جاذبه های گردشگری ترسناک ایران را بشناسید (قسمت اول)  

از تالاب ارواح تا جنگل جیغ

  شبنم اعماري    کمتر کسي است که از سفرهاي هيجاني استقبال نکند، سفرهايي که نه تنها رويايي نيستند، بلکه بسيار اسرارآميز و وحشت آورند و شما را با ناشناخته هاي رمزآلود زيادي آشنا مي کنند. از گذشته تاکنون قصه ها و افسانه هاي زيادي از اجدادمان شنيده ايم، قصه هايي که براي درک بهتر آنها مي توانيم سفري هيجان انگيز را برنامه ريزي کنيم تا ناشناخته هاي داستان هاي نياکانمان را از نزديک ببينيم و سفري متفاوت را تجربه کنيم. ايران هم مانند تمام نقاط دنيا ناشناخته هايي دارد که سرشار از قصه و افسانه هستند، مکان هايي که ترس و وحشت را به سراغمان مي آورد و گاهي نيز با رمز و رازهايي که در خود دارند، باعث شگفتي مان مي شوند. در اين مطلب قصد داريم شما را با اين ناشناخته هاي پررمز و راز و وهم انگيز آشنا کنيم، پس اگر علاقه مند به سفرهاي وهم آور هستيد خواندن اين مطلب برايتان خالي از لطف نخواهد بود.

تالاب ارواح، جاذبه اي طبيعي

درياچه ممرز در 5 کيلومتري شمال روستاي چلندر، از توابع نوشهر در ميان جنگل انبوه پهن برگ  در منطقه ملاکلا جاي گرفته كه طول آن حدود 700 متر و عرض 300 متري دارد، جايي كه به محض ورود درختان خشک شده اي را درون تالاب مي بينيد که با وجود ايجاد منظره اي زيبا، ترس و وحشت را به سراغتان مي آورد. اينجا گاهي سكوتي وهم آور حاكم است و گاهي هم صداي حيوانات وحشي به گوش مي رسد. درياچه در بيشتر مواقع در احاطه مه است و تركيب همه اينها تصوير خوفناكي از درياچه ايجاد مي كند، شايد به همين دليل است كه به تالاب ارواح معروف شده است.   تالاب ارواح كه در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده، جزو جاذبه هاي طبيعي خطه شمال است. اين منطقه به دليل شرايط خاصي كه برايتان گفتيم، براي گردشگران و ماجراجويان همچنان ناشناخته است. با توجه به توصيفي كه از اين درياچه داشتيم، اگر دلتان براي سفري هيجان انگيز تنگ شده توصيه مي کنيم بار سفر ببنديد و خود را به اين درياچه مرموز و سحرآميز برسانيد. البته با توجه به دسترسي سخت به اين منطقه در فصل زمستان، بهتر است زمان ديگري را براي ديدن تالاب ارواح انتخاب کنيد.

قنات هزار تو

در شهر گناباد، يكي از بزرگ ترين، طولاني ترين و قديمي ترين قنات هاي جهان جاي گرفته، جايي كه در نگاه اول عجيب و ترسناك نيست، اما وقتي با دنياي رازآلود و پر از قصه اين قنات آشنا مي شويد، ترسي عجيب تمام وجودتان را فرا مي گيرد. قنات قصبه از دالان هاي تاريک، سياه و تودرتو تشكيل شده كه از قديم تاكنون تامين كننده آب اين شهر بوده است.

ريگ جن، مثلث برموداي ايران

همان طور که مي دانيد، کوير به خودي خود مکاني رمزآلود است، رمز آلود از آن جهت که به محض ورود ،گاهي ترس هم با شما همراه مي شود و ناخودآگاه احساس ناامني مي کنيد. با اين حال سفر به مناطق کويري مي تواند حسي متفاوت را به شما منتقل کند. يکي از اين مناطق خارق العاده، وهم انگيز و شگفت آور که سومين ريگ زار بزرگ ايران نيز محسوب مي شود و در منطقه کويري سمنان و 170 کيلومتري تهران قرار گرفته، کوير «ريگ جن» است. جايي که گفته مي شود هر موجود زنده اي که به آن راه مي يابد به کام مرگ مي رود، همچنين به دليل اتفاقات عجيب و غريبي که در آن رخ داده به مثلث برموداي ايران معروف شده است.  اين منطقه يکي از داغ ترين نقاط روي زمين است و به اين دليل که از تپه هاي شني و باتلاق هاي نمک پوشيده شده، يکي از سخت گذرترين نواحي جهان نيز به شمار مي رود. محلي که بوميان با ترس خاصي از آن صحبت مي کنند و ريگ جن را محل زندگي اجنه مي دانند. اينجا دنيايي وهم آلود را پيش رويتان قرار مي دهد، جايي که مي تواند گردشگران کم تجربه را با فرو رفتن در گل و لجن باتلاق ها غافلگير کند، پس مراقب خودتان باشيد و جانب احتياط را در اين کوير زيبا، اما ترسناک فراموش نکنيد. با تمام داستان ها و افسانه هايي که در خصوص ريگ جن شنيده مي شود، اما اين کوير خارق العاده در حال حاضر منطقه اي جذاب براي گردشگراني است که علاقه مند به سفرهاي اسرارآميز هستند.

قلعه جني، مرموز و اسرارآميز

شايد كمتر كسي بداند كه در كيش زيبا با آن همه جاذبه ، بازار و اسكله، قلعه  اسرارآميزي وجود دارد كه بوميان منطقه شما را از رفتن به آن منع مي كنند.  قلعه جني در مسير رسيدن به کشتي يوناني قرار گرفته، قلعه اي کوچک و مخروبه که بي شك کمتر گردشگري است كه در بازديد از کشتي به آن توجه  کرده باشد. با اين حال هستند افراد كمي كه براي ثابت كردن قهرماني شان راهي اين قلعه شده اند و عكس هاي زيادي گرفته اند. به گفته محلي ها، اين قلعه در گذشته کلانتري بوده، اما يکي از شب ها چند سرباز به صورت ناگهاني دچار حالتي عجيب مي شوند و جان خود را از دست مي دهند، هنوز هم علت مرگ آنها مشخص نشده است. اتفاقي كه باعث شده مردم از اين قلعه اين تصور را داشته باشند كه اين مكان به تصرف جن ها درآمده است. به همين دليل، زماني كه هوا در جزيره رو به تاريكي مي رود، بازديدکنندگان با داستان هايي که از اهالي محلي شنيده اند، به خود جرات ديدن اين قلعه را نمي دهند. همچنين صداهايي كه از چاه باغي نزديک قلعه، آن هم در زمان وزش باد به گوش مي رسد، بر وهم انگيزي اين قلعه افزوده است.  حالا اگر جزو آن دسته از افرادي هستيد كه بدتان نمي آيد كمي آدرنالين خونتان را بالا ببريد، با احتياط نه به خاطر جن ها، بلكه به خاطر متروكه بودن اين مكان، وارد آن شويد. مطمئنا هيجاني که با حضور در قلعه جني تجربه خواهيد کرد، بيشتر از خريد در بازارهاي کيش و گشت و گذار در جزيره است.

جهنم دره، منطقه اي بکر اما خطرناک

در استان آذربايجان غربي و در نزديکي روستاي قريس، دره اي سرسبز و پوشيده از درخت خودنمايي مي کند، جايي که تابلوي زيبايي از طبيعت را پيش رويتان قرار مي دهد. منطقه اي بكر و ديدني که يکي از سرمايه هاي طبيعي کشور پنهاورمان ايران به شمار مي آيد. علت نام گذاري جهنم دره به اين نام، شايد سخت گذر بودن اين منطقه باشد. البته دليل ديگرش هم مي تواند اين باشد كه عده  زيادي براي رسيدن به ته اين دره پا به اين منطقه گذاشتند، اما ناکام بودند و به كام مرگ رفتند، به همين خاطر جهنم دره در بين بوميان اين منطقه كوهستاني خطرناك و منفور است و آنها به هيچ وجه حاضر نيستند پايشان را به اين دره بگذارند.  جدا از خطراتي كه در جهنم دره وجود دارد، اين منطقه يکي از زيباترين دره هاي ايران محسوب مي شود كه به دليل تركيب کوه، دره، رودخانه و پوشش گياهي غني، چشم انداز فوق العاده را به تصوير كشيده است.

جنگل جيغ، مرموز و پررمز و راز

جنگل ها هميشه مرموز و پررمز و راز بوده اند. يكي از اين جنگل هاي اسرارآميز جنگلي در روستاي سربرج مشهد است. جنگلي كه اهالي اين منطقه مي گويند از غروب تا طلوع آفتاب، صداي جيغي شبيه صداي زني مي شوند که گويا  درحال سوختن است. علاوه بر اين صداي وهم انگيز، شکل و هيبت درختان اين جنگل نيز ترسناك است. بررسي هاي زيادي روي صداهايي که اهالي گفته اند در اين جنگل انجام شده است. براساس اين بررسي ها منشا صداهايي که شنيده مي شود، صداي آميخته شده باد و حرکت شاخه و برگ درختان و همچنين جيرجيرک ها و پرندگان است. با اين حال اهالي اين منطقه همچنان بر باورهاي خود اصرار دارند و اين جنگل را نفرين شده مي دانند و آن را به اصوات دلهره آور ربط مي دهند. اما نکته اي که شايد برايتان جالب باشد، اين است که در اين جنگل رودخانه اي جريان دارد که در گذشته، در برخي فصول خشک بود، اما گفته مي شود از سال 1390، همزمان با شروع صداها اين رودخانه همچنان در اين جنگل در جريان است.