گزارش «مشعل» از حال و هواي مناطق عملياتي شرکت ملي نفت خيز جنوب

آرزوهای نوروزی در كنار تاسيسات نفتی

حسين آزادي   شركت ملي مناطق نفتخيزجنوب با بيش از 60 مخزن هيدروكربوري بزرگ و كوچك در گستره اي افزون بر 400 هزار كيلومتر مربع، 83 درصد نفت و 16 درصد گاز كشور را توليد مي كند كه بخش اعظم ميادين هيدروكربوري خشكي ايران را درخود جاي داده است.

در اين قلمرو وسيع، ميدان هاي بزرگي همچون اهواز، گچساران، مارون، آغاجاري، كرنج، پارسي، بي بي حكيمه و... قرار دارند.

وجود كاركنان متعهد و متخصص در مناطق عملياتي به عنوان خط مقدم توليد باعث شده تا قلب توليد نفت ايران (شركت ملي مناطق نفت خيزجنوب) بهتر از گذشته بتپد.

در آستانه سال نو به مناطق مختلف عملياتي مناطق نفت خيزجنوب رفتيم و با كاركناني كه به صورت اقماري و به دور از خانواده در مسير صيانت و پايداري از توليد و شكوفايي اقتصادي ايران اسلامي گام بر مي دارند، همكلام شديم و با آنها از هر دري صحبت كرديم، از برگزاري مراسم تحويل سال نو و آرزوهاي نوروزي گرفته تا دغدغه ها، مشكلات و انتظارات از مسئولان که در ادامه مي آيد:

حسين فراهاني 27 ساله و متاهل، ليسانس مهندسي نفت و كارشناس ارشد صنايع و اهل شهرستان ملاير است كه در معاونت حفاري مديريت امور فني مناطق نفت خيزجنوب فعاليت مي كند.

وي در ابتداي گفت وگو با اشاره به حضورش در صنعت نفت مي گويد: از سال 1391 به استخدام صنعت نفت در آمده ام و از بدو ورود تا كنون به صورت اقماري در مناطق عملياتي مناطق نفت خيزجنوب مشغول فعاليت هستم و اکنون نيز به عنوان «كمپاني من» در دكل 66 كار مي كنم.

حال و هواي نوروز در کار

فراهاني با اشاره به فعاليت بي وقفه کار حتي در ايام تعطيلات نوروزي توضيح مي دهد: در سال هاي اخير بيشتر ايام تعطيلات نوروز را در محل كار بوده ام و امسال نيز يك هفته از تعطيلات را در محل كار هستم، با توجه به اينكه جو صميمانه اي در بين كاركنان دكل وجود دارد، در ايام نوروز با همكاران به صورت خودجوش سفره هفت سين را آماده مي كنيم و با خريد يك جعبه شيريني، اين سنت باستاني را گرامي مي داريم و سعي مي كنيم با دورهمي كه هنگام نوروز در مناطق عملياتي برپا مي كنيم، بخشي از نبودن در كنار خانواده را جبران كنيم.

او در ادامه به بزرگترين آرزوي نوروزي اش نيز اشاره مي كند و مي گويد: با توجه به اينكه انسان يك موجود اجتماعي است و طي اين روزها با توجه به تحريم هاي ظالمانه و شرايط خاص اقتصادي سرنوشت تمامي مردم به هم گره خورده است، موفقيت و سربلندي مردمان سرزمين ايران و نشاط و شادابي براي تمامي هموطنان را از خداوند منان مسئلت دارم.

فراهاني در ادامه به سختي ها و مشكلات كار در مناطق عملياتي نيز گريزي مي زند و مي گويد: در شرايط عادي از ساعت 6 و 30 دقيقه صبح تا 24 مشغول فعاليت هستم، اما وقتي كه مشكلي پيش مي آيد و اوضاع مناسب نيست. طي 72 ساعت فقط 3 يا 4 ساعت استراحت مي كنيم. آلودگي صوتي ناشي از صداي موتورها و محيط استراحت ما نيز شرايط كاري را بيش از پيش سخت كرده است.

درخواست و انتظار او از مسؤولان اين است كه با برگزاري مسابقات ورزشي از جمله تيراندازي و طناب كشي و اهتمام به رفع مشكلاتي از جمله ايمني، بازسازي دكل ها و امكانات رفاهي، نيروهاي عملياتي را مورد حمايت قرار دهند.

در فضاي کار عيد را  را حساس نمي کني

در ادامه حضورمان در دكل 66، با حسين مطهري، كارمند رسمي بخش زمين شناسي مديريت امور فني مناطق نفتخيزجنوب همكلام مي شويم. وي كه داراي 11 سال سابقه در صنعت نفت است، در ابتدا به اهميت كار در مناطق عملياتي اشاره مي كند: «نيروهاي عملياتي خط مقدم توليد هستند و برخي مواقع حتي تا پنج دقيقه مانده به آغاز سال نو در حين فعاليت هستيم». وي  به مشكلات متعدد از جمله عدم حضور در كنار خانواده در ايام عيد اشاره مي كند و مي گويد: خيلي سخت است نوروز در كنار خانواده ات نباشي، بويژه اينكه متاهل و فرزند هم داشته باشي، بچه ام به من مي گويد چرا مثل پدر دوستم روزهاي پنج شنبه و جمعه ها منزل نيستي كه ما را ببري بيرون يا با هم بازي كنيم؟

مطهري همچنين به يك خاطره از دوران فعاليتش اشاره كرد و مي گويد: وقتي بچه ام به دنيا آمد، در محل كاربودم و يك روز بعد متوجه اين موضوع شدم، وقتي از خواب بيدار شدم بيش از 200 تماس بي پاسخ داشتم، دعا مي كردم كه اتفاق بدي پيش نيامده باشد و بلافاصله پس از تماس با خانواده متوجه شدم كه فرزندم متولد شده است.

وي مي افزايد: در فضاي كار، عيد را احساس نمي كني چون مدام مشغول كار و فعاليت هستي، در ايام نوروز مراسم مختصري توسط خود بچه ها برگزار مي شود و «كمپاني من» يا مسؤول مربوطه طي مراسمي در سالن غذاخوري براي تحويل سال نو مراسمي را برگزار مي كند.

مطهري در خصوص آرزوي نوروزي خود اينچنين مي گويد: نوروز امسال آرزوي موفقيت و تندرستي براي تمامي همكاران و مردم كشورم را از خداوند بزرگ خواهانم.

وي در پايان صحبت هاي خود مي گويد: برخي مواقع روزهاي هفته نيز از خاطرمان محو مي شود و اصلا نمي دانيم كه چند شنبه است؟ يكي از سال ها در حين انجام كار بوديم كه سال تحويل شد. عمدتا در ايام نوروز و لحظه تحويل سال مشغول فعاليت هستيم، با هيچ چيزي نمي توان دوري از خانواده را جبران كرد، اما اميدواريم مسؤولان با برطرف كردن حداقل نيازها و ارائه خدمات رفاهي مناسب و مطلوب، بخشي از نيازهاي خانواده هاي كاركنان عملياتي را محقق كنند.

تلاش براي صيانت از توليد

رييسي، از ديگر كارمندان مناطق نفت خيزجنوب است كه به عنوان زمين شناس در مناطق عملياتي فعاليت مي كند، او متولد سال 1364 و ساكن شهر شيراز است و معتقد است كه زمين شناسي چشم حفاري است.

او در پاسخ به اين سوال كه چه انتظاري از مسؤولان داريد، مي گويد: در حديث داريم كه معصوم(ع) مي فرمايد: هرچه را براي خودت مي پسندي، براي ديگران نيز بپسند، حالا همان طور كه مسؤولان از ما انتظار دارند كه كارهاي مربوطه را ما به نحو مطلوبي انجام بدهيم، ما هم از آنان مي خواهيم كه به فكر ما و رفع نيازهايمان باشند تا بدون دغدغه در مسير خدمت رساني به صنعت نفت و خانواده گام برداريم.

به گفته وي، مسؤولان بايد مشكل آنتن دهي موبايل، اينترنت و استفاده از وسايل اوليه و لباس كار مناسب و در حد شان كاركنان را در اولويت قرار دهند.

رييسي مي افزايد: در يكي دو سال اخير برنامه ريزي شده تا كاركناني كه به صورت اقماري مشغول كار هستند، در ايام نوروز 7 روز سر كار باشند و 7 روز ديگر در كنار خانواده باشند.

ياسر رشيدي، از كارمندان واحد بهره برداري لب سفيد از توابع شركت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان است او اهل شهرستان كرمانشاه است و از سال 1391 به عنوان «اپراتور ارشد» در اين واحد كار مي كند.او مي گويد: از صميم قلب دوست دارم ايام عيد در كنار خانواده باشم، اما از آنجا كه وظيفه اي به دوش من گذاشته شده، بنابراين بايد نسبت به انجام آن به نحو مطلوب اقدام كنم و مطمئنا در ايام نوروز در كنار ساير همكاران براي صيانت و پايداري از توليد همچون گذشته تلاش خواهيم كرد.وي فضاي كار را صميمي و دوستانه عنوان مي كند و معتقد است كه هر چند در ايام عيد نوروز از خانواده دور است، اما سعي مي كند لحظه تحويل سال نو را به نحو مطلوبي در كنار همكاران سپري كند.او همچنين مي گويد: هنگام تحويل سال نو طي تماس تلفني با خانواده سال نو را به آنان تبريك مي گويم.

اجازه هيچ اشتباهي را نداريم

كوروس شهبازي، ساكن شهرستان كرج از نيروهاي كهنه كار واحد بهره برداري لب سفيد است كه 31 سال سابقه كار در صنعت نفت را دارد و هم اكنون نيز به عنوان سرپرست نوبت كار در اين واحد فعال است. او درباره برگزاري آيين جشن سال تحويل در اين واحد و ايام نوروز مي گويد: هر ساله و در ايام عيد نوروز، مسؤولان شركت نفت و گاز مسجدسليمان با حضور در واحد بهره برداري لب سفيد، سال نو را به همكاران تبريك مي گويند و با اهداي شيريني به همكاران اين سنت را پاس مي دارند.وي در ادامه به سختي و مشقت كار در مناطق عملياتي اشاره مي کند و مي گويد: ما در مناطق عملياتي اجازه هيچ گونه اشتباهي را نداريم چرا كه اولين اشتباه ما آخرين خطاي ما محسوب مي شود و اگر اشتباهي مرتكب شويم، ميلياردها تومان خسارت به مجموعه وارد مي شود و اين موضوع استرس و فشار بالاي كار در مناطق عملياتي را به اثبات مي رساند. درخواست او از مسؤولان اين است که با توجه به سختي كار در مناطق عملياتي، توجه بيشتري به حقوق و مزايا و ارائه خدمات رفاهي مطلوب تر نسبت به اين كاركنان داشته باشند و مي گويد: تعديل مدرك كاركنان، بيشترين ضربه را به نيروهاي عملياتي تحميل كرده چرا كه ما وقت آنچناني براي ادامه تحصيل نداريم، طي 31 سال اخير فقط يك بار به مجتمع تفريحي محمود آباد اعزام شده ام و اميدوارم در زمينه اعزام نيروهاي عملياتي اهتمام جدي صورت بگيرد.  بهبود كيفيت غذا و افزايش امكانات رفاهي براي خانواده ها از جمله درخواست هاي ماست كه اميدواريم با انعقاد قرارداد با رستوران ها يا مراكز تفريحي اين نيازها نيز برطرف شود.شهبازي، سلامتي و تندرستي براي تمام همكاران و توجه بيشتر مسؤولان به نيروهاي عملياتي در سال جديد را بزرگترين آرزوي نوروزي خود عنوان مي كند.سعيد فتحي، سرپرست واحد نمكزدايي واحد لب سفيد نيز در اين گفت وگو ما را همراهي مي كند و مي گويد: منظم ترين افرادي كه در صنعت نفت فعاليت مي كنند كاركنان مناطق عملياتي هستند.او معتقد است كه با برگزاري برنامه هاي شاد و متنوع از جمله حضور گروه هاي موسيقي، اجراي مسابقات ورزشي و اهداي لباس ورزشي به صورت يك بار در سال مي تواند در زمينه ارتقاي نيروهاي عملياتي موثر باشد.

دورهمي نوروزي در واحد نرگسي

رضا خواجه، از كارمندان واحد نرگسي شركت نفت و گاز گچساران است كه طي 11 سال حضور در صنعت نفت، شش سال است كه در اين واحد فعاليت مي كند. وي در خصوص رسم و رسوم و آداب نوروز باستاني در واحد نرگسي مي گويد: در ايام عيد بويژه لحظه سال تحويل، كاركنان در 2 مكان دور هم جمع مي شوند، يكي در كمپ استراحتگاه و ديگري در اتاق كنترل و افرادي كه در حال استراحت هستند با هم به سمت كاركناني كه مشغول كار هستند، مي روند و آغاز سال نو را به آنان تبريك مي گويند.همچنين افراد كوچكتر به رسم ادب اتاق به اتاق مي روند و به بزرگترها سال نو را تبريك مي گويند. بزرگترين آرزوي نوروزي من سربلندي و سرافرازي هموطنان و سالي پر از صلح و دوستي و فارغ از دغدغه هاي مالي توام با آرامش است.وي در ادامه با بيان اينكه زندگي در شرايط اقماري سخت و طاقت فرساست، گفت: امور فرهنگي مي تواند با برنامه ريزي مناسب و پخش فيلم هاي سينمايي در زمان استراحت كاركنان، فضايي شاد و با نشاط را براي همكاران ايجاد كند و مطمئنا اين اقدام در تعديل روحيه كاركنان موثر خواهد بود.