بهترين مقاصد زمستانی

ســــــــــــــفـرهايی با طعم برف  و یخ

شبنم اعماري - اکثر افراد بهترين فصل براي سفر را بهار و تابستان و زمستان را فصل خانه ماندن مي دانند، در حالي كه در فصل زمستان هم مي توان سفري به يادماندني و متفاوت را نسبت به ديگر فصل ها تجربه کرد. سفري با طعم برف و يخ كه قطعا در نوع خود بي نظير و رويايي خواهد بود. سفرهاي زمستاني در حالي از ديد مردم دور مانده كه در كشور پنهاورمان ايران، مناطق بكر و زيبايي وجود دارد كه مي تواند در فصول مختلف، به خصوص در فصل زمستان مسافرتي خاطره انگيز را براي علاقه مندان به گشت و گذار رقم بزند. کوهپايه ها و ارتفاعات سردسيري شمال و شمال غرب بهترين مقصد براي اسکي بازان، يخ نوردان، طبيعت نوردان و ماجراجويان است. براي آشنايي بيشتر با سفرهاي زمستاني، آن هم با طعم برف و يخ با ما همراه باشيد.

قره کليسا (آذربايجان غربي)

جالب است بدانید که يكي از قديمي ترين کليساهاي جهان در ايران قرار دارد. كليسايي كه فراز و نشیب های زيادي در طول تاریخ حیات خود به چشم دیده و قدمتی به تاریخ ارامنه جهان دارد. قره کلیسا در منطقه کوهستانی چالدران مرتفع ترین منطقه استان آذربایجان غربی، قرار گرفته است. موقعیت خاص جغرافیایی اين کلیسا به شكلي است که اطراف آن از هر طرف در محاصره کوه ها و رودخانه اي نيز در كنار كليسا روان است. قره كليسا در 40 کيلومتري شهر ماکو واقع شده كه گفته مي شود توسط حواريون حضرت عيسي(ع) ساخته شده است.  این کلیسا که جنگ های زیادی را بعد از زلزله به خود دیده و هنوز آثاری از گلوله روی دیواره هایش دیده می شود، بارها مرمت و بازسازی شده است. اولین چیزی که در معماری این بنا نظر همگان را به خود جلب می کند، تکنیک و حجم پردازی است، کاری که شاهکاری از معماری را قره کلیسا رقم زده است. توصيه ما به شما اين است كه حضور در اين بناي تاريخي مقدس را که بسیار زیباست، به هيچ وجه از دست ندهيد، آن هم در فصل زمستان، چراکه اطراف این کلیسا و بنای آن در سفیدی برف حس فوق العاده ای به شما می دهد که قابل توصیف نیست. براي رسيدن به اين کليساي سنگي و بسيار زيبا بايد از تبريز به سمت مرند حرکت کنيد و بعد از 70 کيلومتر به «شوط» برسيد و پس از آن وارد جاده سمت چپ شويد و بعد از طي مسافتي حدود 40 کيلومتر به قره كليسا مي رسيد، بنايي كه به محض ديدن آن خستگي از تنتان بيرون مي رود.

آب گرم هاي معدني (اردبیل)

نمی توان به اردبيل سفر كرد و سراغ آب گرم هاي آن نرفت. دانه هاي برف در حال باريدن است و شما تا گردن در آب گرم هستيد؛ حس خوشايندي كه باعث مي شود برنامه اي براي سفر به شهر سرعين در استان اردبيل تدارک ببینید، شهري كه مملو از چشمه هاي آبگرم است و همين موضوع هم باعث شده تا در طول سال پذيراي مسافران زيادي باشد. در حال حاضر روي بسياري از چشمه هاي موجود در اين شهر، فضاي مسقفي بنا شده كه بيشتر به استخرهاي مدرن می مانند تا چشمه هاي آب گرم، با اين حال هستند كساني كه ترجيح دهند از چشمه هاي سرباز استفاده كنند تا اين استخرهاي مدرن سرپوشيده. پس پيشنهاد مي كنيم در زمستان، آب گرم هاي سرعين را از دست ندهيد و گرما در سرمای استان اردبیل را تجربه کنید.

روستاي شيخ موسي (مازندران)

سفر به اين روستا در زمستان که البته به عنوان ييلاق مازني ها، به خصوص دوستان مقيم بابل و اطراف آن شناخته مي شود، خالي از لطف نيست. در اين روستا علاوه بر زيارت امامزاده و استفاده از مناظر بکر برفي، مي توانيد از چند آبشار يخ زده در اطراف شهر نيز ديدن کنيد. براي رسيدن به اين روستا بايد از شهر بابل به سمت گلوگاه حرکت کنيد و پس از رسيدن به گلوگاه 20 کيلومتر ديگر نيز در جاده گلوگاه برانيد تا به روستاي شيخ موسي برسيد.

کوه برار بایع کلاه (سوادکوه)

مناطق کوهستانی مازندران از مکان های پرطرفدار تفریحات زمستانی است. دو برار مرتفع ترین خط الراس رشته کوه های فیروزکوه و در حد فاصل دو جاده هراز تا جاده فیروزکوه قرار دارد. از ویژگی خاص این کوه می توان به برف دائمی و برفچال در میان گرده های شمالی این خط الرأس اشاره کرد. دریاچه تار و هویر نیز از ویژگی های طبیعی این منطقه است که هر ساله در فصل زمستان گردشگران و کوهنوردان زیادی را به سمت خود می کشد.

جزيره آشوراده و منطقه گميشان (گلستان)

زمستان مي توان انواع اقليم ها را در گلستان به تماشا نشست، از کوهستان هاي مرتفع گرفته تا مناطق کويري شگفت انگيز. با اين حال توصيه ما به شما سفر به جزيره آشوراده، تنها جزيره ايران در درياي خزر است، منطقه اي که مي توان در آرامش به تماشاي اسب هاي زيبا و آزاد نشست و از هواي زمستاني و فضاي رويايي آن لذت برد. اين جزيره در گذشته از سه جزيره به هم پيوسته تشکيل مي شده که دو جزيره کوچک و انتهايي آن در طول قرن ها زير آب رفته و حالا آشوراده نيز به همان دليل متروک و نيمه مغروق مانده است. براي رسيدن به اين جزيره زيباي مي توانيد از بندر ترکمن با قايق موتوري ظرف مدت زمان 10 دقيقه به آشوراده برسيد و از زيبايي هاي بي نظير و آرامش بخش اين منطقه سفري خاطره انگيز بسازيد.

روستای آهار (تهران)

این روستا که اطراف تهران قرار دارد، در زمستان می تواند سفری دلچسب را برایتان در پی داشته باشد، چراکه این روستا یکی از معروف ترین مسیر های پیاده روی اطراف تهران است که به خاطر داشتن جاذبه های بی نظیرش در فصول مختلف سال گردشگران، علاقه مندان و کوهنوردان زیادی به سمت خود جذب می کند. به غیر از طبیعت زیبا آنچه جذابیت های آهار را دوچندان کرده، آبشاری به نام شکرآب است که از محل روستای آهار تا این آبشار، حدود یک ساعت و نیم پیاده روی در مسیری نسبتاً هموار را پیش رو دارید. در فصول گرم سال پیاده روی در این مسیر برای عموم امکانپذیر است، اما در زمستان و حتی اواسط پاییز (با اولین بارش ها) مسیر پوشیده از برف می شود و پیاده روی را سخت می کند. بنابراین توصیه ما به افرادی که قصد سفر در زمستان را دارند این است که تمام امکانات لازم را برای این سفر زمستانی به همراه داشته باشند تا آرامش در دل طبیعت زیبا را با تمام وجود لمس کنند، آرامشی برگرفته از طبیعت بکر و البته سفیدپوش که قطعا مرهمی بر روح خسته خواهد بود. برای رسیدن به آهاری از تهران، باید راهی جاده لشگرک شوید و مسیر این جاده به سمت فشم را در پیش بگیرید. بعد از حاجی آباد و اوشان به روستای آهار می رسید.

آب گرم مي اندشت (خراسان شمالی)

 نسبت به همتايانش در سرعين شهرت کمتري دارد و همين مهجور ماندن آن، باعث شده از گزند تصرفات انساني تا حد زيادي در امان بماند. این آب گرم از مجموعه چشمه هایی تشکيل شده که از دل زمين می جوشند و در سطح زمین جاری مي شوند. دماي آب چشمه حدود 36 درجه سانتيگراد است. در آب و هواي سرد زمستانی، آب تني در چشمه آبگرم می اندشت یا ايوب پيامبر(ع) لذت خاصی دارد. علت نامگذاري این آبگرم به ایوب پیامبر به این دلیل است که اهالي اعتقاد دارند مقبره اي که در کنار اين چشمه قرار دارد، متعلق به حضرت ايوب (ع) است. براي رسيدن به اين چشمه بايد از بجنورد به سمت گيفان حرکت کنيد. در حدود 95 کيلومتري بجنورد در شمال روستاي حاجي عبدالوهاب، اين چشمه آبگرم در انتظار شماست.

تله کابین احرار (گیلان)

بی شک بیشتر مسافران شمال، این تله کابین را با نام تله کابین بام سبز گیلان می شناسند. حضور در این منطقه در زمستان هم خالی از لطف نیست. البته سفر به ارتفعات و جنگل های کوهستانی گیلان در این فصل سال تنها به درد حرفه ای ها می خورد، اما اگر شما جزو اقلیت حرفه ای نیستید، می توانید خیلی راحت سوار تله کابین شوید و از دره های پوشیده از برف شگفت انگیز این منطقه خیلی شیک و مجلسی لذت ببرید.

و اما سه اقلیم متفاوت

شرق ایران در زمستان به طور عمده از سه اقلیم آب و هوایی متفاوت برخوردار است. یکی سرد و خشک که از مرزهای شمالی این منطقه شروع می شود و به جز چند منطقه قشلاقی تا جنوب استان خراسان رضوی  ادامه دارد. یکی گرم و خشک که از جنوب استان خراسان رضوی و تا نزدیکی های خط ساحلی در استان سیستان و بلوچستان امتداد می یابد و دیگری هم گرم و شرجی که طبیعت آب و هوای مناطق ساحلی است. به همین علت در این گستره صدها کیلومتری می توانید هر نوع آب و هوایی را که مدنظرتان است در زمستان تجربه کنید. این دیگر بستگی به حال خودتان دارد که دلتان برای هوای ۱۰ زیر صفر و برف های چند متری می تپد یا برای کویرنوردی و مناظر بدیع آن یا اینکه هوس ساحل مکران و آب و هوای معتدلش در زمستان به سرتان زده است.