نــگـران رگ های برجسته باشیم؟

مشعل: رگ ها از حیاتی ترین بخش های بدنمان هستند که بیشترین گستردگی را از نوک پا تا فرق سر دارند. عضو مهمی از بدن که که زیر پوست قرار گرفته و کمتر به آن توجه می کنیم تا وقتی که در حادثه ای کوچک یا بزرگ زخمی شویم. رگ ها بخش مهمی از دستگاه گردش خون را تشکیل می دهند. مجموعه ای به هم پیوسته که خون را از قلب به همه اندام ها  می رساند و کوچکترین اختلال در این سیستم عواقبی نگران کننده خواهد داشت. حتما دیده اید که رگها در بدن افرادی که پوست هایی نازک یا سفید دارند بیشتر دیده یا برجسته می شوند. در عین حال برای جلوگیری از غلظت خونتان که کار رگ ها را سخت می کند تا می توانید فست فود نخورید و «سیر»، «سیب»، «ماهی»، «زردچوبه»، « اسفناج»، «گوجه»، «انار» و سایر میوه ها و سبزیجات را در وعده های غذاییتان بگذارید. این برجستگی رگها عموما عادی است و جای نگرانی ندارد اما در برخی موارد بیش از اندازه دیده می شود و شاید لازم باشد درباره این برجستگی رگها مراجعه پزشکی داشته باشید. در ادامه برخی از دلایل را مطرح می کنیم تا مخاطبان متناسب با شرایط بدن خود این شرایط را مرور کنند.

  ویژگی خانوادگی 

بسیاری از شرایط بدنی ما و حتی بسیاری از بیماری های ما ریشه ژنتیک دارد. نشانه هایی که ممکن است لزوما خطرناک نباشند، اما به عنوان ویژگی های جسمی همواره با ما هستند. در این مورد هم ممکن است برجستگی رگ ها از ویژگی های جسمی پدر و مادر باشد. به عکس برخی افراد هم هستند که رگ هایی پنهان روی پوست دارند و این موضوع کاملا به نوع پوست و شرایط بدنی بستگی دارد.

 سالخوردگی 

افزایش سن و ضعیف شدن برخی بافت های بدن و پوست به خصوص در دست ها، می تواند دلیلی بر برجستگی رگ ها باشد. رگ ها هم همانند بخش های دیگر بدنتان پیر می شوند و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهند. بسیاری از افراد در سنین سالخوردگی وزن کم می کنند و چربی های اضافی بدن را از دست می دهند، این کم شدن چربی باعث می شود رگها زیر پوست برجسته تر و نمایان تر شود. پس تا اینجای کار برجستگی رگ ها نگرانی جدی ندارند و برجستگی آنها بخشی از شرایط بدن است.

 برخی عوامل زنانه

گاهی اوقات رگ های برآمده بااختلال هورمون ها مرتبط است. یعنی برجستگی رگ ها می تواند نشانه مواردی مثل حاملگی یا یائسگی در زنان باشد. زنان باردار ممکن است رگ های بزرگی در پاهای خود مشاهده کنند، همان طور که فشار رحم را روی رگ های لگن خود تحمل می کنند. بسیاری از این نشانه ها هم نگران کننده نیستند اما در این موارد بهتر است به پزشک مرتبط مراجعه کنید.

 حرکات ورزشی زیاد و جدی

بسیاری از ورزشکاران که به شکلی حرفه ای تمرین می کنند و یا تمرین های ورزشی سنگینی مثل وزنه برداری دارند، در زمان تمرین و بعد از آن شاهد برجستگی رگ های بدنشان هستند. این برجستگی رگ ها بیشتر روی رگ های بزرگ و اصلی روی دست های و گردن مشخص می شود. تمرین های ورزشی جریان خون افراد را زیاد می کند؛ در زمان ورزش، عضلات متورم می شوند و رگ ها را به سطح پوست می فشارند و در نتیجه عضلات سخت می شوند و رگها برجسته تر می شوند. بعد از ورزش، عضلات به حالت قبلی خود بر می گردند و جمع می شوند، به همین دلیل از برجستگی رگ ها کم می شود.

 گرم مزاجی 

برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که برجستگی رگ ها به دلیل حرارت مزاج بدن است. گفته شده که گرم مزاج ها خون بیشتری دارند و این توان و انرژی آنها را بیشتر می کند. در مزاج گرم و خشک رگ های پشت دست، پشت پا، ناحیه پیشانی و ناحیه گردن واضح و برجسته هستند. اگر خیلی لاغر نیستید و یا بیماری سخت و مزمنی ندارید، اما رگهایتان برجسته است، پس اصلا لازم نیست نگران باشید.

 پیشنهادهای پزشکی 

در بسیاری از موارد برجستگی رگها عارضه ای جدی را به همراه ندارند و با روش هایی که در سبک زندگی سالم انتخاب می کنید، می توانید این مسئله را کنترل کنید. با وجود این دنیای پزشکی برای کاهش یا درمان برجستگی رگ ها روش هایی دارد. اسکلروتراپی و میکروفلبکتومی یا پرکننده ها یکی از این روش ها است که در آن با تزریق چربی در بخش هایی از دست و پا و روش هایی دیگر این برجستگی را کاهش می دهند. اما یک راه دیگر سلول های بنیادی و( PRP ) پی آر پی است که در این روش پزشک پلاکت های پلاسمای خون را خارج و پس از پردازش به مناطقی که دارای مشکل است تزریق می کند.

 فلبیت را جدی بگیرید

فلبیت و ترومبوفلبیت باید جدی گرفته شود. وقتی رگ ها به دلیل عفونت ملتهب می شوند، به آن فلبیت می گویند که برجستگی رگ ها یکی از نشانه های مهم آن است و باید بدون تعلل به پزشک مراجعه کنید. این مورد علائمی دیگر مثل احساس درد، احساس گرما و تورم یا قرمزی و یا تغییر رنگ پوست را هم دارد. این بیماری عروقی مي توانند به علتهایی همچون آسیب های وارده به رگ ها، سن، بیماری های دیگر از جمله دیابت و فشارخون، ژنتیک، مصرف دخانیات و عدم تحرک بدنی ایجاد شوند.

 خوردنی های مفید 

فلفل تند بخورید؛ فلفل تند سرشار از ویتامین c و بیوفلاونوئید است، که موجب گردش خون و در نتیجه کاهش درد رگ های متورم می شود. روغن زیتون بخورید یا با آن بدنتان را ماساژ بدهید؛ این روغن بخصوص برای کسانی که واریس دارند، بسیار مفید است. سیربخورید و از بوی آن نترسید؛ سیر برای کاهش تورم و درد رگ ها موثر است و باعث شکسته شدن تاکسین های مضر در سلول های خونی می شود و گردش خون را بالا می برد. فندق و شاه بلوط بخورید؛ میوه و روغن فندق و شاه بلوط بسیار مفید خواهد بود و اگر بتوانید روغن آن را مستقیم روی محلی که رگ های برجسته دارد، بمالید و ماساژ دهید، بسیار مفید خواهد بود. اگرچه همه سبزیجات مفید هستند، اما در این مورد به خصوص جعفری تازه را به صورت روزانه بخورید؛ جعفری سرشار از ویتامین c است، یک آنتی اکسیدان قوی است و تولید کننده کلاژن، همچنین به ساخت و بازسازی سلولی کمک می کند. جعفری سرشار از روتین است که نقش کلیدی در کاهش تورم رگ ها دارد.

 افزایش سن و دوری از آفتاب

چربی دست ها با افزایش سن كاهش می یابند. این اتفاق با قرارگیری پوست دست ها در معرض آفتاب به شدت تسریع می شود. نور آفتاب، كلاژن پوست را از بین برده و پوست را نازك می كند. در نتیجه رگ ها و استخوان های دست واضح تر دیده می شوند. اگرچه در برخی موارد این شرایط متناسب با چاق و لاغر بودن فرد و یا خصوصیات ژنتیکی فرق دارند اما توصیه می شود مواقعی که بیرون می روید، از ضد آفتاب و کرم های تخصصی برای محافظت پوست استفاده کنید. البته این مورد از مواردی است که خانم ها بیشتر به آن حساس هستند و حتی با عمل های زیبایی اقدام به تزریق چربی زیر بافت چربی دستشان می کنند.

 ورزش های دم دستی و سبک

پیاده روی، دوچرخه ثابت و عادی و  وزنه زدن سبک مواردی هستند که در کاهش برجستگی رگ ها و به خصوص برای آنهایی که واریس دارند مفید خواهد بود. این ورزش های سبک به بدن تحرک معمول و مستمر می دهد و رگ ها همواره در حال فعالیت و خونرسانی همراه با فشار خواهند بود. وجود چربی در بدن یکی از مواردی است که علاوه بر ضررهای جسمی، شما را به اشتباه می اندازد. تا زمانی که زیر پوستتان چربی باشد متوجه شرایطی که رگ ها دارند نمی شوید، پس با ورزش می توانید چربی ها را کم کنید و رگ ها درشرایطی سالم تر  به فعالیت خود بپردازند.

 دونکته پایانی

ورزش کمک زیادی به از بین بردن برآمدگی رگ ها می کند. ورزش خون را به جریان می اندازد و رگ ها فعال می شوند. کشش در بخش های مختلف دست و پا از نوک انگشتان تا قسمت های انتهایی مهم است. انگشتان دست خود را از یک طرف به عقب خم کنید و در ادامه همین کار را برعکس و برای دست دیگر انجام دهید. این کشش آرام و مستمر در دست و پا می تواند جریان خون را در بخش های دیگر بدن هم منظم کند.

 بسیاری از زنان و مردان از سنی به بعد دچار واریس می شوند. این عارضه بیشتر در پاها خود را نشان می دهد. واریس در واقع بخش گشاد شده (بزرگ شده) رگ ها هستند که زیر پوست برجسته می شوند. بارداری، بالارفتن سن، اضافه وزن و زیاد سر پا ایستادن از مهمترین عوامل ابتلا به واریس هستند. واریس می تواند باعث التهاب ورید (ترومبوفلبیت)، تغییرات پوستی در طول رگ های برجسته و مهم و در نهایت خونریزی شود.