تعطيلات را به دل کودکان بگذرانيم

تعطيلات نوروزي در پيش است. درست است که ما بزرگترها از اين تعطيلات خوشحاليم و آن را وقت مناسبي براي استراحت سالانه مي دانيم؛ اما کودکان قطعا از ما خوشحال ترند. آنها به دنبال هيجان و شادي و نشاط هستند و بالاترين حد آن را در تعطيلات نوروزي دنبال مي کنند. اگر بتوانيم طوري رفتار کنيم و برنامه ريزي داشته باشيم که دل کودکانمان را شاد کنيم و خاطرات خوشي از تعطيلات را برايشان به يادگار بگذاريم، نقش پدر و مادري مان را خوب ايفا کرده ايم. بهتر است پيش از هر برنامه ريزي شخصي، به چشمان پر از شوق کودکان مان فکر کنيم؛ کودکاني که در اين فرصت به خيلي چيزها دل بسته اند و از ما انتظار دارند تا روزهاي خوبي را برايشان پيش بياوريم؛ اما اگر کمي برنامه ريزي داشته باشيم، هم به استراحت خودمان مي رسيم و هم تعطيلات را به دل کودکانمان خواهيم گذراند. کافي است بدون برنامه وارد تعطيلات نشويم. آنچه پيش روي شماست، نکاتي هستند هر چند کوچک، اما با نتايجي بزرگ؛ نتايجي که مي تواند، هم شادي و هيجان و طراوت را به کودک شما هديه کند و هم اهداف تربيتي و مهارت هاي اجتماعي را در فرصت مغتنم تعطيلات به کودکان شما بياموزد.

 بسياري از بچه ها به يک برنامه از پيش تعيين شده عادت کرده اند، در حالي که بيشتر برنامه هاي روزمره در تعطيلات نوروز به هم مي خورد. بنابراين حفظ برنامه هاي روزمره مربوط به وقت غذا يا ساعت رفتن به رختخواب، کمک خواهدکرد تا بتوانيد ساعتي را که بدن به آن عادت کرده، تا حدي پابرجا نگه داريد.

 گاهي برخي بچه ها وقتي ساختاري وجود ندارد تا به آنها کمک کند که بدانند طي روز چه اتفاقي خواهدافتاد، دچار مشکل مي شوند. پس برنامه هاي روزانه خود را براي کودکتان توضيح دهيد. حتي در مورد بچه هاي کوچک تر مي توانيد با نقاشي کشيدن به آنها نشان دهيد که قرار است روز را چگونه بگذرانيد.

 در تعطيلات سال نو، رفت و آمدها زياد مي شود. خانواده ها و دوستان دور هم جمع مي شوند، همه در مهماني شرکت مي کنند، يا ممکن است چند مهمان در خانه داشته باشند. رو به رو شدن با موضوعات مي تواند براي کودکان خجالتي بسيار دشوار باشد. پدرهاومادرها انتظار دارند بچه ها قادر به اداره کردن اين موقعيت ها باشند، چرا که معتقدند به هر حال اين مهمانان، فاميل و آشنايان هستند! براي آنچه به نظر براي کودکتان مناسب مي رسد، برنامه ريزي کنيد. اگر با گروه هاي بزرگ مشکل دارد، در دل همان گروه بزرگ، گروه کوچکي ايجاد کنيد. مثلا دو تا از پسرعموها يا پدربزرگ و مادربزرگ را کنار بکشيد و گروهي تشکيل دهيد. پيش از هر برنامه، راهکارهايي براي کنار آمدن با مشکلات در نظر بگيريد.

 برخي بچه ها وقتي خود را با همسالان مقايسه مي کنند، از کمبود اعتماد به نفس رنج مي برند. به هر حال ممکن است مثلا دخترعمويي در فاميل وجود داشته باشد که به خاطر گرفتن مدال يا قبول شدن در مدرسه اي بهتر، بشدت از سوي ديگران تحسين شود. مطمئن شويد که قابليت هاي فرزند شما نيز ارائه شده باشد: ممکن است فرزند شما روابط اجتماعي خوب يا مهارت خاصي داشته باشد. به او نقشي خاص به عنوان مثال «عکاس خانواده» را بدهيد.

 چالش مشابه ديگر، وقتي شکل مي گيرد که کودکان با بستگان يا همسالاني رو به رو مي شوند که خانواده هايشان ثروت و قدرت بيشتري دارند، خانه هاي بزرگتر يا هداياي گرانقيمت تر، البته اين چالش ممکن است براي خود شما نيز شکل بگيرد. به هر حال از فرزند خود انتظار نداشته باشيد که احساس خود را انکار کند و درباره اش صحبت نکند. احساسات آنها را پذيرا باشيد و به جنبه هاي مثبت صميميت و نزديک خانواده تان، نقاط قوت آنها و ارزش هايتان اشاره کنيد.

 هيجان بسيار خوب و عالي است؛ اما مي تواند برخي کودکان را بسيار برانگيخته کند. حواستان به نشانه هايي که هشدار مي دهند «کافي است»، باشد و راه مناسبي براي خلوت کردن کوتاه فرزندتان در ذهن داشته باشيد. به عنوان مثال «کودک دو ساله اي به خاطر هيجان زيادي که دارد، جشن تولدش را ترک مي کند تا کمي راه برود و بعد  برگردد»

 وقتي مسافرت مي رويم، معمولا طوري وسايلمان را جمع مي کنيم که گويي مي خواهيم به مريخ سفر کنيم يا به کشوري بيگانه يورش ببريم. بچه ها را در برنامه ريزي براي وسايلي که قرار است همراه خود ببريد، دخيل کنيد و از آنها بپرسيد که چه چيزهايي را دوست دارند همراه خود بياورند. با اين کار، هم عملکردهاي اجرايي مناسب را به آنها آموزش مي دهيد و هم باعث مي شويد که احساس کنند در اين فعاليت سهيم هستند. ممکن است آنها از بازي با وسيله اي که خودشان برداشته اند، احساس رضايت بيشتري کنند.

 مواظب خودتان باشيد! معمولا تعطيلات زمان دشواري براي والدين است. تصميم هايي بگيريد که شرايط را براي شما راحت تر کند. حتما زماني را براي لذت بردن خودتان هم در نظر بگيريد.سپري کردن روزهاي بسيار طولاني، فاصله هاي زياد بين وعده هاي غذايي، فعاليت هاي زياد با افراد بسيار زياد- همه اينها باعث مي شود هريک از ما کمتر از آنچه در حد انتظار و مطلوب است، عمل کنيم. تلاش کنيد لذت ببريد، نه اينکه تنها کارهاي زيادي را به طور کامل انجام دهيد، مطمئن باشيد همگي شما زمان خوشي را در کنار هم خواهيد گذراند.

 

فوايد پارک رفتن براي کودکان

مهارت هاي اجتماعي

کودکان در پارک با خيال راحت مي توانند با کودکان ديگر بازي کنند و در تعامل باشند. آنها دوستان جديدي پيدا مي کنند و مهارت هاي اجتماعي شان افزايش مي يابد، حتي اگر کودکتان خجالتي باشد، فضاي پارک را محيطي امن و بدون تهديد مي بيند و راحت تر  با کودکان ديگر ارتباط برقرار مي کند و به مرور رفتار هاي کمرويي خود را کنار مي گذارد، حتي خود شما به عنوان والدين کودک، مي توانيد با والدين ديگر که کودکان خود را به پارک آورده اند، آشنا شده و از تجربه هاي يکديگر در زمينه پرورش کودک استفاده کنيد.

تفريح در کنار کودک

فضاي پارک، يکي از مناسب ترين مکان ها براي بازي با کودک است. هنگام بازي مي توانيد روابط صميمي و نزديک تري با او پيدا کنيد، حتي کودکان نوپا هم مي توانند از بازي در پارک فايده ببرند. اشتياق آنها براي راه رفتن بيشتر مي شود و قدم هايشان را محکم تر برمي دارند.بهتر است هر هفته کودک خود را به پارک ببريد. در ضمن بيشتر پارک ها نزديک کتابخانه ها قرار دارند.قصه گويي در کتابخانه و سپس بازي در پارک را با هم ترکيب کنيد و يک روز عالي براي کودک و خودتان بسازيد.

فعاليت هاي مناسب کودکان در پارک

علاقه کودکان به بازي هاي الکترونيکي باعث شده آنها چندان تمايلي به بازي در فضاي بيرون از خانه نداشته باشند، حتي ممکن است آنها ندانند که در پارک چه بازي و تفريحي مي توانند داشته باشند.شما با کمي برنامه ريزي و خلاقيت مي توانيد کاري کنيد که کودکان از فضاي پارک لذت ببرند. در ادامه چند فعاليت جذاب براي تفريح کودکان در پارک را بيان مي کنيم که شما مي توانيد آنها را به صورت خانوادگي انجام دهيد و کودکتان را شاد کنيد.

وسايل بازي در پارک

مي توانيد خيلي ساده و بي دردسر، کودکتان را به قسمت وسايل بازي در پارک برده و او از بازي در کنار کودکان ديگر لذت ببرد.

ترسيم نقشه پارک

کودک تان را تشويق کنيد تا يک نقشه جالب از پارک بکشد. براي اين کار بايد همراه او در پارک قدم بزنيد و او همه بخش هاي پارک را ببيند و ويژگي هاي مهم و جزييات موجود در پارک را روي کاغذ نقاشي خود ترسيم کند.

پياده روي

مي توانيد در کنار کودکتان در پارک، پياده روي کرده و با يکديگر در مورد مسائل مورد علاقه کودکتان صحبت کنيد.با اين کار نه تنها کمي ورزش مي کنيد؛ بلکه ارتباطتان با کودک تان نيز افزايش يافته و با يکديگر صميمي تر شده ايد.

قايم باشک

قايم باشک، يکي از جذاب ترين بازي هاي کودکان است. کودکتان را تشويق کنيد تا همراه کودکان ديگر «قايم باشک» بازي کند و اگر کودک ديگري در دسترس نبود، خودتان اين بازي را انجام دهيد.

مسابقه ورزشي

مي توانيد مسابقه ورزشي ترتيب دهيد. به عنوان مثال چه کسي مي تواند مسيري را سريع تر بدود. يا در يک دقيقه چقدر مي توان توپ را با پا نگه داشت.مي توانيد از پيشنهاد هاي کودکتان هم استفاده کنيد.

توجه به طبيعت

توجه کودکتان را به طبيعت جلب کنيد و اسم درخت ها يا گل هاي مختلف را به او ياد دهيد.يا از او بخواهيد که تصوير يک گل را طراحي کند. در مورد مراقبت از پارک و هر چيزي که در طبيعت وجود دارد، به او توضيح دهيد.

گَل بازي

از کثيف شدن لباس بچه ها در پارک و بوستان ها نگران نشويد. حتي خودتان هم به همراه کودکتان گل بازي کنيد.اين بازي يکي از جذاب ترين بازي ها براي کودکان است. اجازه دهيد کودکتان با خيال راحت بازي کند و در عين حال خلاقيت را بياموزد.

تماشاي ابر ها

بعضي مواقع هم خيلي راحت و بي خيال روي زمين دراز بکشيد و از کودکتان بخواهيد که همراه تان به آسمان و ابر ها نگاه کند.سپس از او بخواهيد که شکل هاي مختلف ابر ها را که هر لحظه به شکل ديگري در مي آيند، بگويد. اين کار خلاقيت او را بسيار افزايش مي دهد.

ايمني کودک

بازي در پارک در کنار فوايدش، خطراتي هم دارد که بايد با مراقبت از کودکتان از آن خطرات پيشگيري کنيد. از اين خطرات مي توان به چند مورد زير اشاره کرد:

تاب هاي خطرناک

برخي از صندلي تاب ها، فاقد تکيه گاه هستند و احتمال اينکه کودک نتواند بخوبي تعادل خود را حفظ کند، زياد است.يا حتي ممکن است لباس کودک به گيره هاي کنار صندلي گير کند، بنابراين هنگام بازي مراقب انتخاب نوع تاب باشيد.کودکان بسيار کوچک را روي صندلي هاي بدون تکيه گاه تاب ها قرار ندهيد.در ضمن مراقب باشيد که کودکتان را سوار تاب هايي نکنيد که به اشتباه بسيار نزديک هم قرار گرفته اند.اين کار باعث مي شود، تاب کودکان، هنگام تاب خوردن، به يکديگر گير کند و کودکان صدمه ببينند.

ارتفاع وسايل بازي

تحقيقات نشان داده است که وسايل بازي با ارتفاع 5/2متر يا بيشتر، ممکن است باعث سقوط کودکان شود، بنابراين تا جايي که مي توانيد از وسايل بازي کم ارتفاع استفاده کنيد، بويژه اگر کودکتان هنوز خيلي کوچک است. در ضمن وسايل بازي زنگ زده، کودک را در معرض سقوط قرار مي دهد.

 کودکان بزرگتر

اگر کودکتان بسيار کوچک است، او را کنار وسايل بازي مخصوص خودش ببريد؛ زيرا بازي با کودکان بزرگتر او را به خطر مي اندازد.

خوراکي هاي خوشمزه براي پارک

بازي در فضاي باز پارک ها، کودکان را بسيار گرسنه مي کند، بنابراين بهتر است چند نوع خوراکي ساده، اما در عين حال مقوي تهيه کنيد.

آجيل و ميوه هاي خشک

از بهترين خوراکي هاي مقوي مي توان به آجيل ها و ميوه هاي خشک اشاره کرد.اين خوراکي ها را بدون زحمت و بدون اينکه خراب شوند، مي توانيد با خود به همراه ببريد.

ميوه و سبزيجات تازه

موز و انگور تازه در کنار آجيل نيز گزينه هاي خوبي هستند. اين خوراکي ها انرژي بخش هستند.در ضمن از سبزيجات هم مي توان به هويج اشاره کرد که کودکان نه تنها به آن علاقه دارند، بلکه به دليل فيبر بالا با مصرف آن زودتر سير مي شوند.

نخود برشته و بوداده

اين خوراکي، يکي از بهترين تنقلاتي است که مي توانيد خودتان در منزل درست کنيد.براي درست کردن آن، ابتدا نخود ها را بپزيد. سپس به آنها نمک و کمي فلفل بزنيد و به مدت 10 دقيقه در فر در دماي 220 درجه سانتي گراد قرار دهيد.