گردشگری  جنوب شرقی ایران

ســـفـر  به اقلیم های هزاررنگ پرجاذبه

بهار بهترين فصل براي سفر است. تعطيلات نوروز هم بهانه خوبي براي مسافرت رفتن است. مسافرتي که بعد از ماه ها کار و تلاش مي تواند خستگي را از تن بيرون کند. پس فرصت را از دست ندهيد و از همين حالا برنامه اي براي گشت و گذار و سپري کردن تعطيلاتتان بريزيد. اگر هم به سفرهاي متفاوت علاقه مند هستيد و مي خواهيد مقصد جديدي را تجربه کنيد، با ما همراه شويد تا شما را با اقليم هزاررنگ ايران آشنا کنيم.  استان پهناور سيستان و بلوچستان که در گذشته به «زرنگا» معروف بود، در جنوب شرقي ايران قرار گرفته و براساس آثار  به دست آمده، تاريخ اين سرزمين به 3 هزار سال پيش از ميلاد مي رسد. اين استان مرزي از نظر توسعه جزو محروم ترين مناطق ايران است، اما با داشتن موقعيت راهبردي خاص، تاريخي ماندگار، اقليمي هزاررنگ و جاذبه هاي شگفت انگيز هر ساله گردشگران زيادي را به سمت خود مي کشاند.البته براي سفر به جنوب شرق ايران، نيم نگاهي به استان زيباي کرمان داشته باشيد؛ استاني که  براي رسيدن به سيستان و بلوچستان مي توانيد  از آن عبور مي کنيد. استان سيستان و بلوچستان، شهرهاي زيادي در دل خود جاي داده  است که برخي از آنها به دليل داشتن جاذبه هاي فراوان، بي نظير و بکر بسيار مورد توجه هستند.

چابهار

چابهار که در گذشته به دليل آب و هواي هميشه بهاري و معتدلش به چهاربهار معروف بوده، يکي از مناطق آزاد هفت گانه ايران است. اين بندر اقيانوسي پهناور با ساحلي بکر و جاذبه هاي زمين شناسي منحصر به فرد در مجاورت درياي عمان و اقيانوس هند قرار گرفته است. چابهار بهشتي از ناشناخته هاست که مسافران را شيفته زيبايي هايش مي کند.

 جاذبه هاي ديدني: کوه هاي مينياتوري(مريخي)، تالاب ليپار، موزه محلي چابهار، غارهاي بان مسيتي، قلعه پيروزگت، درخت مکرزن، کوه هاي شگفت انگيز گل افشان، منطقه حفاظت شده گاندو، مسجدجامع تيس، گوهر بهشتي به نام بندر گواتر، بازارهاي چابهار، ساحل و بندر پزم و اسکله کنارک. استان سيستان و بلوچستان، علاوه بر مناطقي که نام برديم، شهرهاي ديگري هم دارد که جاذبه هاي نهفته زيادي دارند که از جمله آنها مي توان به خاش با قلعه معروف تفتان، سراوان سرزمين نخل ها و نگاره ها، نيکشهر با محوطه هاي باستاني و آبشارهاي فراوان و... اشاره کرد.

زاهدان

زاهدان که نام پيشين آن دزداب بود، يکي از کلانشهرهاي ايران و مرکز استان سيستان و بلوچستان است. اين شهر با وجود دارا بودن جاذبه هاي گردشگري و تاريخي، اما مانند ديگر شهرهاي استان سيستان و بلوچستان همچنان مهجور مانده است.

جاذبه هاي ديدني: مسجد زرنج، موزه منطقه اي جنوب شرقي، موزه پست و ارتباطات، روستا، غار و قلعه لاديز، تالاب هامون، مسجد شاه علي، خانه ابويي، کاروانسراي نصرت آباد، روستاي تمين، چشمه آب معدني، دبستان آيت الله طالقاني، ساختمان دادگستري، بازار رسولي و آرامگاه هفتاد ملا.

ایرانشهر

ايرانشهر که قلب استان سيستان و بلوچستان است، مقصد گردشگري نسبتا ارزاني به شمار مي آيد. اين شهر داراي جاذبه هاي تاريخي و طبيعي منحصر به فرد است.

جاذبه هاي ديدني : بازار سنتي ايرانشهر، چشمه آب معدني کتوکان، قلعه ايرانشهر، چشمه آبگرم بزمان، روستاي آبادان، قلعه بمپور، چشمه کنتي، گورستان اسپيدژ، قلعه ناصري، ساختمان بيت رهبري، غار کرمانچي، چشمه آبگرم تشت و...

زابل

اين شهر با وجود اينکه وسعت کمي دارد، اما به دليل سابقه تاريخي زندگي اقوام مختلف، يکي از معروف ترين شهرهاي استان است. زابل با داشتن پيشينه اي کهن، آثار باستاني شگفت انگيز و جاذبه هاي گردشگري هر ساله ميزبان مسافران زيادي است. يکي از ارزشمندترين ميراث ايران که قدمتي 5 هزار ساله دارد و در شهر زابل قرار گرفته، شهر سوخته است. منطقه اي تاريخي که ويژگي هاي حيرت انگيزي دارد که از جمله آنها مي توان به سازماندهي اجتماعي قابل توجه و پيشرفته بودن آن در زمان آباداني و حيات شهر، برخورداري از نظام مرتب و منظم آبرساني، تخليه فاضلاب، دانش پزشکي، حضور بانوان در امور مالي خانواده، فعاليت هاي صنعتي، هنري و ... اشاره کرد.

جاذبه هاي ديدني: قلعه رستم، آسبادهاي حوض دار، کوه خواجه و آرامگاه خواجه غلطان، موزه مردم شناسي، گمرک بلژيکي ها، آرامگاه سيدغلام رسول، ارگ خان ملک کياني، شهر باستاني دهانه غلامان، قلعه سه کوهه، قلعه کهک کهزاد، کاروانسراي فرنگي و بانک ايران و انگليس.

کرمان

کرمان هم يکي ديگر از استان هاي ايران است که در جنوب شرق کشور واقع شده است.  کرمان که در گذشته به کارمانيا معروف بوده، جاذبه هاي تاريخي زيادي دارد. اين منطقه حدود 7 هزار جاذبه تاريخي دارد که در فهرست آثار ملي ايران، 700 مورد آن به ثبت رسيده است.  علاوه بر جاذبه هاي ديدني، استان کرمان توليدکننده اصلي پسته ايران است و معادن فراواني دارد.

ديدني هاي کرمان

اگر علاقه مند به ديدن کرمان هستيد و دوست داريد کويرگردي کنيد، دشت لوت را به عنوان يکي از جاذبه هاي «استرونوميک توريسم» يا گردشگري ستاره شناسي فراموش نکنيد، چراکه ديدن ستاره هاي زير نور ماه نه تنها شگفت زده تان مي کند که شبي خاطره انگيز را هم برايتان رقم خواهد زد.

* آتشکده آناهيتا (قلعه دختر)، قديمي ترين اثر تاريخي کرمان به حساب مي آيد.

* بازار کرمان با شهرت جهاني که دارد، طولاني ترين راسته بازار ايران است.

* کاروانسراي وکيل که يکي از بزرگ ترين کاروانسراهاي جهان است.

* موزه مردم شناسي زرتشتيان، تنها موزه زرتشتيان در ايران است.

* گنبد جبليه که بر اساس افسانه ها از ملات شير شتر ساخته شده است.

* دره سختي، يکي از منحصر به فردترين دره هاي ايران است.

* مجموعه گنجعلي خان که داراي چندين بناست که معماري خاص آن بسيار چشم نواز است.

* ارگ بم، بزرگ ترين بناي خشتي دنياست.

*ارگ راين که يکي از بناهاي خشتي عظيم دنيا به شمار مي آيد.

* جنگل پرديسان قائم، با درخت هاي دست کاشت شما را غرق در رويا مي کند.

همچنين مسجد 200 ساله ملک، يخدان مويدي، باغ فتح آباد، باغ شازده و... بخشي از آثار تاريخي و جاذبه هاي گردشگري استان کرمان هستند که ديدنشان چشم هر ببينده اي را مي نوازد و او را به شگفتي وامي دارد. پس گشت و گذار در کرمان را هم از دست ندهيد و سفري خاطره انگيز را تجربه کنيد.

نیکشهر

نيکشهر که بايد به آن شهرها قلعه ها گفت، قدمتي 5 هزار ساله دارد. اين منطقه در گذشته به «گِه»، يعني، گِهتر و بهتر معروف بود. در سال 1320 هجري شمسي و در زمان رضاشاه به نيکشهر تغيير نام داد. اين شهرستان که سابقه تاريخي درخشاني دارد، آثار باستاني ارزشمندي را در خود جاي داده که از نظر باستان شناسي اهميت زيادي دارند.  جاذبه هاي ديدني: قلعه نيکشهر، محوطه چهل دختران، محوطه هاتين (خاتون) گت، قلعه بنت، قلعه اسپکه، قلعه چانف، تنگه سرحه، منطقه گردشگري شالمال، منطقه گردشگري گرگان، منطقه بلپير و...