با حضور مديران ارشد و پيشكسوت صنعت نفت و  سازمان ميراث فرهنگي

دوميـن مـوزه نفـت كشـور گشـايش يـافت

«موزه كارآموزان صنعت نفت آبادان» دومين موزه از طرح موزه هاي صنعت نفت، روز سه شنبه 25 دي ماه با حضور مديران ارشد و پيشكسوت نفتي و سازمان ميراث فرهنگي كشور گشايش يافت. عباس كاظمي، معاون پيشين وزير نفت در پالايش و پخش  فرآورده هاي نفتي؛ محمدرضا كارگر، مديركل موزه ها و اموال منقول و تاريخي سازمان ميراث فرهنگي؛ كسري نوري، مديركل روابط عمومي وزارت نفت؛ اکبرنعمت الهي، مديرموزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت؛ فرهاد نظري، مديركل ثبت آثار سازمان ميراث فرهنگي؛ علي اكبر ميرقادري، مديرعامل شرکت  پالايش نفت آبادان و جمعي از مقامات محلي استان خوزستان، از جمله حاضران در اين مراسم بودند. در «موزه كارآموزان صنعت نفت آبادان» كه در محل آموزشگاه فني حرفه اي اين شهر و با محوريت آموزش در صنعت نفت برپا شده است، اشيا و اسناد مربوط به اين آموزشگاه و تاريخ صنعت نفت كشور به نمايش گذاشته شده است.

در آستانه يک اتفاق بزرگ در صنعت نفت هستيم

مديركل موزه ها و اموال منقول و تاريخي سازمان ميراث فرهنگي، در آيين افتتاح موزه کارآموزان صنعت نفت آبادان گفت: در آستانه يک اتفاق بزرگ در صنعت نفت هستيم و افتخار ايجاد موزه هاي صنعت نفت به يقين در تاريخ، به مراتب بيشتر از بازسازي موزه آبادان خواهد بود.محمدرضا كارگر، ضمن بيان اين مطلب افزود: من به کوچکي يا بزرگي اين موزه نگاه نمي کنم، بلکه به عقلانيتي که در صنعت نفت ايجاد شده، تا خاطره خود را حفظ کند و به بالندگي، رشد، فرانگري و توسعه دست يابد، مي نگرم.او با اشاره به اينكه جريان راه اندازي موزه هاي نفت براي اولين بار در وزارت مهندس زنگنه اتفاق افتاد، گفت: بدون شک او معمار اين اتفاق بزرگ بود و من دست تمام کساني را که در اين امر مهم و بزرگ تاريخي قد علم کردند، ايستادند و تلاش کردند، مـي بوسم، حتي افرادي که ممکن است نام آنها هيچ گاه برده نشود، اما در اين عرصه زحمت کشيدند.کارگر در ادامه تاكيد كرد: امروز بر همه کارکنان صنعت نفت واجب است از اين حركتي که شکل گرفته، حمايت کنند و اگر دوستدار صنعت نفت هستيم و مي خواهيم به تاريخ و پدران مان احترام گذاشته و براي آيندگان يک ميراث ملموس و افتخارآفرين بجا بگذاريم، بايد ميراث صنعت نفت را براي آيندگان نگاه داريم.او همچنين از موزه كارآموزان آبادان به عنوان بهانه اي براي گفت و گوي بين نسل ها ياد كرد و افزود: اگر اين موزه نباشد، آن خاطرات هم از بين خواهد رفت. نفتي که نتواند حافظه خود را نگه دارد، يک صنعت مهجور خواهد بود.

تدوين، حفظ و مستندسازي تاريخ نفت، يک وظيفه ملي است

مديرعامل شرکت پالايش نفت آبادان در آيين افتتاح موزه کارآموزان صنعت نفت آبادان تدوين، حفظ و مستندسازي تاريخ صنعت نفت را وظيفه اي ملي خواند.

او با اشاره به راه اندازي موزه كارآموزان افزود: بايد ديد از اين موزه، پالايشگاه و صنعت نفتي که 110 سال از تأسيس آن گذشته و تا به امروز ادامه دارد، چه پندي مي توان گرفت؟

ميرقادري با تاكيد بر موقعيت منحصر به فرد شهر آبادان گفت: آبادان يک شهر زنده است و در زماني که کشورهاي آسيايي و آفريقايي هنوز در دوران کشاورزي سنتي به سر مي بردند، اين شهر پيشگام در صنعت بوده است.

به گفته ميرقادري، هنوز واحدهايي در پالايشگاه آبادان در حال سرويس دهي به صنعت نفت هستند که از قدمت آنها بيش از 80 سال مي گذرد.

 مديرعامل پالايشگاه آبادان تصريح كرد: استفاده از اين واحدهاي فرايندي هنوز براي صنعت نفت مقرون به صرفه است.

بايد ديد که در آن زمان، اين واحدها در چه سطحي از تکنولوژي قرار داشتند.او تدوين، حفظ و مستندسازي اين تاريخ را يک وظيفه ملي خواند و افزود: موجوديت ما بر اساس همين تاريخ تعريف شده است.

ميرقادري به درس هايي كه بايد از تاريخ نفت گرفت، اشاره و تاكيد كرد: درسي که بايد از اين صنعت، موجوديت و تاريخ آن فرا بگيريم، اين است که بدون تعارف در 30 سال گذشته، کم کاري داشتيم و ضعف هاي موجود را براي توسعه اين شهر برطرف نکرده ايم.

او با اشاره به طرح هاي موزه نفت و فعاليت هايي كه براي صنعت نفت در آبادان انجام مي شود، گفت: دير شروع کرديم امام مهم اين بود که اين پروژه ملي آغاز شد.

برخي از اين تأخيرها ناشي از مافياي جهاني صنعت نفت براي عقب ماندگي ما بوده است؛ اما نبايد کم کاري و عدم مسؤوليت پذيري مان را در برخي بخش ها کتمان كنيم. ما کارهاي عظيم، مهم و استراتژيکي را در حوزه صنعت نفت در سطح کشور انجام داده ايم؛ اما کافي نبوده است. توانمندي مردم ما بيش از آن چيزي است که انجام شده است.

مديرعامل پالايشگاه آبادان در پايان از كليد خوردن فازهاي 4 و 2 اين پالايشگاه در آينده نزديك خبر داد و افزود: بسيار خرسندم كه پالايشگاه آبادان بزودي به يکي از مدرن ترين و سودآورترين پالايشگاه هاي جهان تبديل خواهد شد.

شهر آبادان بر اساس مستندات تاريخي، شايستگي و اعتبار اين را دارد که پروژه هاي بزرگي در آن اجرا شود و مردم اين شهر از طرح هاي توسعه اي بهره مند شوند.

موزه هاي صنعت نفت آبادان بايد در سطح ملي ديده شوند

معاون پيشين وزير نفت در امور پالايش و پخش در آيين افتتاح موزه کارآموزان صنعت نفت آبادان گفت: آبادان شهري توريستي صنعتي است و موزه هاي نفت آبادان، فقط براي مردم اين شهر نيست؛ بلكه بايد در يك سطح ملي ديده شوند.عباس کاظمي، افزود: از گذشته به تاريخ آبادان علاقه داشتم و درباره آن مطالعه کردم. آبادان، شهر مظلومي است که در سرشماري سال 1335، يکي از پنج شهر بزرگ کشور بوده است. عرض تاريخي آبادان بيشتر از طول تاريخي آن است. کاظمي تاكيد كرد: آبادان در طول تاريخ، زخم شش جنگ را به خود ديده و در همه اين جنگ ها صدماتي به آبادان وارد آمده است؛ اما در جريان جنگ تحميلي عراق عليه ايران، مردم آبادان جانفشاني کردند. در آن زمان توانستيم در طول 5 ماه، پالايشگاه آبادان را که 8 سال در معرض خورندگي شيميايي و بمباران بود، احيا و بازسازي کنيم.كاظمي با يادآوري اين كه ورود انقلاب صنعتي به ايران از آبادان شروع شد، گفت: جوانان ما در آبادان توانستند تکنولوژي را از غربي ها فرا بگيرند و در کل منطقه گسترش دهند.او در ادامه تاكيد كرد: خواهشم اين است که موزه هاي صنعت نفت را فقط آباداني ها نبينند و در سطح ملي ديده شود و در هنرستان ها، دبيرستان ها و مراکز صنعتي به عنوان يک شهر توريستي صنعتي به اين شهر نگاه شود.به گفته معاون پيشين وزير نفت، بسياري از گردشگران مشتاق به ديدن آبادان هستند. اين کوشش نمايندگان عزيز مجلس شوراي اسلامي است که موزه هاي آبادان را در سفارتخانه ها و مراکز فرهنگي کشور معرفي كنند.كاظمي با قدرداني از مردم آبادان که مظلومانه در شهر ماندند و از شهر و پالايشگاه آن دفاع کردند، گفت: از مردم ايران دعوت مي کنيم که از آبادان و موزه هايي که نمايانگر ورود صنعت به اين کشور بوده است، بازديد کنند.

 

موزه كارآموزان، اولين موزه تخصصي با موضوع آموزش در کشور است

مدير موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت در آيين افتتاح دومين موزه از طرح موزه هاي صنعت نفت گفت: «موزه صنعت نفت کارآموزان آبادان با حدود 3 هزار برگ سند و هزار شيء به نمايش درآمده در آن، اولين موزه تخصصي با موضوع آموزش در کشور و در نوع خود منحصر به فرد است.»

اكبر نعمت الهي با بيان اين كه تا به امروز توانسته ايم دو موزه را در آبادان افتتاح و يک موزه را در شهر سبزوار بازسازي کنيم، از بهره برداري دو موزه نفت ديگر در سال جاري در شهرهاي تهران و کرمان خبر داد و افزود: به اين ترتيب تعداد موزه هاي صنعت نفت به پنج موزه افزايش مي يابد. در سال آينده نيز يک يا دو موزه در مسجدسليمان و يک موزه در کرمانشاه به بهره برداري خواهد رسيد.وي با برشمردن شاخص هاي موزه كارآموزان افزود: اين موزه در حال حاضر بزرگترين موزه استان، بزرگترين موزه صنعتي کشور، اولين موزه کشور با طراحي مسير ويژه نابينايان و اولين موزه منطقه اي در جنوب غربي کشور است. همچنين بزرگترين فضاي بازديد موزه اي در جنوب غرب کشور را دارد.

آبادان، يک شهر موزه است

مدير موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت با تاكيد بر اين كه شهر آبادان، يك شهرموزه تعريف شده است، گفت: آن قدر نشانه هاي صنعت نفت در اين شهر وجود دارد که بايد کل شهر به موزه تبديل شود. اما در گام هاي اول، سنگ بسيار بزرگي است و در حال حاضر با شرايط و محدوديت هاي مالي امکان پذير نيست. بنابراين اين پروژه به سه مرحله تقسيم شد.

وي افزود: در مرحله اول با پنج موزه، در مرحله دوم با 15 موزه و در مرحله سوم قصد داريم هر جا نشاني از صنعت نفت در آبادان ديده مي شود مرمت و بازسازي شده و کارکرد و کاربردي براي آن تعريف و هر نقطه اي از اين شهر شاخص و قابل بازديد شود.نعمت الهي اظهار اميدواري كرد، همان طور كه يک روز صنعت نفت باعث شکوفايي آبادان شد، امروز همه آثار، بقايا و ميراث اين صنعت بتواند موجب شکوفايي دوباره اين شهر شود.

نهضت ثبت ملي ابنيه صنعت نفت ادامه دارد

مدير موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت با اشاره به اين كه تا به امروز حدود 124 منطقه، تأسيسات، عمارت، اماکن و ابنيه صنعت نفت ثبت ملي شده است، تاكيد كرد: نهضت ثبت ملي ابنيه صنعت نفت ادامه دارد.وي با يادآوري اين كه در روزهاي نخست شروع کار،  به گونه اي ديگر به موضوع احداث موزه هاي صنعت نفت نگاه مي شد، افزود: اما امروز مسؤولان پالايشگاه آبادان از موزه هاي نفت سبقت گرفته اند و خواستار اتفاقات بهتري هستند. مدير موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت، با اشاره به حمايت بي دريغ و محکم مهندس زنگنه، وزير نفت در سال 1393 از اين طرح افزود: اين حمايت ها اميدبخش بود و موجب شد تا به امروز حدود 124 منطقه، تأسيسات، عمارت، اماکن و ابنيه صنعت نفت ثبت ملي شود که بيشتر اين اماکن مربوط به شهر زيباي آبادان است.وي تاكيد كرد: نهضت ثبت ملي ابنيه، ساختمان ها و تجهيزات صنعت نفت ادامه خواهد يافت و هيچ ميراثي در صنعت نفت باقي نمي ماند که ثبت ملي نشود.

به گفته نعمت الهي، در سطح کشور حدود 30 موزه با موضوعات مختلف تعريف شده که با راهنمايي خوب مديركل موزه ها و اموال منقول و تاريخي سازمان ميراث فرهنگي، اين حركت به نتيجه مطلوب رسيده است.

وي همچنين از كشف ميليون ها برگ سند از سلويج ها، انبارهاي راکد و زيرزمين هاي صنعت نفت خبر داد و تصريح كرد: پيدا شدن حدود 25 ميليون برگ سند موجب شده است که مراکز اسناد صنعت نفت به يكي از مراكز تخصصي اسناد در کشور تبديل شود. مدير موزه ها و مراکز اسناد صنعت نفت اظهار اميدواري كرد که در سال آينده سايت مرکز اسناد صنعت نفت رونمايي شود و در اختيار همه دانش پژوهان و دانشجويان قرار گيرد.

موزه كارآموزان اولين موزه تخصصي با موضوع آموزش در کشور

مدير موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت گفت: موزه صنعت نفت کارآموزان آبادان با حدود 3 هزار برگ سند و هزار شيء به نمايش درآمده در آن، اولين موزه تخصصي با موضوع آموزش در کشور و در نوع خود منحصر به فرد است.اكبر نعمت الهي  افزود: در سال آينده نيز يک يا دو موزه در مسجدسليمان و يک موزه در کرمانشاه به بهره برداري خواهد رسيد.

او با برشمردن شاخص هاي موزه كارآموزان افزود: اين موزه در حال حاضر بزرگترين موزه استان، بزرگترين موزه صنعتي کشور، اولين موزه کشور با طراحي مسير ويژه نابينايان و اولين موزه منطقه اي در جنوب غربي کشور است، همچنين بزرگترين فضاي بازديد موزه اي در جنوب غرب کشور را دارد.