وزير نفت: توليد و ذخاير بنزين کشور وضع مطلوبي دارد

وزير نفت، وضع توليد و ذخاير بنزين کشور را مطلوب خواند و تاکيد کرد: هنوز تصميمي براي سهميه بندي بنزين در سال آينده اتخاذ نشده است.  به گزارش خانه ملت، بيژن زنگنه با بيان اين که نيازي به واردات بنزين نيست، اظهار کرد: راهکارهاي مختلف مهار مصرف بي رويه بنزين در دولت در حال بررسي است . وي از راه اندازي فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس خبر داد و افزود: ظرفيت اسمي اين پالايشگاه 36 ميليون ليتر در روز است، اما توان توليد آن بيش از اين رقم است. وزير نفت با اشاره به اين که هر چه مقدار خودرو افزايش يابد، ميزان مصرف سوخت نيز بيشتر مي شود، ادامه داد: اين مقدار توليد براي يک سال کفايت مي کند. زنگنه با بيان اين که در لايحه بودجه سال 98 کل کشور افزايش قيمت حامل هاي انرژي پيش بيني نشده است، افزود: حدود 3 ميليون نفر براي دريافت کارت هوشمند سوخت ثبت نام کردند.

 

تبريک وزير نفت  به مناسبت سال نو ميلادي 

وزير نفت در پيامي فرارسيدن ميلاد حضرت مسيح (ع) و آغاز سال نو ميلادي را به مسيحيان جهان و کارکنان مسيحي صنعت نفت تبريک گفت.

متن پيام بيژن زنگنه به اين شرح است:

«به نام آفريدگار رحمان

ميلاد با سعادت پيامبر صلح و دوستي، حضرت مسيح (ع) و فرا رسيدن سال نو ميلادي را به همه دوستداران و پيروان حق و حقيقت در سراسر جهان به ويژه همکاران و هموطنان گرانقدر مسيحي در صنعت نفت تبريک و شادباش مي گويم. اميدوارم در اين سال نو جهان شاهد مهار خشونت و دشمني و غلبه آرامش و نوع دوستي باشد.

 

افزايش 67 درصدي توليد بنزين  در کشور 

معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران از افزايش 67 درصدي ظرفيت توليد بنزين کشور نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد. عليرضا صادق آبادي افزود: در حال آماده سازي براي افزايش ظرفيت توليد بنزين و يک جهش بزرگ براي پايان هفته جاري هستيم. وي تصريح کرد: همه مراحل پيش راه اندازي و راه اندازي فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج از سوي نيروهاي داخلي شرکت و بدون حضور نمايندگان شرکت هاي خارجي انجام شده است.

 

 آغاز عمليات  اجرايي فاز چهارم با منابع صندوق توسعه ملي

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي با اشاره به اين که وام 260 ميليون يورويي صندوق توسعه ملي زماني به اين پروژه اختصاص يافت که مراحل ساخت و نصب فاز سوم پروژه نيز انجام شده بود، تصريح کرد: اين مبلغ قرار است صرف بدهي هاي موجود يا اجراي فاز چهارم پالايشگاه ستاره خليج فارس شود.

وي با تاکيد بر اين که منابع مالي اين پروژه با اتکا به توليد محصولات داخلي پالايشگاه تامين شده است، افزود: فاز دوم و سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس با اتکا به منابع داخلي تکميل شد؛ اين امر بدون حمايت ها و راهنمايي هاي وزير نفت امکان پذير نبود.

معاون وزير نفت از زحمات شبانه روزي سهامداران و پيمانکاران اين پروژه در به ثمر رساندن اين پروژه قدرداني کرد.

 

تحقق کامل برنامه عمليات توليد پارس جنوبي در 3 ماه سوم امسال

مدير توليد و عمليات شرکت نفت و گاز پارس از تحقق کامل اهداف ابلاغ شده به اين مديريت در توليد گاز غني از ميدان پارس جنوبي در سه ماه سوم امسال خبر داد. عليرضا عبادي گفت: توليد تکليفي گاز از پارس جنوبي و سکوهاي تحت هدايت اين مديريت پس از انجام تعميرات اساسي سکوهاي گازي پارس جنوبي در پايان مهرماه، به طور کامل با ميزان توان سکوها و توليد تکليف شده از سوي وزارت نفت منطبق بوده است.

وي با اشاره به اين که هم اکنون به طور ميانگين روزانه 585 ميليون مترمکعب گاز غني از ميدان پارس جنوبي توليد مي شود، اظهار کرد: با توجه به توسعه و بهره برداري از مرحله نخست فازهاي باقي مانده (13، 14 و 22 تا 24) در سال جاري و ايجاد ظرفيت هاي جديد برداشت گاز از دريا، ميزان توليد گاز از سکوهاي گازي اين ميدان تا پيش از پايان امسال به بيش از 600 ميليون متر مکعب در روز مي رسد.

 براساس تکليف وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران، امسال افزايش ظرفيت 84 ميليون مترمکعب توليد روزانه گاز در دستور کار شرکت نفت و گاز پارس قرار دارد که تاکنون از بخش نخست فراساحل فاز 14 افزايش ظرفيت توليد 28 ميليون مترمکعب معادل نيمي از مجموع توليد گاز اين فاز محقق شده و با بهره برداري از مرحله نخست فازهاي 13 و 22 تا 24، 56 ميليون مترمکعب ديگر نيز به ظرفيت توليد گاز غني از ميدان پارس جنوبي افزوده مي شود.

 

تکميل فرآيند ظرفيت سازي توليد گاز شيرين در پالايشگاه فاز 13 پارس جنوبي

پالايشگاه فاز 13 پارس جنوبي آماده فرآيند شيرين سازي گاز معادل ظرفيت اسمي 56 ميليون مترمکعب در روز از چهار رديف پالايشي شد. پيام معتمد، مجري طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي  با بيان اين که دستيابي به ظرفيت کامل شيرين سازي گاز در پالايشگاه فاز 13 با راه اندازي چهارمين و آخرين رديف شيرين سازي اين فاز محقق شده، اعلام کرد: هم اکنون در اين رديف شيرين سازي، 6 ميليون مترمکعب گاز غني در روز فرآوري و به شبکه سراسري تزريق مي شود. وي افزود: هر کدام از اين چهار رديف فرآورشي که با تلاش کارکنان بخش هاي مختلف عملياتي راه اندازي شده است، روزانه 14 ميليون مترمکعب گاز را شيرين سازي و به شبکه سراسري تزريق خواهد کرد. مجري طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي با بيان اين که هم اکنون چهار رديف شيرين سازي اين فاز با دريافت گاز ترش فازهاي 6 تا 8 پارس جنوبي در مدار توليد قرار دارد، تصريح کرد: قرار است امسال نيمي از اين واحدهاي فرآورشي شامل رديف هاي اول و دوم با تکميل و بهره برداري از زنجيره توليد مرحله نخست اين فاز روزانه 28 ميليون مترمکعب گاز بخش فراساحلي اين فاز را دريافت و پس از فرآوري به واحد ارسال گاز تزريق کنند. هم اکنون گاز اسيدي رديف هاي نخست و دوم شيرين سازي پالايشگاه فاز 13 به مقدار 25 تن بر ساعت با غلظت 20 درصد سولفيد هيدروژن به واحد 108 بازيافت گوگرد اين پالايشگاه ارسال مي شود تا يکي از واحدهاي مهم زيست محيطي در طرح هاي پالايشگاهي همزمان با تکميل رديف هاي شيرين سازي و آمادگي پالايشگاه به منظور ورود گاز غني از دريا به بهره برداري برسد.

با بهره برداري از چهار سکوي بخش فراساحل فاز 13 و ارسال گاز غني به پالايشگاه اين فاز، روزانه 56 ميليون مترمکعب گاز ترش غني در واحدهاي فرآورشي اين فاز شيرين سازي خواهد شد.

 

لزوم توجه به رفع مشکلات اجتماعي و فرهنگي ساکنان مناطق نفتي و گازي

مشاور اجتماعي وزير نفت بر لزوم توجه به رفع مشکلات اجتماعي و فرهنگي ساکنان مناطق نفتي و گازي تاکيد کرد و گفت: شرکت‎هاي حوزه نفت و گاز بايد در حد توان و رعايت موارد قانوني، به رفع مشکلات مردم منطقه بپردازند. سيدامير طالبيان در نشست شوراي مديران شرکت بهره برداري نفت و گاز شرق ضمن بيان اهميت و جايگاه موضوع مسئوليت‎هاي اجتماعي در مناطق عملياتي افزود: اهم فعاليت‎هاي شرکت‎ها به منظور تعهد و ايفاي مسئوليت‎هاي اجتماعي، توسعه پايدار شهرها و روستاهاي پيرامون مناطق عملياتي و مسائل مربوط به حفاظت محيط زيست است. وي اظهار کرد: خوشبختانه با تاکيد وزير نفت و توجه ويژه به حوزه مسئوليت‎ اجتماعي، مقرر شده است افزون بر تعيين مشاور در ستاد وزارت و شرکت‎هاي اصلي، در سطح شرکت‎هاي عملياتي نيز شوراي هماهنگي ايجاد شود که تاثير مثبتي بر پيشرفت، کار و جامعه پيراموني خواهد داشت. در ادامه، سيدابوالحسن محمدي، مديرعامل شرکت بهره‎برداري نفت و گاز شرق نيز درباره موقعيت اين شرکت گفت: شرکت بهره‎برداري نفت و گاز شرق ضمن توليد و بهره‎برداري از مخازن خانگيران و گنبدلي، با تزريق، ذخيره‎سازي و بازتوليد از مخزن شوريجه  D سبب شده که در فصل سرد سال و اوج مصرف گاز، ضريب اطمينان بيشتري ايجاد شود و مشکلي در تامين گاز شمال و شرق کشور نداشته باشيم. وي با اشاره به جايگاه مسئوليت‎اجتماعي در شرکت بهره‎برداري نفت و گاز شرق به عنوان يک باور سازماني، تصريح کرد: اين شرکت در بخش مسئوليت ‎اجتماعي هميشه فعال بوده و اقدام‎هاي خوبي مانند استفاده از ظرفيت‎هاي منطقه و پيمانکاران بومي، اشتغال‎زايي و استفاده از نيروهاي بومي، کمک به احداث و دو بانده کردن جاده اصلي مشهد - سرخس و ... انجام داده است. محمدي با بيان برخي سختي‎هاي کار در منطقه گازي خانگيران مانند بدي آب و هوا، خطرات گاز ترش، امکانات و مزاياي کم، مهم‎ترين مشکلات موجود را در جذب و نگهداري نيروي انساني متخصص در اين شرکت دانست.