي مي داند.اكثر فعاليت هاي اين روابط عمومي استانداردسازي شده و مطابق برنامه يكساله پيش مي رود، به طوري كه به منظور تسهيل و تسريع فعاليت ها، روش هاي اجرايي مناسبي، متناسب با ساختار سازماني و آيين نامه ها تعريف شده است. اصلاح فرآيند و برون سپاري، بخشي از فعاليت هاي اين منطقه است كه موجب چابک سازي در انجام فعاليت ها شده است.