گفت و گوی« مشعل» با پدر تنیس روی میز نفت و ایران

45 قهرمانی در 25 سال

68 سال است که پینگ پنگ بازی می کند و علاقه اش به این رشته را مانند یک نونهال می داند. شاید به ظاهر پیر شده، اما شور و احساس جوانی دارد و برای سلامت جسم و روحش، سال هاست که ورزش می کند. او زندگی اش را عجین شده با راکت، میز و توپ تنیس می داند. سیدرسول صالح پور، پدر تنیس روی میز ایران و خوزستان و یکی از بنیانگذاران تنیس روی میز کشور، بیش از نیمی از عمر خود را در این رشته ورزشی سپری کرده و مانند یک جوان، ورزش و زندگی را به کام خود شیرین می کند. با او گفت وگویی انجام داده ایم که می خوانید.

    از خودتان بگویید و اینکه چند سال است پینگ پنگ بازی می کنید؟

متولد ۱۳۱۳ در مسجد سلیمان هستم.  68 سال است که پینگ پنگ بازی می کنم و به لطف خدا و مردم، هنوز هم مشغول فعالیت هستم.

   پینگ پنگ را از کجا وچگونه شروع کردید؟

68 سال پیش، وقتی تنها 12 سال داشتم، پینگ پنگ را از مسجد سلیمان و از باشگاه نفتون این شهر آغاز کردم.

 برای موفقیت چقدر تمرین می کردید؟

من زمانی که از محل کار بر می گشتم، به جای این که به خانه بروم، برای تمرین به باشگاه می رفتم و ابتدا حداقل 20 تا 25 بار، دور زمین فوتبال می دویدم و پس از انجام نرمش، تا زمانی که سایر بازیکنان به سالن بیایند، با دیوار سالن مان تمرین می کردم تا بدنم آماده شود و پس از آن هم تا ساعت 23 تمرین می کردم. زحمات زیادی کشیدم و از همان ابتدا تمریناتم را بر مبنای کارحرفه ای گذاشتم و 25 سال بدون وقفه در مسابقات قهرمانی کشور شرکت کردم و هر سال هم مدال گرفتم؛ اما آن زمان تیم ملی شامل بازیکنان تهرانی بود و از من برای حضور در آن دعوت نمی شد.

   اولین مسابقه ای که شرکت کردید، چه زمانی ودر کجا بود؟

اولین بار که در مسابقات قهرمانی کشور به صورت رسمی شرکت کردم، سال ۱۳۳۲ و در تهران بود.

    از آخرین مسابقه تان بگویید.

البته من هنوز هم در رقابت های قهرمانی در رده پیشکسوتان شرکت می کنم؛ اما آخرین باری که به صورت رسمی عضو تیم خوزستان بودم وبه مسابقات قهرمانی کشور اعزام شدم، سال ۱۳۵۲ در تبریز بودکه به همراه آقایان احمد خطیب زاده، تهرانی و رسول جابری در این مسابقات شرکت کردیم.

   چه مقام ها و عناوینی کسب کرده اید؟

در سال های 40، ۴۱ و۴۲ به همراه یار دوبل بسیار خوبم، ایرج طهماسبی در رقابت های دوبل قهرمانی کشور اول شدم.

در مسابقات قهرمانی بزرگسالان کشور هم ۲۵ سال متوالی حضور داشتم وهمه ساله موفق به کسب حکم انفرادی و تیمی می شدم که این خود یک رکورد تاریخی برای خوزستان و کشور و نفت محسوب می شود.

   در مسابقات پیشکسوتان هم عنوانی کسب کرده اید؟

در رقابت های پیشکسوتان، از اولین دوره آن، حضور فعال داشتم؛ البته دقیق نمی دانم که چند دوره در این رقابت ها شرکت داشتم وچند بار قهرمان پیشکسوتان کشور بودم. آخرین بار که قهرمان کشور شدم 2 سال پیش بود که هم در رده تیمی و هم در رده انفرادی توانستم قهرمان کشور شوم.

   چند حکم قهرمانی دارید؟

اگر اشتباه نکنم ۴۵ حکم قهرمانی در کشور (روی سکو) دارم و خدا را شکر که در این رشته روسفید و سربلند هستم.

   جناب صالح پور، با 80 سال سن چه لقبی باید به شما بدهیم؟

به نظر من و اذعان کارشناسان، «پدر تنیس روی میز کشور» لقب دارم ویا باید لقب داده شوم.

   خاطره خاصی از دوران بازیگری دارید؟

در سال ۱۳۳۸ در مقابل تیم ملی هند در ارنج قرار گرفتم وهم در قسمت تیمی، آنان را شکست دادیم و هم من توانستم بردهای خودم را به دست بیاورم که این یکی از شیرین ترین و اولین خاطرات شیرین و به یاد ماندنی من بود؛ البته یکی دیگر از خاطرات خوب من این است که در سن ۱۲ سالگی، بدون سرمربی، پینگ پنگ را شروع کردم و در مدت بسیار کوتاهی توانستم قهرمان مسجد سلیمان و استان خوزستان و کشور شوم واین برای من خیلی خوشایند است.

   چه زمانی نفتی شدید؟

 من در سال 1327 بود که با کمک رئیس هیات مسجدسلیمان که فردی ورزشکار و جزو روسای بزرگ شرکت نفت بود، توانستم کارمند شرکت نفت شوم.

  به پینگ پنگ بازان امروزی چه توصیه ای دارید؟

به همه توصیه می کنم که دستیابی به قهرمانی دور نیست وخواستن، توانستن است. در زمان ما مربی و امکانات این چنینی وجود نداشت، اما ما توانستیم در این رشته قهرمان شویم. الان امکانات بسیار عالی است، از لحاظ علمی، تغذیه و مالی همه چیز برای این رشته و ورز ش کردن فراهم است. برای رسیدن به مراحل بالاتر، داشتن تنی سالم و کسب افتخار برای شهرستان، استان و کشور خودتان، فقط تلاش کنید.

 

تقدیر ازقهرمان پیشکسوت تنیس روی میز کشور و صنعت نفت

مدیر عامل و رؤسای باشگاه فرهنگی - ورزشی مناطق نفت خیز جنوب در دیداری صمیمانه از قهرمان و پیشکسوت ارزنده ورزش تنیس روی میز کشور و صنعت نفت، سید رسول صالح پور تجلیل کردند.

 تکریم و احترام به کسانی که سال ها برای رشد و توسعه ورزش کشور و نفت زحمات سخت و طاقت فرسایی را تحمل کردند، از جمله سنت های ارزشمند و پسندیده ای است که در سال های اخیر به شدت مورد توجه مسئولان باشگاه فرهنگی - ورزشی مناطق نفت خیز جنوب بوده و این اقدام انسان دوستانه در این مدت رونق بیشتری یافته است.

ورزش صنعت نفت سرشار از قهرمانان سرشناس و مطرحی است که در سال های نه چندان دور با درخشش در پیکارها و مسابقات قهرمانی کشور و همچنین در عرصه برون مرزی اعم از میادین بین المللی، آسیایی و جهانی موجب افتخار ورزش نفت و کشور بوده اند.

 در یکی از این دیدارها، از پیشکسوت تنیس روی میزنفت تجلیل شد.

مدیر عامل و مسئولان باشگاه مناطق نفت خیز جنوب طی دیداری که در منزل سید رسول صالح پور، پیشکسوت ارزنده و قهرمان سابق تنیس روی میز کشور و نفت انجام شد، از سال ها افتخار آفرینی او تقدیر کردند.

در آغاز این دیدار، سید رسول صالح پور، پیشکسوت ارزنده ورزش تنیس روی میز خاطراتی از دوران جوانی و دعوت شدن به تیم ملی بازگو و از اینکه پیشکسوتان ورزش مورد توجه مسئولان قرار دارند، تقدیر کرد.

او که در حال حاضر در آستانه ۸۰ سالگی قرار دارد، چند سال پی درپی در مسابقات رده های سنی مختلف و از جمله رده سنی پیشکسوتان رشته تنیس روی میز شرکت کرده و بارها موفق به کسب عنوان قهرمانی و سکوی نخست کشور در مسابقات مختلف شده است.

در پایان این دیدار، به رسم یادبود، از سوی هدایت یزدی، مدیر عامل، مهرداد بابادی وند، رئیس ورزش قهرمانی و محمد بنی تمیم، دسته گل و لوح تقدیری به سید رسول صالح پور، قهرمان با سابقه تنیس روی میز کشور اهدا شد.

 

صعود نفتی ها به قله دوكالي درازنو

كوهنوردان شركت ملي نفت ايران طي برنامه اي به قله 2670 متري دوكالي درازنو صعود کردند. اين قله يکي از قلل استان گلستان درشهرستان كردكوي است.

34 نفرازکوهنوردان شرکت ملي نفت ايران بعد ازرفتن به استان گلستان و استراحتي شبانه ساعت 5:30 دقيقه صبح به منطقه کوهستاني رفته و با راهنمايي مربي و مدرس كوهنوردي، حاج علي مراد منوچهري صعود خود را شروع کردند و پس از حدود 5 ساعت کوهپيمايي به قله رسيدند.

براي رسيدن به قله، چند مسير از جمله دوآب، مشتي مسير، اسماعيل جني، کاربند و... وجود دارد، که کوهنوردان شرکت ملي نفت از بالا جاده به درازنو صعود کردند.

در پايان اين صعود، فرماندارکردکوي، حكم صعود را به كوهنوردان اعطا کرد.

اسامي كوهنورداني که در اين صعود شرکت کردند و حکم گرفتند، به اين شرح است:

 محمد جواد ميرزايي، مجيد خسرواني، سيد مصطفي احمدي نسب، اله يار الياسي، فريدون ابوقداره، اصغر رحيم نژاد، مهدي الياسي، اصغر رحيم نژاد، احد كيا رستمي، علي خواجوي، محمد علي پور حشمتي، مسعود اصغري، يونس قيصريان، قادر شاديوند، اميرپور شريف، لطف الله تشكريان، محمد علي پور حشمتي، صفرعلي كشاورز، هادي جمشيدي، علي قرباني شيران، محسن صداقت، مهدي دياني، محمدعلي عبادي، محمدعلي شيخلو، حسن رزميان مقدم، محسن حدادي، آرش اسلامي قلاتي، سيد بهرام صفوي، عبدالله امامي، فرامرز فرجي، حميد غفاري، رحمت الله رزاقي (مربي)، اكبر مهديزاده (مربي) و حسين باقرزاده (سرپرست گروه).

 

پور بهبهاني: به صعود اميدوار شديم

سرمربي تيم فوتسال بانوان پالايش نفت آبادان اميدوار است که تيمش، به مرحله پلي آف برسد. خديجه پور بهبهاني بعد از برد پرگل مقابل حريف خود در هفته هجدهم گفت: بازي خوبي بود و بچه ها تمام برنامه هاي تاکتيکي را در زمين به خوبي پياده کردند؛ البته حريف هم تيم خوبي بود؛ ولي بازيکنانم بهتر بازي کردند و اجازه خود نمايي به آنها ندادند. بهبهاني در ادامه و اينکه چقدر شانس صعود به مرحله پلي آف دارند، گفت: اين پيروزي به ما خيلي کمک کرد و بيشتر از قبل اميدوار شديم. ما 3 بازي سخت در پيش داريم و علاوه بر اين، نتايج ساير ديدارها هم براي ما مهم است.

من فکرمي کنم اگر شرايط خوب پيش برود، جزو چهار تيم مرحله نهايي و پلي آف باشيم؛ البته تکرار عنوان قهرماني سال گذشته سخت است؛ ولي دور از دسترس نيست. ما حريفان سرسختي چون حفاري و نامي نو اصفهان را پيش رو داريم.

 

دختران آباداني جشنواره گل به راه انداختند

  تيم فوتسال بانوان پالايش نفت آبادان از هفته هجدهم رقابت هاي ليگ برتر ايران موفق شد در ديداري پر گل برابر هيات فرخ شهر به برتري برسد.

پالايشي ها در سالن 17 شهريور آبادان و در حضور هواداران نفتي موفق شدند در ديداري که صاحب توپ و ميدان بودند، حريف خود را در ديداري پرگل با نتيجه 13 بر يک شکست دهند.

 تيم پالايش نفت آبادان که براي رسيدن به رده هاي بالاي جدول به سه امتياز اين ديدار نيازداشت، بازي را هجومي آغاز کرد و در نهايت با جشنواره گلي که به راه انداخت، به خواسته خود رسيد.

 سهيلا ملمولي (4 گل)، عاطفه عابدي (3 گل)، الناز آرمات و راحله رفيعي (هر کدام 2 گل)، سپيده زرين و مهسا کمالي در اين ديدار براي پالايش نفت آبادان گلزني کردند.

 تيم فوتسال بانوان پالايش نفت آبادان با اين پيروزي 27 امتيازي شد و در مکان چهارم جدول اين رقابت جاي گرفت.

گفتني است، تيم فوتسال بانوان ملي حفاري اهواز که صدرنشين اين رقابت هاست، در اين هفته استراحت داشت و بازي نکرد.