سرمربي تنيس روي ميز پتروشيمي بندر امام در گفت و گو با« مشعل»:

رکورد دار ایران هستیم

تيم تنيس روي ميز پتروشيمي بندر امام موفق شد چهارمين قهرماني خود در رقابت هاي ليگ برتر باشگاه هاي ايران را جشن بگيرد. مربي پتروشيمي معتقد است، اين قهرماني در سايه تلاش شاگردانش و حمايت خوب باشگاه به دست آمده است.وحيد کاظمي نژاد مي گويد: تا به حال هيچ تيمي موفق نشده چنين رکوردي از خودش به جا بگذارد و پتروشيمي بندر امام، اولين تيمي است که توانسته چهار بار متوالي قهرمان مسابقات شود.در خصوص قهرماني پتروشيمي در اين رقابت ها و نيز وضعيت تيم خبرنگار مشعل گفت وگويي اختصاصي  با وحيد کاظمي نژاد، مربي پتروشيمي بندر امام داشت که با هم مي خوانيم.

  بازهم پتروشيمي قهرمان شد؟

اين يک رکورد است و تا کنون هيچ تيمي موفق نشده 4 دوره متوالي در يک رشته و آن هم در ليگ برتر به قهرماني برسد.

   فکر مي کرديد بازهم قهرمان شويد؟

ما با انديشه قهرماني قدم به مسابقات گذاشته بوديم و هدفي جز اين نداشتيم. هيچ تيمي از ابتدا نمي تواند بگويد که قهرمان است، ولي تنيسور هايمان در طول مسابقات خيلي تلاش کردند و در نهايت هم مزد تلاششان را با قهرماني گرفتند.

   سطح کيفي رقابت هاي امسال چگونه بود؟

خيلي خوب بود و با توجه به تغييراتي که فدراسيون براي بازي هاي امسال در نظر گرفت، بايد بگويم که رقابت ها جذاب تر هم شده بود. 9 تيم در بازي ها شرکت داشتند که همه از بهترين هاي ايران به شمار مي روند و در مرحله مقدماتي، رقابتي پاياپاي داشتند. به عنوان مثال دانشگاه آزاد که در فينال به ما باخت، در دور مقدماتي قهرمان شده بود.

چه شد که در مرحله مقدماتي مقام دوم را به دست آورديد؛ اما در پلي آف و مرحله نهايي قهرمان شديد؟

ما بيشتر انرژي خود را براي مرحله نهايي حفظ کرديم. در پايان دور مقدماتي چهار تيم صعود مي کردند، بنابراين فشار زيادي روي تيم نياورديم. در مرحله نيمه نهايي ابتدا تيم خوب پالايش نفت آبادان را شکست داديم و سپس در فينال هم با دو نتيجه خوب 6 بر صفر دانشگاه آزاد را شکست داديم.

در مرحله مقدماتي به دانشگاه آزاد باخته بوديد؟

دانشگاه آزاد، تيم بسيار قوي و خوبي داشت. من به جرات مي گويم که اگر فينال چند بار ديگر هم تکرار شود، نمي توانيم نتيجه فوق العاده 6 برصفررا به دست بياوريم؛ البته به اين معني نيست که نتوانيم آنها را شکست بدهيم؛ اما 6 بر صفر و آن هم دوبار خيلي سخت است. من فکر مي کنم فينال، روز بازيکنان ما بود.

حضور نيما عالميان چقدر درتيم شما باعث اين قهرماني شد؟

نيما، بازيکن بزرگي است. او از ابتداي فصل در کنار ما بود؛ البته در چند بازي دور مقدماتي به خاطر مشکلاتي که داشت، نتوانست به ما کمک کند، اما در مرحله نهايي در تمام بازي ها کنارمان بود و کمک به سزايي در قهرماني تيم داشت؛ البته بايد بگويم که برادر نيما (نوشاد) و افشين نوروزي، کاپيتان تيم پتروشيمي که کاپيتان تيم ملي است، از عوامل قهرماني تيم بودند. ما تيم يک دست و هماهنگي هستيم که همه در قهرماني تلاش کردند و تاثير گذار بودند.

بازهم اين قهرماني را تکرار مي کنيد؟

به اميد خدا تمام سعي مان را مي کنيم. بايد به شما بگويم که اين يک رکورد استثنايي است. در 4 سال اخير سعي کرديم که بهترين باشيم، در ادامه هم سعي مي کنيم تيم برتر ايران باشيم. من به جرات مي گويم که هيچ تيمي در ايران چنين رکوردي ندارد. 4 قهرماني در سطح ليگ برتر و به صورت پياپي کار هر تيمي نيست.

قهرمان ايران، به آسيا هم مي رود؟

تاکنون رقابتي به نام رقابت باشگاه هاي آسيا در تنيس روي ميز وجود نداشته است؛ اما قرار شده از امسال با رايزني هايي که فدراسيون تنيس روي ميز داشته، ابتدا مسابقات باشگاه هاي غرب آسيا يا آسياي ميانه برگزار شود که در صورت برگزاري اين مسابقات، پتروشيمي به عنوان قهرمان و دانشگاه آزاد که دوم شده، به عنوان نمايندگان ايران، در اين رقابت ها شرکت خواهند داشت.

چطور تاکنون درآسيا جام باشگاه ها نداشتيم؟

چيني ها در رده ملي، قهرمان بلا منازع آسيا هستند که در مسابقات جهاني هم از قهرمانان اين رشته به حساب مي آيند. بنابراين مسابقات باشگاهي برايشان ارزشي ندارد و تاکنون هم اقدامي براي برگزاري اين مسابقات نکرده اند؛ اما در اروپا بازي هاي باشگاه هاي اروپا برگزار مي شود. فدراسيون ايران هم به دليل رشد و توسعه تنيس روي ميز و نيز بيشتر شدن تجربه بازيکنان و حضور بيشتر در ميادين بين المللي، به دنبال برگزاري مسابقات باشگاهي در غرب آسياست و اگر اين مسابقات موفق بود، مي خواهند آن را به کل قاره تعميم دهند.

 تيم شما چند ملي پوش دارد؟

 از 7 بازيکن اصلي ما 4 نفر ملي پوش هستند. برادران عالميان و نوروزي از سرشناس ترين بازيکنان ما به شمار مي روند.

آيا باشگاه پتروشيمي با هدف توسعه ورزش تنيس روي ميز، در رده هاي پايه هم سرمايه گذاري کرده است؟

مهمترين اولويت باشگاه پتروشيمي، بازيکن سازي و بومي گرايي است. به عنوان مثال کادر فني ما همه بومي و نفتي هستند. من خودم به عنوان مربي، فرزند نفتي هستم. پدرم شاغل در پتروشيمي است و من از ابتدا در باشگاه پتروشيمي پرورش پيدا کردم؛ از بازيکني تا مربيگري. در واقع هم بومي هستم و هم نفتي. هدف باشگاه همانطور که گفتيم، بومي سازي است و روي فرزندان و کارکنان سرمايه گذاري خوبي انجام داده است. 15 سال براي پتروشيمي بازي کردم و بعد به عنوان بازيکن پتروشيمي به تيم ملي رفتم و از ابتدا هم با حمايت مسؤولان باشگاه بخصوص جناب شاپوري که به من اعتماد کردند، تمام مراحل مربيگري را طي کردم. اين امکان براي تمام فرزندان و کارکنان وجود دارد تا خود را در عرصه ورزش پتروشيمي نشان دهند.

ما دو سالن مجزا براي تنيس روي ميز داريم که در طول هفته، علاقه مندان به اين رشته را تحت پوشش آکادميک قرار مي دهيم و از بين آنها بهترين ها را براي تيم هاي قهرماني انتخاب مي کنيم. جالب است بگويم که فرزندان نفتي در رده هاي پايه، در مسابقات استاني و نيز المپياد هاي داخلي وزارت نفت هميشه جزو قهرمانان بودند و پرچم پتروشيمي را بر افراشته نگه داشتند. به طو مثال بايد بگويم که مهدي پورزمان از همين فرزندان نفتي است که از او به عنوان پديده تنيس روي ميز ايران نام مي برند. او متولد سال 82 است و از سرمايه هاي اصلي باشگاه محسوب مي شود و سال هاي آينده از او زياد خواهيد شنيد.

آيا فرزندان نفتي ديگري هم در تيم داريد؟

بله افشين نوروزي، کاپيتان تيم، پدرشان نفتي هستند. او درباشگاه پتروشيمي، پرورش يافته و هميشه باشگاه از او حمايت کرده؛ چون سرمايه باشگاه است. باشگاه پتروشيمي از حاميان اصلي افشين بوده و خواهد بود. حامد باش باوي هم از فرزندان نفتي بوده که پدرش در پتروشيمي مشغول به کار است و از قضا ملي پوش هم است. باشگاه از او هم حمايت مي کند. به جرات مي گويم که او جزو 4 نفر اول ايران به شمار مي رود، هدايت الله فرهادي، ديگر مربي تيم هم از کارکنان نفت است.

واگر حرفي باقي مانده؟

جا دارد از مديران باشگاه، بخصوص جناب شاپوري تشکر ويژه اي داشته باشم. او در اين سال ها بخوبي از تيم حمايت کرده و از عوامل قهرماني تيم به شمار مي رود؛ البته بايد از مديران شرکت هم تشکر کنم که حامي ورزش هستند و شما مي بينيد که به غير از تنيس روي ميز، در بسکتبال و شطرنج و خيلي رشته هاي ديگر، پتروشيمي حرف اول را مي زند.

 

پتروشیمی بندر امام   قهرمان لیگ برتر
تنیس روی میز ایران

بيست و هفتمين دوره رقابت هاي ليگ برتر تنيس روي ميز مردان باشگاه هاي ايران، پس از گذشت 4 ماه، با قهرماني تيم پتروشيمي بندرامام به کار خود خاتمه داد.رقابت هاي ليگ برتر تنيس روي ميز مردان باشگاه هاي ايران از آبان ماه در چند مرحله به صورت متمرکز برگزار شد که در مرحله مقدماتي، با حضور 8 تيم و در مرحله پلي آف 4 تيم برتر دور اول حضور داشتند که در پايان، تيم پتروشيمي بندر امام با سابقه 26 ساله حضور در ليگ، موفق به کسب عنوان قهرماني شد و براي نهمين بار، نام خود را در تاريخ برگزاري اين مسابقات ثبت و از عنوان قهرماني خود دفاع کرد.  تيم هاي حاضر در مرحله نيمه نهايي از روز سه شنبه 7 اسفند ماه در آکادمي تنيس روي ميز امير احتشام زاده، محل برگزاري اين مسابقات به مصاف هم رفتند که دو تيم پتروشيمي بندر امام و دانشگاه آزاد آزاد با شکست رعد پدافند هوايي و پالايش نفت آبادان راهي فينال شدند.  شاگردان وحيد کاظمي که موفق شده بودند در مرحله نيمه نهايي، پالايش نفت آبادان را شکست دهند، در فينال و در دوبازي رفت و برگشت، با اقتدار موفق شدند با نتايج مشابه 6 بر صفر، دانشگاه آزاد آزاد را شکست دهند تا ضمن دفاع از کسب عنوان قهرماني شان، چهارمين قهرماني متوالي خود را جشن بگيرند. در دور مقدماتي، پتروشيمي مقابل دانشگاه آزاد آزاد با نتيجه 4 بر 2 شکست خورده بود؛ ولي در فينال اين رقابت ها، انتقام سختي از حريف تهراني خود گرفت. تيم تنيس روي ميز پتروشيمي بندر امام، چهره هاي سرشناس تنيس روي ميز از جمله نوشاد و نيما عالميان، افشين نوروزي و امين احمديان را در اختيار داشت و از همان ابتداي مسابقات نيز با توجه به حضور اين ستاره ها در ترکيب خود، شانس اول قهرماني بود که در نهايت موفق شد نهمين قهرماني خود را جشن بگيرد. تيم هاي پالايش نفت آبادان و رعد پدافند هوايي نيز به طور مشترک در جايگاه سوم ايستادند.