خوراکی های گرما

بخش

شبنم اعماري - زمستان را با سردي هوايش مي شناسيم، سردي اي كه گاهي تاثيرهايي ناخوشايند بر بدن مي گذارد و باعث مي شود تا مد ت ها گرما را احساس نكنيم. براي جلوگيري از تاثيرهاي نامطلوب سرماي هوا در زمستان، خوردن خوراكي هاي گرمازا مي تواند حس خوبي به شما منتقل كند تا هم از فصل برف و باران لذت ببريد و هم سرماي زمستان را پشت سر بگذاريد.  قبل از اينكه به سراغ معرفي خوراكي هاي گرمازا برويم، بهتر است آن را برايتان تعريف كنيم: خوراكي هاي ترموژِنيک يا گرمازا به خوراكي هايي مي گويند كه پس از هضم شدن، درجه حرارت بدن را بالا ببرند؛ بنابراين با خوردن آنها، مي توان بدن را گرم نگه داشت و از سرماي زمستان دور ماند.

 

 

چاشني هاي تند

چاشني هاي تند باعث بالا رفتن دماي دروني بدن مي شود و بدن را سريع و به مدت طولاني گرم نگه مي دارد. اين در حالي است که اغلب افراد تصور مي کنند ادويه ها، فوايد خاصي ندارند و صرفا براي مزه دار کردن غذاست که از آنها استفاده مي شود، اما واقعيت اين است که ادويه ها، حاوي مقادير زيادي مواد مغذي خاص مانند ويتامين ث هستند. ادويه جات عروق را گشاد کرده و به دستگاه گوارش خون مي رسانند، جريان سريع خون باعث گرم شدن بدن مي شود. خوردن فلفل و زيره سياه، گرماي زيادي در بدن ايجاد مي کند. مصرف زعفران هم در زمستان باعث ايجاد گرما مي شود و اين ادويه معطر بدن درد ناشي از سرما را کاهش مي دهد.

 

عسل و دارچين

خوردن عسل و دارچين يا چاي دارچين در زمستان نه تنها لذت بخش است که نوشيدني مفيدي نيز به شمار مي آيد، به خصوص براي کساني که سرمايي هستند، چراکه خوردن عسل و دارچين از بروز بيماري ها در فصل سرما جلوگيري مي کند و احساس سرما را در بدن از بين مي برد.

زنجبیل

زنجبیل هم یکی دیگر از خوراکی های گرمازاست که برای ناراحتی ‏های معده نیز مفید است. این خوراکی بی نظیر را می توانید به غذاهایتان اضافه کنید و از خوردن آن لذت ببرید و گرم شوید.

نوشیدن چای زنجبیل تازه با لیمو نیز بسیار آرامش بخش است و باعث گرمازایی در بدن می شود.

نان زنجبیلی هم می تواند یک خوراکی مفید در زمستان باشد. با خوردن این نان به طور طبیعی دمای بدن افزایش پیدا می کند که البته اثر گرمازایی آن به مقدار زنجبیلی بستگی دارد که در آن مصرف می شود.

 

دانه هاي روغني

اين دانه هاي ضدسرما بدنتان را در زمستان گرم نگه مي دارد. ميوه هاي خشک طبيعي مانند بادام، فندق، گردو و پسته، سرشار از اسيدهاي چرب و مواد معدني هستند که در زمستان گرماي زيادي به بدنتان منتقل مي کند. دانه هاي روغني نه تنها مهارکننده اشتها هستند که مواد مغذي، ضروري و مفيد براي بدن به شمار مي روند و موجب گرم شدن بدن مي شوند.

 

گوشت

مصرف گوشت بدون چربی به دلیل حجم بالای پروتئین و افزایش گردش خون در بدن برای احساس گرمای بیشتر می تواند تاثیر زیادی در گرمازایی داشته باشد.

گوشت بدون چربی گاو، گوشت کم چرب گوسفند، گوشت مرغ، گوشت بوقلمون و... از جمله مواد غذایی هستند که می توانند در زمستان بدنتان را گرم نگه دارند.

 

نارگیل انرژی ‏زا

روغن نارگیل اثر گرمازایی فوق العاده ای دارد. مصرف این چربی سالم با غذاهای پروتئینی با ارزش مانند مرغ، ماهی، لوبیا و... بسیار مفید است، چراکه هم احساس سیری را تقویت می ‏کند و هم گرمای بدن را افزایش می ‏دهد.

 

بادام زميني

بادام زميني سرشار از ويتامين B3 است که باعث افزايش جريان خون مي شود، در اين حالت سوخت و ساز بالا مي رود و بدن گرم مي شود. بادام زميني با دو عنصر اصلي از سرد شدن بدن جلوگيري مي کند. اين دو عنصر اصلي چربي ها و پروتئين هاي موجود در بادام زميني هستند. اين ماده غذايي يک ميان وعده بسيار عالي است. با خوردن بادام زميني مي توانيد از کاهش دماي بدن جلوگيري کنيد.  افرادي که به بادام زميني حساسيت دارند، بهتر است جوانب احتياط را در مصرف آن در نظر بگيرند.

 

چاي سبز

چاي سبز، اين نوشيدني ‏ دوست داشتني و سرشار از آنتي اکسيدان ‏ها و مواد مغذي به دليل ترکيبات فعالي که دارد، باعث توليد حرارت داخلي در بدن مي ‏شوند.

نوشیدنی های گرم و سرد

 چای، شیرداغ یا شیرشکلات داغ باعث می شوند بدن عرق کند و این خود باعث گرم شدن بدن می شود. نوشیدنی های گرم، گرمازا هستند، اما گرمای این نوشیدنی ها لحظه ای است، پس برای اینکه مدت طولانی بدن گرم بماند، باید یک نوشیدنی سرد نوشید تا عروق منقبض شوند و گرما تولید کنند.

قهوه

قهوه هم نوشیدنی مناسبی برای گرمازایی در بدن است. مصرف قهوه سرد هم می تواند در بدن شما ایجاد گرما کند. مقادیر زیاد کافئین در قهوه باعث می شود متابولیسم بدن پس از مصرف این نوشیدنی تحریک شود. این کار بدن را تشویق می کند تا سوخت و ساز بیشتری داشته باشد. وقتی سوخت و ساز بدن بالا می رود، بدن نیز گرم می شود.

* خوردن این نوشیدنی پرچرب و شیرین ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد و آنها را با  مشکل مواجه کند.

 

میوه های گرمازا

مصرف میوه هم در حفظ گرمای بدن تاثیرگذار است. به، سیب، گلابی، انار، خرما، انگور و... کمک می کنند تا بدن به گرمای متعادلی دست یابد.

همچنین مصرف موز، ميوه ای که سرشار از ويتامين B و منيزيم است و به تيرویيد و غدد آدرنال کمک مي کند، می تواند درجه حرارت بدن را در فصول سرد سال تنظيم کند. يک موز بزرگ تقريبا 10 درصد از نياز روزانه به منيزيم و ويتأمين B را تأمين مي کند. موز فواید زیادی دارد که گرم نگه داشتن بدن، يکي از این فوايد است که با خوردن موز از آن بهره مند می شویم.