جاذبه هاي گردشگري ترسناک ايران را بشناسيد(قسمت دوم)

از کلبه وحشت تا دودکش جن

  شبنم اعماري           همان طور که در شماره قبل برايتان گفتيم، کمتر کسي است که به سفرهاي هيجاني و متفاوت علاقه مند نباشد. سفرهايي که نه تنها آدرنالين خونتان را بالا مي برد که شما را با جاذبه هاي ناشناخته ايران  نيز آشنا مي کند. در ادامه به ديگر نقاط پررمز و راز ايران اشاره مي کنيم تا اگر قصدي براي تجربه هيجان با چاشني ترس داريد، يکي از اين جاذبه هاي اسرارآميز ديدني، اما ترسناک را انتخاب کنيد.

در استان گيلان و شهرستان صومعه سرا، منطقه جنگلي و اسرارآميز هفت دغنان جا خوش کرده، جايي که هر ساله ميزبان ماجراجويان و گردشگران زيادي است. توصيه محليان به مسافران اين است که تا قبل از تاريکي هوا اين جنگل را ترک کنيد. با اين حال اگر شما هم جزء آن دسته از ماجراجوياني هستيد که بدتان نمي آيد کمي با آدرنالين خونتان بازي کنيد، مي توانيد ترس و وحشت را در اين جنگل تجربه کنيد. البته براي کسب اين تجربه بايد به قسمت شرقي اين منطقه برويد، جايي که هوا ناگهان سنگين مي شود. اينجا همان جايي است که کلبه اي متروکه و پرماجرا با کلي افسانه در آن قرار گرفته و به باور اهالي، اگر فقط يک شب بتوانيد در اين کلبه ترسناک دوام بياوريد، ثروتمند خواهيد شد.با وجود اين افسانه ها، اما تاکنون هيچ يک از اهالي حتي براي ثروتمند شدن هم حاضر نشده اند به اين کلبه نزديک شوند. دليل ترس از اين کلبه جنگلي هم سرنوشت غم انگيز کساني است که براي ثابت کردن شجاعت شان يک شب را در اين کلبه مرموز سر کرده اند و از همان زمان تا الان کسي اجازه ورود به اين کلبه جنگلي را ندارد و تنها از دور مي تواند آن را تماشا کند.

تخت سليمان، درياچه اي پر از گنج

درياچه زيبا، مرموز، خطرناک و فيروزه اي رنگ «تخت سليمان» که در شهرستان تکاب استان آذربايجان غربي قرار گرفته، همانجايي است که بايد برنامه اي براي بازديد از آن، ترتيب دهيد. درياچه اي پررمزو راز که چهارمين اثر ايران است که در يونسکو به ثبت رسيده است.به باور مردم محلي گنجي باارزش بي پايان که در طول تاريخ به درياچه انداخته شده، در عمق اين درياچه وجود دارد. گنجي که در دوران مختلف، افراد زيادي را به سمت خود کشانده، ماجراجوياني که نه تنها دستشان به گنج نرسيده که جان خود را هم از دست داده اند. افسانه ها و باورهاي زيادي در خصوص اين درياچه شنيده مي شود که تمام آنها در نوع خود جالب توجه هستند. افسانه تاريخي که در خصوص اين درياچه وجود دارد و آن را به درياچه گنج معروف کرده، اين است که مي گويند از دوره کوروش هخامنشي تا دوره ساسانيان، هر زمان که دشمن حمله مي کرد، اشياي گرانبها را در درياچه مي انداختند تا دست دشمنان به آن نرسد. جالب تر اينکه گفته مي شود انگشتر معروف سليمان هم کف اين درياچه است.به جز شهر پر از گنج که در قعر درياچه جا خوش کرده، ساختار منحصر به فرد اين پديده طبيعي هم بسيار قابل توجه است. نکته قابل اشاره ديگر اينکه با سرد شدن هوا به ويژه در زمستان بخار ملايمي از سطح آب بلند مي شود و جلوه اي خاص را پيش روي مسافران قرار مي دهد

كال جني، سرزمين صخره ها

اين دره که يکي از منحصر به فردترين دره هاي ايران است، در اطراف روستاي ازميغان و در شمال شهر طبس قرار گرفته است. ظاهر مسحورکننده اين دره با صخر ه ها و دخمه ها بسيار جذاب است، اما ديواره هاي بلند و سر به فلک کشيده كال جني اجازه ديدن آسمان را نمي دهد. افسانه هاي مربوط به اين مکان و گذاشتن نام «کال جني» بي ارتباط به شكل عجيب و نامتعارف اين دره نيست. اهالي اين منطقه كال جني را محل زندگي اجنه و ارواح مي دانند. آنها در بدو ورود داستان هاي زيادي از ربوده شدن دختران جوان توسط اجنه برايتان تعريف مي كنند تا بتوانند شما را از رفتن به كال جني منصرف كنند.

ستاره هاي روي زمين

قشم را بايد سرزمين شگفتي ها ناميد، چراکه داراي طبيعتي چشم نواز است. علاوه بر طبيعت وصف ناشدني قشم، در اين منطقه دره اي سحرآميز به نام «دره ستارگان» وجود دارد که حکايت ها و افسانه هاي جذابي را براي ماجراجويان روايت مي کند. بوميان سرزمين شگفتي ها بر اين باورند که اجسام جادويي موجود در دره ستارگان، ميليون ها سال قبل در اثر برخورد ستاره اي به زمين يا توسط موجودات فرازميني پديد آمده اند. البته به اين مسئله هم باور دارند که ارواح، اجنه و موجودات فرازميني شب ها در اين دره رفت و آمد مي کنند. شايد به همين دليل است که بوميان جزيره قشم با تاريک شدن هوا مسافران را از رفتن به اين دره منصرف مي کنند.دره ستارگان، با اشکال عجيب و غريبي که بر اثر فرسايش هزاران ساله از هر صخره دريا، مجسمه اي حيرت آور و عظيم الجثه ساخته است، مطمئنا شما را حيرت زده خواهد کرد. پس رفتن به اين دره حيرت انگيز را از دست ندهيد، چراکه سفر به جزيره زيباي قشم تابستان و زمستان ندارد و شما در تمام فصول سال مي توانيد راهي سفري خاطره انگيز شويد و از حضور در سرزمين شگفتي ها لذت ببريد.

قلعه آدمخوار، جاذبه اي مرموز

قلعه و منطقه باستاني بويني يوغون در روستاي کورعباسلو استان اردبيل واقع شده و يکي ديگر از ساخته هاي دست بشر است که اکنون متروک و مهجور مانده، با اين حال محليان اين ديار نيز قصه هاي زيادي برايش در چنته دارند که با دل و جان برايتان تعريف مي کنند. آنطور که بوميان اين منطقه مي گويند، قرن ها پيش در زمان هايي که اجدادشان در اين منطقه سکونت داشتند و به روستاي کورعباسلو مي رفتند، پس از بازديد از قلعه به صورت کاملاً مرموزي ناپديد مي شدند. ناپديد شدن افراد باعث شد اين قلعه به «قلعه آدمخوار» معروف شود که علاوه بر خود قلعه که ديدني است، داستان هاي بي شماري که از قديم دهان به دهان در ميان مردم پيچيده نيز شنيدني است. البته ارزش اين قلعه تنها به آدمخوار بودنش نيست، بلکه در بويني يوغون، نشانه هايي از تمدن 4500 ساله و آثاري پيش از دوران مفرغ، عصر اشکاني و دوران اسلامي نيز ديده مي شود.

پرآو، غار قاتل

در كرمانشاه غاري تاريک و ترسناك به نام «پرآو» وجود دارد كه به باور محليان انسان ها را مي بلعد. اينجا يكي از مهم ترين مکان هايي است كه طعم وحشت را با تمام وجود لمس مي كنيد.غار پرآو كه بزرگ ترين غار عمودي دنياست؛ تاريک، سرد، عميق و سخت گذر است و به خاطر گرفتن جان چندين غارنورد، لقب «غار قاتل» به آن داده اند. گفته مي شود پيکر دو تن از غارنوردان هنوز در اين غار است، مسئله اي كه باعث ايجاد رعب و وحشت براي بازديد از اين غار شده است. ديدن غار پرآو به مردم عادي و کوهنوردان مبتدي توصيه نمي شود، تنها كافيست كه بدانيد چنين غار رعب آوري هم در ايران وجود دارد.

سفيدچاه طلسم شده

در شهرستان بهشهر مازندران، گورستاني وجود دارد که از نظر ظاهري با ديگر گورستان هاي کشورمان تفاوت هاي زيادي دارد. خاک اين گورستان سفيد است و تمام سنگ قبرها به صورت عمودي قرار گرفته اند، به همين دليل به آن سفيدچاه مي گويند.

 به محض ورود به اينجا چيزي که نظرتان را جلب مي کند، ديدن نام و نام پدر و البته شغل افراد است که به صورت نمادين روي سنگ ها تراشيده شده است. اينجا هم افسانه هاي زيادي در دل خود دارد و بوميان اين منطقه خاک سفيد اين گورستان را جادويي مي دانند و مي گويند در اينجا جنازه مرده ها از بين نمي رود. اطراف سفيد چاه را شب ها مه فرا مي گيرد همين موضوع هم بر ترسناکي اين گورستان مي افزايد.

نکته جالب توجه در خصوص اين گورستان، اينکه جعبه اي چوبي و بسيار قديمي در سفيد چاه وجود دارد که توسط مردم نگهداري و حفاظت مي شود. محليان اين منطقه بر اين باورند که اين جعبه طلسم شده است و توسط جن ها هم محافظت مي شود و اگر اين جعبه از گورستان خارج شود، براي اهالي شومي به همراه مي آورد.

دودکش جن، شگفت انگيز و پرقصه

در نزديکي ماهنشان استان زنجان، شگفت انگيزترين و پرقصه ترين پديده هاي ايران قرار گرفته اند. اگر به سفرهاي به يادماندني و هيجان انگيز علاقه مند هستيد، ديدن اين پديده بي نظير را در برنامه سفرهايتان بگنجانيد.

 اين پديده، سنگي بزرگ درون يک دشت با چند ستون بزرگ روي آن است که هر کدام سري قارچ مانند دارند و انگار مثل آدم ها کلاه به سر گذاشته اند، شايد به همين دليل است که به آن «دودکش جن» مي گويند.در اصطلاح زمين شناسي دودکش جن «هودو» ناميده مي شود. در واقع هودو نوعي از فرسايش است که در اثر آن مناره هاي طويلي از رسوبات و سنگ ها از لايه هاي ابتدايي به جا مي ماند و پديده اي شگفت انگيز شکل مي گيرد.علاوه بر مواردي که به برخي از آنها اشاره کرديم، کشور پنهاورمان ايران جاذبه هاي بي نظير و البته خوفناک ديگري هم دارد که از جمله آنها مي توان به باغ سنگي، گورستان اجنه، قلعه ديو، کول خرسان، خرابه هاي پرقصه، گورستان انسان هاي بي دهان، گورستان ايستاده کودکان و هزار و يک جاذبه وهم انگيز ديگر نيز اشاره کرد، مکان هايي که با وجود داشتن افسانه ها و قصه هاي فراواني که باعث پررمز و راز بودنشان شده است، مي تواند سفري هيجان انگيز با چاشني ترس برايتان به همراه داشته باشد.