شركت پالايش نفت اصفهان با استفاده از دانش و توان شركت هاي داخلي به عنوان نخستين شركت پالايشي، از كاتاليست ساخت داخل براي توليد بنزين با سطح كيفيت يورو 4 استفاده کرده است. در اين باره بيشتر توضيح دهيد.

با توجه به مشكلاتي كه در تأمين كاتاليست واحد ايزومريزاسيون به وجود آمد، با اتكا به توان و دانش متخصصان ايراني و حمايت هاي مالي كه از سوي پالايشگاه انجام شد، يكي از راهبردي ترين كاتاليست هاي صنعت نفت در داخل كشور توليد شد و براي نخستين بار از سوي پالايشگاه اصفهان مورد بهره برداري قرار گرفت. با بهره برداري از اين طرح پژوهشي و بنيادي، امكان توليد بنزين با كيفيت يورو4 فراهم شد و در حال حاضر اين فراورده در بيش از 12 استان كشور از جمله اصفهان توزيع و مصرف مي شود. در پي توليد کاتاليست، ايران نيز به عنوان يكي از بهترين توليدكنندگان اين نوع كاتاليست ها در سطح جهان شناخته مي شود.

 با توجه به اينكه 70 درصد تجهيزات پالايشگاه اصفهان بومي است، چه فعاليت هايي براي دستيابي به اين جايگاه انجام شده است؟

واحد پشتيباني ساخت داخل شركت پالايش نفت اصفهان از سال 1380 شروع به كاركرده و در زمينه تأمين قطعات دستگاه هاي پالايشي، بويژه ماشين آلات دوار مانند توربين، پمپ، كمپرسور، چرخ دنده و ... تا كنون فعاليت هاي گسترده اي داشته است. با تلاش و همت متخصصان و كارشناسان، 70 درصد قطعات و تجهيزات مورد نياز پالايشگاه اصفهان در بخش خودكفايي اين شركت توليد شده است.

واحدهاي خودكفايي، تحقيق و ساخت شركت پالايش نفت اصفهان از سال هاي گذشته، به كمك متخصصان داخلي موفق به ساخت طيف وسيعي از قطعات يدكي ماشين آلات دوار مانند تلمبه، توربين، كمپرسور، گيرباكس، مكنده و دمنده و نيز اقلام ديگري نظير دمپرهاي كوره، برنرها، كنترل ولوها، كولرهاي هوايي، مبدل هاي حرارتي و ... شده است.

 شركت پالايش نفت اصفهان به عنوان نخستين شركت پالايشي كشور موفق به راه اندازي تصفيه پساب با استفاده از تكنولوژي اسمز معكوس (RO) شده است. در اين زمينه توضيح دهيد.

با توجه به محدوديت منابع آب، خشكسالي هاي وسيع و افزايش برداشت از منابع آب و متأسفانه توسعه آلودگي منابع آب، استفاده صحيح از منابع آب موجود و تصفيه كامل پساب هاي صنعتي، تنها گزينه براي بقاي صنايع كشور است. به همين منظور شركت پالايش نفت اصفهان در كنار اجراي پروژه هايي در گذشته، واحد تصفيه پساب و استفاده مجدد از آن را احداث و راه اندازي کرد. با اجرايي شدن پروژه RO ، پساب هاي صنعتي با ظرفيت 400 متر مكعب در ساعت تصفيه و آب خروجي بار ديگر مورد استفاده قرار گرفت.

همچنين با هدف صرفه جويي در مصارف آب و حفظ منابع و ذخاير آبي استان، اقدام به احداث تصفيه خانه پساب شده است. با بهره برداري از اين پروژه، حجم قابل توجهي از آب هاي خاكستري ( آب هاي فاضلاب شهري ) تصفيه و استحصال مي شود كه از لحاظ زيست محيطي ، پروژه بسيار مهمي به شمار مي رود.

 در زمينه محيط زيست چه اقدام هايي انجام داده ايد؟

شركت پالايش نفت اصفهان در زمره نخستين شركت هاي نفتي است كه به طور گسترده از سلول هاي خورشيدي براي تأمين انرژي ( هم در قسمت منازل سازماني و هم در سطح پالايشگاه ) بهره برداري كرده است. بر اساس قانون پنجم توسعه كشور و اهميتي كه اين قانون براي محيط زيست قائل شده، مديريت پالايشگاه اصفهان، پروژه هاي عظيم زيست محيطي را در اين شركت به اجرا درآورده است.

همچنين طراحي جامع فضاي سبز پالايشگاه در حال انجام است و اين طراحي از سوي دانشجويان دانشگاه آزاد خوراسگان و توسعه نرم افزارهاي KS و GIS در حال پيگيري است تا فضاي سبز مناسب و متناسب با محيط پالايشگاه طراحي شود.همچنين پروژه مطالعاتي تركيبي زيست پالايي و گياه پالايي براي پايش مستمر خاك هاي آلوده از سوي سازمان هاي دانش بنياد و دانشگاه صنعتي اصفهان اجرا شده كه در اين پروژه، گياهاني همچون « ني خيزران» و «كتون» استفاده مي شوند. پروژه نصب آنالايزرهاي آنلاين روي خروجي دودكش ها، بر اساس توافق با اداره كل محيط زيست استان اجرا شده كه از اين طريق كيفيت احتراق در كوره هاي عملياتي و بويلرها، كنترل و از آلودگي هاي زيست محيطي كاسته مي شود.

 رشد كمي و كيفي توليدات فراورده هاي شركت پالايش نفت اصفهان را چگونه برآورد مي كنيد؟

كل بنزين توليدي پالايشگاه اصفهان از سطح كيفي يورو 4 به سطح كيفي يورو 5 كه يكي از بالاترين سطوح كيفي جهاني به شمار مي رود، ارتقا پيدا كرده است.

 هدف از راه اندازي واحد تقطير چيست و چه زماني راه اندازي مي شود؟

واحد تقطير سوم، همزمان با جشن چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي وارد مدار توليد خواهد شد. با راه اندازي و بهره برداري از واحد تقطير سوم، نه تنها هيچ گونه افزايش ظرفيتي در زمينه پالايش نفت خام اتفاق نمي افتد؛ بلكه ظرفيت تصفيه نفت خام كاهش مي يابد. راه اندازي واحد تقطير سوم بيشتر باعث كيفي سازي محصولات توليدي و كاركرد ايمن تر واحدهاي موجود خواهد شد.

 جذب نيروها چگونه صورت مي گيرد؟

به منظور تأمين نيروي انساني مورد نياز واحدهاي تازه تأسيس، تا كنون در سه مرحله و در هر مرحله 115 نفر از طريق آزمون هاي سراسري و مصاحبه جذب شده اند. براي ارتقاي سطح دانش فني و تكنيكي افراد تازه استخدام شده، كلاس ها و دوره هاي آموزشي تئوري و عملي برگزار مي شود تا اين افراد شايستگي هاي لازم را براي انجام مشاغل و مسؤوليت هاي محوله داشته باشند. در مكانيزم هاي جذب، اولويت با نيروهاي بومي، بخصوص شهرهاي نزديك نظير اصفهان، شاهين شهر و ... است.

 موضوع مسؤوليت هاي اجتماعي در صنعت نفت بسيار مهم است. در اين زمينه چه اقدام هايي انجام شده است؟

در فرايندهاي تصفيه فراورده هاي نفتي و ارتقاي كيفيت محصولاتي نظير بنزين و گازوييل، مقادير زيادي گوگرد از ساختار ملكولي محصولات حذف مي شود. در واقع گوگردي كه در تركيبات نفتي و در ساخت ملكولي آنها قرار دارد و به وسيله احتراق در موتورهاي ديزلي و بنزيني وارد اتمسفر شده، باعث آلودگي هوا مي شود، از طريق پروژه هاي بهبود كيفيت كه عمدتاً بسيار هزينه بر است يا از ساختار محصولات حذف و به صورت گوگرد خالص بازيابي و به بازارهاي جهاني ارائه مي شود.

 اين پروژه ها بيشتر جنبه و پيامدهاي زيست محيطي دارد و از آلودگي هوا و ايجاد بيماري هاي مرتبط با آلودگي هوا جلوگيري مي کند و به طور مستقيم با ارتقا و افزايش سطح سلامت مردم ارتباط دارد.

مسؤوليت هاي اجتماعي سازمان عملا با ماموريت سازمان گره خورده و در هم آميخته است. پالايشگاه اصفهان، به عنوان يكي از بزرگترين و راهبردي ترين صنايع كشور، وظيفه دارد سوخت مورد نياز جامعه و مردم را با كيفيت هاي استاندارد تهيه کند.

همين احساس مسؤوليت اجتماعي و تعلق عميق به جامعه و مردم باعث شده تا مديريت پالايشگاه در مسير بهبود كيفيت فراورده هاي توليدي گام بردارد و فراورده هايي توليد کند كه كمترين آثار مخرب را بر محيط زيست و جامعه داشته باشد.

شركت پالايش نفت اصفهان، همواره خود را در مقابل مصائب و مشكلات اجتماعي مردم مسؤول مي داند و در زمينه مسؤوليت هاي خطير اجتماعي و مدني اقدام هاي زيادي نيز انجام داده كه از آن جمله مي توان به خريد تخت هاي برقي براي آسايشگاه جانبازان شهيد مطهري اصفهان، كمك هاي مالي به موسسات خيريه و توانبخشي نظير موسسه خيريه محموديه، موسسه خيريه معلولان دختر و پسر، كمك به زلزله زدگان كرمانشاه ( خريد كانكس و مايحتاج ديگر )، بازسازي دو باب مدرسه در مناطق زلزله زده كرمانشاه، كمك به پروژه هاي عمراني شهرهاي اصفهان، شاهين شهر و خميني شهر اشاره كرد.