نگاهي کوتاه به رويدادهاي مهم صنعت پتروشيمي در سالي که گذشت

97 سال تغییر 98 سال افتتاح

مشعل      صنعت پتروشيمي در سالي که گذشت، تحولات و روزهايي موفق و شلوغ داشت. دو پتروشيمي مرجان و پرديس به همراه فاز نخست نيروگاه مجتمع پتروشيمي دماوند با حضور رييس جمهور افتتاح شدند و در ادامه هم برخي پتروشيمي هاي مهم همچون متانول کاوه به مرحله پيش راه اندازي رسيدند. پيشرفت عمليات اجرايي و افزايش توليدات و صادرات محصولات واحدهاي در حال بهره برداري هم رکوردهايي قابل توجه داشته است. بيژن زنگنه، وزير نفت نيز وعده افتتاح فاز اول الفين پتروشيمي بوشهر، الفين ايلام، متانول سبلان، اوره و آمونياک لردگان، پتروشيمي مياندوآب و پالايشگاه گاز بيدبلند را داده و همه اينها نويد سالي پرکار و پرخبر را مي دهد.

روزهاي افتتاح و بالا رفتن پرچم پتروشيمي

افتتاح های بهارانه در راه است

مرجان

پتروشیمی مرجان  که از طرح های برنامه پنجم توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، شهریورماه افتتاح شد. ظرفیت این مجتمع 5 هزار تن در روز و سالانه یک میلیون و 650 هزار تن است که در فاز 2 منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی عسلویه احداث شده است.

پردیس

فاز سوم پتروشیمی پردیس هم همزمان با پتروشیمی مرجان به عنوان بزرگ ترین مجتمع تولیدکننده اوره و آمونیاک خاورمیانه با حضور رییس جمهور در شهریور 97 افتتاح شد.  مجموع تولید سالانه سه فاز این پتروشیمی، ۲ میلیون و ۴۰ هزارتن آمونیاک و ۳ میلیون و ۲۲۵ هزارتن اوره است، از این میزان اوره ۷۰۰ هزارتن صرف بازار داخل و کشاورزی و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتن به کشورهای اروپایی، آرژانتین، برزیل و آمریکای جنوبی صادر می شود.

دماوند

فاز یک نیروگاه پتروشیمی دماوند شامل ۶۴۸ مگاوات برق و ۷۸۰ تن بخار می شود که شهریورماه از سوی رییس جمهوری به صورت رسمی افتتاح شد و تامین کننده یوتیلیتی برای ۲۴ طرح پتروشیمی فاز دوم عسلویه است. این واحد برق مورد نیاز مجتمع های مهر، مروارید، کاویان، انتخاب، تخت جمشید، مرجان، بوشهر، مخازن سبز عسلویه و واحد های آبگیر و یونیت اول واحد تفکیک هوای فشرده را تامین می کند. همچنین واحد بخار آن بخار مورد نیاز پتروشیمی مهر، مروارید، کاویان و مرجان را تامین می کند و در آینده نیز نیاز سایر طرح های در حال ساخت در فاز 2 را تامین خواهد کرد.

متانول کاوه

طرح متانول کاوه، یکی از پروژه های پیش راه اندازی شده پتروشیمی است که سهمی قابل توجه در افزایش تولیدات سال آینده دارد. این پروژه با تولید روزانه 7 هزارتن یکی از بزرگ ترین واحدهای متانولی جهان است که به دلیل نزدیکی به دریا و داشتن اسکله اختصاصی امتیاز خوبی برای صادرات دارد.

بوشهر

ساخت فاز نخست پتروشیمی بوشهر هم این روزها به پیشرفت قابل توجهی رسیده است. گازهای دریافتی از فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی در این فاز شیرین سازی و گاز غنی به واحد بازیافت اتان ارسال می شود. متان هم برای سوخت و هم برای خوراک واحد متانول است و نیمه نخست سال 98 شاهد راه اندازی واحد متانول پتروشیمی بوشهر خواهیم بود.

متانول سبلان

فاز نخست مجتمع متانول بوشهر شامل واحدهای متانول، استحصال اتان و شیرین سازی گاز به مرحله پیش راه اندازی رسیده است. این مجتمع با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ٦٥٠ هزارتن متانول، یک میلیون تن الفین، 550 هزارتن اتیلن گلیکول، ٣٠٠ هزارتن پلیمر سنگین و سبک و 300 هزارتن اسید استیک اجرا می شود. پتروشیمی بوشهر در فاز ۲ عسلویه در زمینی به مساحت ۶۲ هکتار اجرا می شود.

الفین ایلام

فاز دوم پتروشیمی ایلام شامل پروژه های گوگردزدایی خوراک (SRU) و الفین است. فاز دوم محصولاتی نظیر اتیلن، بنزین پیرولیز، پروپیلن در گریدهای شیمیایی و پلیمری و سوخت مایع نیز به سبد محصولات پتروشیمی ایلام اضافه خواهد شد. پتروشیمی ایلام از لحاظ وسعت، ظرفیت تولید و تعداد واحدهای فرآیندی، بزرگترین پتروشیمی غرب کشور است و می تواند سالانه 150 هزارتن اتیلن مازاد بر مصرف واحد پلی اتیلن خود را به خط لوله اتیلن غرب تزریق کند.

لردگان

طرح پتروشیمی لردگان نیز یکی دیگر از برنامه های افتتاح در سال 98 است. مجتمع پتروشیمی لردگان با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 755 هزارتن محصول در استان چهارمحال و بختیاری (منطقه فلارد) در فاصله 55 کیلومتری شهرستان لردگان در حال ساخت است. محصولات تولیدی مجتمع پتروشیمی لردگان اوره و آمونیاک بوده که بخش عمده ای از آمونیاک برای تولید اوره در داخل مجتمع مصرف می شود و مابقی برای عرضه مستقیم به بازار در نظر گرفته شده است. عمده ترین کاربرد آمونیاک در تولید انواع کودهای شیمیایی است.

بیدبلند

ساخت طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با تدبیر وزیر نفت و تغییر مالکیت به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در مراحل پایانی قرار دارد. برای این پروژه 3.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده و پیش بینی می شود درآمد آن سالانه 700 میلیون دلار باشد.   1.5 تن محصول اتان این پروژه از طریق خط لوله ۹۵ کیلومتری به پتروشیمی گچساران ارسال می شود و با تولید اتیلن در این مجتمع، خوراک طرح های خط لوله اتیلن غرب شاخه دنا تامین می شود.

میاندوآب

برنامه مجتمع پتروشیمی میاندوآب معروف به واحد پلی اتیلن سنگین، تولید 175 هزارتن در سال است. طرح اولیه این پروژه تولید 300 هزارتن محصول پی وی سی بود که بعد از مطالعات و بررسی اقتصادی به تولید پلی اتیلن تغییر یافت. این پتروشیمی مراحل پایانی ساخت را می گذراند و به گفته وزیر نفت در سال 98 آماده بهره برداری خواهد بود.

 آغازی امیدوارانه در پایان سال

آغاز عملیات اجرایی طرح اتیلن اکساید اندیمشک هم یکی دیگر از خبرهای خوب بود که 16 اسفند ماه و در روزهای پایانی سال با حضور وزیر نفت انجام شد. طرح جدید ۳۰۰ هزارتنی اتیلن اکساید و محصولات پایین دست اندیمشک قرار است با حدود ۳۸۸ میلیون دلار سرمایه گذاری هلدینگ خلیج فارس اجرا شود. طرح جدید پتروشیمی اندیمشک افزون بر اتیلن اکساید و محصولات پایین دست صنعت، دیگر محصولات زنجیره اتیلن اکساید شامل منو اتیلن گلایکول، اتواکسیلات، گلایکول اتر، اتانول آمین و MDEA را هم تولید و عرضه خواهد کرد.

ایران پلاست از پله دوازدهم هم گذشت

همچنین در سال جاری دوازدهمین دوره نمایشگاه ایران پلاست با شعار «رونق کسب وکار جهانی صنعت پلاستیک» و با مشارکت ۶۶۵ شرکت داخلی و خارجی از ۳۵ کشور دنیا از جمله آلمان، ایتالیا، سوییس، اتریش، قبرس، بلژیک، صربستان، تایلند، یونان، هند، هلند، ترکیه، چین، تایوان و کره جنوبی برگزار شد.

 تغییرات در سکان مدیریت پتروشیمی

آبان ماه امسال هم وزیر نفت در حکمی بهزاد محمدی را به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر نفت منصوب کرد. او پیشتر مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) بود و جایگزین رضا نوروززاده در این شرکت شد.