مراقب  دست ها ی خود باشید

مشعل- چقدر در سرما و آلودگی محیط مراقب دست هایتان هستید؟ چقدر از کرم های مراقبتی و بهداشتی برای بهداشت و لطافت پوست دستتان استفاده می کنید؟ و آیا فکر می کنید این سوال فقط برای خانم هاست؟ تا چه اندازه درباره سلامت دست ها و پوست دستتان می دانید و آن را انجام می دهید؟ این تصور اشتباه بین خانم ها و بیشتر در میان آقایان وجود دارد که دست ها تنها با همین کرم های مرطوب کننده اوضاعشان خوب است و آن اندازه که به پوست صورتشان اهمیت می دهند، به دست هایشان نمی دهند، در حالی که دست های ما از پیشتازترین عضوهای بدن در ایجاد ارتباط و تعامل با دیگران است. مهمتر اینکه دست هایی خسته و چروکیده با پوستی زمخت و خشک ابتدا خودمان را آزار می دهد. قبل از آنکه درباره روش های مراقبت بیشتر از دست ها و پوست دست ها حرف بزنیم یک نکته را پیشاپیش یادآوری می کنیم که از همه مهمتر است و علاوه بر دست ها برای تمام پوست بدن مفید و لازم است؛ آب خوردن و آن هم به مقدار بیش از هشت لیوان در یک روز که بهتر است آن را جدی بگیرید.

اول باید دستتان سالم و قوی باشد

ماساژ دست ها را جدی بگیرید و در طول روز برای چند دقیقه هم که شده دست هایتان را از هر مدلی که می دانید و راحت هستید، حتی برای دقایقی کوتاه ماساژ دهید. بدانید که ماساژ دست ها باعث آرامش یافتن، دفع تنش های روزانه و به فعالیت انداختن جریان خون تا نوک انگشتان می شود. دست ها را اندام های دور از مرکز بدن و قلب هستند و به خصوص در سرما زودتر سرد می شوند اما در عین حال خیلی زود ماساژ آن انجام می گیرد و به گرمای مورد نظر می رسد. اگر برای ماساژ دادن از روغن های گیاهی و یا کرم های مرطوب کننده هم استفاده کنید حتما بهتر خواهد بود.

 یکی از مهمترین موارد در مراقبت از دست ها استفاده از دستکش در زمان انجام کارهایی است که ممکن است دست و یا پوست دست شما را تهدید کند. اگر نجاری می کنید یا میخی به دیوار و تخته ای می کوبید، اگر با چسب های صنعتی کار می کنید، اگر در باغچه گل می کارید و یا خیاطی می کنید و اگر هر شب و ظرف می شویید، دستکش های مخصوص آن را به دست کنید تا از تماس مستقیم دست با مواد یا ابزار پر خطر جلوگیری شود. آب، مواد شوینده یا سرمای زیاد می توانند در بلند مدت دست ها را بیمار کنند و لازم است دستکش های مخصوصی داشته باشید. در زمستان اگر سوار موتور سیکلت می شوید، حتما روی موتور دستکش بگذارید و یا خودتان دستکش دست کنید تا باد سرد پوست دستتان را نیازارد. اگر آقایان هم همانند خانم ها کرم مرطوب کننده در کیف همراه خود داشته باشند یا موقع ظرف شستن دستکش دستشان کنند، کسی ایرادی به آنها نمی گیرد و به عکس نشانه اهمیت دادن به بدن خودمان است.

دستانتان را همانند صورتتان از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به مدت طولانی و بدون کرم ضد آفتاب، قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر و یا مواد شوینده دور نگه دارید. در بسیاری از موارد افراد این گونه برداشت می کنند که دست ها نیازی به مراقبت ندارند، یا فراموش می شوند.

*خوراکی هایی که دستتان را خوشحال می کند

بهترین راه نجات پوست بدن و دست ها، خوردن آب به اندازه کافی است. کم آبی مهمترین عامل برای خشکی پوست و شروع چروک شدن آن است. پوست دست اغلب تمایل به خشک شدن دارد، بنابراین باید دست ها را با کرم مناسب نوع پوست دست مرطوب کنید، این کار بعد از شست وشوی دست یا پس از استعمال مایع ظرفشویی و دیگر شوینده ها، اهمیت بسیار زیادی دارد.

از برخی مواد خوراکی می توان برای دست ها کمک گرفت. گلاب و گلیسیرین را خوب مخلوط کنید و آن را روی پوست دستتان بگذارید و آرام ماساژ بدهید، سپس با آب ولرم بشویید.

نصف فنجان آب توت فرنگی، یک قاشق چایخوری نمک طبیعی (در اصطلاح نمک درشت یا تصفیه نشده) به همراه یک قاشق عسل طبیعی را خوب باهم مخلوط کنید. این خمیر را روی دست بمالید و به خصوص روی قسمت هایی که ترک و شیار وجود دارد، بیشتر ماساژ دهید. این خمیر بهترین دستور طبیعی برای رفع چین و چروک ها هستند.

  در زمانی که آرامش دارید و دور از استرس هستید، دست ها را به خوبی بشویید و بعد عسل طبیعی را کمی روی دست ها بمالید و بگذارید زمانی باقی بماند. در ضمن یادتان باشد که ماهی به خصوص ماهی های روغن داری مثل ماهی آزاد حاوی اسید چرب امگا ۳ است که به مرطوب کردن و تقویت پوست کمک می کند.

  اگر به خاطر زیاد زیر آفتاب ماندن پوستتان سوخته است، هلو و زغال اخته بخورید. این میوه های خوشمزه حاوی میزان زیادی ویتامین E هستند. این ویتامین به برطرف کردن قرمزی و ورم آفتاب سوختگی کمک می کند. همچنین با افزایش قابلیت کشسانی پوست، در از بین بردن چین و چروک نیز موثر است.

  گوجه فرنگی حاوی سه آنتی اکسیدان مهم ضد سرطان مثل بتاکاروتین، ویتامین C و لیکوپن است. گوجه فرنگی را به هر شکلی از جمله خام، پخته یا حتی به شکل سُس می توانید استفاده کنید. اگر می خواهید جذب لیکوپن را در بدنتان بالا ببرید، گوجه فرنگی را در مقدار کمی روغن زیتون بپزید.

  بـادام خـواص فـوق العـاده ضد پیری دارد. نه تنها حاوی مـیــزان زیادی ویتامین E است بـلـکـه حـاوی میزان زیـادی اسـیـد چـرب است کـه بـه نــرم کــردن پوست کمک می کند.

حواستان به ناخن هایتان هم باشد

 درست است که بخش زیادی از نگهداری ناخن ها مخصوصا برای خانم ها مربوط به حفظ زیبایی آنها می شود، اما سلامت آن اهمیت بیشتری دارد که در این مورد دیگر زن و مردم نمی شناسد. ناخن نقش زیادی در حفاظت از پوست سر انگشتان دارد و ناخن سالم چه بلند و چه کوتاه باید سطحی بدون شیار، برآمدگی، فرورفتگی و لکه های سفید داشته باشند. پس توجه کنید که این علائم ربطی به زیبایی ندارد و سلامت ناخن را نشان می دهد.

 از ناخن هایتان به عنوان ابزار استفاده نکنید. کرم های جداگانه ای که حاوی کلسیم هستند، برای نوک انگشتان و ناخن ها وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. گوشه های ناخن یا خود ناخن را با دندان نجوید و بگذارید همیشه اندازه ای از ناخن روی دستتان باشد و آن را از ته و جایی که به گوشت زیر ناخن می رسد، کوتاه نکنید.

  اگر به آرایشگاه می روید و یا خودتان ناخن ها را مانیکور می کنید به سلامت لوازم مانیکور توجه داشته باشید تا در برابر قارچ ها و عفونت های مسری، مصون بمانید. اگر ناخنتان به هر دلیلی شکافته یا زخم شد، حتما پوششی روی آن بگذارید و نگذارید آلودگی به زیر ناخن شما برسد. ممکن است زخم های اینگونه کوچک به نظر بیایند اما بسیار دردآور هستند و می توانند محل تجمع میکروب باشند.

 لاک زدن به طور مداوم را از برنامه مانیکور کردن ناخن ها حذف کنید. اجازه دهید تا به ناخن ها کمی اکسیژن برسد. برای برطرف کردن کوتیکول های زبر و خشن شده اطراف ناخن ها چند راه حل ساده وجود دارد. زمانی که در حمام هستید، پوست اطراف ناخن ها نرم شده و بهترین موقعیت برای برداشتن سلول های سخت و مرده اطراف ناخن ها از طریق ساییدن آنها است. زیر ناخن ها را زود به زود تمیز کنید و سوهان کشیدن را ترک نکنید.

 حداقل هفته ای یک بار با استفاده از یک اسکراب دست، پوست خشک و خشن دست ها را پاک کنید و ظاهری نرم و سالم به آنها بدهید. دست های خود را با آب ولرم مرطوب کنید و مقدار کمی از اسکراب را روی هر دو دست خود به صورت حرکات دایره ای ماساژ دهید. سپس آنها را با آب گرم بشویید و مرطوب کننده بزنید. اسکراب دست را می توانید از داروخانه ها و یا فروشگاه های لوازم بهداشتی خریداری کنید. اگر دوست داشته باشید می توانید با مخلوط کردن موادی که در آشپرخانه دارید اسکراب دستِ طبیعی خودتان را تهیه کنید. شکر و روغن زیتون را به اندازه های مساوی باهم مخلوط کنید و به عنوان اسکراب دست از آنها استفاده کنید. پوست دست های آقایان معمولا ضخیم، چرب و پرموتر است، بنابراین بهتر است کرم یا اسکرابی تهیه کنید که مخصوص پوست آقایان باشید. کرم های آقایان معمولا بافت غنی تری دارند و معطر نیست.

 پوست دست ها هم درست مثل بقیه پوست بدن، نسبت به نور خورشید آسیب پذیر است. نور خورشید باعث ایجاد لکه های تیره روی پوست و چروک شدن دست ها می شود. برای محافظت از دستان خود از نور خورشید، هر روز از کرم ضدآفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. برای افرادی که به دلیل محیط کار و شرایط کاری زمان زیادی را در محیط باز و زیر آفتاب مستقیم هستند، استفاده از ضد آفتاب و تمدید آن در طول روز لازم است.