شناسایی عوامل تاخیر چگونه به موقع برسید و دیر نکنید

 

شبنم اعماری     امروزه با افزايش جمعيت و شلوغي هاي بي رويه، به موقع رسيدن به محل كار يا حضور به موقع سر قرارهاي ملاقات دشوار به نظر مي رسد، چراكه افراد در بيشتر مواقع دخالتي در اين تاخيرها ندارند و عوامل فراوانی در دير رسيدن آنها نقش دارند. حتما برايتان پيش آمده كه زودتر از هميشه از خانه بيرون زده ايد تا زودتر از ديگر همكارانتان به محل كار برسيد يا حداقل در ساعت تعيين شده پشت ميزتان بنشينيد، اما به رغم اين تعجيل، ديرتر از هميشه سركار حاضر شده ايد، اتفاقي كه باعث مي شود هم ناراحت شويد و هم تاخير بخوريد.  عوامل زيادي در تاخير هاي ما دخالت دارند كه گاهي غيرقابل پيش بيني هستند. از اين عوامل مي توان به ترافيك مسيرها كه در ساعات شلوغي راه گريزي براي آن وجود ندارد، خراب شدن وسيله نقليه عمومي يا شخصي، تصادفات رخ داده در مسيرهاي پرتردد، شلوغي ايستگاه قطارهاي شهري و... اشاره كرد.  مواردي كه بيشتر مواقع بدون دخالت ما رخ می دهند و ما سهمي در آنها نداريم، اما اگر كمي فكر كنيم عواملي هم وجود دارند كه به خودمان مربوط مي شود و يكي از مهم ترين آنها عدم برنامه ريزي صحيح براي كار و زندگي است.

بهانه پشت بهانه

بعضي از بهانه ها به راحتي براي تاخيرها پذيرفته مي شوند، مثلاً تصادف يا اتفاقات پيش بيني نشده كه باعث مي شوند دير به محل كار يا قرارتان برسيد، اما برخي بهانه ها نه تنها قابل هضم نيستند كه چالش هاي زيادي را پيش رويتان قرار مي دهند. به همين دليل، مهم ترين مسئله اي كه بايد در اين خصوص مورد توجه قرار دهيد، وقت شناس بودن است، موضوعي كه مي تواند بخشي از زندگي افراد را تحت تاثير قرار دهد. اينكه در بسياري از مواقع دير به محل كار يا محل قرارهايتان يا حتي مهماني ها مي رسيد، شايد به اين دليل باشد كه تكنيك مديريت زمان را به خوبي اجرا نمي كنيد يا اصلا روي اين تكنيك كار نكرده ايد.  شما با استفاده از اين تكنيك مي توانيد براي تمام زمان هاي خود برنامه ريزي داشته باشيد، اين يعني سعي داريد زمانتان را از دست  ندهيد و اينكه مي دانيد در ساعات مختلف بايد كجا باشيد و چه كاري انجام دهيد. اين گام مهمي است كه در بيشتر مواقع آن را ناديده مي گيريم.

آماده نه گفتن باشيد

اكثر كساني كه اغلب مواقع تاخير دارند، نه گفتن برايشان سخت است. به عنوان نمونه مي توان به اين مورد اشاره كرد كه شما آماده رفتن هستيد، ناگهان خانواده يا دوستانتان و گاهي اوقات هم همسايه هايتان درخواستي از شما مي كنند، چون نمي توانيد به آنها نه بگوييد، زمان از دستتان خارج مي شود. بهتر است به اتفاقات و درخواست هايي كه ممکن است باعث دير رسيدنتان شود، نه بگوييد.

ساعت ها را چند دقيقه جلوتر ببريد

اگر همه  ساعت هاي خانه را ۱۰ دقيقه جلوتر بكشيد، شانستان را براي به موقع رسيدن بيشتر مي كنيد. توصيه ما اين است كه اين چند دقيقه را به عنوان ساعت درست قبول كنيد و به هيچ وجه تقلب نكنيد.

برآوردهايتان را دست بالا بگيريد

يكي از عادت هاي بد ما اين است كه مسافت و رسيدن به محل كار را بي اهميت مي دانيم و توجهي به آن نمي كنيم، در حالي كه اين تصور اشتباهي است. بايد زمان لازم براي انجام کارهاي روزمره صبح ها را دست بالا بگيريد، چراكه ممکن است اتفاقاتي غيرمنتظره برايتان پيش بيايد.

برنامه  صبح هايتان را تغيير دهيد

اگر هر روز دير در محل کارتان حاضر مي شويد يا در بيشتر قرارهايتان ديرتر از زماني كه بايد مي رسيد، اولين سؤالي كه به ذهن رئيس، دوستان يا كساني كه با آنها قرار گذاشته ايد، خطور مي كند، اين است كه چه چيزي باعث شده كه دير برسيد، سؤالي كه بهتر است شما هم از خودتان بپرسيد.  اگر جزء آن دسته از كساني هستيد که مجبورند ۱۰ دقيقه تصميم بگيرند كه چه لباسي بپوشند، ۲۰ دقيقه دوش بگيرند، ۳۰ دقيقه صبحانه بخورند، صفحات مجازيشان را چك كنند و بعد هم زماني را به كارهاي غيرضروري اختصاص دهند، پيشنهاد مي كنيم كه برنامه روزمره  خود را تغيير دهيد. با توجه به مواردي كه در بالا اشاره كرديم، شما مي توانيد نيمي از کارهايتان را شب قبل انجام دهيد، مثلاً لباس هايتان را انتخاب و اتو کنيد، کفش هايتان را واکس بزنيد يا كارهاي غيرضروري و آنهايي كه مي توان در محل كار انجام داد ،  از برنامه صبح تان حذف كنيد.

شناسایی  عوامل تاخيرها

مهم ترين اقدامي كه در گام نخست بايد انجام دهيد، اين است كه بفهميد چرا هميشه دير مي رسيد و چه چيزي مانع وقت شناسي تان مي شود؛ اينكه تا ديروقت بيدار مي مانيد و بيدار شدن برايتان سخت مي شود يا اينكه براي صبح تان برنامه  بسيار شلوغي را تدارك ديده ايد، شايد هم رفت و آمدتان خيلي طول مي كشد.  در مرحله اول بايد موارد ذكر شده را شناسايي كنيد و پس از آن نيز راه هايي بيابيد که بتواند اين موانع را برطرف کند. به همين منظور رعايت نكات زير را به شما توصيه مي كنيم.

سرسخت باشيد

اينكه به خودتان يادآوري كنيد كه دير نرسيد و به موقع در محل كار يا سر قرار و مهماني ها حاضر شويد، مسئله مهمي است، پس مدام اين موضوع را به خودتان يادآوري کنيد كه چرا بايد به موقع برسيد و اگر به موقع نرسيد، چه اتفاقاتي رخ مي دهد و چه پيامدهايي برايتان به دنبال خواهد داشت.

شب ها زود بخوابيد

افرادي كه به دلايل مختلف شب ها دير مي خوابند، نمي توانند به موقع بيدار شوند و به موقع برسند. پس بهتر است به تمام چيزهايي كه حواس شما را پرت مي كنند، نه بگوييد. چيزهايي كه نمي گذارند به  موقع بخوابيد؛ مثل ديدن فوتبال، مهماني هاي طولاني، گشت و گذار در صفحات مجازي و... . شناسايي اين موارد و اجتناب از آنها تاثير زيادي در به موقع خوابيدن شما دارد. بعد از کار چرت هاي کوتاه نزنيد، چون باعث اختلال در چرخه  منظم خوابتان مي شود. ساعت خواب ايده آل  خود را پيدا کنيد تا خواب خوب و راحتي داشته باشيد.

با ساعت زنگ  دارتان دوست باشيد

بيشتر ما از ساعت هاي زنگ  دار خوشمان نمي آيد و آن را روي اعصاب مي دانيم، اما آيا بهتر نيست به زمانبندي  انجام شده، احترام بگذاريم تا اين احترام رضايت را برايمان به ارمغان بياورد. هرگز عادت نکنيد ساعت بيداريتان را به تعويق بيندازيد. ساعت هاي زيادي به شما اين امکان را مي دهند که گزينه  تعويق را غيرفعال کنيد و با همان زنگ اول بيدار شويد.

حاشيه احتياط تعيين كنيد 

 هميشه براي کارهاي روزمره  خود حاشيه اي در نظر بگيريد كه اگر با وضعيت اضطراري و پيش بيني نشده اي روبه رو شديد، آمادگي حل آن را در كمترين زمان ممكن داشته باشد. در اين صورت است كه مي توانيد هم مشكل را برطرف كنيد و هم به موقع برسيد. اميدواريم با رعايت مواردي كه به آن اشاره كرديم، سهمي در كاهش تاخيرهايتان داشته باشيم. البته اين مهم اتفاق نمي افتد، مگر اينكه توصيه هاي مطرح شده را جدي بگيريد و آنها را مو به مو اجرا كنيد.