فوتبال نفت در سالي که گذشت پرنوسـان همـراه بـا روزهاي خـوب 

فوتبال در صنعت نفت، به انداره اکتشاف و توليد طلاي سياه قدمت دارد. ازهمان روزهايي که نفت در مسجد سليمان کشف و استخراج شد، نخستين زمين فوتبال ساخته شد و سپس اولين تيم فوتبال در ايران شکل گرفت. تا به امروز که اين ورزش پرهيجان، پرطرفدارترين رشته ورزشي در ايران است.

نفتي ها در اين ورزش پرطرفدار در ايران سهم به سزايي دارند. تيم هايي چون نفت تهران، نفت آبادان و نفت مسجد سليمان با بيش از 60 سال سابقه در فوتبال ايران پرچمدار اين ورزش پرهيجان بودند و بازيکنان بزرگي را به فوتبال ايران معرفي کردند؛ اما در سالي که گذشت، نفتي ها مثل هميشه پرفروغ نبودند و با سه تيم فوتبال در ليگ برتر ايران و دو تيم در ليگ دسته دوم درسال گذشته روزهاي پرنوساني را پشت سر گذاشتند.

تيم هاي پارس جنوبي جم، صنعت نفت آبادان و نفت مسجد سليمان 3 تيمي هستند که در ليگ برترفوتبال ايران حاضرند. نمايندگان نفت در فصل جديد ليگ برترفوتبال ايران، مانند سال هاي قبل درخشان ظاهر نشدند. دو تيم نفت اميديه و نفت و گاز گچساران هم در ليگ دسته دوم فوتبال ايران حضور دارند که با توجه به نتايجي که کسب کردند، شانس حضور در ليگ دسته يک را دارند و بايد گفت سال 97 براي آنها بخوبي به پايان رسيد و منتظر شروع بهتري در سال جديد هستند.

البته بايد در کنار روزهاي خوب و بدي که در سال 97 براي فوتبال نفت وجود داشت، به اين موضوع هم اشاره کرد که بهترين تيم نفت که حتي در آسيا هم خوش درخشيد، ديگر اين روزها ماهيت خارجي ندارد و آن تيمي نيست جز نفت تهران که با بيش از 60 سال سابقه، بعد از سقوط از ليگ برتر، در ارديبهشت سال 97 براي هميشه منحل شد.

پارس جنوبي جم پرنوسان

تيم فوتبال پارس جنوبي جم که دومين فصل حضورش در سطح اول فوتبال ايران را سپري مي کند، بهتر از ساير نمايندگان نفت نتيجه گرفته است. شاگردان مهدي تارتار با اينکه فصل سخت مالي را سپري کردند، موفق شدند با 25 امتياز در مکان هشتم جدول رده بندي قرار بگيرند. اين تيم فصل گذشته شانس گرفتن سهميه آسيايي را داشت؛ ولي حالا با کسب نتايجي که بسيار نوسان داشت، در ميانه جدول به دنبال تثبيت جايگاهش است. پارس جنوبي در پايان فصل در خوش بينانه ترين حالت مي تواند در بين 6 تيم نخست ليگ حضور داشته باشد و اين جايگاه براي تيم پارس جنوبي مي تواند خوب باشد.

 

صنعت نفت آبادان سلطان تساوي ها

تيم فوتبال صنعت نفت با کسب يک تساوي ديگر، تعداد تساوي هايش را در ليگ برتر فوتبال ايران به عدد 15 رساند. نفتي هاي آبادان که فصل جديد ليگ برتر را با يک مربي پرتغالي شروع کردند، بسيار اميدوار بودند که در اين فصل بتوانند جزو مدعيان کسب جام يا حداقل کسب سهميه آسيا باشند؛ اما اين تيم نفتي با مربي پرتغالي، زياد خوب ظاهر نشد و کسب تساوي هاي فراوان باعث شد که به اين تيم لقب «سلطان تساوي ها» را بدهند. نفتي ها سال 97 را هم با تساوي در تهران و مقابل پيکان به پايان بردند. کسب 21 امتياز و حضور در رتبه سيزدهم، زيبنده اين تيم نفتي نيست و هواداران نفت آبادان انتظارات بيشتري از تيم خود دارند، بخصوص که فصل قبل با مربي ايراني در ميان 7 تيم اول جدول بودند. شاگردان پائلو سرجيو حالا طي 22 بازي که به ميدان رفته اند 15 تساوي، دو برد و 5 باخت را به نام خود ثبت کرده اند. تا کنون هيچ تيمي در فاصله 8 هفته به پايان ليگ، صاحب اين تعداد تساوي نشده است. به نوعي صنعت نفت آبادان 70 درصد از بازي هايش را با کسب تساوي از زمين خارج شده است.

 نفت مسجد سليمان مبارزه براي بقا

تيم فوتبال نفت مسجد سليمان که دوباره به ليگ برتر برگشته، نتوانسته آنطور که بايد و شايد، انتظارات را برآورده کند و روزهاي پاياني سال براي آنها به خوبي به پايان نرسيد. شهر اولين ها، شهري که خود پايه گذار فوتبال ايران بوده، اين روزها حال و روز خوشي ندارد. نفت مسجد سليمان با قهرماني در ارديبهشت 97 در ليگ يک قدم به ليگ برتر گذاشت تا دومين حضور خود در ليگ برتر را تجربه کند؛ اما حالا و در ادامه کار عليرضا مرزبان و شاگردانش براي بقا کار سختي پيش رو دارند. نفتي ها مي خواهند برعکس اولين حضور، در سال 97 حضور جديدشان در ليگ برتر را دوساله کنند تا سهميه نفتي ها در ليگ برتر کم نشود. نفتي هاي مسجد سليمان سال 97 را با 18 امتياز و حضور در رتبه چهاردهم به پايان بردند.

نفت و گاز گچساران اميدوار  به صعود

تيم فوتبال نفت و گاز گچساران سال 97 را با يک پيروزي شيرين به پايان برد تا بيشتر از قبل به صعود به ليگ دسته يک اميدوار باشد. نفتي هاي گچساران که دوفصل پيش هم با حضور در مرحله پلي آف تا يک قدمي ليگ رسيده بودند، مي خواهند امسال کار را يکسره و دوباره رخت ليگ يک را بر تن کنند. نفتي ها فصل پر فراز ونشيبي را سپري کردند و حضور دو مربي گواه اين موضوع بود. آنها فصل را با نيکبخت شروع کردند؛ ولي در ادامه راه، سکان هدايت تيم را به يوسف نادريان سپردند و حالا با 32 امتياز و حضوردررتبه چهارم از شانس هاي صعود به ليگ دسته يک به شمار مي روند.

نفت اميديه و حضور در ميانه جدول

نفت اميديه هم در ليگ دسته دوم فوتبال ايران مانند ديگر نفتي ها فصل پرنوسان و پر فراز و نشيبي را سپري کرد. نفت اميديه که در ليگ دسته دوم حضور دارد، با اميد ليگ يکي شدن، فصل را شروع کرد، ولي کسب نتايج نه چندان خوب باعث شد که مديران درميانه راه هدايت تيم را به دست سلمان تاجدار بسپارند که او توانست تيم را در صف مدعيان قرار دهد؛ ولي چندنتيجه دور از انتظار، جايگاه آنها رادر ميانه جدول تثبيت کرد تا آنها در سال 98 به دنبال روياي صعود خود به ليگ دسته يک باشند.

 

تارتار: بازيکنانم در سال 97 راضي کننده ظاهر شدند

سرمربي پارس جنوبي از نتايجي که تيمش در سال 97 گرفته، راضي است و معتقد است که اين تيم، حتي بيشتر از پيش بيني ها توانسته است به هدف خود برسد. مهدي تارتار که در آخرين بازي ليگ برتر در سال 97 به ورزشگاه شهر قدس رفته بود تا از نزديک بازي نفت آبادان را ببيند، گپ و گفتي کوتاه درباره وضعيت تيمش در سال 97 با خبرنگار «مشعل» داشت که اين گفت وگو را با هم مي خوانيم.

سال 97 را چطور پشت سر گذاشتيد؟

سال خوبي بود و با همه بدي ها و خوبي هايش گذشت؛ البته گراني، تورم و مشکلات مالي بسيار بد بود و نه تنها فوتبال را تحت تحت تاثير خود قرارداد؛ بلکه در زندگي روز مره مردم هم مشکل ايجاد کرد. اميدوارم سال 98 اينطور نباشد و شاهد شکوفايي کشور بخصوص در ورزش باشيم.

 پارس جنوبي مثل سال قبل مقتدر ظاهر نشد؟

ما امسال مشکلات فراواني داشتيم که بخش عمده آن به مشکلات مالي مربوط مي شد. خدا را شکر با وجود اين مشکلات موفق شديم بيشتر از پيش بيني هايمان نتيجه بگيريم؛ البته به قول شما مثل سال گذشته مقتدر نبوديم؛ اما حضور در ميان 8 تيم بالاي جدول براي ما بسيار خوب بود.

يعني از بازيکنانتان راضي بوديد؟

من از شاگردانم 100 درصد راضي هستم. بازيکنانم با تمام توان بازي کردند. ما امسال خريد آنچناني نداشتيم، حتي به خاطر مشکلات مالي به ما گفتند بازيکن خارجي نگيريد. با توجه به بضاعت و بازيکناني که داشتيم، خوب نتيجه گرفتيم و از بچه ها راضي هستم.

در پايان ليگ چه جايگاهي را براي پارس جنوبي متصوريد؟

امسال رقابت ها بسيار فشرده و نزديک است. 5 تيم اول جدول خودشان را از بقيه جدا کرده اند و براي قهرماني مي جنگند. 5 تيم براي حضور در ميانه جدول و جايگاه ششم تا نهم مي جنگند و مي خواهند که فصل را با رتبه تک رقمي به پايان ببرند. براي همين ما کار سختي پيش رو داريم. من فکر مي کنم بتوانيم مثل فصل گذشته با رتبه تک رقمي به کار خودمان پايان دهيم. مطمئنا پنجم شدن مثل فصل قبل بسيار سخت است؛ اما به دنبال رتبه ششم تا هشتم هستيم. چون شاگردانم لياقت حضور در ميان 6 تيم اول را دارند.

ساير تيم هاي نفتي در ليگ امسال را چطور ديديد؟

همانطور که مي دانيد، تيم هاي حرفه اي از نفت بودجه نمي گيرند و از سوي ديگر شرايط اقتصادي جامعه و کشور باعث شده که مانند سال هاي قبل منابع درآمدي خوب نداشته باشيم. بنابراين بايد بگويم با توجه به مشکلات مالي، تيم هاي نفتي خوب کار کرده اند. مسجد سليمان مهد فوتبال ايران است و فوتبال طرفداران زيادي در اين شهر دارد، نفت آبادان هم همينطور است و آبادان و فوتبالش به هم گره خورده اند. اين وضعيت در جم هم وجود دارد و فوتبال تنها سرگرمي مردم است. من فکر مي کنم که بايد نگاه ويژه اي به اين تيم ها شود؛ چرا که باعث افتخار نام نفت هستند و با توجه به مسؤوليت اجتماعي که وزارت نفت دارد، مي طلبد بيشتر به اين تيم ها برسد  اما در مورد نتايج هم با اين وضعيت بايد بگويم به نظر من راضي کننده بوده؛ اما مي شد که بهتر از اين هم باشد. 

 

بانوي شناگر ملي حفاري رکورد جديدي ثبت کرد

سرناجي استخر امور ورزش شرکت ملي حفاري ايران به عنوان پررکوردترين بانوي ورزشکار کشور، رکوردي جديد در رشته شنا کسب کرد و به ثبت رساند.

 مهناز کريمي براي نخستين بار در بخش بانوان در سطح کشورموفق شد، يک فروند قايق به وزن دو تن با 11 سرنشين را به مسافت 600 متر در آب هاي خليج فارس در جزيره کيش بکشد. اين رکورد سپس به ثبت ملي رسيد.

مهناز کريمي در خصوص به ثبت رساندن اين رکورد گفت: تعدادي از داوران رکوردگيري کشور براي ثبت رکورد حضور داشتند و اين موفقيت از سوي رضايي، داور سرشناس ثبت رکورد ايران مورد تاييد قرار گرفت.

 کريمي با اشاره به ديگر رکوردهايي که بجا گذاشته، يادآور شد: اولين رکورد خود را در سال 93 با 13 ساعت شناي ممتد کسب کردم و به ثبت رساندم. سپس با تلاش مستمر در سال 94 اين زمان را به 14 ساعت و در سال 95 به 15 ساعت شناي ممتد و بدون وقفه ارتقا بخشيدم.

وي که رياست کميته غواصي بانوان و نيز فعاليت هاي فردي نمايشي هيات ورزش هاي هماهنگي استان خوزستان را به عهده دارد، در ادامه گفت: در سال 95 نيز با وجود آسيب ديدگي از ناحيه دست و چشم رکورد ديگري در زمينه پاي ثابت دوچرخه بدون استفاده از دست به مدت 12 ساعت به دست آوردم که توانستم اين رکورد را در سال 96 به 25 ساعت افزايش دهم.

 کريمي در ادامه از مسؤولان امور ورزش شرکت ملي حفاري ايران که در ارتباط با تمرين ها و ايجاد فرصت و زمينه فعاليت، نهايت همکاري را داشتند و همچنين از همراهي همسر و خانواده اش قدرداني کرد و افزود: فعاليتم را روي ارتقاي رکورد اخير تا رسيدن به مرحله ثبت در کتاب گينس متمرکز کرده ام.

اين بانوي ورزشکار در توصيه اي به بانوان گفت: با سعي و تلاش مستمر هر کار غير ممکني امکانپذير مي شود که خودباوري، اراده و پشتکارلازمه آن است. 

 

نايب قهرماني پتروشيمي در واپسين روزهاي سال 97

تيم بسکتبال پتروشيمي بندرامام که درمسابقات بسکتبال باشگاه هاي غرب آسيا شرکت کرده بود، با کسب عنوان نايب قهرماني به کار خود پايان داد.

تيم بسکتبال پتروشيمي بندرامام در واپسين روزهاي سال 97 به عنوان يکي از دونماينده ايران دررقابت هاي بسکتبال باشگاه هاي غرب آسيا در بغداد شرکت کرده بود که با کسب 3 پيروزي و يک شکست به مقام نايب قهرماني بسنده کرد.

 تيم بسکتبال پتروشيمي بندر امام در روز آخر اين رقابت ها به مصاف نماينده فلسطين رفت که موفق شد اين تيم را با نتيجه قاطع 100 بر 61 شکست دهد و به مقام دوم اين رقابت ها برسد.

شاگردان مهران حاتمي در اين رقابت ها موفق شدند تيم نفت بغداد را که ميزبان مسابقات بود، با نتيجه 77 بر 67 و تيم الجيش سوريه را با نتيجه 93 بر 73 شکست دهند.

تنها شکست پتروشيمي مقابل تيم شيميدر بود که در يک بازي نزديک و پاياپاي با نتيجه 74 بر 73 نتيجه را به حريف تهراني خود واگذار کرد.

پتروشيمي بندر امام در دوره قبل اين رقابت ها قهرمان شده بود که در اين دوره موفق به تکرار عنوان قهرماني نشد. پتروشيمي بندر امام حالا به عنوان نماينده ايران همراه با شيميدر در رقابت هاي فصل جديد باشگاه هاي آسيا شرکت خواهد کرد.