پخت   غذاهایی که به گوشت قرمز نیاز ندارند

لذت پلو خوری

ايراني ها ذاتا اهل پلو هستند، ضرب المثل «لباس هاي پلو خوري اش را پوشيده» هم گواه خوبي است براي اين علاقه. شايد بيراه هم نگفته باشيم که مردان ايراني بيشتر از خانم ها، به خوردن پلو با انواع ترشي، سالاد و ماست علاقه دارند. پس بد نديديم که مروري داشته باشيم بر انواع پلوهاي خوشمزه اي که مي تواند سفره هاي ايرانيان را رنگين تر از هر زمان ديگري کند. اين پلوهايي که برايتان معرفي مي کنيم، همگي در يک ويژگي مشترک هستند، گوشت قرمز ندارند. عموما گياهي اند يا گوشت مرغ دارند. از پلوهاي تکراري پرهيز و سعي کرديم تا هر پلو را با جزييات دقيق شيوه پخت آن برايتان معرفي کنيم. تعطيلات عيد نزديک است و وقت بيشتري براي آشپزي مهياست. پس اگر برخي از اين پلوها را نمي شناختيد يا حوصله و وقت تهيه کردنشان را نداشتيد، دريابيد و سعي کنيد نه براي شام بلکه براي ناهار آنها را بپزيد و در کنار خانواده ميل بفرماييد.

 

عدس پلو با کشمش و خرما

مواد لازم:

 برنج 4 ليوان، عدس 2 ليوان، کشمش 1 ليوان، پياز 2 عدد، خرما 12 عدد

طرز تهيه:

 1. عدس را از چند ساعت قبل خيس دهيد و با مقداري آب بپزيد تا نرم شود.

2. پيازها را ريز خرد کنيد و در مقداري روغن سرخ کنيد. سپس عدس پخته و کشمش پلويي را اضافه کنيد و چند دقيقه تفت دهيد تا رطوبت مواد کشيده شود.

3تا 4 ليوان برنج، 5 ليوان آب، کمي نمک و روغن را داخل قابلمه اي بريزيد و روي حرارت قرار دهيد. پس از اينکه کمي جوشيد و سطح آب به برنج رسيد، مخلوط عدس و کشمش را اضافه و مخلوط کنيد.

4. خرماهاي بدون هسته را روي برنج قرار دهيد. نصف ليوان آب جوش و چند قاشق روغن را مخلوط کنيد و روي برنج بريزيد. در قابلمه را ببنديد و با حرارت ملايم بگذاريد برنج دم بکشد. سپس در ظرف بکشيد و سرو کنيد.

 نکته ها: مي توانيد برنج را آبکش کنيد و مخلوط عدس و کشمش را لابلاي برنج بدهيد. همچنين مي توانيد کمي پودر دارچين به مواد پلو اضافه کنيد.

 

رشته پلو

  مواد لازم:

  برنج 2 فنجان، رشته پلويي 100 گرم، نمک به ميزان دلخواه، روغن به ميزان لازم، پياز 1 عدد بزرگ، کشمش 1/2 فنجان، خرما 10 عدد، زعفران دم کرده 1/2 قاشق چايخوري، نان لواش- سنگک يا تافتون 1 عدد، دارچين 1/2 قاشق چايخوري، زردچوبه به ميزان لازم

طرز تهيه:

  1. برنج را حداقل از نيم ساعت قبل در مقداري آب و نمک بخيسانيد. خرماها را نصف کنيد و هسته آنها را در بياوريد. پيازها را به شکل دلخواه خرد کنيد.

2. مقداري روغن داخل ماهيتابه بريزيد و روي حرارت متوسط قرار دهيد. زماني که روغن داغ شد پيازهاي خرد شده را داخل روغن بريزيد و تفت دهيد تا طلايي شوند. زردچوبه و دارچين را به پياز اضافه کنيد و تفت دهيد. کشمش و خرما را نيز اضافه کنيد و هم بزنيد تا نرم شوند. سپس ماهيتابه را از روي حرارت برداريد و کنار بگذاريد.

3. قابلمه اي را پر از آب کنيد و روي حرارت قرار دهيد تا به جوش بيايد. زماني که آب به جوش آمد برنج را داخل آن بريزيد. حرارت را کم کنيد و هرازگاهي هم بزنيد. چند دقيقه آخر قبل از آبکشي، رشته ها را به آب جوش اضافه کنيد. برنج و رشته را آبکشي کنيد، کمي آن را بچشيد و اگر نمک آن زياد است، کمي آب روي آن بريزيد.

4. قابلمه را روي حرارت متوسط قرار دهيد و 3-4 قاشق غذاخوري روغن داخل آن بريزيد. نان را به اندازه کف قابلمه برش بزنيد و کف قابلمه قرار دهيد. لايه لايه از مخلوط برنج و رشته و پياز و کشمش و خرما داخل قابلمه بريزيد. با ته کفگير چند سوراخ در برنج ايجاد کنيد تا بهتر بخار کند. حرارت را کم کنيد، در قابلمه را بگذاريد و اجازه دهيد رشته پلو به مدت 30 تا 45 دقيقه آرام دم بکشد. براي بهتر دم کشيدن برنج، از دم کني استفاده کنيد. در 15 دقيقه آخر زعفران دم کرده را با مقداري روغن يا کره ترکيب کنيد و روي پلو بريزيد.

نکته: رشته خيلي زود نرم و له مي شود، پس دقت کنيد که بيش از حد در آب جوش نماند. رشته پلويي معمولا کمي شور است، پس مراقب ميزان نمکي که اضافه مي کنيد، باشيد تا غذا شور نشود.

انبه پلو

  مواد لازم:

  برنج خام 1 پيمانه، انبه خرد شده يا کمپوت انبه 1/2 پيمانه ، آبليمو 1 قاشق غذاخوري، گشنيز خرد شده 1/4 پيمانه، آب مرغ يا سبزيجات 2 پيمانه، پودر زنجبيل 1/4 قاشق چايخوري، نمک و فلفل به مقدار کافي، روغن زيتون 1 قاشق غذاخوري

 طرز تهيه:

 1. ابتدا همه تکه هاي انبه را با يک قاشق آبليمو و مقداري فلفل مخلوط کنيد. سپس نصف پيمانه از آن را همراه با 1/4 پيمانه گشنيز داخل مخلوط کن بريزيد و هم بزنيد تا انبه کاملاً پوره شود. در صورت لزوم دو قاشق آب به آن اضافه کنيد.

2. قابلمه اي را روي شعله متوسط قرار دهيد و روغن زيتون را کف آن بريزيد. برنج و زنجبيل را داخل روغن داغ شده بريزيد و هم بزنيد تا از روغن پوشيده شود. بعد از حدود 1 دقيقه، پوره انبه، نمک، فلفل و آب مرغ يا سبزيجات را اضافه کنيد. هم بزنيد تا همه مواد به خوبي با هم مخلوط شوند.

3. بگذاريد مخلوط به جوش بيايد. سپس شعله را کم کنيد و در قابلمه را بگذاريد. حدود 20 دقيقه بگذاريد روي شعله ملايم بماند تا برنج کاملاً پخته شود. سپس در قابلمه را برداريد و با يک چنگال دانه هاي برنج را از هم باز کنيد.

4. 1/4 پيمانه انبه باقيمانده را به شکل ريز خرد کنيد و همراه با کمي گشنيز يا جعفري روي پلو بريزيد. هم بزنيد و 2-3 دقيقه روي آن را بپوشانيد.

 

 پلوي سبزيجات

  مواد لازم براي 4 نفر:

  2 /1 پيمانه پسته يا بادام هندي، 2 /1 قاشق چايخوري زيره سبز، 2 عدد پياز کوچک، 1 تا 2 قاشق سوپخوري زعفران محلول در آب، 2 پيمانه برنج، به ميزان لازم نمک و فلفل، 3 حبه سير رنده شده، 1 قاشق سوپخوري رب گوجه فرنگي، 2 /1 قاشق چايخوري پودر فلفل قرمز، 4 /1 قاشق چايخوري پودر هل، 2 /1 پيمانه ماست چکيده، 2 /1 قاشق چايخوري ادويه گل ميخک، 2 عدد فلفل سبز خرد شده، 2 /1 پيمانه نعناي خرد شده، 2 /1 پيمانه گشنيز خرد شده

 2 /1 پيمانه لوبيا سبزپخته، 2 /1 پيمانه هويج نگيني خرد شده، 2 عدد سيب زميني نگيني خرد شده، به ميزان لازم روغن

  طرز تهيه:

1. برنج را بعد از آنکه شستيد، به مدت 2-1 ساعت با مقداري آب و کمي نمک خيس کنيد. در يک تابه مقداري روغن بريزيد و آن را روي حرارت قرار دهيد. پيازها را که خلالي خرد کرده ايد، داخل آن تفت دهيد تا کاملا طلايي شوند، در يک تابه ديگر پسته يا بادام هندي را هم کمي تفت دهيد.

2. در يک تابه بزرگ مقداري روغن ريخته و آن را روي حرارت متوسط قرار دهيد. رب گوجه فرنگي را همراه سير رنده شده و ادويه جات داخل تابه ريخته و مواد را کمي تفت دهيد. حالا پسته و فلفل سبز خرد شده را اضافه کرده و به مدت 3-2 دقيقه تفت دهيد. در اين مرحله نوبت اضافه کردن ماست است. وقتي ماست را داخل تابه ريختيد، آن را از روي حرارت برداريد، خوب هم بزنيد تا مواد خوب مخلوط شوند، سپس تابه را دوباره روي حرارت قرار دهيد.

3. اکنون تمامي سبزيجات را داخل تابه بريزيد و به آرامي هم بزنيد تا خوب مخلوط شوند. در تابه را بگذاريد و حدود 30 دقيقه صبر کنيد تا سبزيجات نرم و پخته شوند. در انتها زعفران را هم به مواد اضافه کنيد و هم بزنيد تا عطر و رنگ آن به خورد مواد برود.

4. در يک قابلمه مقداري آب بريزيد و آن را روي حرارت قرار دهيد تا جوش بيايد. آب برنج را دور بريزيد، سپس برنج را داخل آب جوش بريزيد. وقتي آماده آبکشي شد، آن را آبکشي کنيد.

5. مقداري روغن داخل قابلمه بريزيد. ته ديگ مورد نظرتان را کف قابلمه قرار دهيد. حالا مواد و برنج را به صورت لايه لايه داخل قابلمه بريزيد و آن را به مدت 30 دقيقه دم کنيد.

 

پلو مرغ و قارچ

 مواد لازم:

 ران مرغ تکه تکه شده 900 گرم، روغن زيتون 2 قاشق غذاخوري، پياز بزرگ 1 عدد، آويشن به مقدار کافي، نمک به مقدار کافي، فلفل به مقدار کافي، برنج دانه بلند 2 پيمانه، قارچ خرد شده 200 گرم، عصاره مرغ 4 پيمانه، کره 3 قاشق غذاخوري، نخود فرنگي 1 پيمانه، سير 2 حبه کوچک،

 جعفري خرد شده 3 قاشق غذاخوري

 طرز تهيه:

 1. تکه هاي مرغ را در يک سيني فر قرار دهيد و طبق سليقه خود مقداري نمک و فلفل روي آنها بپاشيد. سيني مرغ را کنار بگذاريد. فر را روشن کنيد و روي دماي 180 درجه سانتيگراد تنظيم کنيد.

 2. روغن زيتون را در قابلمه اي ريخته و روي شعله نسبتاً زياد گاز قرار دهيد. پياز را خرد کنيد و داخل قابلمه بريزيد. به تفت دادن ادامه دهيد تا پيازها به رنگ قهوه اي روشن درآيند (8 تا 10 دقيقه)، سپس کمي نمک و روغن اضافه کنيد. مرغ ها را به پياز اضافه کنيد. کمي آويشن اضافه کنيد و 2 دقيقه ديگر به پخت ادامه دهيد.

3. 1 پيمانه آب به قابلمه اضافه کنيد و حدود 5 دقيقه صبر کنيد تا نيمي از آب بخار شود.

4. برنج و مشتي از قارچ را اضافه کنيد و هم بزنيد (بيشتر قارچ را براي تزيين نگه داريد). سپس عصاره مرغ را اضافه کنيد و به پخت ادامه دهيد تا مايع بجوشد. طعم مايع را بچشيد و اگر نياز دارد، کمي نمک و فلفل اضافه کنيد.

 5. در قابلمه را بگذاريد و 10 دقيقه روي حرارت متوسط به طبخ ادامه دهيد. در آخر قابلمه را از روي گاز برداريد و آن را به مدت 20 دقيقه در فر قرار دهيد. پس از خارج کردن قابلمه از فر، 10 دقيقه صبر کنيد تا پلو مرغ و قارچ کمي خنک شود.

6. در طول مدتي که پلو در فر قرار دارد، قارچ هاي باقي مانده را تفت بدهيد: تابه را روي شعله متوسط قرار دهيد و کره را در آن آب کنيد. سپس قارچ ها را همراه با نمک و فلفل اضافه کنيد و هم بزنيد تا زماني که قارچ نرم و قهوه اي رنگ شود. اين کار حدودا 5 تا 7 دقيقه طول مي کشد. اگر مايل هستيد در پلو از نخودفرنگي استفاده کنيد، در اين مرحله نخودها را اضافه کنيد. شعله را خاموش کنيد. آويشن، سير له شده و جعفري را روي پلو مرغ و قارچ تهيه شده بپاشيد.

 7. پلو مرغ و قارچ را با چنگال از هم باز کنيد، در ظرف سرو بريزيد و سطح آن را با قارچ هاي تفت داده شده تزيين کنيد.

 نکته: از نخودفرنگي فريز شده استفاده کنيد و قبل از مصرف آن را به مدت 2 دقيقه در آب و نمک بپزيد.