گاز با افتتاح به سر خط رسانه ها تبديل شد

97 سال آخرین های گـازرسـانـی

سال 97 را شايد بتوان سال آخرين هاي گازرساني برشمرد، سالي که در آن بسياري از آخرين شهرها و روستاهاي بدون گاز کشور در استان هاي مختلف از نعمت گاز برخوردار شدند و ضريب نفوذ گاز، شاهد افزايشي چشمگير بود و از همه مهم تر اينکه با وجود افزايش مشترکان گاز نسبت به سال گذشته، زمستان را بدون کوچک ترين افت فشار به پايان رسانديم. در اين سال، در مجموع بيش از يک هزار کيلومتر خط لوله انتقال گاز اجرا و به بهره برداري رسيد، ظرفيت فرآورش گاز به روزانه بيش از 800 ميليون مترمکعب افزايش يافت که اين ميزان معادل توليد روزانه 5 ميليون بشکه نفت خام است، حجم گازرساني به نيروگاه ها و صنايع نيز جهش داشت، پروژه هاي خطوط انتقال گاز ماه ها پيش از موعد و برنامه پيش بيني شده همچون تربت حيدريه - کاشمر و کهنوج - جيرفت به بهره برداري رسيدند و اين زيرساخت ها زمينه ساز گازرساني به بيش از سه هزار روستاي جديد و افزايش رفاه عمومي و آسايش مردم ايران زمين شد. آرامشي که هم اکنون شامل 98 درصد جمعيت شهري و 77 درصد از جمعيت روستايي شده و در سال آينده نيز گاز ميزبان سه هزار روستاي ديگر مي شود. رويدادهايي که به آن اشاره شد، تنها بخشي از فعاليت هاي مردان و زنان جزيره گاز است که با توجه به تاثير بر اقتصاد، اشتغال، رفاه عمومي، محروميت زدايي و... به سر خط رسانه ها تبديل شد و اين مسير در سال 98 نيز تداوم خواهد داشت.

خط انتقال گاز کهنوج - جیرفت افتتاح شد

خط انتقال گاز کهنوج - جيرفت با هدف گازرساني به شهرستان هاي جيرفت، فهرج و نرماشير در استان کرمان، بهمن امسال با حضور اسحاق جهانگيري افتتاح شد. اين خط لوله وظيفه گازرساني به سه شهرستان و 78 روستا، 2 شهرک صنعتي و يک جايگاه عرضه گاز طبيعي فشرده (سي ان جي) در جنوب استان کرمان را به عهده خواهد داشت. اين خط لوله 20 اينچي از نيروگاه کهنوج آغاز مي شود و تا جيرفت به طول تقريبي 71 کيلومتر ادامه دارد.

نخستین المپیاد بهره برداران گاز

آزمون نهايي نخستين المپياد بهره برداران شرکت انتقال گاز در مجتمع تأسيسات تقويت فشار گاز نيزار (قم) با حضور 84 بهره بردار منتخب برگزار شد. آزمون نهايي نخستين المپياد بهره برداران شرکت انتقال گاز در روزهاي نهم و دهم مهرماه به ميزباني منطقه 3 عمليات انتقال گاز در مجتمع تأسيسات تقويت فشار گاز نيزار (قم) با حضور 84 بهره بردار منتخب از 10 منطقه عمليات انتقال گاز کشور و در قالب 14 تيم برگزار شد.

توسعه پروژه های مخابراتی

شهريورماه با توسعه پروژه هاي مخابراتي صنعت گاز همراه بود و پروژه مخابرات خط لوله سوم گاز آذربايجان به بهره برداري رسيد. اين طرح، دومين پروژه مخابرات اکتيو فيبر نوري شرکت ملي گاز ايران است که افق روشني را در راه رسيدن به اهداف کلان مخابراتي در اين مجموعه ترسيم مي کند.

روشن شدن شعله گاز در زابل

آخرين ماه سال 97 با روشن شدن شعله هاي گاز در زابل خبر ساز بود. در ادامه توسعه زيرساخت هاي گازرساني در استان سيستان و بلوچستان، با هدف تسهيل در گازرساني به شهر زابل، گازرساني به اين شهر با روش سي ان جي از سوي شرکت گاز استان و از محل بند «ق» قانون بودجه سال 93 انجام و به عنوان سومين طرح در سطح کشور با ظرفيت 2 هزار و 500 مترمکعب در ساعت در اين منطقه به بهره برداري رسيد. اين طرح، قابليت گازرساني به چهار هزار خانوار را داراست که براساس برنامه تعريف شده، در سه فاز اين خانوارها تحت پوشش قرار خواهند گرفت. پروژه گازرساني زابل به روش سي ان جي با اعتبار 20 ميليارد توماني مورد بهره برداري قرار گرفت. همزمان، عمليات اجراي ساخت خطوط لوله نيز در دستور کار قرار دارد که قسمت اول گازرساني از زاهدان تا دو راهي دشتک حدود 107 کيلومتر شروع شده که حدود 80 کيلومتر زيرسازي و 65 کيلومتر کانال آماده لوله گذاري است.

پایان انحصار با تولید ماده بودارکننده گاز

صنعت گاز، اسفند 97 را با پايان انحصار فرانسه و روسيه در توليد ماده بودار کننده گاز به پايان برد و به استقبال سال جديد رفت. اين پروژه که در روزهاي پاياني سال با حضور رييس جمهوري افتتاح شد، افزون بر بي نيازي از واردات سالانه 600 تن ماده بودارکننده، زمينه صادرات را نيز فراهم مي کند. واحد توليد ماده بودارکننده که در پارس جنوبي راه اندازي شده است، ظرفيت توليد سالانه 800 تن ماده بودارکننده گاز را دارد که با بهره برداري از آن ايران نيز به جمع توليدکنندگان اين ماده وارد مي شود و انحصار فرانسه و روسيه در توليد آن پايان مي يابد.

ثبت رکورد در اجرای پروژه تربت حیدریه – کاشمر

بهمن ماه را شايد بتوان پرخبرترين ماه سال برشمرد که در کنار هفته دولت، پروژه قابل توجهي در اين ماه افتتاح مي شود. در کنار پروژه هاي گازرساني در بخش هاي مختلف در سطح کشور، بهمن ماه شاهد افتتاح خط لوله انتقال گاز تربت حيدريه – کاشمر نيز بوديم. طول اين خط 77 کيلومتر و قطر آن 16 اينچ است که بر اساس برنامه زمانبندي قرارداد، بايد در مدت 15 ماه به مرحله افتتاح مي رسيد، اما تامين به موقع کالا هاي مورد نياز سبب شد تا 6 ماه زودتر از موعد مقرر آن را افتتاح کنيم. شهر کاشمر در زمستان هاي سرد سال هاي اخير از آنجا که تنها با يک خط لوله 12 اينچ قديمي تغذيه مي شد، با افت يا قطع فشار گاز روبه رو بود، اما با افتتاح خط انتقال گاز تربت حيدريه - کاشمر از امسال ديگر مشکل قطع گاز در کاشمر و روستا هاي آن را نخواهيم داشت. همزمان با افتتاح اين خط لوله، پروژه گازرساني به شهر سميع آباد، 113 روستا، 171 واحد توليدي و صنعتي و 2 ايستگاه تقليل فشار گاز، عمليات اجرايي ساخت خط لوله انتقال گاز ديزباد- تربت حيدريه و عمليات اجرايي گازرساني به 92 روستا، گازرساني به 934 واحد صنعتي و توليدي و 12 ايستگاه تقليل فشار نيز آغاز شد.

راه اندازی بزرگ ترین ایستگاه سی ان جی کشور در اصفهان

همزمان با هفته دولت، ايستگاه سي ان جي مادر براي تامين گاز مناطق خور، جندق، فرخي، انارک، چوپانان و چاه ملک در شهرستان نايين به بهره برداري رسيد. ايستگاه گاز طبيعي فشرده (سي ان جي) مادر به عنوان بزرگ ترين ايستگاه سي ان جي کشور، شهريورماه با ظرفيت 10 هزار مترمکعب در ساعت و هزينه 13 ميليارد تومان اعتبار آغاز به کار کرد.

احداث خط لوله گاز ایرانشهر-چابهار

فصل بهار براي استان سيستان و بلوچستان خوش خبر بود. در ارديبهشت، قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز ايرانشهر - چابهار ميان دو وزارتخانه نفت و دفاع با هدف گازرساني به جنوب استان سيستان و بلوچستان امضا شد. هدف از امضاي اين قرارداد، احداث خط انتقال گاز با هدف گازرساني به صنايع و جمعيت خانگي چابهار در جنوب استان سيستان و بلوچستان است. افزون بر اين، اجرايي شدن صادرات گاز ايران به عمان نيز در گرو بهره برداري از اين خط انتقال است.

 

خراسان جنوبی میزبان کاروان گاز

ماه مهر، شاهد ثبت رکوردي ديگر در تاريخ صنعت گاز بوديم. رکوردي که با تلاش شبانه روزي کارکنان صنعت گاز محقق شد. در اين ماه، پروژه هاي توسعه اي صنعت گاز در استان خراسان جنوبي شامل خط لوله انتقال گاز سربيشه - نهبندان و خط لوله انتقال گاز سربيشه - درح افتتاح شد. در قالب اين پروژه ها، خط لوله انتقال گاز سربيشه- نهبندان، خط لوله انتقال گاز سربيشه - درح، گازرساني به سه شهر نهبندان، شوسف، درح، گازرساني به 101 روستا و عمليات اجرايي گازرساني به 388 روستاي جديد استان خراسان جنوبي آغاز شد. اين پروژه نيز زودتر از موعد تعريف شده به بهره برداري رسيد.

توسعه اسکله پایانه صادراتی سیراف

با اجراي پروژه نوسازي و توسعه اسکله پايانه صادراتي سيراف در مهرماه، تنگناي صادراتي ميعانات گازي از اين اسکله و بالا رفتن اطمينان صادرات ميعانات گازي پالايشگاه فجر جم برطرف مي شود. براين اساس، به صورت همزمان، افتتاح و کلنگ زني اجراي سه پروژه اسکله خدماتي بندر سيراف، افتتاح ابنيه جديد پايانه صادراتي شرکت پالايش گاز فجرجم در اين بندر و راه اندازي پست پشتيبان 132 کيلوولت فازهاي يک تا سه پارس جنوبي کليد خورد.

صرفه جویی یک میلیون دلاری در پالایشگاه گاز ایلام

خبرهاي خودکفايي، بومي سازي و بي نيازي از خارج در صنعت گاز کم نيست؛ در اين ميان، آذرماه شاهد ثبت صرفه جويي يک ميليون دلاري در شرکت پالايش گاز ايلام بوديم. براين اساس، با اجراي 10 پروژه مهم و اساسي در پالايشگاه گاز ايلام با هدف حمايت از کالاي ايراني، سالانه به طور ميانگين بيش از يک ميليون دلار صرفه جويي ارزي حاصل مي شود. اين پروژه ها شامل احداث واحد خنک سازي براي رفع مشکلات دمايي در واحدهاي استحصال گاز توليدي، اجراي سيستم فيلتر و هيتر در مسير گاز و ميعانات گازي ورودي، بازنگري و به روزرساني مطالعات ريسک هاي عملياتي و تعيين لايه هاي حفاظتي و يکسان سازي سطح ايمني، احياي مواد شيميايي مستعمل پالايشگاه، تامين تمام مواد شيميايي مورد نياز پالايشگاه با کمک توليدکنندگان داخلي، احداث مخازن ذخيره آمين مستعمل و تاسيسات جانبي مربوطه، احداث واحد بازچرخاني آب خروجي واحد تصفيه فاضلاب، مطالعه و عارضه يابي خرابي هاي مبدل هاي آلومينيومي، افزايش راندمان کولرهاي هوايي و پروژه بازنگري و اصلاح سيستم کشف گاز و آتش و اطفاي حريق است.

آغاز عملیات گازرسانی به فاز 2 شهر بندر خمیر

آذرماه، کاروان گاز به ايستگاه بندر خمير استان هرمزگان رسيد. عمليات گازرساني به فاز 2 شهر بندر خمير با هدف گازرساني به بيش از 3 هزار خانوار با حضور رييس مجلس شوراي اسلامي آغاز شد. اين پروژه در مدت يک سال اجرا مي شود و به بهره برداري مي رسد و گازرساني شبکه داخلي فاز نخست شهر بندر خمير به طول 13 کيلومتر با بهره مندي 700 خانوار از نعمت گاز طبيعي، سال 95 به بهره برداري رسيد.

تربتی، دهمین مدیرعامل تاریخ گاز شد

آبان ماه با احکام انتصاب در صنعت گاز همراه بود. در اين ميان، با صدور حکمي از سوي بيژن زنگنه، وزير نفت، حسن منتظر تربتي به عنوان مديرعامل جديد شرکت ملي گاز ايران منصوب شد و به عنوان دهمين مديرعامل تاريخ شرکت ملي گاز ايران کار خود را آغاز شد.