گاز استان اردبيل

افتتاح 100 طرح گازرساني روستايي

مديرعامل شرکت گاز استان اردبيل از تکميل گازرساني شهري و تداوم گازرساني روستايي دراين استان خبر داد و گفت: 100 روستاي ديگر در دهه فجر امسال از نعمت گاز بهره مند مي شوند. فيروز خدايي افزود: در آستانه چهلمين سالروز پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي، گام هاي نهايي براي تکميل گازرساني شهري و روستايي استان اردبيل برداشته مي شود تا در آينده نزديک اردبيل را به عنوان استان سبز معرفي کنيم. به گفته وي، دهه فجر امسال يکصد طرح گازرساني روستايي و چند طرح صنعتي افتتاح خواهد شد. خدايي بابيان اين که پيش از انقلاب اسلامي حتي يک شهر يا روستاي استان اردبيل گازرساني نشده بود، تصريح کرد: فعاليت هاي گازرساني در اين استان از سال 68 آغاز شده است وهم اکنون 100 درصد شهرها و بيش از 90 درصد روستاها زيرپوشش گاز طبيعي قرار دارند. وي شمار شهرهاي استان اردبيل را 29 مورد و روستاهاي اين استان را يک هزار و 695 روستا اعلام و اظهار کرد: همه شهرها زيرپوشش گاز قرار گرفته اند واز حدود 1400 روستاي قابل گازرساني، يک هزار و 132 روستا، گازرساني شده اند. به گفته خدايي، گازرساني به 251 روستا نيز در دست اقدام است که با تکميل اين طرح ها، ضريب نفوذ گاز در روستاهاي استان اردبيل به 98 درصد مي رسد. مديرعامل شرکت گازاستان اردبيل درباره گازرساني به بخش هاي نيروگاهي و صنعتي نيز گفت: تنها نيروگاه استان اردبيل از گاز طبيعي استفاده مي کند ويک هزار و 360 واحد صنعتي عمده و جزء نيزبه شبکه گاز متصل هستند. وي افزود: دولت با هدف اشتغال زايي، تاکيد بسيار زيادي بر گازرساني صنعتي دارد؛ از اين رو، شرکت هاي گاز استاني تلاش ويژه اي براي تحقق اين مهم دارند. خدايي با بيان اين که استفاده از مصوبه شوراي اقتصاد مبني بر استفاده صنايع ازتسهيلات 240 ميليون توماني تاثير بسزايي در توسعه گازرساني صنعتي داشته است، تصريح کرد: با توجه به اين مهم، علاوه بر واحدهاي صنعتي زيرپوشش گاز، طرح گازرساني به يکصد واحد صنعتي جديد نيز نيز در دست اقدام است. خدايي، طول خطوط انتقال گاز استان اردبيل را 731 کيلومتر و طول خطوط تغذيه و توزيع اين استان را 9 هزار و 350 کيلومتر عنوان و اظهار کرد: با اجراي طرح هاي گازرساني روستايي، طول خطوط تغذيه و توزيع به بيش از 11 هزار کيلومتر افزايش خواهد يافت.

 

   پتروشيمي پارس

ثبت رکورد تازه در توليد استايرن منومر گازرساني

توليد ‏استايرن منومر پتروشيمي پارس باثبت رکوردي تازه به 105درصد ظرفيت اسمي رسيد. اين مجتمع موفق شد امسال افزون بر کاهش چشمگير 25 روزه تعميرات اساسي واحدهاي استايرن منومر و اتيل بنزن، رکورد توليد واحد ‏استايرن منومر را بشکند. تعميرات اساسي واحدهاي استايرن منومر و اتيل بنزن به مدت 17روز، (پانزدهم آذرماه تا دوم دي ماه) امسال ‏انجام شد و واحد استايرن منومر با 5 درصد بالاتر از ظرفيت اسمي خود در مدار توليد قرار گرفت. تعميرات اساسي سال 94 اين دو واحد 42 روز به طول انجاميده بود که کاهش 25 روزه زمان اين عمليات در سال جاري موجب شده است در هزينه هاي ‏اين فرايند شامل ماشين آلات و نيروي انساني کاهش چشمگيري ايجاد شود. سود و صرفه حاصل از تعميرات اساسي انجام شده در مدت 25 روز، 18 ميليون و 500 هزار دلار برآورد شده است.

 

  گاز استان بوشهر

برخورداري 9 شهر و 85 روستاي دشتستان از گاز

مديرعامل شرکت گاز استان بوشهر گفت: 9 شهر و85 روستاي شهرستان دشتستان تحت پوشش گاز طبيعي قرار دارند.  مسلم رحماني افزود: به منظور گازرساني به اين مناطق، يک هزار 469 کيلومترشبکه گذاري انجام شده است که 752 کيلومتر آن به شهرها و 717 کيلومتر ديگر به روستاهاي اين شهرستان مربوط مي شود. وي با بيان اين که دشتستان يکي از مناطقي است که حجم شبکه گذاري گاز در آن بالاست، از بهره مندي 100 درصدي شهرها و 92 درصدي روستاهاي شهرستان دشتستان از گاز طبيعي خبر داد. به گفته رحماني، تاکنون بيش از50هزار انشعاب دراين شهرستان طراحي و نصب شده است. وي يادآورشد: هم اکنون بيش از35 هزار و 700 مشترک گاز در شهرستان دشتستان، زيرپوشش خدمات گازرساني قرار دارند.  وي با اشاره به تلاش هاي بسياربراي توسعه گازرساني در نقاط مختلف استان بوشهرافزود: در چندسال گذشته، پروژه هاي متعددي در حوزه گازرساني اجرا شده است و هم اکنون بخش زيادي از شهرها و روستاهاي استان بوشهرزيرپوشش گاز قرار دارند و مردم از آن استفاده مي کنند.

 

  پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اهواز

تامين و توزيع سوخت در مناطق عشايرنشين  انرژي

مدير شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اهواز از تامين و توزيع مطلوب سوخت در مناطق عشايرنشين استان خوزستان خبر داد. نعمت الله نجفي با اشاره به سهميه 200ليتري نفت سفيد براي هر خانوار، افزود: با پيگيري هاي انجام شده اين مهم تا سقف 600ليتر براي شهرهاي شمالي استان و در برخي شهرهاي ديگر، افزايش داشته است. وي با اشاره به تامين نفت سفيد هموطنان براساس سامانه تجارت آسان و زيرساخت هاي بانکي تصريح کرد: تامين و توزيع سوخت مورد نياز هموطنان در اولويت کاري اين شرکت قرار دارد و همشهريان عزيز نگران سوخت مورد نياز خود نباشند. مديرشرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اهواز گفت: سامانه تجارت آسان بر اساس دستورعمل ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز رياست جمهوري تشکيل شده است و طبق آن، بدون ثبت در اين سامانه، حتي يک ليتر فرآورده نفتي تحويل افراد نخواهد شد.

نجفي با اشاره به نشستي باحضورمسئولان شرکت گاز وشرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اهواز تصريح کرد: براي57 هزار و400 خانوار ثبت نامي در سامانه تجارت آسان کارت نفت صادر شد.

 

   شرکت نفت و گاز مارون

 ارائه يک طرح خلاقانه از سوي متخصصان شرکت نفت و گاز مارون

مديرعامل شرکت بهره‎برداري نفت و گاز مارون از ارائه و پياده‎سازي يک طرح خلاقانه و تاثيرگذار از سوي متخصصان اين شرکت خبر داد. حميد کاويان گفت: تبديل ساختار ديافراگمي اکچوايتورهاي شير کنترل فشار مياني کمپرسورها به سامانه سيلندر و پيستوني از جمله طرح‎هاي خلاقانه اي بود که دانش آن به همت کارگروه نگهداري و تعميرات شرکت نفت و گاز مارون بومي‎سازي شد.

وي افزود: با اين ابتکار از نشت‎هاي ناشي از فشار، پارگي ديافراگم، توقف‎هاي لحظه‎اي توليد، بار مالي قابل توجه و استهلاک منابع انساني جلوگيري مي‎شود.

مديرعامل شرکت بهره‎برداري نفت و گاز مارون تصريح کرد: يکي از متخصصان ابزار دقيق اداره تعميرات با خلاقيت و نوآوري خود اين تحول را به وجود آورده تا افزون بر کاهش هزينه‎هاي مالي تعميرات، امکان خرابي در تجهيزات جانبي را به صفر نزديک کند و از جمله مزيت‎هاي اين طرح اين است که توقفي در توليد ايجاد نخواهد شد.

کاويان با تاکيد بر اين‎که اين دانش بومي‎سازي شده و قابل انتقال است، افزود: اين دانش با استفاده از نمونه‎هاي آزمايشي به کار رفته در يک آزمون ميداني يکساله روي هشت عدد از شيرهاي کنترل ورودي کمپرسورهاي HP&LP رديف‎هاي A&B ايستگاه تزريق گاز مارون محقق شد.

 

   پخش فرآورده هاي نفتي منطقه گلستان

مانورسوخت رساني مطلوب  در زمستان

با قطع گازچهار هزارمشترک گاز، مانور سوخت رساني در شرايط سرد زمستاني برگزارشد. دراين مانور که با حضور اعضاي کارگروه تخصصي تامين سوخت و مواد نفتي استان گلستان درگرگان برگزار شد، سوخت رساني در شرايط سخت و سرد زمستاني با سناريوي قطع گاز چهارهزار مشترک اين شهر به دليل نقص فني درخطوط اصلي گاز، تمرين شد. درمانوراخير، باتشکيل کميته بحران در کوتاه ترين زمان ممکن، موقعيت جغرافيايي از طريق تصاوير ويدئويي به صورت آنلاين، بررسي و با عزيمت مديران استاني به محل قطع گاز، دستورهاي مقتضي درمحل صادر شد.  شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه گلستان نيز به منظور کاهش آثار قطع گاز با اعزام چهار دستگاه خودروي حامل نفت سفيد، گازوئيل و کپسول گازمايع، توزيع سوخت رساني در اين شرايط را با هدف آمادگي بيش از پيش، تمرين کرد. عيسي افتخاري، مدير شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه گلستان در باره برگزاري اين مانور گفت: متوليان تامين انرژي، ضامن امنيت انرژي هستند ومردم براي تامين سوخت هيچ دل نگراني نداشته باشند. وي وفاق، همدلي وهماهنگي ميان دستگاه هاي مرتبط با کارگروه تامين سوخت استان گلستان را ضامن تحقق پايداري در تامين سوخت مورد نياز وفاق، همدلي وهماهنگي ميان دستگاه هاي مرتبط با کارگروه تامين سوخت استان گلستان را ضامن تحقق پايداري در تامين سوخت مورد نياز مردم در شرايط عادي و اضطراري برشمرد.

 

  پخش فرآورده هاي نفتي منطقه بوشهر

عرضه نفت سفيد به روستاييان گناوه

اهالي روستاهاي شهرستان گناوه مي توانند سوخت مورد نياز خود را از واحدهاي سيار دريافت کنند و نيازي به مراجعه به مرکز شهرستان نيست. رئيس روابط عمومي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه بوشهر گفت: بر اساس مجوزصادر شده به شهرونداني که منازل مسکوني شان در محدوده گازرساني است، اما به هر دليلي تاکنون موفق به انجام لوله  کشي و دريافت اشتراک آن نشدند، نفت سفيد اختصاص مي يابد. مهردادبيوکي افزود: محله هايي که داراي تعاوني روستايي هستند، مي توانند سهميه نفت سفيد خود را از فروشندگي هاي اين شرکت دريافت کنند و نيازي به صرف وقت در صف هاي طولاني نيست. وي با تاکيد بر اين که هيچ مشکلي در زمينه تامين نفت سفيد نقاط شهري و روستايي وجود ندارد، تصريح کرد: اين شرکت همه توان و تلاش خود را به صورت شبانه روزي براي سوخت رساني به مردم با همه امکانات موجود به کار بسته است. شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه بوشهر، يکي از قديمي ترين شرکت هاي نفتي با قدمت حدود يکصد ساله است.اين شرکت در استان بوشهر به عنوان يکي از مناطق مهم و راهبردي کشور در ذخيره و توزيع فرآورده هاي مختلف نفتي ازجمله بنزين، گازوئيل، نفت سفيد، سي ان جي و سوخت هاي هوايي در استان بوشهر و ديگر استان هاي همجوار(کهگيلويه و بويراحمد وقسمتي از استان فارس)، نقشي بسزا دارد.

 

    شرکت نفت و گاز اروندان

 گسترش همکاري هاي علمي و فني مديريت اکتشاف با شرکت هاي توليدي

نشست مشترک مديراکتشاف شرکت ملي نفت ايران و مديرعامل شرکت بهره برداري نفت و گاز اروندان با هدف همکاري بيشتر در پروژه هاي عملياتي و تبادل اطلاعات علمي و فني برگزار شد. نشست مشترک سيدصالح هندي، مديراکتشاف شرکت ملي نفت ايران و جهانگير پورهنگ، مديرعامل شرکت نفت و گاز اروندان و مديران فني اين شرکت به دعوت مدير اکتشاف، با هدف همکاري بيشتر در پروژه هاي در دست اقدام، همچنين تبادل اطلاعات علمي و فني برگزار شد. در اين نشست زمينه هاي همکاري متقابل مديريت اکتشاف و شرکت نفت و گاز اروندان از جمله همکاري در طراحي چاه و مراحل حفاري با اهداف مشترک اکتشافي-توليدي، آمادگي مديريت اکتشاف براي توصيف و برطرف کردن ابهام هاي ميادين در حال توليد شرکت نفت و گاز اروندان، برنامه ريزي براي تحويل چاه هاي اکتشافي و تکميل آنها و تبادل اطلاعات اکتشافي و توليدي در پروژه هاي در دست اقدام مطرح شد و مورد استقبال دو طرف قرار گرفت. مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران از سال 1395 تاکنون تعامل و گسترش همکاري هاي علمي، فني و عملياتي با شرکت هاي بهره برداري و توليدي را در دستور کار قرار داده و تفاهمنامه هايي نيز با شرکت هاي توليدي و توسعه اي و علمي، همچون پژوهشگاه صنعت نفت، فلات قاره، نفت مرکزي و ... امضا کرده و موقعيت هاي چشمگيري نيز در کاهش هزينه ها، تسهيل امور و هماهنگي بيشتر در پروژه ها و هم افزايي علمي- فني و افزايش راندمان کارها نصيب دو طرف و صنعت نفت کشور شده است.

 

    پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اردبيل

توزيع بيش از 6ميليون ليتر گازوييل يورو 5

مديرشرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اردبيل از عرضه 6ميليون و 760 هزار ليتر گازوييل يورو 5در پاييز امسال خبر داد و افزود: ازاين ميزان، سه ميليون و 70 هزار ليتر به آذرماه مربوط مي شود. مدني گفت: توزيع نفت گاز يورو5 در9 جايگاه نواحي مرکزي(اردبيل) بيله  سوار، گرمي، پارس آباد و مشکين شهر انجام مي شود. مديرشرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اردبيل با قدرداني از تلاش ناوگان حمل  فرآورده هاي نفتي براي توزيع به موقع و مطلوب فرآورده هاي نفتي، تصريح کرد: اين مقدار فرآورده به  وسيله 230 دستگاه نفتکش به جايگاه هاي عرضه سوخت ارسال شده است.

صرفه جويي درمصرف بنزين با سي ان جي

مدني همچنين گفت: با استفاده از گاز طبيعي فشرده (سي ان جي) در مصرف 155ميليون ليتر بنزين صرفه جويي شده است. وي با بيان اين که از ابتداي امسال تا پايان آذرماه 155 ميليون و 240 هزار مترمکعب سي ان جي مصرف شده است، افزود: درباره زماني ياد شده، به همين ميزان در مصرف بنزين صرفه جويي شده است. مدير شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اردبيل تصريح کرد: مصرف اين سوخت پاک نسبت به مدت مشابه سال قبل (151 ميليون و900 هزار مترمکعب) بيش از دو درصد افزايش يافته است.