راه هایی برای ترک دادن عادت های غلط غذایی کودکان امان از هله هوله

بارها ديده ايم کودکاني را و شايد فرزند خودمان که به هله هوله خوري دچار شده اند. کودکاني که هر ساعت يک چيزي در دستشان است و مي خورند و به وعده هاي اصلي غذايي بي رغبت مي شوند. اين کودکان عموما يا خيلي نحيف و مريض مي شوند يا دچار چاقي مفرط که آن هم سرانجام به بيماري ختم مي شود. در ارتباط با اين کودکان، پدران تا حدود زيادي از ماجرا بي خبرند و اين مادران هستند که سه راهبرد در برابر اين وضعيت کودکشان پيش رو مي گيرند. يا خيلي ناراحت و مضطرب  و با داد و فرياد و تهديد، تلاش مي کنند فرزندشان را از هله هوله خوري دور کنند يا اينکه خودشان مشوق اصلي اين هله هوله خوري هستند و براي رهايي از بهانه گيري و ساکت کردن کودک خود، صورت مسئله را پاک کرده اند. دسته سوم هم مادراني هستند که تلاش مي کنند با تغذيه مناسب جبران هله هوله خوري کودک شان را بکنند و عمدتا در اين زمينه کودک را به چاقي مبتلا مي کنند. اما راه هاي ديگري هم هست، راه هايي که مي تواند کودکمان را از دام هله هوله خوري نجات دهد و مادران را از اضطراب برهاند، اما به مادراني که با بي تفاوتي از کنار اين ماجرا مي گذرند، پيشنهاد مي کنيم اين مطلب را حتما بخوانند تا دير نشده، فکري به حال کودک خود بکنند.

میزگرد برگزار کنید

از فرزندتان بخواهید در مورد آنچه می بیند، بیشتر فکر کرده و سعی کند به شما بگوید کدام یک از آنها راست می گویند و کدام دروغ. اگر فرزند شما در سنین پیش دبستانی است، می توانید یک بازی ترتیب دهید و اسنک ها را به ترتیب به رنگ های سبز، زرد و قرمز عنوان دهی کنید. غذاهای سبز را می توان هر روز خورد. غذاهای زرد را هرچند روز یک بار و غذاهای قرمز را فقط به ندرت می توان خورد. حالا از فرزندتان بخواهید در مورد پفک نظر بدهد؛ آیا می توان هر روز پفک خورد؟ شما می توانید این کار را به یک بازی تبدیل کنید و هر بار هنگام تبلیغات مواد غذایی آن را برگزار کنید.

پیشگیری کنید

قبل از اینکه به دلیل هله هوله های سرو شده در یک مهمانی دچار اضطراب و دلخوری شوید، بهتر است اصول یک تغذیه درست را به فرزندتان آموزش دهید. هرم غذایی را روی یک کاغذ مقوایی بکشید و با جزییات به او در مورد خواص هرکدام از مواد خوراکی توضیح دهید. به او بگویید که هر وعده غذایی که به وارد بدن می شود، چه تاثیراتی روی سلامت و ظاهر بدنش بر جای خواهد گذاشت. با این آگاهی این انتخاب را به فرزندتان داده اید که با دانش غذای مورد علاقه خود را انتخاب کند یا نسبت به آن بی علاقه باشد. بعد از اینکه یک وعده غذایی را مقابل فرزندتان قرار دادید، از او بخواهید به هرم غذایی که روی مقوا کشیده اید، رجوع کند و میزان اهمیت آن را برایتان توضیح دهد. با این کار فرزندتان را درگیر نوعی بازی سرگرم کننده کرده اید و هردو از آن لذت خواهید برد.

بگذاریدآشپزخانه بیاید

وقتی آشپزی می کنید، ممکن است کودکتان دوست داشته باشد در کنار شما باشد و آشپزی شما را تماشا کند. به جای اینکه او را جلوی تلویزیون برده و برای ساکت کردنش تلویزیون را روشن کنید، بگذارید در آشپزخانه کنار شما بایستد و از این فرصت برای یاد دادن نام غذاها، سبزی ها و... به او استفاده کنید. همچنین می توانید کارهای آسانی مثل اضافه کردن مواد به غذا و هم زدن را هم به او یاد بدهید.

 

مضرات تنقلات صنعتي را بشناسيد

چيپس، پفک، انواع اسنک ها، ويفرها، شکلات ها و... همگي از جمله تنقلات فانتزي غيرضروري است که به جهت دارا بودن نمک، روغن، مواد طعم دهنده، رنگ دهنده، مواد شيرين و نگه​دارنده براي کودکان محدوديت مصرف دارد. نمک زياد اين محصولات باعث آسيب به کليه ها، تغيير ذائقه کودک به شورخواري، تجمع آب در بدن، تورم و پرفشاري خون خواهد شد. رنگ هاي به کار رفته باعث بروز اختلالات رفتاري، اضطراب، تندخويي و حساسيت شده و روغن هاي چند بار مصرف سرخ کردني با حرارت هاي بالا با ايجاد راديکال هاي آزاد پراکسيد، مواد سرطان زايي را ايجاد مي کند که مصرف درازمدت آن سبب ابتلاي مصرف کننده به انواعي از سرطان ها مي شود. از طرفي طي برشته يا سرخ شدن محصولات حاوي کربوهيدرات نظير چيپس، بيسکويت، کلوچه و... ماده اي سمي به نام آکريلاميد توليد مي شود که سبب تضعيف سيستم ايمني، افزايش بيماري هاي عفوني، ناباروري، سقط جنين، تغيير رفتارهاي جنسي و... مي شود. سوءجذب و سوءتغذيه ناشي از مصرف اين تنقلات نيز مي تواند به کم خوني، کوتاهي قد، پوکي استخوان و ريزش مو، به خصوص در کودکان در حال رشد منجر شود. مواد شيرين نيز باعث تنبلي لوزالمعده و بروز ديابت و عوارض ناشي از چاقي مي شود.

پینوکیو را شناسایی کنید

یکی از بهترین راه ها برای نظارت بر تماشای تلویزیون آن است که خودتان هم در کنار فرزندتان بنشینید و تلویزیون تماشا کنید. به این ترتیب شما هم تبلیغاتی را که در مورد خوراکی ها پخش می شود، مشاهده خواهید کرد و هم تبلیغاتی که در آن دروغ گفته یا بیش از حد اغراق می شود، تشخیص خواهید داد. حین تماشای تبلیغات می توانید بچه ها را به قضاوت دعوت و از این زمان برای آموزش آنها استفاده کنید. مثلا بعد از تبلیغ فست فود از فرزندتان بپرسید کدام ترکیب غذایی سالم تر است؟ همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه یا میوه، سیب زمینی تنوری و شیرکاکائو؟

 الگو باشید

نمی توانید تنها از فرزندتان انتظار هله هوله نخوردن را داشته باشید، در حالی که خودتان در مقابل او با اشتیاق این نوع خوراکی ها را نوش جان می کنید. شما مهم ترین الگوی فرزندتان هستید. در یک مهمانی وقتی یک خوراکی بدون ارزش غذایی به شما تعارف شد، آن را برندارید، البته لازم نیست علت آن را به میزبان توضیح دهید. شما با رفتارتان به فرزندتان آموزش داده اید که مراقب سلامتتان هستید. در کنار اینکه از فواید غذاهای سالم با او صحبت می کنید، مضراتی را که خوردن هله هوله به بدن می رساند، برایش با حوصله شرح دهید.

شما می توانید  مقابله کنید

والدین، از اینکه چقدر قدرت کنترل برنامه زندگی خانواده را دارند، شگفت زده می شوند. تبلیغات تلویزیونی هر قدر هم وسوسه کننده باشند، شما می توانید با گفتن این جمله که «ما در خانه مان فقط غذای سالم می خوریم» قضیه را تمام کنید. در مورد قانون گذاری برای تماشای تلویزیون هم همین طور است. البته دقت کنید که نباید بیش از حد زیاده روی کنید. گرفتن یک جشن تولد در رستوران فست فود یا خوردن نوشابه در روزهای تعطیل یا تماشای بیشتر تلویزیون در جمعه ها استثناهایی است که می توانید قائل شوید.

به کودکتان تنقلات سالم بدهيد

برگه هلو، زردآلو و قيسي، يکي از خوشمزه ترين تنقلات سالم به شمار مي رود. برگه ها به دليل طعم شيرين و مزه متنوع جايگزين مناسب پاستيل، تافي و آبنبات هاي نرم است. برگه زردآلو، سرشار از ويتامين A بوده و به رشد مطلوب اطفال کمک مي کند و باعث تقويت بينايي مي شود. هرچه اين برگه نارنجي تر باشد، درصد بتاکاروتن (ويتامينA) آن بيشتر است. برگه قيسي از زردآلو کم شيرين تر و کوچک تر بوده و به دليل آنتي اکسيدان و ويتامين هاي گروه B براي رفع ناآرامي و بي خوابي کودک مفيد است. برگه هلو هم به رفع عطش کمک کرده، اشتها آور خوبي است و سموم بدن را دفع مي کند. آلو برقاني، آلو زرد، آلو سياه، آلو بخارا و آلوچه جنگلي خشک شده يا تازه، جايگزين مناسب لواشک هاي صنعتي است. آلو بخارا و برقاني، صفرا را دفع، کبد را تقويت و خون را تصفيه مي کند و ​جوش ها را التيام مي بخشد و از عوارض کم خوني مي کاهد. آلو جنگلي، ترش و ملس بوده، ملين و ادرارآور خوبي است، گرمي خوراکي ها را رفع مي کند، کليه ها را شست وشو مي دهد و از پرفشاري خون مي کاهد. آلو سياه مسکن حرارت دروني و حالت تهوع و سرگيجه است، در رفع خارش بدن موثر و سم زداي خوبي است. بهترين آلوها، آلوي سياه و برقاني است که ويتامين B زيادي دار​د. سطح اين نوع ميوه خشک را مي توانيد با مقداري کاکائوي نرم شده پوشش دهيد و آن را جايگزين انواع شکلات هاي اسانس دار و اسمارتيز کنيد. مويز حبه هاي درشت خشک شده انگور سياه و کشمش حبه هاي انگور سبز است. مويز تهيه شده از انگور شاهاني و قرمز خواص بيشتري دارد و پرخاصيت ترين آن انواع پرگوشت، کم دانه يا بي دانه آن است. اين ميوه سرشار از آنتي اکسيدان بوده، از غلظت خون مي کاهد، رگ​ها را گشاد مي کند، براي رفع سوء هاضمه مفيد بوده و ضدآلرژي و تقويت کننده سيستم ايمني است. در مقايسه با مويز، کشمش خواص کمتري دارد و براي مادران شيرده، سالمندان و کودکان در حال رشد مفيد است.