نگاهی به پیست های اسکی مشهور ایران

هیجان در     زمستان  

شبنم اعماري - سوز سرما را كه حس مي كني، تازه مي فهمي زمستان از راه رسيده است. جداي از سرماي زمستان، ديدن برف حس فوق العاده اي به انسان مي دهد، حسي بي نظير كه در آن مي توان آرامشي دلچسب را تجربه كرد. كمتر كسي است كه از بارش برف و جلوه هاي دل انگيز زمستان لذت نبرد و به وجد نيايد. جداي از زيبايي هاي اين فصل، تفريحات زمستاني هم انسان را هيجان زده مي كند. يكي از اين تفريحات كه علاقه مندان زيادي دارد، اسكي و برف بازي است. ورزشي مهيج كه لذت برف و زمستان را دوچندان مي كند.  در اين مطلب قصد داريم پيست هاي اسكي ايران را معرفي كنيم، پس اگر از علاقه مندان به اسكي و برف بازي هستيد، با ما همراه باشيد.

آبعلی، قدیمی ترین پیست ایران

پیست اسکی آبعلی به عنوان قدیمی ترین پیست اسکی تهران هر ساله و از اوایل دی ماه تا اواخر اسفند ماه مسافران و اسکی بازان زیادی را به سمت خود می کشاند. نکته جالب توجه اینکه این پیست، اولین جایی بود که دستگاه های بالابر در آن مورد استفاده قرار گرفت. آبعلی ۵ پیست اسکی مختلف دارد که علاقه مندان می توانند از آن استفاده کنند. همچنین از یک تله کابین، ۵ تله اسکی بشقابی، یک تله سیژ و سه تله اسکی چکشی نیز برخوردار است. از دیگر امکانات این پیست قدیمی می توان به چند رستوران و یک هتل و مهم تر از آن به هتل شرکت نفت که در بالاترین نقطه ارتفاعی منطقه آبعلی واقع شده، اشاره کرد. هتلی که شرکت ملی نفت ایران برای راحتی ورزشکاران پیست اسکی آبعلی آن را ساخته است. به دلیل دسترسی آسانی که اسکی بازان و علاقه مندان به این پیست دارند، شلوغ تر از دیگر پیست هاست. پس در این فصل لذت برف بازی و اسکی را در این پیست و دیگر پیست های ایران از دست ندهید.

پيست اسکي خوشاکو

در 30 كيلومتري غرب اروميه و در منطقه رازان، پيست اسکي به نام خوشاکو قرار دارد. پيستي که يکي از کانون هاي ورزش هاي زمستاني در شمال غرب ايران به شمار مي رود. اين پيست امکانات بالقوه اي دارد كه از جمله آنها مي توان به کوه هاي شيب دار و چشم انداز هاي زيبا اشاره كرد. خوشاکو با ۵۰ هزار مترمربع مساحت به عنوان تنها پیست آذربایجان غربی در فصل تابستان هم ميزبان علاقه مندان زيادي است، چراكه در اين پيست امکان اسکي روي چمن نيز وجود دارد.

  پيست اسکي نسار بيجار

اين پيست كه در استان كردستان قرار دارد، به دليل مشرف بودن به شهر و دسترسي آسان، يكي از استثنايي ترين پيست هاي كشور محسوب مي شود. بنابراين مي توانيد روي سفري زمستاني و پرهيجان به اين منطقه حساب باز كنيد. پيست اسکي بيجار روي دامنه کوه نسار قرار گرفته و يکي از پنج تفريحگاه مهم استان كردستان است كه تجهيزاتي مثل تله کابين، تله سيژ، پارکينگ عمومي، هتل و رستوران دارد.

پيست اسکي چلگرد

در 85 كيلومتري شهرستان شهرکرد پيستي به نام چلگرد خودنمايي مي كند كه 800  متر طول دارد. آفتاب جزء جدايي ناپذير اين پيست در روزهاي زمستان است. نكته جالب توجه در خصوص چلگرد اينکه 20 تا 30هزار نفر مي توانند هر سال از آن استفاده کنند. اگر سفري به چلگرد برنامه ريزي كرديد، توصيه ما اين است كه از آبشار و تونل كوهرنگ که در نزديکي اين پيست قرار دارد، بازديد كنيد تا سفرتان تنها به اسكي ختم نشود.

  پيست اسکي سهند

پيست اسکي سهند در 39کيلومتري جنوب شرقي شهر تبريز قرار گرفته و شما مي توانيد در شش ماه از سال از برف هاي اين پيست براي اسکي استفاده کنيد. عمق برف هاي پودري سهند گاهي به 4 متر نيز مي رسد، با اين حال مشكلي نداريد و مي توانيد به راحتي از فضاي مناسب آن براي ورزش هاي زمستاني بهره ببريد.

   پيست اسكي فريدون شهر

اين پيست كه در منطقه اي كوهستاني و در 3 كيلومتري مركز شهرستان فريدون شهر استان اصفهان قرار دارد، مرتفع ترين پيست اسكي فلات مركزي است. يكي از پيست هاي استاندارد كشور كه شيب تندي حدود َ 35درجه دارد و اين شاخصه باعث شده تا امتياز ويژه اي نسبت به ديگر پيست هاي ايران داشته باشد. براساس آمار، حدود 200 گردشگر در روزهاي عادي و 3 هزار علاقه مند به ورزش هاي زمستاني در روزهاي تعطيل خود را به پيست اسكي فريدون شهر مي رسانند تا اسكي، اسنوبرد، صحرانوردي و حتي برف بازي را در اين منطقه تجربه کنند و لحظاتي به يادماندني را به ثبت برسانند.

پیست بین المللی دیزین 

در 130 کیلومتری تهران و میان رشته کوه های سر به فلک کشیده البرز مرکزی و در مجاورت سرچشمه رود کرج در استان البرز، پیست اسکی بین المللی دیزین جا خوش کرده است. این پیست از اواخر دهه 40 و با نصب تجهیزاتی چون بالابرها به صورت حرفه ای درآمد. پیست اسکی دیزین بزرگ ترین، کامل ترین و مجهزترین پیست ایران است که به عنوان اولین پیست اسکی بین المللی کشورمان جزء 40 پیست اسکی مرتفع و پهناور جهان به شمار می رود. مسابقات بین المللی با حضور اسکی بازان حرفه ای خارجی در این پیست برگزار می شود و شش ماه سرد سال نیز میزبان اسکی بازان ایرانی و خارجی زیادی است. همچنین برگزاری مسابقات بین المللی در پیست دیزین باعث شده علاقه مندان زیادی راهی دیزین شوند. این پیست دارای بالابرهای متعددی است که می توان به 3 مسیر تله کابین، 2 مسیر تله سی یژ، 23 پیست اسکی بشقابی و 7 تله اسکی چکشی اشاره کرد.

پيست اسکي کاکان

براي اسکي در اين پيست بايد خودتان را براي سفر به دامنه هاي زاگرس و قله دنا در 18کيلومتري ياسوج آماده کنيد. پيست اسكي كاكان با 600 متر عرض مفيد و 1500متر طول و ارتفاع 2600 متري، هر ساله ميزبان اسکي بازان زيادي از سراسر کشور است. بهترين زمان اسکي پيست كاكان، اوايل دي ماه تا اواخر اسفندماه است. شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد در اين پيست هر سال جشنواره آدم برفي برگزار مي شود.

پيست اسکي پولادکف

 يكي از بزرگ ترين پيست هاي اسكي ايران كه در كوه سپيدان استان فارس قرار گرفته، پيست پولادکف است. اين پيست که به پيست سپيدان نيز معروف است، شرايط خاصي نسبت به ديگر پيست هاي ايران دارد و به دليل داشتن هواي خنک، چشمه سارها و چمنزارهاي طبيعي در تمام فصول سال، ميزبان گردشگران زیادی است. اسکي روي چمن، دوچرخه سواري در فصل بهار و تابستان مسافران را به سمت خود جذب مي كند و در زمستان هم پذيراي اسكي بازان و علاقه مندان به ورزش هاي زمستاني است. ويژگي منحصر به فرد آب و هوايي اين منطقه، آن را از ديگر پيست هاي كشور متمايز كرده است.

پيست اسکي پاپايي زنجان

پاپايي در 45 کيلومتري جنوب غربي زنجان در منطقه اي کوهستاني واقع شده كه ظرفيت پذيرش 5 هزار گردشگر و علاقه مند به ورزش هاي اسکي، اسنوبرد، صحرانوري را دارد. در اين پيست يک مدرسه اسکي وجود دارد که در فصل زمستان فعال است و از 20 مربي براي آموزش بهره مي برد. اين پيست به دليل قرار گرفتن در ارتفاع نسبتا بلند و وجود پيست در قسمت خلاف تابش خورشيد، زمان يخبندان طولاني تري نسبت به ديگر پيست ها دارد. ضمن اينكه به دليل نداشتن شيب براي استفاده مردم عادي مناسب است. همچنين اسكي بازان آماتور و مبتدي مي توانند از قسمت شرقي پاپايي استفاده كنند.  البته در ايران پيست هاي زيادي وجود دارد كه در فرصتي ديگر آنها را هم به شما معرفي مي كنيم كه از جمله اين پيست ها مي توان به پيست اسكي آلوارس، تاريك دره همدان، شيرباد مشهد و پيام مرند اشاره كرد