تمیزکاری با شوینده های طبیعی

فوت و فن های  خانه داری

شبنم اعماري: خانه تکاني نوروز، دغدغه بسياري از خانم هاست، بخصوص براي آنهايي که شاغل هستند. با توجه به مشغله هاي موجود، بهترين راه حل دانستن نکاتي است که مي تواند يک خانه تکاني آسان، کم هزينه و بدون عوارض را به دنبال داشته باشد. اولين نکته اي که در خانه تکاني بايد مدنظر قرار دهيد، فهرست کردن کارهاي خانه است. بعد از تهيه اين فهرست، کارها را تقسيم کنيد و براي هر کار زماني در نظر بگيريد تا کارهايتان همانطور که مدنظرتان است، پيش برود. به خاطر داشته باشيد که خانه تکاني يک کار جمعي است و بايد از تمام اعضاي خانواده کمک گرفت.  دومين کاري که در خانه تکاني بايد به سراغ آن برويد، تهيه وسايل و مواد مورد نياز براي تميزکاري است. بسياري از وسايل و موا د طبيعي تميز کاري  در تمام خانه ها موجود است که در ادامه به برخي از آنها اشاره مي کنيم تا با کمک گرفتن از اين مواد بهترين نتيجه را بگيريد و از خانه تکاني لذت ببريد.

سرکه، ماده اي خارق العاده براي تميزي خانه

سرکه، ماده اي طبيعي است که در تمام خانه ها پيدا مي شود. سرکه به دليل طبيعت اسيدي، مانع رشد باکتري ها مي شود و لکه هاي خانگي را از بين مي برد. استفاده از سرکه نه تنها مانند مواد شوينده شيميايي عوارضي ندارد که به مراتب قابليت پاک کنندگي بيشتري دارد. از سرکه مي توان براي از بين بردن لکه هاي ناشي از کلسيم صابون روي شير آب يا دوش حمام، تميز کردن سينک دستشويي و ظرفشويي، ماشين ظرفشويي، ماکروويو و... استفاده کرد.  همچنين براي تميز کردن شيشه ها هم مي توان از سرکه استفاده کرد. براي اين کار، يک بطري اسپري برداريد و به ميزان مساوي آب و سرکه را با هم مخلوط کنيد. حالا تميزکننده اي داريد که به راحتي مي توانيد از آن به عنوان يک پاک کننده قوي استفاده کنيد. براي از بين بردن بوي سرکه هم چند قطره از روغن هاي معطر مثل اسطوخودوس را به اين ترکيب اضافه کنيد تا علاوه بر تميزي سطوح، عطر خوبي هم در فضاي خانه پراکنده شود. از همين روش براي از بين بردن وسايل جرم گرفته مثل کتري و سماور نيز مي توانيد استفاده کنيد. سرکه و آب را درون کتري بريزيد و اجازه دهيد روي گاز بجوشد، سپس کتري را بشوييد تا جرم ها و آلودگي هاي درون آن کاملا از بين بروند.

ليمو تميزکننده طبيعي بسيار قوي

اسيد موجود در ليمو خاصيت تميزکنندگي بسيار قوي به آن داده است. از ليمو مي توان براي ضدعفوني کردن بسياري از وسايل و حتي سنگ هاي روي اوپن آشپزخانه و از همه مهم تر تخته هاي برش استفاده کرد. علاوه بر اين، ليمو پاک کننده اي قوي براي تميز کردن سطوحي مثل شيرهاي آب و دوش حمام است. براي اين کار، يک ليمو را از وسط نصف کنيد. چند قطره از آب آن را روي سطح بريزيد يا ليمو را روي سطح مورد نظر بکشيد و بگذاريد کمي بماند، سپس با دستمال نمدار آن را پاک کنيد، حالا مي توانيد معجزه کار با ليمو را ببينيد.

تميزکاري با چاي پرکاربرد

شايد کمتر کسي باشد که بداند چاي بيشتر از يک نوشيدني کاربرد دارد. براي تميز کردن پنجره ها، آيينه ها و روي اوپن مي توان از تفاله چاي يا چاي کيسه اي استفاده کرد.  تفاله ها را پيش از آنکه دور بريزيد، خشک و با آب مخلوط کنيد. حالا يک اسپري شيشه پاک کن معمولي داريد که هم مي توانيد با آن شيشه ها را تميز کنيد و هم کف حمام را بشوييد. کاربرد ديگر تفاله چاي از بين بردن بوي ناخوشايند سير، پياز يا ماهي از روي دستانتان است. براي اين کار يک چاي کيسه اي را باز کنيد و برگ هاي موجود در آن را به دستانتان بماليد تا بوي نامطبوع مواد از بين برود.

نمک دشمن لکه ها

با پاشيدن کمي نمک روي يک اسفنج، مخزن قهوه ساز، چايساز، ليوان هاي سراميکي و شيشه اي را طوري تميز کنيد که از اين تميزي احساس رضايت کنيد. علاوه بر اين، اگر لکه هاي موجود در حمام يا سينک دستشويي با کمک ليمو از بين نرفتند، از مقداري نمک استفاده کنيد. پس از اينکه ليمو را به روي سطح ماليديد، مقداري نمک به روي آن بريزيد و با يک اسفنج به روي آن بکشيد تا به خوبي تميز شود. سپس با آب ولرم آن را بشوييد تا سطح يکدست شود و بوي مطبوعي از ليمو در فضا پخش شود.

جوش شيرين، ماده سفيدکننده موثر

جوش شيرين سفيدکننده اي طبيعي است که خاصيت پاک کنندگي شگفت انگيزي دارد. از مخلوط جوش شيرين با آب ولرم مي توان براي پاک کردن گاز، يخچال، ديوارها و کف خانه استفاده کرد. اين ترکيب، علاوه بر براق و تميز کردن سطوح، خاصيت ضدعفوني کنندگي هم دارد.  علاوه بر اين، جوش شيرين براي تميز کردن سينک ها، درها، کاسه توالت، جاي صابون، لکه هاي روي شيرها و دوش و وسايل ديگر حمام و آشپزخانه هم مناسب است.  سه چهارم پيمانه جوش شيرين را با يک چهارم پيمانه مايع دستشويي ترکيب کنيد تا يک محلول کرم مانند داشته باشيد. حالا يک يا دو قاشق غذاخوري به آن آب اضافه کنيد تا نرم تر شود. محلول آماده شده را روي يک اسفنج تميز بريزيد و روي سطوحي که دوست داريد، برق بيفتند، بکشيد تا ببينيد که چطور تمام آلودگي ها و باکتري ها را از بين مي برد.

 

  ریزه کاری های خانه تکانی

از نردبان تا مبلمان

دانستن ريزه کاري هاي خانه داري نکته مهمي است که در خانه تکاني مي توان از آنها استفاده کرد و نتيجه آن را ديد. نتيجه اي که در پايان رضايت شما را به دنبال خواهد داشت.

جلوگيري از ليز خوردن نردبان

يکي از پرمصرف ترين وسيله در خانه تکاني نردبان است. وسيله اي که بايد مواظب ليز خوردن آن باشيم. براي جلوگيري از هرگونه خطري در اثر ليز خوردن نردبان، مي توانيد پايه هاي آن را داخل کفش هاي کتاني بلااستفاده قرار دهيد و بدون ترس بالاي آن برويد و با خيالي آسوده به تميزکاريتان بپردازيد.

پاک کردن دوده

براي تميزکاري و پاک کردن دوده مي توانيد با استفاده از الکل صنعتي به نتيجه دلخواهتان دست يابيد. براي اين کار ابتدا يک تکه پارچه را داخل کمي الکل فرو بريد و بعد کمي هم نمک به پارچه آغشته کنيد. استفاده از اين پارچه تمام سطوح چرک و کثيف را برق مي اندازد و آلودگي ها را به طرز شگفت انگيزي از بين مي برد.

جرم گيري سينک هاي خانه

براي برق انداختن و تميز کردن سينک هاي جرم گرفته، سراغ مواد شوينده شيميايي که به مرور زمان به ريه هايتان آسيب مي رساند، نرويد. براي از بين بردن جرم ها کافي است يک نوشابه که در دماي هوا بوده، داشته باشيد. آن را داخل سينک ها بريزيد، بعد از 30 ثانيه و زماني که گاز نوشابه از بين رفت، با آب داغ و اسکاچ سطح سينک هايتان را بشوييد و شاهد برق افتادن آن باشيد. فسفريک اسيد موجود در نوشابه تمام آلودگي سينک هايتان را از بين مي برد.

پاک کردن درز پنجره ها

براي اين کار مي توانيد از کمي جوش شيرين، سرکه سفيد و مسواکي که بلااستفاده است، کمک بگيريد. با اين کار از شر تمام آلودگي هاي به جا مانده از گذشته خلاص مي شويد.

تميز کردن مبلمان خانه

براي از بين بردن لکه هاي مبلمان، مي توانيد مقداري آب و الکل صنعتي را با هم مخلوط و آن را روي مبلتان اسپري کنيد. بعد از اين کار با يک دستمال تميز محلول را پاک و با سشوار خشک کنيد. با اين کار مي بينيد که هيچ اثري از لکه ها نيست.

پاک کردن دريچه هاي هوا

براي تميز کردن دريچه هاي هوا بهترين و آسان ترين روش اين است که پارچه اي به دور چاقو بپيچيد و آن را بين فضاهاي دريچه بکشيد. با اين کار تمام گرد و خاک هاي انباشته شده درون دريچه ها از بين مي رود.

بهترين ديوارشوي

براي پاک کردن ديوارهاي کثيف خانه بهترين و سريع ترين راه حل، استفاده از خميردندان هاي غيرژلي است. با يک برس کمي خمير دندان را روي قسمت کثيف ديوار بکشيد و آن را تميز کنيد، بعد خمير دندان را با آب يا يک دستمال مرطوب از سطح ديوار پاک کنيد. خميردندان مثل يک خوشبوکننده هم کارايي عمل مي کند. در واقع مي توان گفت خميردندان را هم به عنوان يک تميزکننده و خوشبوکننده مي توانيد مورد استفاده قرار دهيد.