رنگ و بوی رفاه در   خوزستان

مسؤوليت اجتماعي شرکت ها، يعني مسؤوليت شرکت در پاسخگويي به پيامدهاي فعاليت هايي که جامعه را تحت تأثير خود قرار مي دهد. منظور از جامعه، همه ذينفعان شرکت است. مهمترين ذينفعان شرکت که به صورت مستقيم و غيرمستقيم در موقعيت شرکت مؤثر هستند، عبارتند از مصرف کنندگان، کارکنان، مالکان يا سهامداران و جامعه. اين موضوع بايد به يک فرهنگ سازماني تبديل شود تا با رفتن يک فرد از بين نرود و همه اعضاي سازمان بدانند که با رفتن آن مدير هم بايد به همين روش عمل کند.  به عبارت ديگر، مسؤوليت اجتماعي شرکت، يک باور سازماني بوده به دنبال خلق ارزش مشترك بين ذينفعان شرکت است و پروژه اي نيست که آغاز و پاياني داشته باشد. نبايد برنامه هاي مسؤوليت پذيري اجتماعي، فعاليتي جداگانه از فعاليت هاي روزانه کسب و کار شرکت باشد.

شرکت نفت وگاز اروندان به عنوان جوان ترين شرکت نفتي بلا‏‏فصل شرکت ملي نفت ايران، مسؤوليت توليد از ميادين نفتي دارخوين، آزادگان، يادآوران، جفير، ياران، بند کرخه، سوسنگرد، اروند، مشتاق، خرمشهر، اميد و سهراب را به عهده دارد.

اين شرکت در حوزه فعاليت خود اهميت ويژه اي دارد؛ زيرا با سرمايه عظيمي از نيروي انساني جوان، تحصيلکرده و کاردان به دنبال آفريدن افتخار براي کشور است. اهداف و  برخي اقدام هاي اين شرکت در حوزه بهداشت و درمان، ورزش، محيط زيست، راهسازي، مدرسه سازي، عمراني و ... در ادامه مي آيد.

اهداف و برنامه ها

اعتقاد به تولید صیانتی با محوریت یکپارچه مخزن، برنامه ‏ریزی برای تولید از میادین نفتی در حوزه عملیاتی، ایجاد زیرساخت ها و امکانات لازم برای توسعه و تولید خدمات فنی و مهندسی، بویژه استقرار و استمرار مدیریت یکپارچه ایمنی، بهداشت و محیط زیست، نظام سلامت کارکنان، امنیت اطلاعات، توجه به مدیریت ارزش از طریق بازنگری برنامه تولید فرایندها، به کارگیری بهینه ترین راهکارها برای ترویج فرهنگ نوآوری و خلاقیت و خروجی های علمی و استفاده موثر از منابع موجود، از زمره اهداف کلان و برنامه های این شرکت است.

 همچنین استفاده از فناوری ملی، مدیریت از نگاه منابع بنگاه اقتصادی براساس حداکثر درآمد و حداقل هزینه، حفظ محیط زیست و جلوگیری از هرگونه آلودگی انجام پروژه های بنیادین و کاربردی در حوزه های فعالیت شرکت، ایجاد و حفظ ارتباطات بین صنعت و دانشگاه و مراکز پژوهشی و تعامل با مسؤولان بومی در مناطق عملیاتی، از جمله راهبردهای مهم این شرکت است .

مسؤولیت اجتماعی در حوزه جوامع محلی

  حوزه بهداشت و ورزش

  احداث مرکز بهداشتی درمانی شهر دارخوین که با اعتباری نزدیک بر 16 میلیارد ریال انجام شد. از امکانات ویژه این پروژه می توان به اتاق عمل، دندانپزشکی، زنان و زایمان، اورژانس، داروخانه، پزشک عمومی، ساختمان اداری و آموزشی و خدمات اشاره کرد. این پروژه در تاریخ 20 اردیبهشت سال گذشته به دانشکده علوم پزشک و خدمات بهداشتی درمانی آبادان تحویل شد.

  سالن چند منظوره ورزشی شهر دارخوین با امکانات سالن فوتسال شامل اتاق کمک های اولیه، جایگاه تماشاچیان با ظرفیت 250 نفر، اتاق داوران، رختکن، سرویس بهداشتی و حمام، سالن تنیس روی میز، بدنسازی و شطرنج با اعتباری بالغ بر 25 میلیارد ریال احداث و در سال گذشته به اداره تربیت بدنی شهرستان شادگان تحویل شد.

  احداث زمین چمن تمرینی فوتبال و استخر سرپوشیده شهرستان خرمشهر از پروژه های تعریف شده در زمینه مسؤولیت اجتماعی بود که در سال گذشته به اداره ورزش و جوانان شهرستان خرمشهر و جمعیت هلال احمر استان خوزستان تحویل داده شد.

  احداث استادیوم 15 هزار نفری نفت و گاز اروندان خرمشهر

با هدف ایجاد امکانات لازم و فضای مناسب برای توسعه ورزش فوتبال، پروژه احداث استادیوم 15 هزار نفری فوتبال براساس استانداردهای روز فدراسیون فوتبال آسیا در شهرستان خرمشهر با تخصیص اعتباری بالغ بر 527 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 138 هزار متر مربع در مهر سال 90 آغاز و در سال 95 افتتاح شد.

  زمین چمن فوتبال به مساحت 7140 مترمربع

  پیست تارتان دوومیدانی

  سکوی مسقف تماشاچیان با نصب صندلی در 2 طبقه با ظرفیت 15 هزار نفر

  احداث زمین چمن فوتبال شهر دارخوین، با اعتباری بالغ بر 12 میلیارد ریال انجام شده و از امکانات ویژه این پروژه می توان به جایگاه تماشاچیان با ظرفیت 150 نفر، رختکن و اتاق داوران اشاره کرد.

  حوزه محيط زيست

يکي از مهمترين مباحث مطرح شده در بحث مسؤوليت اجتماعي طي سال هاي اخير در ايران، به محيط زيست و آثار و عواقبي که صنعت نفت پيرامون تاسيسات به جاي گذاشته است، بازمي گردد. بنابراين به کار بردن مسؤوليت اجتماعي در باره مسائل زيست محيطي صنعت نفت ايران مي تواند راه را براي کنترل آلودگي هاي ناشي از فعاليت هاي اين صنعت هموار سازد. همچنين باور به ارتباط تنگاتنگ مسائل زيست محيطي با حقوق بشر و حفظ آن براي نسل هاي آتي سبب مي شود اجراي تعهدات زيست محيطي فراتر از چارچوب قانون و تعهدات و به صورت وظيفه اي عمومي بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.

 اندازه گيري آلاينده هاي زيست محيطي مناطق دارخوين و غرب كارون در قالب طرح خوداظهاري

 خريد تجهيزات جاذب آلودگي نفتي در محيط آبي

 برگزاري كميته فني نظارتي و جلسات دفاعيه مربوط به EIA خط لوله سهراب در سازمان حفاظت محيط زيست

 نظارت بر پاكسازي چاه هاي سهراب

 نظارت بر مديريت پسماندهاي حفاري با استفاده از سيستم zero discharge

  انعقاد قرارداد انتقال پسماندهاي بهداشتي آزادگان به شهرداري هويزه

 انعقاد قرارداد انتقال پساب بهداشتي آزادگان به آبفا هويزه

 كاهش نفت سوزي در چاه هاي در حال حفاري يا تعميري (خريد دستگاه MOT ) 

  خدمات عام المنفعه

 تأمين سرويس اياب و ذهاب دانش آموزان مدارس روستايي واقع در غرب رودخانه کارون

 همکاري با ادارات ورزش و جوانان شهرستان هاي رودخانه غرب کارون

 ارسال کمک هاي اهدايي شرکت نفت و گاز اروندان به زلزله زدگان استان کرمانشاه

 همکاري با ادارات آموزش و پرورش شهرستان هاي غرب رودخانه کارون

 همکاري با کميته امداد شهرستان هاي غرب رودخانه کارون

  مديريت پسماند

 تزريق گازهاي همراه نفت در لايه فهليان در منطقه دارخوين

 استفاده از سيستمSmokeless در فلر به منظور بهسوزي فلر و كاهش بار آلايندگي

  ايزوله کردن گودال هاي گل چاه هاي در حال حفاري به منظور پيشگيري از آلودگي خاك و آب هاي زير زميني

 پاكسازي كنده هاي حفاري چاه هاي سهراب با نظارت اداره محيط زيست (ناشي از فعاليت ساير شركت ها)

 انتقال پسماندهاي عادي به محل دفن شهرداري

 جداسازي و انبارش پسماندهاي ويژه از ساير پسماندها

  مديريت پساب

 استفاده از سيستم zero discharge در عمليات حفاري و مديريت سيال و كنده حفاري

 تزريق پساب صنعتي به لايه آسماري

 انتقال پساب بهداشتي توليدي به نزديك ترين آبفا

 فعاليت هاي بهداشتي - صنعتي

 پايش و اندازه گيري دوره اي عوامل زيان آور محيط كار

 پيگيري نتايج معاينات طب صنعتي و اقدام لازم براي سلامت كاركنان

 تهيه اطلاعات وضعيت بهداشتي همه پيمانكاران شركت از نظر قوانين و مقررات اچ اس اي پيمانكاران

 سم پاشي ساختمان مديريت و آزمايشگاه، کمپ، رستوران و آشپزخانه اروندان دارخوين

 تعمير و راه اندازي آمبولانس واقع در منطقه نفتي دارخوين

 انعقاد تفاهم نامه با سازمان بهداشت و درمان اهواز براي راهبري درمانگاه دارخوين

 شناسايي خطرات تمامي مشاغل شركت نفت و گاز اروندان با روش مصاحبه و بازرسي محل كار

 بازديد هاي بهداشتي برنامه ريزي شده (اماكن و نظارت بر مواد غذايي)

  مديريت منابع انساني

مسؤوليت اجتماعي شرکت ها،رويکردي متعالي به کسب و کار است که تأثير اجتماعي يک سازمان بر جامعه چه داخلي و چه خارجي را مد نظر قرار مي دهد و هدف اصلي آن فراهم کردن تمامي بخش ها اعم از دولتي، خصوصي و داوطلبان براي همکاري با يکديگر است. چنين رويکردي به ايجاد يک فرهنگ قوي نياز دارد که بر ارزش هاي مسؤوليت اجتماعي و شايستگي هايي که براي دستيابي به منافع هم افزايي مورد نياز است، تأکيد کند و کارکنان سازمان، داراي جايگاهي مرکزي در بهبود چنين فرهنگي هستند که در اين زمينه شرکت نفت و گاز اروندان اقدام به جذب 94.3 درصد نيروهاي بومي و 5.6 درصد نيروهاي غيربومي در شرکت کرده است.

 برگزاري دوره آشنايي با منشور حقوق شهروندي و حقوق شهروندي در نظام اداري براي كارمندان در سال هاي 96 و 97 به منظور افزايش سطح آگاهي تعهد و مسؤوليت كاركنان و مديران اجرايي و التزام آنها به رعايت حقوق شهروندي در نظام اداري

 برگزاري دوره تهديدها و آسيب پذيري خانواده براي كارمندان در سال 96 به منظور ارتقاي سطح آگاهي خانواده ها در زمينه فرهنگي - اجتماعي و توسعه آگاهي هاي خانواده نسبت به اهميت مقابله با جنگ نرم

 برگزاري دوره طرح تكريم ارباب رجوع براي كارمندان ستادي در سال 97 به منظور آشنايي آنها با قوانين و مقررات مربوط، بهبود پاسخگويي به مراجعان و حل تعارض ها

 پرداخت وام و كمك هزينه هاي مالي با هدف كاهش مشكلات شخصي كارمندان و نيروهاي اركان ثالث (تأمين هزينه هاي بيماري، آتش سوزي منزل و...)

 ارائه خدمات مشاوره اي در زمينه هاي فردي، خانوادگي، تحصيلي، پيش از ازدواج، كاري و اختلالات رفتاري كودكان و نوجوانان

 پرداخت وام و كمك هزينه هاي مالي براي رفع مشكلات شخصي كاركنان (اضطراري، ازدواج و...)