پيام تسليت وزير نفت به مناسبت درگذشت حضرت آيت الله هاشمي شاهرودي

وزير نفت با صدور پيامي، ارتحال عالم جليل القدر حضرت آيت الله هاشمي شاهرودي را تسليت گفت. به گزارش شانا، متن پيام وزير نفت به اين شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

رحلت عالم جليل القدر حضرت آيت الله هاشمي شاهرودي رضوان الله تعالي عليه که از بزرگان حوزه و شخصيت هاي موثر نظام بودند موجب تأثر و تألم فراوان شد.

حسن سلوک و رفتار، سعه صدر، متانت و درايت، بارزترين خصوصياتي بود که از حضرت آيت الله هاشمي شاهرودي چهره اي متين، فراجناحي و قابل رجوع در حل و فصل مسائل کشور ساخته بود.

اينجانب ضمن عرض تسليت به مقام معظم رهبري، حوزه هاي علميه و خاندان مکرم هاشمي شاهرودي ، براي آن مرحوم آمرزش و رحمت واسعه الهي مسئلت مي نمايم».

 

وزير نفت:

سياست کلان کشور کاهش وابستگي بودجه به درآمدهاي نفتي است

وزير نفت گفت: اگرچه در ميان کشورهاي صادرکننده نفت، بودجه ايران کمترين وابستگي را به نفت و در مقايسه با کشورهاي همسايه وضع خوبي دارد، اما سياست کلان کشور کاهش وابستگي بودجه به درآمدهاي نفتي است.

به گزارش خانه ملت، بيژن زنگنه با اشاره به وضع نفت در لايحه بودجه سال 98 کل کشور گفت: دولت به دنبال کاهش وابستگي به درآمدهاي نفتي در بودجه است، به همين دليل ماليات ها در سال آينده افزايش يافته است. وزير نفت با تاکيد بر اين که شرايط کنوني فرصتي است که ما از آن به درستي استفاده خواهيم کرد، گفت: در بخش هزينه هاي بودجه بايد تحولاتي ايجاد شود و براساس صحبت هاي رئيس جمهوري، بايد با اصلاح ساختار به دنبال کاهش هزينه ها باشيم. بايد با همت و اراده قوي کشور را از شرايط خطير کنوني خارج کنيم تا دشمنان به اهداف خود نرسند.

زنگنه در پاسخ به اين پرسش که با اصلاحات انجام گرفته بر لايحه بودجه، آيا وابستگي به نفت کاهش يافته است، عنوان کرد: اين بخش تغيير چنداني نداشت، اما هزينه ها تا حدودي کاهش يافت.

وي با اشاره به اين که قيمت هر بشکه نفت در لايحه بودجه سال آينده 54 دلار براي هر بشکه است، ادامه داد: در برخي موارد قيمت برآورد شده در بودجه سالانه تغيير مي کند، براي نمونه امسال هر بشکه نفت بيش از 70 دلار به ازاي هر بشکه به فروش مي رسد؛ در حالي که در بودجه 55 دلار براي هر بشکه در نظر گرفته شده بود، اما 54 دلار برآورد شده براي سال آينده متعارف است.

 

جهش قابل توجه آمار گازرساني  در سال‎هاي اخير

مدير گازرساني شرکت ملي گاز ايران از رشد قابل‎توجه آمار گازرساني شهري و روستايي در سال‎هاي اخير خبر داد و گفت: گازرساني به نيروگاه ها و صنايع و تامين منابع مالي طرح ها از اقدام هاي شاخص در اين مدت بوده است.

سعيد مومني با اشاره به فعاليت هاي صنعت گاز از ابتداي دولت يازدهم تاکنون گفت: در اين مدت، 127 شهر گازرساني شد، همچنين روستاهايي که در اين دوره گازرساني شدند، معادل عملکرد 50 ساله شرکت ملي گاز ايران بود، به گونه اي که تعداد روستاهاي گازرساني شده از 14 هزار روستا به بيش از 27 هزار و 200 روستا افزايش يافت. وي با بيان اين‎که از سال 93، در هر روز کاري 10 روستا گازرساني شده است، اظهار کرد: امسال شرايط تامين منابع مالي براي شرکت ملي گاز ايران، شرايطي بسيار ويژه بود که خوشبختانه با حمايت حميدرضا عراقي، مديرعامل سابق شرکت ملي گاز ايران، اين شرايط را به خوبي پشت سر گذاشتيم. به گفته وي، صرفه جويي اقتصادي با جايگزيني گاز با سوخت هاي مايع، از ديگر فعاليت هاي دولت يازدهم و دوازدهم به شمار مي آيد.

مومني تصريح کرد: تامين گاز مورد نياز صنايع و مصوبات آن به همراه تمديد زمان استفاده از بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه سال 93، مديريت گازرساني در مواقع بحران مانند زلزله کرمانشاه و حضور مديرعامل در مناطق آسيب ديده که سبب شد در مدت 48 ساعت گاز شهرها و روستاهاي زلزله زده وصل شود و شرکت ملي گاز مورد تقدير استاندار کرمانشاه قرار گيرد، همگي از کارهاي شاخص در اين مدت محسوب مي‎شوند. مدير گازرساني شرکت ملي گاز ايران گفت: همچنين از وزير نفت سپاسگزارم که دوباره به مجموعه داخلي شرکت ملي گاز ايران اعتماد کردند و شخصي که سال ها در بخش هاي مختلف صنعت گاز شاغل بوده به عنوان مديرعامل جديد انتخاب شده است. انتخاب آقاي تربتي به عنوان مديرعامل شرکت ملي گاز ايران، نويدبخش آن است که حتي يک کارشناس ساده از نقاط مرزي کشور مي تواند با همت و تلاش و تخصص به جايگاه مديرعاملي شرکت ملي گاز ايران دست يابد.

 

ثبت نام 3 ميليون نفر براي  دريافت  کارت هوشمند سوخت المثني

سخنگوي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران اعلام کرد: در مجموع 3 ميليون نفر براي دريافت کارت هوشمند سوخت المثني ثبت نام کردند.

زيبا اسماعيلي گفت: از اين تعداد 2 ميليون و 400 هزار نفر در سامانه ثبت نام کرده اند و ثبت نام 509 هزار نفر نيز از طريق مراجعه حضوري به دفاتر پليس 10+ بوده است. وي همچنين با تاکيد بر اين که هم اکنون پالايش اطلاعات ثبت نامي افراد آغاز شده است، گفت: اطلاعات دريافتي دسته بندي، پالايش و فيلتر مي شود و آمار نهايي ثبت نام کنندگان به صورت مشخص به زودي اعلام خواهد شد. سخنگوي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران تاکيد کرد: بازتوزيع بيش از 260 هزار کارت سوخت متعلق به خودروهايي که از سال 93 به بعد شماره گذاري شده و در دفاتر پست معطل مانده بود، آغاز شده است.

اسماعيلي تاکيد کرد: امکان ويرايش اطلاعات و حذف درخواست براي ثبت نام کنندگان همچنان وجود دارد. وي از ابطال بيش از 37 هزار کارت سوخت غيرقانوني مهاجر خبر داد و افزود: اين کارت هاي سوخت متعلق به کساني بوده است که در سامانه ثبت نام کرده و به صورت غيرقانوني کارت سوخت خود را به فروش رسانده اند و در استان سيستان و بلوچستان از طريق اين کارت ها سوخت گيري انجام شده است. ثبت نام کارت هوشمند سوخت المثني از روز شنبه (سوم آذرماه) آغاز شد و تا روز شنبه (24 آذرماه) ادامه يافت. شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي در اطلاعيه شماره هفت خود اين زمان را به مدت يک هفته ديگر يعني تا روز شنبه (يکم دي ماه) تمديد کرد.

 

تامين خوراک پتروشيمي ها در زمستان امسال

مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي گفت: همزمان با افزايش توليد در فازهاي پارس جنوبي، خوراک مورد نياز پتروشيمي ها در فصل زمستان تامين مي شود. قدرت الله فرج پور اظهار کرد: سال هاي گذشته به ويژه در فصل زمستان به دليل کمبود گاز، برخي مجتمع هاي پتروشيمي از مدار توليد خارج مي شدند، اما زمستان امسال با توجه به راه اندازي و افزايش توليد در فازهاي پارس جنوبي، محدوديتي در زمينه تأمين گاز مورد نياز صنعت پتروشيمي پيش بيني نمي شود.

وي افزود: هم اکنون کاهش احتمالي خوراک، اغلب محدود به مواردي است که خطوط انتقال گاز با محدوديت يا کارهاي تعميراتي روبه رو مي شوند.

مديرکنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي ادامه داد: تأمين خوراک اتان مورد نياز مجتمع هاي پتروشيمي امسال نسبت به سال گذشته بهبود چشمگيري يافته است. نه تنها نگراني خاصي در اين زمينه وجود ندارد، بلکه با روند رو به رشدي که شاهد آن هستيم، از سال آينده مازاد اتان خواهيم داشت که براي جذب حداکثري آن، پروژه هاي افزايش ظرفيت در واحدهاي الفيني در حال اجراست.

 

امضاي تفاهم‎نامه توسعه يک ميدان گازي

توسعه توس به تامين پايدار انرژي شمال شرق کشور مي‎انجامد

تفاهم‎نامه توسعه ميدان توس با هدف تهيه شرح کار توسعه اين ميدان در مخزن مزدوران و ارزيابي سازندهاي کشف‎رود و شوريجه، بين شرکت نفت مناطق مرکزي ايران و شرکت پتروپارس امضا شد.

رامين حاتمي، مديرعامل شرکت نفت مناطق مرکزي ايران، در نشستي که به اين منظور با مديران شرکت پتروپارس برگزار شد، مدت اين تفاهم‎نامه را سه ماه عنوان کرد و گفت: با توجه به توانمندي و سوابق شرکت پترو پارس، انتظار داريم طرح مطالعاتي اين پروژه در موعد مقرر به انجام برسد.

وي با اشاره به اهميت اجراي پروژه توسعه ميدان‎‏هاي گازي در شکوفايي و رونق اقتصادي کشور، افزود: توسعه و بهره برداري از ميدان گازي توس، سبب رونق اقتصادي منطقه و تامين پايدار انرژي در شمال و شمال شرق کشور خواهد شد.

حاتمي با اشاره به موقعيت راهبردي منطقه عملياتي خانگيران و شرکت بهره‎برداري نفت و گاز شرق، ادامه داد: اين موقعيت ايجاب مي‎کند توجه و اهتمامي ويژه در مسير اجراي پروژه‎هاي آن صورت گيرد.

ميدان گازي توس در 100 کيلومتري شمال شرق شهر مشهد و جنوب ميدان‎هاي خانگيران و گنبدلي واقع شده است. اين ميدان در سال 1388 کشف و يک حلقه چاه اکتشافي در آن حفاري شده است.