پتروشیمی ؛قهرمان نیم فصل لیگ برتر بسکتبال

دور رفت ليگ برتر بسکتبال مردان باشگاه هاي ايران با صدرنشيني و قهرماني پتروشيمي بندرامام در نيم فصل نخست به پايان رسيد.پتروشيمي بندر امام، قهرمان آسيا و تيم سوم فصل پيش رقابت هاي ليگ برتر ايران که فصل جديد را با قدرت شروع کرده بود، با برتري مطلق نيم فصل نخست را با 8 پيروزي مقتدرانه و بدون شکست به پايان برد تا شانس نخست قهرماني ليگ برتر در فصل جديد باشد.تيم پتروشيمي که سابقه چهار عنوان قهرماني در رقابت هاي ليگ برتر را دارد، به دنبال کسب پنجمين قهرماني خود در اين رقابت هاست.شاگردان مهران حاتمي در نيم فصل رقابت ها 671 گل به ثمر رساندند، همچنين 453 بار سبد خود را باز شده ديدند. تفاضل گل اين تيم 218 است، از اين رو پتروشيمي باز هم از شانس بالايي براي کسب عنوان قهرماني در اين فصل برخوردار است.تيم پالايش نفت آبادان، ديگر نماينده نفتي ها در اين رقابت ها، از هشت بازي با 6 برد، 2 شکست و کسب 14 امتياز در مکان سوم جدول رده بندي قرار دارد.شاگردان هماد سامري در هشت بازي، خود 599 بار سبد حريفان را باز کردند همچنين 506 گل دريافت کردند که در مجموع تفاضل گل اين تيم 93 گل است.با توجه به اينکه نيم فصل از رقابت هاي ليگ برتر باقي مانده، تيم پالايش نفت همچنان يکي از شانس هاي کسب عنوان قهرماني به شمار مي رود. اين تيم فصل گذشته به مقام چهارم رقابت هاي ليگ برتر دست يافت.

 

پالايش نفت آبادان با پيروزي به تعطيلات رفت 

  تيم بسکتبال پالايش نفت آبادان در هفته پاياني نيم فصل اول رقابت هاي ليگ برتر بسکتبال باشگاه هاي ايران، برابر مهمانش شهرداري گرگان به پيروزي رسيد.  تيم بسکتبال پالايش نفت آبادان در سالن 17 شهريور آبادان ميزبان حريف گرگاني خود بود که موفق شد در ديداري سخت و فشرده  با نتيجه 89 بر 79 به پيروزي برسد.در کوارتر نخست اين ديدار، تيم شهرداري گرگان بازي بهتري نسبت به ميزبان خود ارائه کرد و توانست با استفاده از شوت هاي سه امتيازي 24 بر 17 به برتري برسد.تيم پالايش نفت آبادان در کوارتر دوم براي جبران اختلاف وارد ميدان شد و توانست با استفاده از تجربيات بازيکنان ملي پوش خود 27 بر 17 حريف گرگاني خود را شکست دهد.در کوارتر سوم، 2 تيم پاياپاي يکديگر پيش رفتند؛ ولي در آخر، اين تيم شهرداري گرگان بود که توانست با شوت سه امتيازي در ثانيه هاي پاياني اين کوارتر 19 بر 17 پيروز شود.تيم پالايش نفت آبادان که در کوارتر چهارم، انگيزه را در ساق هاي بازيکنان خود مي ديد، با تحت فشار قرار دادن حريفش 28 بر 19 پيروز شد تا اين ديدار حساس را 89 بر 79 به سود خود به پايان برساند.تيم پالايش نفت آبادان در پايان نيم فصل اول رقابت هاي ليگ برتر بسکتبال کشور با 13 امتياز در رده سوم جدول رده بندي اين مسابقات قرار گرفت.

 

سامری: در کورس قهرمانی می مانیم تا قهرمان شویم

هماد سامري، سرمربي تيم بسکتبال پالايش نفت آبادان بعد از پيروزي در بازي پاياني نيم فصل نخست ليگ برتردر خصوص وضعيت تيمش گفت: ليگ برتر را با نتايج خوب شروع کرديم؛ ولي در 2 بازي برابر 2 تيم مدعي قهرماني تن به شکست بسيار نزديک داديم که واقعا حق ما نبود؛ اما در مورد بازي آخر در نيم فصل برابر تيم گرگاني هم بچه ها بازي را خوب شروع نکردند؛ ولي در ادامه به خودشان آمدند و موفق شدند در خانه، تيم شهرداري را شکست دهند.

او با اشاره به ضعف داوري در اين رقابت ها افزود: متاسفانه داوري ها زياد خوب نيست. مثلا در بازي با شيميدر، اشتباه هاي داوري کاملا مشهود بود و خيلي راحت پيروزي را از ما گرفتند و به اين تيم تقديم کردند.سرمربي تيم بسکتبال پالايش نفت آبادان در خصوص دربي نفتي ها هم گفت: در  دربي نفتي ها که ديداري نزديک و نفس گير بود، در خانه پتروشيمي بندر امام ،عملکرد خوبي داشتيم ومي توانستيم برنده بازي باشيم، ولي با اختلاف نزديکي نتيجه را واگذار کرديم.سامري درباره اينکه چقدر شانس قهرماني دارند،گفت: ليگ امسال بسيار دشوار است و کسب عنوان قهرماني براي هيچ تيمي آسان نخواهد بود.ماهم با توجه به امکاناتي که داريم، سعي مي کنيم در کورس قهرماني باقي بمانيم و قهرمان ليگ شويم.او با اشاره به مشکلات مالي تيم پالايش نفت آبادان گفت: در اين فصل پالايش نفت آبادان به دليل مشکل مالي نتوانست بازيکن خارجي جذب کند و کار براي ما تا حدودي سخت شد. براي حضور پرقدرت در ليگ برتر و براي بودن در جمع مدعيان قهرماني، به بازيکن خارجي نياز است؛ ولي مشکل مالي اجازه نداد ما بازيکن خارجي جذب کنيم.

 

حاتمی: به دنبال پنجمین قهرمانی پتروشیمی هستیم 

مهران حاتمي، سرمربي تيم بسکتبال پتروشيمي بندرامام در مورد عملکرد شاگردان و تيمش در نيم فصل نخست رقابت هاي ليگ برتر که با صدرنشيني و بدون باخت همراه بود، گفت: اين قهرماني به سادگي به دست نيامده است. در هر ديداري که داشتيم، حريفان در موقعيت هاي مختلف براي ما يک تهديد بودند، اما به دليل پيگيري منظم تمرين ها و حس همکاري و انگيزه بالاي بازيکنان، موفق شديم تمام آنها را از پيش رو برداريم.

وي که تيمش در هفته پاياني نيم فصل نخست با قرعه استراحت روبه رو بود، با بيان اينکه بازيکنانش بعد از چند روز استراحت، تمرين هاي خود را پيگيري کردند، يادآور شد: تا زمان شروع نيم فصل دوم، طبق برنامه هميشگي، پيگير تمرين هاي مان خواهيم بود؛ اگرچه مسابقه مهمي مانند باشگاه هاي جهان را در پيش داريم؛ اما فعلاً تمرکزمان روي ليگ برتر است وبه فکر نبرد با تيم آويژه صنعت که در هفته نخست دور برگشت بايد با آن رقابت کنيم، هستيم. اين رسم و عادت ماست که مرحله به مرحله و بازي به بازي پيش برويم، بنابراين امروز که ليگ برتر را به عنوان اولين بازي در پيش داريم، فقط روي همين رقابت تمرکز مي کنيم.

سرمربي تيم بسکتبال پتروشيمي بندر امام همچنين درباره حضور تيمش در مسابقات باشگاه هاي جهان و برنامه هايي که براي اين رقابت ها دارد، افزود: اينکه براي اولين دوره مسابقات باشگاه هاي جهان، نماينده ايران به عنوان قهرمان آسيا، فرصت حضور در اين رقابت ها را به دست آورده، جاي خرسندي زيادي دارد، بنابراين تمام تلاشمان اين است که با بهترين شرايط، عازم محل برگزاري مسابقات در ريودوژانيرو برزيل شويم تا به عنوان نماينده ايران و آسيا حضوري قابل توجه داشته باشيم، بخصوص که بتوانيم نمايش خوبي از بسکتبال ايران در سطح جهان ارائه کنيم.

حاتمي با تأکيد بر اينکه پيگيري تمرين ها براي شرکت در ليگ برتر و بعد از آن حضور در نيم فصل دوم مسابقات، بخش اصلي برنامه هاي آماده سازي پتروشيمي براي مسابقات باشگاه هاي جهان به حساب مي آيد، در مورد نحوه برگزاري اين رقابت ها تصريح کرد: به غير از نامه اي که از سوي فيبا آسيا مبني بر دعوت به شرکت در اين رقابت ها دريافت کرديم، هيچ اطلاع ديگري در رابطه با آن نداريم؛ اين مسابقات با حضور سه تيم از يونان، جيلي آمريکا، برزيل (ميزبان) و فيناليست هاي آمريکاي لاتين برگزار مي شود. درباره نحوه برگزاري مسابقات، هنوز اطلاع رساني نشده، اما با توجه به بازه سه روزه در نظر گرفته شده، رقابت ها بايد در دو گروه سه تيمي آغاز شود.

سرمربي تيم بسکتبال پتروشيمي درباره اينکه تيمش به عنوان تيم سوم فصل گذشته ليگ برتر مي تواند در مسابقات باشگاه هاي غرب آسيا و انتخابي آسيا شرکت کند، گفت: هنوز زمان و حتي محل برگزاري مسابقات باشگاه هاي غرب آسيا مشخص نيست. شايد بهتر باشد بعد از تعيين اين دو موضوع، در مورد آن صحبت کنيم.

 

حضور بانوان بسکتبالیست

 پالایش نفت در پلی آف

هفته پاياني ليگ برتر بسکتبال بانوان باشگاه هاي ايران، در مرحله گروهي برگزار و چهره تيم هاي مدعي حضور در پلي آف مشخص شد.دوتيم بسکتبال پالايش نفت آبادان و گاز تهران در اين رقابت ها حضور داشتند که در پايان دو مرحله رفت و برگشت در گروه اول اين رقابت ها، تيم پالايش نفت آبادان موفق شد با ايستادن در رده سوم جدول به مرحله پلي آف قدم بگذارد.تيم بسکتبال پالايش نفت آبادان در هفته دهم و پاياني ليگ برتر بسکتبال بانوان در مرحله گروهي در آبادان ميزبان شاگردان نيکا بيک ليک لي در دانشگاه گلستان بود که موفق شدند با ارائه يک بازي برتر، حريف گرگاني خود را با نتيجه قاطع 83 بر 64 شکست دهند و با اين پيروزي 17 امتيازي شوند و در رتبه سوم جدول قرار بگيرند.آباداني ها در کوارتر اول 16 بر 12 و در کوارتر دوم 24 بر 17 پيروز شدند و برد خود را در کوارتر سوم با پيروزي 22 بر 13 تثبيت کردند. دانشگاه گلستان تنها در کوارتر چهارم 22 بر 21 به پيروزي رسيد. 4 بازيکن تيم پالايش نفت آبادان نيز در اين بازي دبل دبل کردند.تيم بسکتبال گاز تهران هم که در اين گروه قرار داشت، در پايان مرحله گروهي در رتبه پنجم قرار گرفت و از رسيدن به مرحله پلي آف بازماند. تيم گاز که فصل پيش نايب قهرمان شده بود، در اين فصل نتوانست چهره درخشاني از خود ارائه کند. گازي ها با 12 امتياز در رتبه پنجم جدول جاي گرفتند. تيم گاز تهران در ديدار تشريفاتي گروه يک توانست باژوند بوشهر را در يک بازي نزديک 53 بر 47 شکست دهد. اين بازي تا پايان کوارتر سوم مساوي بود؛ اما گاز در کوارتر پاياني بازي را به سود خود پايان داد. شهناز سميعيان نيز در ترکيب گاز با 15 امتياز و 11 ريباند موفق به ثبت دبل دبل شد.در پايان مرحله گروهي ليگ بسکتبال بانوان از هر گروه چهار تيم براي کسب عنوان قهرماني به پلي آف راه پيدا کردند که پس از يک هفته استراحت و از اول بهمن ماه رقابت خود را آغاز مي کنند. در مرحله پلي آف، تيم پالايش نفت آبادان با نامي نو اصفهان بازي مي کند. اين بازي ها به صورت رفت و برگشت و به صورت 2 برد از سه بازي برگزار مي شود که اگر تيم ها بعد از دو بازي رفت و برگشت به تساوي يک بر يک رسيدند، بازي سوم برگزار مي شود تا تيم صعود کننده به مرحله بعد مشخص شود.

 

ملی حفاری اهواز به عنوان قهرمان راهی پلی آف شد

  تيم فوتسال بانوان ملي حفاري اهواز در هفته بيست و دوم و پاياني مرحله گروهي رقابت هاي ليگ برتر در اهواز، از سد حريف خود گذشت تا با قهرماني راهي مرحله پلي آف ليگ برتر فوتسال بانوان ايران شود. تيم ملي حفاري اهواز، نايب قهرمان فصل گذشته ايران در اين ديدار، بار ديگر اقتدار خود را به حريفان نشان داد و با نتيجه 3 بر 2 از سد تيم شهرداري رشت گذشت تا به عنوان تيم اول راهي مرحله پلي آف شود.بازيکنان ملي حفاري در نيمه نخست بازي، توپ و ميدان را در اختيار داشتند و با پيروزي 2 بر يک به رختکن رفتند.تيم ملي حفاري که از امتياز ميزباني برخوردار بود، در نيمه دوم بازي را کنترل کرد و با زدن يک گل ديگر فاصله خود با حريفش را بيشتر کرد، اما در دقايق پاياني بازي، تيم مهمان يکي از گل هاي خورده را جبران کرد.در اين ديدار سحر پاپي، فرشته خسروي و فهيمه زارعي براي تيم ملي حفاري گلزني کردند.حضور پرشور تماشاگران اهوازي و تشويق پي در پي آنها، از مهمترين حواشي اين ديدار بود.تيم ملي حفاري با اين پيروزي 56 امتيازي شد و به عنوان تيم اول به مرحله پلي آف صعود کرد.تيم پالايش نفت آبادان، ديگرنماينده نفتي ها و قهرمان فصل گذشته در يک بازي بيرون از خانه موفق شد تيم پارس آرا شيراز را از پيش رو بردارد؛ اما نفتي هاي آبادان در اين فصل دستشان از جام کوتاه ماند و نتوانستند به مرحله پلي آف صعود کنند.تيم پالايش نفت آبادان، يک امتياز براي صعود به مرحله پلي آف کم آورد و با 36امتياز در رتبه پنجم جدول ايستاد.ديدارهاي پلي آف از 12 بهمن به صورت رفت و برگشت برگزار مي شود که تيم هاي ملي حفاري و مس رفسنجان برابر هم به ميدان مي روند و نامي نو اصفهان و دختران کوير مس کرمان نيز با هم به رقابت مي پردازند.

 

سرمربي بانوان ملي حفاري:

هر بازي حکم فينال دارد

سرمربي تيم فوتسال بانوان ملي حفاري، برگزاري رقابت هاي پلي آف را شانس دوباره براي تيم هاي رده دوم و سوم جدول رده بندي دانست.

 زيور بابايي درباره پايان نيم فصل دوم رقابت هاي ليگ برتر و آغاز مرحله پلي آف گفت: تا پايان دور برگشت همه چيز خوب به پايان رسيد. در اواخر رقابت ها خستگي و آسيب ديدگي، کمي بازيکنانم را اذيت کرد. چند بازيکن نيز درگير سرماخوردگي بودند و نتوانستيم در چند بازي آخر عملکرد خوبي داشته باشيم.او به حضور در مرحله پلي آف اشاره و خاطر نشان کرد: پلي آف از 12 بهمن ماه آغاز مي شود و در نخستين بازي مقابل تيم مس رفسنجان قرار خواهيم گرفت. تا شروع مرحله پلي آف ريکاوري مي کنيم تا تيم براي مسابقات مهيا شود. در بازي مقابل پالايش نفت به دليل آسيب ديدگي، برخي بازيکنان را در اختيار نداشتيم و نتيجه را واگذار کرديم. در پلي آف کار سختي در پيش خواهيم داشت. هر بازي حکم فينال دارد و فرقي نمي کند مقابل چه تيمي قرار مي گيريم. هر تيم در مرحله پلي آف، با هدف کسب پيروزي بهترين بازي خود را به نمايش خواهد گذاشت. هر چهار تيم براي کسب عنوان قهرماني مي آيند و به همين دليل پيش بيني تيم قهرمان کار سختي است.برگزاري مرحله پلي آف براي تعيين قهرمان دررقابت هاي ليگ برتر فوتسال بانوان براي نخستين بار است.  سرمربي ملي حفاري درباره اين شيوه مسابقات گفت: در ساير رشته ها مانند بسکتبال و واليبال نيز با برگزاري مرحله پلي آف، قهرمان را مشخص مي کنند؛ اما چون در فوتسال بانوان براي نخستين بار است اينگونه قهرمان مشخص مي شود، بايد منتظر ماند و ديد که چه اتفاقاتي رخ مي دهد تا معايب و مزاياي اين شيوه برگزاري مشخص شود. حُسن اين شيوه برگزاري اين است که به تيم هاي رده دوم، سوم و چهارم نيز شانس دوباره براي قهرماني داده مي شود. در سال گذشته که تيم ما دوم شد، اين شيوه مي توانست به تيم، انگيزه اي دوباره براي قهرماني بدهد.