جاذبه هايي که رنگ و بوي خود را حفظ کرده اند

ديدني هاي بکر ايران

ايران پر از مناطق و جاذبه هاي گردشگري است، مکان هايي که گاهي براي رسيدن به آنجا ساعت ها معطلي در ترافيک و شلوغي را به جان مي خريم تا در کنار ديگر مسافران و گردشگران از جاذبه هاي مدنظرمان ديدن کنيم. علاوه بر اين مناطق پربازديد و ديدني کشور پنهاورمان نقاط بکر و دست نخورده اي هم دارد که شايد حتي اسمش را هم نشنيده باشيد. مناطقي که هنوز رنگ و بوي خود را حفظ کرده اند و از شلوغي و سروصداي مسافران در امان مانده اند. مکان هايي که شايد تاکنون جايي در عکس هايتان نداشته اند، اما با شناخت آنها مي توانند داشته باشند. در اين مطلب قصد داريم شما را با نقاط بکر ايران زمين آشنا کنيم. مناطقي که مطمئنا سفري خاطره انگيز را پيش رويتان قرار مي دهند.

لرستان، دره ني گاه

اين دره که از حدود 6 کيلومتري درياچه گهر شروع و به روستاي تي ختم مي شود، يکي از جاذبه هاي بکر و دست نخورده ايران است. دره ني گاه يا نگار، در دل ديواره هاي بلند صخره اي سربه فلک کشيده اي خودنمايي مي کند که رودخانه اي پر آب در دل آن جريان دارد. آبشارهايي که در گوشه و کنار اين دره ديده مي شود، زيبايي هاي آن را دوچندان کرده است. اگر عاشق پياده روي هستيد، گشت و گذار در دره ني گاه مي تواند گزينه خوبي باشد، چراکه صداي آب رودخانه و نواي بلبلان در کنار مسير هيجان انگيز اين دره، شما را غرق در آرامش مي کند، تا جايي که متوجه گذشت زمان نمي شويد.

مسير دسترسي: به استان لرستان و شهرستان درود برويد. از ميدان امام رضا که ميدان اصلي اين شهر است راهي روستاي امامزاده پيرعبدالله شويد و از آنجا به سمت روستاي تي برويد.

نوشهر، درياچه فراخين

زيبايي هاي اين درياچه، از جاده پرپيچ و خم و خاطره انگيز چالوس آغاز مي شود. درياچه فراخين در قلب جنگلي خودنمايي مي کند که درختان سر به فلک کشيده اش جلوه اي از زيبايي ها را پيش رويتان قرار مي دهد. براي رسيدن به فراخين مسيري خاکي را بايد طي کنيد که مطمئنا برايتان راحت نخواهد بود، اما به محض ديدن اين درياچه کوچک که بيشتر شبيه به تالابي جنگلي است، با منظره اي سحر انگيز روبه ر و مي شويد که حيرت زده تان مي کند و سختي راه از يادتان مي رود.

مسير دسترسي: براي رفتن به اين درياچه بايد از جاده چالوس عبور کنيد. بعد از گذشتن از مرزن آباد، در سمت راست جاده کمربندي چالوس به نوشهر، جاده اي فرعي وجود دارد که شما را به سمت روستاي دلسم و پس از آن به روستاي ويسر هدايت مي کند. اين جاده را ادامه دهيد تا پس از گذشتن از رودخانه هاي کم عمق جاده اي به درياچه فراخين برسيد.

مسجدسليمان، شيمبار

دشت زيباي شيمبار يا شيرين بهار که در 75 کيلومتري مسجدسليمان قرار گرفته، يکي از زيباترين مناطق طبيعي و تفريحي ايران است. اين دشت با چشمه هاي متعدد، آبشارهاي زيبا و جنگل هاي پوشيده از درختان و بوته هاي وحشي، انواع قارچ و مرکبات، انگور کوهي، توت، انار و سيب و... جلوه اي از زيبايي ها را پيش رويتان قرار مي دهد که از ديدنشان سير نمي شويد. اين جلگه سرسبز، مسير اصلي کوچ عشاير بختياري از مناطق گرم خوزستان به سمت کوهرنگ و زردکوه و مناطق سردسير چهارمحال و بختياري است.

مسير دسترسي: براي رسيدن به شيمبار بهترين راه دسترسي به اين منطقه مسير تازه تاسيس شهرکرد به مسجدسليمان است.

مرودشت، تنگ بستانک

در شهرستان مرودشت و کامفيروز منطقه اي سرسبز و خوش آب و هوا به نام تنگ بستانک وجود دارد که به خاطر زيبايي هاي بي اندازه اش به آن بهشت گم شده مي گويند. اين منطقه سرسبز و خوش آب و هوا  مسير دسترسي با داشتن رودخانه هاي پرآب، درختان انبوه و سر به فلک کشيده چشم هر بيننده اي را مي نوازد و روحش را جلا مي دهد. در اين منطقه حفاظت شده، درختان به قدري تراکم دارند که نور خورشيد به سختي از لابه لاي شاخ و برگ آنها عبور مي کند.

مسير دسترسي: ابتدا از جاده تهران- قم و جاده اصفهان- شيراز راهي استان فارس و شهر شيراز شويد. سپس از جاده سپيدان- شيراز و پس از عبور از شهرک گويم به منطقه بيضا مي رسيد و از طريق جاده دسترسي به روستاي مهنجان به منطقه تنگ بستانک خواهيد رسيد.

ييلاق دشت النزه

گيلان بي شک يکي از استان هاي زيبا و سرسبزي است که مناطق ناشناخته زيادي دارد. ييلاق النزه که در منطقه ييلاقي شاندرمن جا خوش کرده، يکي از اين مناطق کمتر شناخته شده ايران است. اين دشت پهناور دست نخورده که در احاطه کوه هاي سرسبز است، زيبايي طبيعت را به معناي واقعي به تصوير کشيده است. وجود خانه هايي که در اين دشت با تخته و چوب ساخته شده اند بر زيبايي هاي خيره کننده النزه افزوده است. براي داشتن سفري به ياد ماندني مي توانيد راهي اين دشت شويد و چند روزي را رويايي سپري کنيد.

مسير دسترسي: براي ديدن ييلاق النزه بايد پس از ميدان شهداي شاندرمن به سمت چپ حرکت کنيد تا وارد جاده شاندرمن - النزه شويد. با ورود به اين مسير از روستاهاي سنفيه، چاي خاله، سبل خوار، برزف، بوستون گاه، استه سر، چپرود، معاف، گسکيجان، اولم و بيتم عبور مي کنيد و در پايان دشت النزه را مقابلتان مي بينيد.

سمنان، کالپوش

اين منطقه که داراي طبيعتي سرخ و آتشين است، در فصل بهار پر از شقايق مي شود و مناظري خارق العاده پيش رويتان قرار مي دهد. کالپوش در تابستان هم پوشيده از آفتابگردان است. ويژگي هاي خاص اين دشت سطوح زير کشت آن است که برخلاف ديگر مزارع آفتابگردان، آنها را در دشت هاي ناهموار و تپه هاي آبشارگونه طراحي کرده اند.

مسير دسترسي: براي رسيدن به اين منطقه، پس از طي کردن 460 کيلومتر از مسير تهران به مشهد، با رسيدن به شهر زيباي ميامي به سمت شمال (جاده جاجرم) تغيير مسير بدهيد و به سوي منطقه کالپوش حرکت کنيد. دشت شقايق هاي کالپوش در 160 کيلومتري شمال شهرستان ميامي واقع شده که مطمئنا با ديدنش بسيار هيجان زده خواهيد شد.

گلستان، راميان

اين شهر کوچک پرجاذبه که در جنوب استان گلستان قرار گرفته، در دل خود چشمه ساران، آبشارها و جويبارهاي متعددي را جاي داده است. يخچال هاي طبيعي، گله هاي اسب وحشي، دهکده هاي زيباي ييلاقي و جنگل هاي رويايي، بخش کوچکي از طبيعت بکر و دست نخورده راميان است. ديدن جنگل و چشمه زيباي نيلبرگ را که از جاذبه هاي منحصر به فرد اين شهر است، فراموش نکنيد. بازديد از قلعه موران، چشمه گل راميان، چشمه سرخ و آبشار اولنگ هم مي تواند برايتان شگفت انگيز باشد.

مسير دسترسي: از سمت تهران مسير جاده هراز يا فيروزکوه را در پيش بگيريد و بعد از ساري و گرگان به طرف آزاد شهر برويد. 10 کيلومتر قبل از آزادشهر به پليس راه راميان مي رسيد. از آنجا به سمت خروجي راميان بپيچيد. بعد از طي مسافتي حدود 5 کيلومتر به شهر راميان مي رسيد.