اپلیکیشن های کاربردی مسیریاب شهری

                Google Maps

همانطور که مي دانيد براي استفاده از گوگل مپس بايد به اينترنت متصل باشيد، اما اگر مي خواهيد از آن به عنوان يکي از اپليکيشن هاي جي پي اس آفلاين استفاده کنيد، بايد آن را از قبل آماده کرده باشيد. آيکون سه خط بالاي برنامه را لمس کرده و تا رسيدن به قسمت Settings اسکرول کنيد. سپس به بخش Your Offline Areas وارد شويد تا به اين ترتيب نواحي که پيش از اين به صورت آفلاين ذخيره شده اند را مشاهده کنيد.در بيشتر مواقع، گوگل به صورت خودکار منطقه محلي شما را ذخيره مي کند.

Daal

مسيرياب دال، يک نرم افزار رايگان و کاربردي است که با ايجاد يک محيط دوست داشتني، مسيريابي را براي شما آسان مي کند. بعد از انتخاب مقصد روي نقشه مسيرياب، روي بهترين و سريع ترين راه حرکت کنيد، با راهنماي صوتي و ديگر امکانات لذتبخش آن بدون دغدغه به رانندگي بپردازيد و يکديگر را از اتفاقات اطرافتان باخبر سازيد. مسيرياب دال در حال حاضر براي پلتفرم اندرويد منتشر شده و طبق توصيفي که بسياري از رسانه ها درباره داشته اند، با قابليت هايي مشابه مي تواند جايگزيني براي Waze محسوب شود.

Hero wego

اين برنامه مي تواند جايگزين خوبي براي اپليکيشن Waze باشد و قابليت هاي مشابه Waze را ارائه کند، ضمن اينکه يک مسيرياب حرفه اي محسوب مي شود و با دانلود جزييات هر منطقه، امکان مسيريابي در حالت آفلاين را هم فراهم کرده است. از ديگر قابليت هاي اين برنامه مي توان به ارائه مسيرهاي حمل و نقل عمومي براي دستيابي به مقصدهاي مورد نظرتان، ارائه راهنماي مسير صوتي، ارائه ليست بهترين مکان هاي اطراف شما و... اشاره کرد.

 

داستان عکس:

کاهش بارش ها در 20 سال پياپي در استان هرمزگان، باعث از بين رفتن پوشش گياهي و فرسايش خاک و در نتيجه آن سبب تغيير اقليم در استان هرمزگان، بخصوص شهرستان جاسک شده است. از يک ميليون و 100 هزار هکتار مساحت شهرستان جاسک 750 هزار هکتار آن را بيابان ها تشکيل مي دهند، همچنين طبق آمار ثبت شده امسال، ميزان بارندگي نسبت به سال قبل در استان هرمزگان 34 درصد کاهش پيدا کرده است. اين عوامل باعث به وجود آمدن بادهاي شديد و توفان هاي شني و هجوم شن هاي روان در منطقه شده است. بيشتر روستاهاي شهرستان جاسک از جمله گتي و مشکوهي با طبيعت نامهربان در جنگ و ستيزند، جنگي بس خانمان برانداز که گويا بشر توان مقابله با آن را ندارد. اکنون بيش از 7 روستا در شهرستان جاسک بر اثر هجوم شن هاي روان به کلي در ميان شن هاي روان مدفون شده اند و بيش از 21 روستا در معرض مدفون شدن زير شن هاي روان قرار دارند.

عکس: سهيل فرجي

منبع : ايسنا

 

نوستالژی مقنعه

مشعل: در چند دهه اخير که موضوع حجاب، به عنوان يک از موضوعات اصلي براي جامعه، بخصوص زنان مطرح شد، همزمان بحث پوشش هايي که حجاب را محقق کند هم مطرح بوده و چند نوع از پوشش موي سر براي خانم ها به جامعه معرفي شده است. «مقنعه» و انواع آن در چهار دهه گذشته و قبل از آن، جزو پرکاربردترين پوشش حجاب خانم ها در اماکن عمومي بوده و همچنان هم در اداره ها، مدارس، مکان هاي عمومي و سازمان هاي دولتي الزامي يا رايج است. بسياري از زنان محجبه استفاده از مقنعه را در مکان هاي عمومي راحت تر از شال و روسري مي دانند و معتقدند که با مقنعه هم راحت تر هستند و هم حجابي که مورد نظرشان است، بيشتر رعايت مي شود؛ البته آنچه در گذشته در تصور ما به عنوان مقنعه بود، امروز ديگر تغييرات زيادي کرده است، مدل هاي رنگي و فانتزي گره اي، پروانه اي، دانش آموزي، دانشجويي و.. جاي آن مقنعه هاي چانه دار، کله قندي و پُفي بلند و تيره را گرفته است.

مقنعه براي بسياري از خانم ها خاطراتي را به همراه دارد؛ از مقنعه مدرسه تا مقنعه اي که در دانشگاه و محيط کار و در اداره ها بر سر کرده اند، از الزام به مقنعه هاي سرمه اي و سياه تا مقنعه هاي رنگي و مدل داري که خانم ها در شرکت هاي خصوصي و ايرلاين ها بر سر مي کنند. گاهي براي مقنعه قسمتي به نام « چانه» مي گذاشتند و گاهي دو بند از دو طرف، گوشه هاي مقنعه را براي حجاب بيشتر جمع مي کرد. گاهي براي اينکه نقاب مقنعه صاف بايستد، بين پارچه آن ابر يا پنبه مي گذاشتند و مي دوختند که براي دوراني وضعيت مقنعه، تنها يکي دو مدل مشخص بود و تغييري نداشت؛ اما حالا مدل هاي مقنعه آنقدر متنوع و زياد شده که شايد خود خانم ها هم ندانند براي هر موقعيت و حضور در مراسم مختلف مي توانند مقنعه هاي متفاوتي را از نظر مدل، رنگ و ابعاد امتحان کنند. مدل هاي مختلف مقنعه و نحوه استفاده از آنها که در شبکه هاي اجتماعي و اينترنت موجود است، شامل مقنعه ساده، چانه دار، پفي، هِددار، کراواتي، لبناني، دانشجويي، طرح دار، خبرنگاري، تِل دار، وفا، دراپه، مهمانداري ، پاپيوني، زلفا ، شال دار، طرح روسري ، دو تکه، استرج ، حريردار، اداري، حجاب ، کودکان ، حرير ، کرپ پفي ، ساتن دار و... مي شود.  در واقع مدل مقنعه خانم ها در دوره هاي مختلف، به يکي از موارد شناخت آن دهه تبديل شده که به عنوان نمونه مي توان به دهه و نوستالژي هاي آن مثل مانتوهاي اُپل دار، مقنعه هاي چانه دار، مانتوهاي جيب دار و بلند و... اشاره کرد. بسياري از بازيگران و سلبريتي ها و حتي کاربران عادي در فضاي مجازي، وقتي مي خواهند گذشته خود را با امروزشان تطبيق دهند، از گذشته هاي نه چندان دور عکس مي گذارند که يکي از تفاوت هاي آن دوران و امروز، همين مقنعه هاي تيره، چانه دار و پفي قديمي با انواع رنگي و شاد مقنعه هاي امروز است. بسياري از بازيگران در چالش هاي عکس هاي قديمي مقايسه آن با ده سال گذشته، تصاويري از خودشان با مقنعه هاي چانه دار در شبکه هاي اجتماعي منتشر مي کنند که وقتي کاربران آنها را مي بينند، خاطرات زيادي براي شان زنده مي شود و به ياد آن روزهاي خودشان در دبستان يا دبيرستان مي افتند که اين مقنعه ها را بر سر مي گذاشتند. براي بسياري از دختران دبستاني، سختي هاي مقنعه به سر گذاشتن و پيچ خوردن کش پشت سر آن و چرخيدن چانه مقنعه تا نزديک هر دو گوش و... از ياد نمي رود و وضعيتشان با دختران دبستاني امروز که مي توانند در محيط بسته و محفوظ مدارسشان، بدون مقنعه و راحت تردد کنند، تفاوت زيادي وجود دارد. هنوز هم بسياري از خانم ها که در محيط هاي اداري، دانشگاهي و رسمي به هر نحوي حضور دارند، با چالش هاي مقنعه رو به رو هستند، يعني از دوران کودکي تا همين حالا در هر سني که هستند، روزشان با موضوع حجاب و مقنعه به عنوان ابزاري براي حفظ حجاب عجين شده است؛ از رنگ، مدل و جنس پارچه آن تا گرفتن چند مقنعه يک شکل، شستن و اتو کردن چند روز يکبار يا هر روز آن در کنار لباس هاي ديگر.

 

نکاتی کاربردی درباره استفاده از مقنعه

شست وشوي مقنعه

بيشتر مقنعه هايي که ما استفاده مي کنيم، مشکي رنگ است، به خاطر همين هم با شست و شوي مکرر، رنگ آن به بوري مي زند. شما مي توانيد براي شست و شوي مقنعه مشکي از شوينده هاي مخصوص لباس مشکي استفاده کنيد. اين شوينده ها حاوي مواد نرم کننده هستند و لطافت مقنعه شما را باز مي گردانند. براي شست و شوي مقنعه هاي رنگي هم مي توانيد از پودر هاي صابون و شامپو استفاده کنيد. براي خشک کردن مقنعه، هيچ وقت آنها را جلوي آفتاب قرار ندهيد.

نحوه اتو کردن مقنعه

خيلي از شما مقنعه را به خاطر حفظ کردن خط اتو، از رو اتو مي کنيد. در صورتي که اين کار اشتباه است و با اين کار رنگ مقنعه به قرمزي مي زند. بهتر است هميشه مقنعه را پشت و رو و سپس اتو کنيد. براي اينکه خط اتوي مقنعه حفظ شود، مي توانيد از يک پارچه کمک بگيريد و پارچه را روي مقنعه پهن کرده و اتو بکشيد.

جنس مقنعه

مقنعه، جنس هاي مختلفي دارد و شامل مقنعه هاي نخي، پلاستيکي و کرپ است که ما توصيه مي کنيم جنس نخي را انتخاب کنيد، زيرا اين مقنعه به دليل جنسي که دارد، باعث تبادل هوا و حرارت مي شود و براي جلوگيري از ريرش مو هاي شما نيز مناسب است. مقنعه هاي پلاستيکي هم به خاطر اينکه سفت و صاف هستند، طرفداران مخصوص به خود را دارند و اما مقنعه هاي کرپ بيشتر مناسب معلمان و مديراني است که مي خواهند با جذبه ديده شوند.