پس از 18 ماه خشکي رودخانه زاينده رود، 9 بهمن ماه دريچه سد زاينده رود باز شد تا دوباره جريان آب در اين زنده رود جاري شود. جريان آب به مدت 20 روز ادامه دارد. تصاوير اين گزارش، از ابتداي شهر فلاورجان در 20 کيلومتري شهر اصفهان گرفته شده که در ادامه، آب زاينده رود به شرق اصفهان و نهايي ترين مناطق روستايي در ورزنه مي رسد. زمين هاي خشکيده شرق اصفهان، تنها منبع درآمد کشاورزان اين منطقه محسوب مي شود که پس از گذشت دو سال با رهاسازي 20 روزه آب زاينده رود، زير کشت خواهند رفت.

عکس: مرتضي صالحي

 

 

اپلیکیشن های کاربردی خرید کالا

دیجی کالا

بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران از دید عموم، وب سایت دیجی کالاست. دیجی کالا نزدیک به 10 سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و حالا مانند دیگر فروشگاه های اینترنتی بزرگ در سراسر دنیا به Marketplace  تبدیل شده است. به جرات می توان گفت که دیجی کالا در ترویج فرهنگ خرید اینترنتی در ایران نقش بسیار مهمی داشت و در آن زمان که فروشگاه های زرد به ارائه کالاهای بی کیفیت مشغول بودند، دیجی کالا تنها مسیر آنلاین برای خرید کالا از طریق اینترنت بود. مزایای دیجی کالا شامل سرعت بسیار بالای سایت و جست و جوی سریع، تجربه کاربری فوق العاده، پیشنهادات روزانه جذاب، راه اندازی بخش بازارچه آنلاین، امکان مطلع شدن از موجود شدن کالاها، سیستم ترغیب به خرید مجدد، معرفی دقیق کالاهای ارائه شده، 7 روز گارانتی کالاهای خریداری شده، مشخصات فنی دقیق محصولات، نمایش نسخه سه بعدی کالاهای پرمخاطب و... می شود.

 

بامیلو

فروشگاه اینترنتی بامیلو تا آنجا که مشخص است از سوی یک شرکت غیرایرانی حمایت و راه اندازی شد و با راه اندازی کمپین حراجمعه در ایران، توانست نگاه بسیاری از افراد جامعه را به سمت خود تغییر دهد. حراجمعه شامل تخفیفات بسیار خوبی در آخرین جمعه سال است که در بیشتر فروشگاه های بزرگ در دنیا همه ساله اجرا می شود. بامیلو با تخفیف ها، بیلبوردها و تبلیغات بسیار جدی در سراسر ایران، برای کمپین حراجمعه توانست نظر کاربران زیادی را به خود جلب کند. به تازگی سیستم تخفیف های روزانه و تخفیف های هفتگی در بامیلو آغاز شده و تا پیش از این جای اینگونه تخفیف ها و آفرها در سایت بامیلو واقعا خالی بود. این فروشگاه همچنین، کمپین هایی برای ارسال کالا راه اندازی کرده که توجه بسیاری از مشتریان را به خود جلب می کند. از جمله مزایای بامیلو می توان به بازگشت 30 روزه کالا به صورت رایگان، مشخص بودن دقیق زمان تحویل هر کالا، امکان سفارش کالا از چند فروشنده به طور هماهنگ، نمایش محصولات جدیدی که اضافه شده اند، پشتیبانی آنلاین 24 ساعته و ارسال رایگان به سراسر کشور برای سفارشات بالای 75 هزار تومان اشاره کرد.

 

خانه را گاوصندوق نکنید

 

بعضي ها عادت دارند اشياي قيمتي و دارايي هاي خود را در منزل نگهداري کنند؛ اما به نظر مي رسد اين کار فرصت را براي سارقان فراهم کرده است. سرهنگ کارآگاه احمد نجفي، معاون مبارزه با سرقت هاي خاص پليس آگاهي تهران بزرگ در اين باره مي گويد: بررسي هاي اخير پليس نشان مي دهد، بسياري از سارقان خودرو در پايتخت در حرکتي هوشمندانه نسبت به تغيير شغل خود اقدام کرده اند. در واقع اين افراد نادم و پشيمان نبوده و صرفا با نگاهي روانشناسانه، به تجزيه و تحليل شرايط فعلي جامعه پرداخته و دريافته اند که در بازار بزهکاري، اين روزها برد با سرقت از منازلي است که عملا به گاوصندوق هايي براي نگهداري وجوه نقد با مقادير ميلياردي، طلا، سکه و دلار تبديل شده اند. به همين دليل است که در اين مدت، پليس بارها نسبت به شگردهاي جديد سرقت از منازل، تغيير ساعت ها، مدل هاي سرقت و... هشدارهاي متعددي را منتشر کرده که شايد لازم باشد برخي از اين موارد ايمني و هشداري را مرور کنيم تا يادمان بماند که شيوه هاي قديمي مراقبت از اشيا و لوازم قيمتي در خانه با وجود دستگاه هاي طلاياب، انواع دوربين ها و ساير ابزار دنياي فناوري ديگر به کار نمي آيند و مهمتر از هر چيز بايد حواسمان را جمع کنيم و در صورت امکان، اين اشياي قديمي را به بانک ها و صندوق هاي امانات بسپاريم.

 

* اگر پرده هاي خانه چند روزي بسته بمانند، ممکن است اين تصور به وجود آيد که کسي در خانه حضور ندارد، چون بيشتر مردم ترجيح مي دهند نور آفتاب به داخل خانه شان بتابد. بنابراين زماني که خانه را ترک مي کنيد، پرده ها را نيمه باز بگذاريد تا اين تصور را به وجود آورد که در خانه حضور داريد.

* نگهداري اقلام باارزش، پول، دلار، طلا و جواهرات در منزل، همان دليل اصلي است که اين روزها سارقان را به سمت اين نوع از سرقت کشانده است. هنوز بسياري از افراد بر اين باورند که مي توانند اقلام قيمتي را به مدل هاي مختلفي در خانه خود پنهان کنند؛ اما با وجود دستگاه ها و نرم افزارهاي جديدي که بخصوص براي پيدا کردن طلا وجود دارد، سارقان در زماني بسيار کم اشياي قيمتي را پيدا مي کنند و خودشان را هم به زحمت نمي اندازند. پس بهتر است طلا، جواهرات و وجوهات نقد خود را به صندوق امانات بانک ها بسپاريد و از همراه بردن زيورآلات، اشياي قيمتي و اسناد و مدارک غيرضروري خودداري کنيد.

* استفاده از اتباع بيگانه غيرمجاز به عنوان نگهبان و سرايدار و نگرفتن تضمين کافي از شرکت ها هنگام استخدام افراد با عنوان نگهبان، سرايدار و باغبان يا استخدام از طريق شرکت هاي نامعتبر، مي تواند علاوه بر سرقت، زمينه ساير جرايم را هم فراهم کند.

* اگر خانه هاي اطراف شما خالي از سکنه است يا در مجاورت آنها مشغول ساختمان سازي هستند، لازم است که از منزل خود مراقبت بيشتري کنيد.

  مراقب تماس هاي تبليغاتي عجيب باشيد که از شما درباره محل کار و ساعت کاريتان يا کساني مي پرسند که با شما زندگي مي کنند. اين يکي از شيوه هايي است که سارقان براي کسب اطلاعات درباره خانه مورد نظرشان و زمان مناسب براي سرقت از آن استفاده مي کنند.

  وقتي تعميرکار يا هر غريبه ديگري وارد خانه شما مي شود، به اندازه کافي فرصت دارد که نگاهي به اطراف بيندازد. ممکن است اين شخص نيت بدي داشته باشد. در چنين مواقعي، با تعميرکارها يا شرکت هاي خدماتي تماس بگيريد که از آنها شناخت داريد.

  هنگام خروج از خانه، همه چراغ ها را خاموش نکنيد و در صورت امکان همسايه خود را از عدم حضورتان مطلع کنيد. در صورت عدم حضور طولاني مدت، از بستگان و آشنايان قابل اعتماد بخواهيد که به صورت مستمر به منزل شما سرکشي کنند. در عين حال از دادن کليد به افراد غيرمطمئن، شرکت ها و کارگراني که براي تعمير مراجعه مي کنند، خودداري کنيد.

  بي توجهي صاحبان منازل به بالا بردن ضريب ايمني و امنيتي ساختمان مثل بالکن، حفاظ، درهاي ورودي، پايين بودن ديوار، باز بودن در و پنجره، قفل هاي بي کيفيت و نصب نکردن وسايل هشداردهنده و دوربين مداربسته و عدم به کارگيري نگهبان در مجتمع مسکوني هر کدام مي تواند به تنهايي يکي از مهمترين دلايل باز گذاشتن راه براي سرقت باشد.

استفاده از درهاي ضدسرقت براي در ورودي منزل هم کارساز است؛ اما دقت کنيد که بسياري از درهاي ضدسرقت موجود در واقع ضدسرقت نيستند و فقط ظاهري مشابه درهاي ضدسرقت اصل دارند. بنابراين توصيه مي شود به اين درها قفل اضافي نصب شود تا امنيت به سطح ايده آل افزايش يابد.

* براي درها، پنجره ها، بالکن ها و نورگيرها بخصوص اگر در طبقات همکف و اول هستيد، حتما حفاظ مطمئن و محکم نصب کنيد. نسبت به تعويض قفل هايي که کليد يدکي آنها گم شده يا براي مدتي در اختيار ديگران بوده، بسرعت اقدام کنيد.

* اگر مي خواهيد براي مثال کارتن تلويزيون يا يخچال جديدتان را دور بيندازيد، بايد بدانيد که ممکن است اين کارتن ها توجه سارقان احتمالي را به خود جلب کند. براي جلوگيري از اين مسأله، کارتن ها و جعبه ها را قبل از دور انداختن پاره کنيد تا توجه سارقان را جلب نکنند.

* بعضي سارقان براي آنکه متوجه حضور يا عدم حضور شما در خانه شوند، از ترفند خاصي استفاده مي کنند. آنها با خانه شما تماس مي گيرند و منتظر جواب دادنتان مي شوند. اگر کسي تلفن را برندارد، يعني کسي خانه نيست. اگر صداي زنگ تلفن را قطع يا کم کنيد، سارق را سردرگم مي کنيد؛ چون در اين صورت هيچ صدايي نمي شنود.

* به گفته پليس، زمان سرقت از ساعات پاياني شب به ساعات اوليه (همزمان با غروب آفتاب تا ساعت 11 شب) تغيير کرده است. پس حتي براي چند ساعت محدود هم خانه را خالي نگذاريد. تا جايي که امکان دارد از خالي گذاشتن منزل خودداري کنيد يا حفاظت منزل را در اين ساعات به فرد مطمئن بسپاريد.